Longozu Savunmaya İğneada'ya Gidiyoruz

ozi yaman

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
Longozları, Istrancalar'ı, Kuzey Ormanları'nı savunmak için 5 Temmuz'da İğneada'ya gidiyoruz..
*Ayrıntılı ulaşım, eylem ve kamp programı duyurulacaktır
"İğneada Subasar Ormanları’nın çığlıkları Marmara’ya yayılıyor!
Kuzey Ormanları’nın en batısında yer alan ve 'Longoz' adı verilen Amazon ve Afrika Kongo Havzası'ndan sonra dünyadaki tek örneği olan İğneada Subasar Ormanları, nükleer santral, hes ve maden ocaklarına kurban edilmek isteniyor.
Bulgaristan kendi sınırları içine doğru devam eden eşsiz güzellikteki bu ormanlarda son yıllarda yapılmak istenen baraja izin vermezken, bizde bu duyarlılığın tam aksine doğa düşmanı projeler gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Hükümetin akıl dışı girişimlerine karşı direnebilmek, çocuklarımızın geleceğini, ülkemizin ve dunyanın doğal yapısını korumak, savunmak için longozları ve Kuzey Ormanları'nı talan edenlere karşı bisikletlerimizi Longozlara sürüyoruz!
5-6 Temmuz'da eşsiz Longoz Ormanlarının rant uğruna yok edilme tehlikesine dikkatleri çekmek için bisikletlerimizi, çadırlarımızı, atölyelerimizi ve şarkılarımızı, kısacası duyarlılığımızı, neşemizi ve öfkemizi alıp hep birlikte İğneada’ya gidiyoruz.
Kuzey Ormanları Savunması, sermayenin çılgın rant projeleri için ihtiyaç duyduğu taş ve maden ocaklarına, termik/hes/nükleer santrallere karşı, başta Trakya Halkı olmak üzere tüm yaşam savunucularını Istranca ve İğneada Longoz Ormanları için güçbirliğine çağırıyor."
edit:Kuzey Ormanları Savunması'nın 5-6 Temmuz'da İğneada'da düzenleyeceği kampa tüm yaşam savunucuları davetlidir. Etkinliğe bisikletli arkadaşlarımızla birlikte tüm KOS aktivistleri de katılacaktır.
İstanbul'un çeşitli ilçelerinden kalkacak otobüs ve bisikletleri koyacağımız araçlarla önce Demirköy'e gidecek, orada Marmara'nın pek çok yerinden gelecek olan arkadaşlarımızla buluşacağız. (Otobüs ilçe kalkış noktalarını daha sonra duyuracağız)
Demirköy-İğneada arasında (yaklaşık 20 km) bisikletli arkadaşlarımız bisiklet pedallayacak, diğerleri otobüslerle onları takip edecektir. İğneada'ya 1 km kala hepimiz araçlarımızdan inip pankartlarımızla yürüyerek kasabaya girecek ve kamp alanımıza yerleşeceğiz.
Akşam Ramazan ayı olması nedeniyle oruç tutan arkadaşlarımız ve İğneada halkıyla birlikte yeryüzü sofrası kuracağız. Kamp programı çocuklar için kukla göstersi ve konserlerle devam edecek.
Kuzey Ormanları, Longozlar, Istrancalar bizleri çağırıyor..
Yaşamı savunmak için, birlikte, omuz omuza, umut ve sevgiyle..
Facebook Etkinlik Linki:(link)

Scudo

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Safkan bir Istrancalıyım. Bisiklete yeni başladım. Günü birlik grup turları sonrasında, bir arkadaşımla beraber Çatalca-Çilingoz turu yaptık. İğneada'ya gidecek arkadaş arıyordum. Bu etkinlik çok iyi oldu. Katılmak isterim...

Ayrıca bu turun çok anlamlı bir amacının olması da ayrı bir yer edinecek ve yüksek katılım sağlanacaktır diye düşünüyorum.

Benim bile haberim yoktu bu olaydan. Düşünüp böyle bir etkinlik oluşturmakta emeği geçen herkese teşekkür ederim.

ozi yaman

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
Ayrıntılar gelmeye devam ettikçe konuya yazmaya devam edeceğim.

ozi yaman

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
Etkinlik Kayit Linki : (link)
Kayit linkini doldurmakta fayda var dostlar ona göre otobüs ve çadir ayarlanacak.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Bu etkinlik/eylem bisiklet forum'da ilgi görmeyecek yine. Nedenini anlayamıyorum.
Belgrad ormanına gidelim dediğimizde bile bir sürü tartışma çıktı.

Doğasına sahip çıkmayan herkes bir gün pişman olacak!

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Tarihler uygun gibi görünüyor benim için. Bu aralar çıkılabilecek turları araştırıyordum. Doğa için küçük bir adım da olsa katkı sağlamakta güzel olacaktır. Konu üzerinden gelişmeleri takip ediyor olacağım. Tek sıkıntım kamp yaparken kullanabileceğim bir çadırım yok :)

ozi yaman

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
@Hüseyin Kara

Kayit linkinden kayit olursaniz etkinliği düzenleyen kişiler bir sürü çadir getirecekler sizin içinde getirmiş olurlar.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Kara

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar bu gibi turlara katılmaya çalışalım zaten çevremizde ne var ne yoksa çevreye dair ağaç varsa kesiliyor, su akıntısı varsa hes yapılıyor, kaz dağları desen altın var diye içine ediliyor Sinop ve Longoz ormanları da ayrı bir güzellik nükleer santraller için heba ediliyor
Kayıtsız kalmayalım oruçlu olabilirsiniz ama bu görev bence oruçtan bile üstündür.