Lütfen artık fark et!

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.597
Degerli dostlar ve site yonetimi ;

konu da belitilen MOTTO ile ;

Sizin de bildiginiz gibi , ne yazik ki ulkemizde , bisiklet ile ilgili farkindalik henuz cok daha iyi yerlere gelemedi. Bu yuzden , bu sitenin bir STK oldugunu da dusunerek , bu duruma el atmasi ve destek olmasi gerektigini dusunuyorum . Bu baglamda da , hepimizin ortak karar verdigi en iyi tarihte ve uyelerimizin oldugu tum illerde ayni zamanda , bir bisiklet kullanim ve farkindalik organizasyonu yapilmasinin cok verimli olacagini dusunuyorum . Sizlerin de bildigi gibi ; belli tarih ve yerlerde yapilan organizasyonlar , zaman icinde buyuk farkindaliklari ve dikkatleri de beraberinde getirmektedir.

Bu konuda site yonetimi ne diyebilir bilemiyorum , o yuzden yorum ve goruslerini rica ederim.

Scudo

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Bence çok mantıklı, bu sayede boşa söylenmek yerine az da olsa bi katkı sunmuş oluruz. Benim de bir fikrim var bu konuda. Yapılacak bu turda bisiklet kazaları yüzünden ölenlerin resimleri de yakalara yapıştırılır. (Aileler için kötü olur mu bilemiyorum ama)
Belki simge olarak müsait bir yer seçilir ve bisiklet şehitleri (şehit söylemi tartışma olursa kurbanları bilemedim) anıtı gibi bir yere çiçek bırakmayla bitirilebilir.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Organize olup sosyal medyayıda kullanırsak çok iyi sonuçlar veya kötü sonuçlar alabiliriz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Critical Mass nedir, nasıl organize edilir, ne zaman ve nerede yapılır, Türkiye'de hangi şehirlerde Critical Mass yapılmaktadır, bulunduğum şehirde yoksa ben organize edebilir miyim...

gibi soruların cevaplarını aramanızı öneririm. Cevapları bulduğunuzda, aradığınız "farkındalık" eylemini bulmuşsunuz demektir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Valiliklerden izin alınmadan insanları toplamanın kanuni yaptırımları olabilir. Bunu bir düşünün. Toplanan kalabalık provoke edilebilir ya da tepkisel olarak gürühlar tarafından sözlü veya fiziksel darp olabilir.

1994 yılında 220 lira olan yurt ücretleri yarı yılda 600 lira yapılınca, yurt öğrencileri protesto ettik, meğerse protestoyu kalabalık olunca sahiplenen sözde solcu olarak geçinen grubun bölücü elemanları oldu. İrili ufaklı topluluklar elbette farkındalık oluşturmak için gerekli ama tamamen akışkanlar dinamiğine uyan kalabalıkları oluşturmak, yönlendirmek iyi bir planlama gerektiriyor.

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Ya güzel düşünülmüş bişey elbette. Lakin velevki organize olundu. Her ilde sabah 10’da sürüş yapıldı. En can alıcı noktalarda konuşma/pankart/sürüş yada ne gerekirse yapıldı. Herkes beğenecek insanların hoşuna gidecek sempati kazanacağız. Peki öğleden sonra. Her şey unutulup tekrar o beyinde ki canavarlar ortaya çıkacak.

Elbette bu tarz şeyler yapılmalı ama asıl olay daha derinden daha temelden bu farkındalığı oluşturmakta sanki. Nasıl olur nasıl yapılır net olarak -bu şekilde- diyemem. Lakin maalesef bu şekilde olmuyor.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.597
Oncelikle herkese tesekkur ederim , degerli fikirleri , onerileri ve destekleri icin., herkese mumkun oldugunca cevap vermeye calisacagim. Herkesten de yorum ve bilgilendirmelerini ve varsa bilgi hatalarimi yada prosedur hatalarimi duzeltmelerini rica edecegim.

bu organizasyonun/farkindalik yaratmasinin en temel amaci ; sadece ve sadece bisiklet kullanicilarinin 7'den 77'ye tum bireylerinin herkes tarafindan ; trafikte , yolda , parkta her nerede olursa olsun fark edilmeleri ve kullanicilarinin da bir insan oldugunun hatirlatilmasi icin yapilacak olmasidir.
Diger taraftan da , ayni zamanda bisiklet kullanicilarinin da , dogru bisiklet kullanimi ile ilgili bilinclendirilmesini de saglamalidir.

