Low Carb Diyet ve Bisiklet

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 3gün önce bu diyete başladım. Normal hayatımda herhangi bir yorgunluk olmuyor hatta daha da zinde oluyorum ancak bisiklet binerken bir anda açlık basıyor, pedal çevirmekte zorlanıyorum hatta yürümekte bile zorlanıyorum elim ayağım titriyor ve kendimi bir markette buluyorum. Baya bir şey yedim ancak öyle doydum. (Anca evde doyabildim marketten aldıklarım eve kadar yavaş yavaş sürmeme yeterli oldu.) Bu diyeti bisikletle uygulayanların bana bir tavsiyesi var mıdır? Yaş16, boy 179, kilo 87 civarı.

• Beğen
Tepkiler: saglam.serdar
Scudo

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim tavsiyem biraz daha karbonhidratı artırır çünkü bisiklete binerken çok fazla kalori yakılır ve vücut yakacak bir şey bulamayıncada açlık sinyali gönderir bu yüzden de ya başka bir diyete başla yada eti azalt karbonhidratı çoğaltmaya çalış

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@Bisiklet sever 93 Bisiklet sürmeden önceki öğünde karbonhidrat (ekmek, yulaf vb) yeterli olur mu? Son seçenekler mantıklı aslında ama belirli bir listesi olmayan kendi öğünümüzü şekillendirebildiğimiz için benim açımdan en iysi bu. Çünkü yemekleri annem yapıyor ve ondan her gün benim için yemek hazırlamasını istemek doğru olmaz. Eti azaltıp karbonhidratı çok çoğaltırsam da diyetin mantığına ters düşer.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Bana göre sporcu* kişi dengeli ve temiz beslenmeli. Benim dengeli-temizden anladığım da şu: %45 protein, %40 karbonhidrat, %15 yağ.
Tabi bunların, bence ve bana göre dediğim için bir anlamı olmuyor belki; ama kendimde uygulamaya çalıştığım beslenme şekli üç aşağı beş yukarı bu şekilde. Yani her zaman bu şekilde beslenemiyorum ama bu şekilde beslendiğim sürece, kendimi daha iyi hissediyorum ve kilo problemi yaşamıyorum.

*sporcu derken profesyonel olandan bahsetmiyorum. Kimileri spor kavramının yalnızca profesyonellikle birlikte kullanılması gerektiğini savunuyor, ve sıradan insanların yaptığına egzersiz dememiz gerektiğini söylüyor. Ancak onlara katılmıyorum ve bence çok yanlış düşünüyorlar. Dile girmiş ve kullanılan bir "spor yapmak" kavramı var.

• Beğen
Tepkiler: OnurÖzdağ

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@07yusuf Aslında doğrusu öyle tabii ki ama en azından 75 kilo civarına indiğimde bu diyeti bırakabilirim. Ondan sonra elimden geldiği kadar dengeli ve düzenli beslenmeye çalışırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam düşük karbonhidratlı diyet desen :)
low carb falan yakışmıyor, bunun çözümü sık sık yemek. Yani acıkmadan hemen yiyin ama az yiyin. Acıkınca halsizlik çıkıyor ortaya, bende sık sık yiyerek bu sorunu çözmüştüm.
Sağlıklı günler :)

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Low carb diyeti, adından da anlaşılacağı gibi “düşük karbonhidrat” diyetidir. Programın temeli düşük ve kaliteli karbonhidrat alarak, maksimum miktarda da proteini almaktır. Bu sayede vücut enerji olarak depoladığı yağları kullanırken, yüksek protein alımı sayesinde de kas kaybı yaşama riskini minimuma indirir. Bu özelliğinden dolayı genel olarak vücut çalışanlar (bodyciler) bu diyeti uygular.

Ancak bisiklet sürerken, özellikle de yüksek (>25kmh) bir ortalama ile gitmeye çalışırken vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı vücut, enerji elde etmek için yağdan daha çabuk ve kolay yakılan karbonhidratı kullanır. Bu diyetin temeli de az karbonhidrat olunca, vücut kısa sürede yorulacaktır.

Yani bisiklet sürmek, en çok karbonhidrat ihtiyacı duyulan sporlardan biridir. Kas çalışırken bu diyet faydalıdır. Çünkü genel olarak karbonhidrattan çok yağ yakarsınız. Umarım anlatabilmişimdir :).

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OnurÖzdağ

Tabiki de aşırı artırmiyacaksın ama bisiklet sürerken de yeterli olucak şekilde kendin ayarını yapman lazım ve istersen antrenmana çıkarken yanına sporcu jellerinden alabilirsin insana çok iyi güç veriyor onu da bulamazsan yanına nutella gibi çikolatalarda olabilir tabi

• Beğen

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@dodurgalı_06 Doğrudur, zaten bu diyetin bisiklete uygun olmadığını anladım. Ancak bu açlığı yok edebilecek ya da en azından ciddi oranda azaltacak düşük karbonhidratlı bir yiyecek var mıdır?

