Londra' da Bisiklet İçin Otoyolu Yapıldı!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Halit Erdugan tarafından paylaşıldı.

 1. Halit Erdugan

  Halit Erdugan Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  Londra
  İngiltere' nin en büyük ve bisiklet açısından en iyi şehri olan Londra' da bisiklete özel otoyol yapıldı. Toplamda 5 metre genişliğinde inşa edilen otoyol her iki yönde de biniş için uygun ve haliyle 2 şeritten oluşuyor. Tanıtım ve görsellik açısından parlak bir mavi renk ile boyanan otoyol bu rengini özgürlüğe temsilen aldı. Otoyol fotoğrafta da görüldüğü gibi oldukça genişliğiyle kendinden bir hayli söz ettirdi ve ettiriyor. Unutmadan otoyolun uzunluğunu da söyleyecek olursak, güney banliyösündan başlayarak şehir merkezine kadar uzanıyor ve uzunluğu 8,5 km. Açıklamaya göre ise otoyolların en kısa zamanda şehir merkezinden başlayarak diğer banliyölara doğru uzanması düşünülüyor.

  Umarız ki bu gibi bisiklet ve bisiklet yollarındaki gelişimlere Türkiye' de de imza atılır.

  [​IMG]
   
 2. tolga meriç

  tolga meriç Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  sanırım boğaziçi üniversitesinin içinde de böyle bir çalışma olucakmış yakın tarihte :) bekliyoruz
   
 3. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Belki beni asacaksiniz


  Istanbulda yolarin bir seridi bisikletlere kapatiyorsa: ilk trafik daha berbat olur, insanlar bisikletle ulasim daha kolay anlarlar ve daha sik bisiklet kulanirlar.


  Radikal çozum olmazsa, bence Turkiyede bisiklet hizli yayginlasmaz.
   
 4. Berkhan Bayraktar

  Berkhan Bayraktar Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2011
  Mesajlar:
  97
  Beğeniler:
  29
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Türkiye'de bisiklete daha saygı yok ne yolu? Bir yerde okumuştum küçük bir yol vardı ona da araç park edenler vardı.
   
 5. Orhan Beyhan

  Orhan Beyhan Yeni Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2011
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Orada ceza devreye girecek araç çekme devereye girecek.
   
 6. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.870
  Beğeniler:
  4.920
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Sanırım İzmir'in Dikili ilçesiydi... Bölgenin yerel yönetimleri gidiş gelişli güzel bir bisiklet yolu yapmışlardı. Ben bisiklet yolunu maalesef yayalar yüzünden çoğu zaman kullanamayıp, araç yoluna giriyordum. Belki turizm mevsimi olması ve kalabalık olması yüzünden bisiklet yolunu yayalar işgal etmişti. Bu duruma nasıl bir çözüm bulunabilir bilmiyorum...
   
 7. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.835
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Eller aya biz yaya. :)
   
 8. planet58

  planet58 Spor Aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  438
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Trabzon
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Bizde olması mümkün değil, bisiklete binenleri kabullenememiş bir toplum, bisiklet yolunu araç park yeri olarak kullanıyor. Aynı uygulamayı Konya'da gördüm geçenlerde ve çok hoşuma gitti, renkte aynı mavi, üzerinde araçlar vardı ve hafriyat dökülmüştü...Bu bilincin oturması elli seneyi bulur, bazı bölgelerde ise hiç ümit yok gibi...
   
 9. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  [​IMG]

  şu yolun güzelliğine bakar mısınız..... diyecek bir şey yok.
   
 10. sadık1964

  sadık1964 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  473
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  Konya'da bisiklet yolları yapılmakta yapılan bisiklet yollarını genelde yayalar kullanıyor.Birde bu yollar nedense yoldan sonra değilde kaldırımdan sonra yapılıyor. Şöyleki sıralama cadde,yayakaldırımı,bisikletyolu diye yapılmakta. bisiklet yolları caddeye yakın olmayışı nedeniyle yayalar kendileri için daha güvenli olduğunu düşünerek bu yolları kullanmaktalar.Eğer siz burası bisiklet yolu diye ikaz edersen alsana kavğa etmek için bir bahade...
   
 11. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.817
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  İngiliz yolu yapmış bide üstüne aldığın bisikletin parasının yarısını da ödüyor. Tek yapman gereken patronundan "bu adam işe bisikletiyle geliyor" şeklide imzalı bir kağıt almak.

  Mesela Konya, Antalya gibi düz kentlerde belediye insanlara böyle imkanlar sağlamış olsa neler olurdu? Cidden eler olurdu acaba? Hadi sesli düşünelim.

  Bisikletli sayısında patlama olurdu. Evet bisiklet kültürüne sahip olmayabiliriz. Bu henüz genlerimize işlenmemiş olabilir. Ama Türk milletinin çok üstün bir özelliği vardır; inanılmaz hızlı adapte olabilirdi.

  Giderek daha fazla bisikletçi piyasaya çıkardı. Hatta Hollanda'daki gibi 70 yaşındaki teyzeler bisikletiyle pazara giderdi.. yada 25'lik fıstıklar minileri ile bisiklet sürerdi..

  Araç kullanımı giderek düşerdi ve aslında her biri vergi istasyonu olan akaryakıt istasyonları daha az vergi toplamaya başlardı. Ama üstün zekalı yöneticilerimiz buna da bir çözüm bulurdu. Mesela bisikletlere motorsuz taşıtlar vergisi koyarlardı... Yada 500 TL. lik ehliyet alma zorunluğu. Trafik sigortası kesin ve belki de kasko. Haaa ÖTV'de gelirdi "nede olsa lüks tüketim". Sonra üzerine deprem vergisi de koyarlardı.

  Bu ülkede bisiklet yolları yapılırsa muhtemelen ben bisikletten de, sporundan da soğurum. Bu yüzden, size tuhaf gelecek ama, ben yol mol istemiyorum. Memleketin bu hali daha güzel.
   
  Levent Sönmezer bunu beğendi.
 12. Mehmet Keten

  Mehmet Keten Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Şubat 2009
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  760
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  geçenlerde yetenek sizsiniz programında 2-3 genç arkadaş bisiklet ile ufak bir gösteri yapmaya çalıştılar yerde yatan 2 kişinin üzerinden 1 kişi bisiklet ile atlamaya çalışırken heyecandan olsa gerek bisikletin ön tekeri arkadaşın omuzuna değdi jüriden hülya hanım hemen gençleri durdurup gösteriyi tamamlamadan sahneden gönderdi.evde ailecek programı izlerken ben olaya tepki gösterip biz işte bu zihniyet yüzünden ülke olarak bisiklet konusunda ilerleyemiyoruz dedim tamam genç arkadaş heyecandan olsa gerek ufak bir hata yapmış olabilir ama hemen sahneden uzaklaştırılmaları gerekmezdi en azından programa katılan ve orada bulunan izleyicilere yönelik bisikleti ve bisiklet sporunu teşvik edici sözler söylenebilirdi.ben olaya tepki gösterirken ailemde bana tepki gösterip ne var şimdi bunda iyi oldu bisiklette neymiş gibi sözler etti.sözün özü toplum olarak bisiklet konusunda bu kadar ön yargılı olursak biz elin oğlunun yaptığı bisiklet yollarına daha çok bakarız.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
IMG_20160426_172107.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
anzac.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...