Ilk olarak kafamdan gecen , sizlerin de yorumlari/onerileri ile beraber tabii ki ;

- Once bir tarih belirlemek : bu tarih cok onemli ve her yil tekrarlanabilecek olmali ; ornegin 03 Haziran dunya bisiklet gunu etkinlikleri cercevsinde de olabilir ama , o gun bu farkindaligin tekrari yapilabilecegi icin farkli bir gun daha iyi olabilir.
- sonrasinda belki ilk etapta sadece Istanbul - Izmir ve Ankara gibi illerde daha kolay fazla katilimci bulunabilecegi icin buradalardan baslanabilir yada sadece ilk etapta Istanbul 'da baslanabilir. daha sonra her yil yeni sehirler ilave edilebilir.
- Internetde bloglari/vloglari olan ve bu tip organizasyonlarda tecrubesi olan arkadaslar ile irtibata gecip kamuoyu olusturabiliriz.
- cok fazla takipcisi olan , bisiklet dunyasinin taninmis isimlerinden , ornegin Sarper bey , Caner bey , Berkem bey 'ler den bu konuda yani insanlara bilgilendirme acisindan destek alabiliriz
- Radyospor 'dan belki o gun yani bir pazar sabahi canli olarak sabah yayinini oradan yapmasi icin bir fikir sorabiliriz.
- Jordanred 'den o gune ozel bir forma calismasini ve ancak dusuk butcelerde tutmasini rica edebiliriz. 1 adet yerine de 2-3 parca alarak (imkani olanlar icin soyluyorum) o gun imkani olmayaca yada haberi olmyan ve alamayan arkadaslarimiza verebiliriz hepimiz ayni formayi giyebiliriz.
- Valilikten izin alinmasi gerekiyor mu bilemiyorum , cok bilgim yok bu konuda ancak muhakak bu konularda tecrubeli arkasalarimiz fikir verecektir yada ozel is hayatinda IBB 'de calisan bir arkadasimiz varsa bunu detayli ogrenebilir diye dusunuyorum.
- gecen haftalarda "FUN RUN" icin yol kapatilmisti Bagdat Caddesi ve Kadikoy sahilyolu - Bostanci araliginda , komple yol kapanmasi olmasa bile en azindan polis araclarinin onlu arkali refekatlari ile beraber , yolun en sag seridinde devam ederek bu organizasyon yapilabilir. (bilmeyenler icin Istanbul sahilyolundan bahsediyorum, 4 seritli bir yol) yada ayni sekilde Bakirkoy sahilyolu hattinda da ayni sistem uygulanabilir.