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@dodurgalı_06
Kas çalışırken de genelde karbonhidrat yakmaz mıyız? Yani paylayıcı güç ve kısa süreli enerji vs.
Tam tersi bisikleti de uzun süre kullandığımız için yağlar daha çok kullanılmaz mı? Ani ataklar konu dışı.
Yani acaba kaçırdığım bir nokta mı var? Çok da vakıf değilim bu konuya.

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Onur kardeşim, Bisiklet sürmeden evvel 3-8 saat evvel kepekli makarna ye, sosunu yağlı değil hafif olan domatesli soslardan seç ve bolca su iç. Glisemik indeksi çok düşük olduğundan hem kilo yapmaz hem d enerji ihtiyacini karşılar. Ancak 1-2 saatten sonra ne yaparsan yap acikacaksin, dolayısıyla suruslerini kisa tut ya da 1-2 saatten sonra daha açıkmadan temponu düşür. Yoksa açlık krizi kaçınılmaz olur...

• Beğen

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@Ozan k. Aslında bugün 32-33 ortalamayla grupla gidebildim 1.5 saat civarı ama sonra açlık bastı dediğiniz gibi. En iyisi dediğiniz yöntem, tavsiyeniz için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.

Pearl Jam

Üye
Tepki
58
İsim
BK
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Orbea
Low carb diyetinin farklı versiyonları vardır, vücut geliştirme sporu yapanlar bunu yaparken low carb high protein yaparlar ama endurance sporlarında, yani uzun bisiklet, uzun koşu, maraton, uzun yüzme gibi durumlarda lchf yapman lazım, yani low carb high fat. Az aldığın karbonhidrat yarine yağ koyman lazım, böylece vücut karbonhidrattan enerji üretemeyince yağdan keton üreterek bunun yerini almaya çalışır. Böylece yağ depolama, kilo gibi sorunların da olmaz. Karbonhidrat düşük alınca sık sık acıkma durumları da olmaz (genelde glisemic endexi yüksek olur karbonhidratların). Bu arada ani güç harcama, sprint veya interval antremanları planlıyorsan, öncesinde elbette carb depolaman faydalı olur. Ama onun dışında lchf'in esas amacı, sık acıkmayı engellemek, sağlıklı beslenmek, ideal kiloya inmek ve uzun süreli enerji depoları oluşturmaktır (vücut yaklaşık 2000-3000 kalari carb depolar, bittikçe tekrar alman gerekir, ama 40000-50000 kalori arası yağ stokları vardır). Zor olan yıllardır carb ağırlıklı beslenen bünyeyi, lchf'e geçişteki bu işkenceli dönemde (bazılarında 2 hafta bazılarında 2 ay bile sürebilir) çok yıpratmamak ve vazgeçmemektir. Şu an yaşadığın halsizlik, baş ağrıları, dönemsel yorgunluk vs normaldir. Ketosis'e geçtikten sonra (vücudun keton üretmeyi öğrendikten sonra) rahat edeceksin

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@07yusuf hocam, bu kas çalışma stiline de biraz bağlı. Tabi siz 20 kg dambılı 2 saatten fazla (bisiklete göre karşılaştırıyorum) süre boyunca kaldırıyorsanız durum başka :D. Yani karbonhidrat kullanıyoruz, ancak uzun süre kullanmıyoruz. Aslında bacaklarımız kollara göre daha güçlü ve daha geç yoruluyor. Yani biz bisiklet sürerken, spor salonunda kas çalışırken yaktığımız birim enerjiden (örneğin 15 dk) daha fazlasını yakıyoruz ve daha uzun süre boyunca yakıyoruz.

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@07yusuf
Hocam, bisiklet sürerken çok güç üretmemiz gerektiği için vücut önce karbonhidratı kullanır. Çünkü yağ daha uzun sürede ve zor yanar. Örnek vereyim; Yani vücudun o anki aktivite için 1 dakikada ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbonhidrat verebilir. Ama aynı enerjiyi yağın vermesi belki 2, belki 5, belki 1,3... dakika olabilir. (Yağdan enerji üretimi de kişiden kişiye değişebilir. Yukarıda bi mesajda hocam bahsetti):
@Pearl Jam
Eğer vücut, yağın karşılayabileceği bir enerji gereksiniminde ise, yağ yakımı artar. Ancak çıkan enerji vücuda yetmiyorsa karbonhidrat yakımı artacaktır. Yani vücut sadece karbonhidrat, ya da sadece yağ yakmaz (istisnalar hariç). İkisini de yakar, ancak enerji gereksinimine göre orantılı yakar.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@Cihangir. Kilom fazla bence yaklaşık 12kilo falan. İstediğim hedefe ulaşınca bırakacağım zaten çok düşük kilolar bana göre değil, daha büğyk yapılı bir insanım ama en azından fit durmak isterim.