@karanbatu - fikir cok dogru ancak bence fotograf yapistirmak yerine belki bu dostlarimizin isimlerini formalara yazdirtabiliriz belki , ne dersiniz? (aileleri izin verir mi bilemiyorum)
@MAERKEK cok dogru , sizin de belirttiginiz gibi sosyal medya bu is cok onemli.
@bisikletgundemi bilgi icin cok tesekkurler bu sabah okudum , ancak orada ozellikle su ibare var , CM is an idea and an event, not an organization. "bu bir organizasyon degildir , bir fikir ve etkinlik/davettir." Onlar her ayin belli bir gunde bunu yapiyorlar , benim belirtmek istedigimden biraz daha farkli ama cok daha guzel oldugu ve eglenceli oldugu kesin. :) Bu da hayata gecirilebilir, saniyorum cok daha kolay bir hareket ve hatta Istanbul da da yapilmis 9-10 sene once , halen devam ediyor mu ?
@Mehmet Metin Levent dogru , haklisiniz ancak bizim ortak sevdamiz "bisiklet" olacagi icin siyasi bir icerigin olacagini yada slogonlasacagini dusunmuyorum ama dediginiz gibi provaskasyon olabilir mi ?
@lealtad haklisiniz once fikirler degisecek , egitim ust seviyelere gelecek ama bunlarin yaninda asla vazgecmeden uyarilara ve dogruyu gostermeye devam edecegiz yada etmeliyiz.
@ATALAY16 karamsar olmayınız :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.valverde Critical Mass etkinliği İstanbul İzmir Bursa Manisa Mersin'de düzenli olarak, Eskişehir'de bazen yapılıyor. Dünyanın birçok ülkesinde yıllardır devam ediyor. On binlerce bisikletlinin katıldığı tarihsel örnekler de var. Ana fikir şu: Lideri reisi başkanı yönetim kurulu hiyerarşik bir yapısı falan yok. İsteyen herkes çağrıda bulunabilir, broşür falan bastırıp dağıtabilir. Sürüş rotası hareket anında belirlenir ama önceden öneri yapmak mümkündür. Trafikte sağ şerit kullanılır ve tıpkı bir araç gibi davranarak araçlarla paylaşılır, bütün kurallara uyulur. Ana sloganı: Biz trafiğe engel değiliz, trafikte biz de varız. (“We are not blocking traffic, we are traffic!) Bu etkinlikte değişmeyen tek şey gün saat ve yerdir, her ayın son cumasında aynı saatte ve aynı yerde başlamasıdır. Bunun bir "organizasyon" olmadığına vurgu yapılmasının nedeni şu: Gönüllü çağrı esasına dayanıyor, tıpkı sizin burada yaptığınız çağrı misali herhangi biri çıkıp bu ayın son cumasında şurada toplanmaya çağırıyorum demesidir. Bu çok önemli. Bu etkinlik birilerinin bir organizasyonu değildir, herkesin organize edebileceği bir etkinliktir. Teorik olarak şöyle tanımlanabilir: Disorganized organization.

Türkiye'deki etkinliklerin Twitter adresleri (critical mass diye aratarak dünyadaki diğer örneklere ulaşmak mümkün):

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Merhaba Arkadaşlar

Bana kalırsa Türk halkında sağlam bir bisiklet farkındalığı oluşturmak istiyorsak uygulanabilecek en iyi yol bisiklet üretici ve distribütör firmalarının yüksek ratingli TV dizilerine ve Türk pop müziği video kliplerine sponsor olarak yapım şirketlerine bedava bisiklet ve tamir-bakım-yedek parça hizmeti vermesi ve bu bisikletlerin dizi karakterleri tarafından dizi veya klip içinde mümkün olduğunca otomobil yerine kullanılmasını sağlaması. Ve bu dizilerin reklam aralarında da bisiklet reklamları oynatılarak amacın desteklenmesi. Reklamlarda bisikletin trafik sıkışıklığından kurtaracağı özellikle vurgulanabilir ve ülkemizdeki ulaşım sorunu göz önüne alındığında oldukça etkili reklam olur. Bunun dışında magazin programlarında sık sık görünen kimi topçu, popçu, oyuncu, kodamanın işe, dizi setine, antrenmanlarına eğlence mekanlarına, buluşmalara vb. giderken bisiklet kullanması için bisiklet ve bisiklet ile göründüğü magazin programı başına belli bir reklam ücreti verilebilir.
Yarışma programlarında da bisikletin yer alması sağlanabilir. Mesela Survivor'a bir veya birkaç tane dağ bisikleti parkuru da içeren oyun konulabilir.
Bunlar yapıldıktan sonra özenti Türk milleti Hollandalılardan bile daha fazla bisikletin farkında olacaktır. Herkes koşa koşa altına bisikletini de çekecektir. Bisiklet üretici(TR'de sadece 1 tane var) ve distribütör firmaları da yaptığı reklam masraflarını misliyle geri alacaktır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Katılıyorum. Kamu spotu bile yapılsa işe yarar diye düşünüyorum. Sadece zenginlik ve lüks yaşam üzerine yapılan, konaklı,villalı, spor arabalı dizi zihniyetinden bir çacık olmaz.

@Knight Rider

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Bence çok uzun olmayan bi süre sonra insanlar mecburen sokacaklar hayatlarına bisikleti ve küçük motorları, çin ve hindistan gibi. Ama kültürel olarak bi fayda sağlaması kısa vadede mümkün değil sanki

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.597
@bisikletgundemi bilgiler icin cok tesekkurler , Istanbul'da ve diger sehirlerde bu sistem halen uygulaniyorsa , zaten baska bir etkinlik yada farkindaliga gerek yok. bu sisteme daha cok destek vermek ve bu konuda devam etmek bence de cok daha faydali olabilir.
@Knight Rider super fikir bence , gercekten de herkesin cok daha fazla dikkatini ceker , dizilerdeki gosterimler.

• Beğen
Tepkiler: Orkun KnighTR34

mesuttkgz

Üye
Tepki
55
İsim
Mesut
Bisiklet
Carraro
Araba fiyatları aldı başını gitti. Benzin, mazot, LPG de öyle. Toplu taşımaların aşırı kalabalık ve yollarda çekilmez derecede trafik olması da bir başka sorun. Tüm bu sorunların farkında olan ya da farkında olmadığı halde bunlardan bıkan kişiler için bisiklet kullanımı mecburi olacaktır. Yakın zamanda insanlar bilinçli olarak değil zorunlu hissettiği için bisiklet kullanmaya başlayacaktır. Bu bisiklet kültürünün yaygınlaşması açısından şuan güzel görünüyor olabilir ama işin aslı hiç de öyle güzel olmayacak. Şuan bisiklet kullanan kişiler belli bir eğitime sahip, bilinçli kişilerden oluşmakta. Çomar diye tabir edilen kişiler de bisiklet kullanımına başladığında beraberinde bir çok sorunu da getirmiş olacaklar. Bu sorunlar bildiğimiz gibi; kural tanımamazlık, kask gibi hayati öneme sahip bisiklet aksesuarlarının takılmaması, sürüşlerde bisiklet el/kol hareketleri kullanılmaması [ dönüşlerde arabanın sinyalini açmayan adamlardan el/kol ile sinyal vermesini beklemek hayal :) ], bir başka bisiklet kullanıcısını sıkıştırma, muhtemel olarak kavgalar, sözlü sataşmalar, bisiklet üzerinde iken tekme atma, itekleme gibi saldırılar.
Bu sebeple ben bisiklet kültürünün radyo, televizyon, diziler ile yaygınlaştırılmasına karşıyım.

Bırakın bisiklet kullanıcısı olarak sayıca az olalım ama bilinçli kullanıcılar olalım.

Nerede çokluk, orada b*kluk diye bir söz vardır.

Katılırsınız katılmazsınız bilemem ama olabilecek olumsuzlukları şimdiden görebildiğim için benim fikrim bu yönde.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mesuttkgz Bazı açılardan katılıyorum ama bazı açılardan değil.

Bir yerden başlanmazsa hep bir "hayal" olarak kalır düzgün bisiklet süren insanlar topluluğu ütopyası. Her ne kadar zaman geçse de , mutlaka arada çürük elmalar olacaktır .

Doğru eğitim , bilinçlendirme , hatta gerekliyse bisiklet ehliyeti alma zorunluluğu (bizim gibi toplumlara gerekli bence) , sosyal mesajlar , diziler vs. bir şekilde toplumların bilinçaltına işlenir.

• Beğen
Tepkiler: a.valverde

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.597
@TatanQa_tr cok dogru bir tesbit tesekkurler yorumlariniz icin. gercekten de oyle , bir yerlerden baslanmasi lazim , ama bir organizasyon ile ama bir birebir uyarilar ile ama bir sekilde baslanmasi lazim. Bunun disinda da , tabii ki , ilkokul seviyesinden itibaren gerekirse , ders kitaplarina bile bu konu eklenmeli ve insanlara aktarilabilmelidir. Ancak cok yakin zaman diliminde bu olamayacagi icin , insanlarin en cok ilgi duydugu dizi , film , reklamlar vs ile bu farkindaligi bilinc altina yerlerstirmemiz lazim degil mi? Bu sekilde yeni gelecek olan jenerasyon da , daha fazla farkinda olacaktir ve zamanla , cok yakin gelecekte , herkes , bisikleti cok daha fazla benimsiyecektir.
bu arada , kesinlikle ve kesinlikle alt yapinin da buna uygun duzenlenmsi ve trafik kurallarinin da , buna uygun yeniden organize edilmesi gercegini de unutmuyorum :)

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr