Likya Yolu Turu 3.Gün (Dalyan-Göcek)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Likya Yolu Turu 3.Gün; (Dalyan-Göcek)

  01 Mart 2008
  İlk gün olduğu gibi bugünde sabahın erken saatinde ayaktayız. Kalkıyoruz ve çadırlarımızı toplamaya başlıyoruz. Bir saatte hazır hale geliyoruz. Kahvaltılık bir şeyler almak için Kevser ile birlikte markete doğru gidiyoruz. Beş yüz metre kadar yürüdükten sonra markete varıyoruz. Zeytin, peynir, krem çikolata ve ekmekleri yüklenerek kamp alanımıza dönüyoruz. Dönerken de baharın simgesi olan yeşil renk cümbüşünde fotoğraf çekiyoruz. Kahvaltı masamızı hazırlarken bizden önce uyanan bekçi abi çayı çoktan demlemiş. Kahvaltı da sıcak bir çayın yerini hiç bir şey tutmaz hepimizin bildiği gibi.
  [​IMG]
  Kahvaltımızın ardından bekçiden güzergâh hakkında kısaca bilgi alıyoruz. Birlikte fotoğraf çekiliyoruz ve hazır olan bisikletlerimize binerek yol alıyoruz. Köy yollarında eğlenceli bir şekilde ilerliyoruz. Düz ve toprak yollarda ilerlemek çok zevkli. Hem muhabbet ediyoruz hem de yol altımızdan akıp gidiyor biz farkına bile varmadan. 5-6 km kadar toprak yollarda ilerledikten sonra asfalt yola çıkıyoruz. İztuzu sahiline giden yolda ilerliyoruz şuan.
  [​IMG]
  Birkaç km sonra yol ikiye ayrılıyor. Bir taraf İztuzu plajına giderken diğer taraf ise bizim gideceğimiz yer olan Gökbel Köyüne dönüyor. Buradan sonra yol biraz sertleşiyor. Rampalar başlıyor. Çok zorlayıcı rampalar olmasa da bizi terletmeye yetiyor.
  [​IMG]
  Rampaların bittiği yerde çeşmenin olması ile hepimiz el yüz yıkıyoruz. Hava sıcaklığı 25-30 derece arasında gidip geliyor gibi. Biraz soluklanıp toparlandıktan sonra devam ediyoruz.
  [​IMG]
  Mergenli köyü içerisinde oyun oynayan çocuklara ikram ettiğimiz şekerlerin ardından biraz muhabbet ettikten sonra yine yola devam ediyoruz.
  [​IMG]
  Mergenli Köyünden sonra yol alabildiğine bir düzlükte devam ediyor. Sarıgerme yol kavşağından doksan derecelik bir manevra ile Kızılyurt köyüne dönüyoruz. Düz yolda az da olsa rüzgâra karşı yol alıyoruz. Bu durum bizi biraz yoruyor ve çay içmek için uygun bir yer kolluyoruz. Birkaç markete köy kahvesinin yerini sorduktan sonra nihayetinde buluyoruz ve oturup hemen çaylarımızı söylüyoruz. Bazısı çay, bazısı maden suyu, bazısı ise bitki çayını tercih ediyor. İyi bir dinlenmenin ardından yola çıkanın zamanı geliyor. Bir an önce varmamız gereken yere varıp kamp atmak istiyoruz.
  [​IMG]
  Öğlen saatlerinde 11:30 dolaylarında Dalaman’a varıyoruz. Herkeste bi açlık hissi var. Ne yesek, şimdimi yesek derken bir marketin önünde duruyoruz ve herkes idarelik bir şeyler alıyor. Ben ise kek, meyve suyu ve muzdan yana kullanıyorum tercihimi. Dalaman’ın ardından köylerden geçerek ana yola ulaşmaya çalışıyoruz. Ama yol bazı yerlerde rampa, bazı yerlerde ise düz devam ediyor. Çok değil daha bir hafta önce Erzincan’da kar’dan dolayı toprak yüzü göremez iken şimdi ise çiçeklerin arasında dans ediyordum. Süper bir hava artık bahar gelmiş dedirtiyor.
  [​IMG]
  Muğla-Fethiye ana yoluna dik ve kısa bir rampa ile çıkıyoruz. Devamında ise kalabalık yolda ve hala devam eden rampalar ile ilerliyoruz. Ve sonunda tur boyunca hep geçip geçememekte tereddüt ettiğimiz Göcek Tüneline geliyoruz. Tünel gişelerine az kala toplanıyoruz. Tünele bisikletin girmesi yasak. Giremez ise 600 metrelik tünel bize 6-7 km’ye patlayacak ve sağlam bir rampa tırmanıcaz. Kevser birkaç otostop denemesi yapsa da başarısız oluyor ve bize Göcek Geçidini geçmek kalıyor. Yavaş yavaş tırmanışa geçiyoruz. Üzerinden geçtiğimiz tünele kuşbakışı bakıyoruz bir süre sonra. Zirveye bitkin bir halde er ya da geç varıyoruz. Buradan sonra çok güzel bir iniş bizi bekliyor.
  [​IMG]
  İnişimiz bir yılan misali kıvrılarak Göcek’e kadar gidiyor. Manzara muhteşem. Bu yolu iniyor olmanın vermiş olduğu mutluluk ile tadından yenmiyor tabi…
  [URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img259.imageshack.us/img259/4250/b09uh5.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Birimiz yukarıdan yeni inişe geçerken diğerimiz hemen altımızdaki yoldan aşağıya doğru salınmış gidiyor. Ben ise sık sık duruyorum birkaç kare fotoğraf yakalamak için. İşte objektifime yansıyan birkaç kare.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img367.imageshack.us/img367/8975/b10st7.jpg[/IMG][/URL]

  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img367.imageshack.us/img367/5087/b11jm7.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]İnişin hemen yanı başı Göcek Tünelinin çıkışı. Evet, sadece 3-4 dakikada geçebileceğimiz yolu 1,5-2 saat uzatıyoruz. Ama inişin zevki de bir başka diyerek teselli etmek kalıyor kendimizi.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img367.imageshack.us/img367/8638/b12dy0.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Göcek Geçidini indikten sonrasında Göcek’e varıyoruz. Merkezi gezmek için içeriye doğru giriyoruz. Hepimiz çok yorulduk. Bu geceyi Göcek’te geçirme fikri birilerinden çıkıyor ve bütün grup kabul ediyor. Asıl planımız ise gün Fethiye’ye varmaktı. Ama buradan Fethiye’ye kadar daha birkaç rampamızın olduğunu bildiğimiz için burada konaklama kararını kesinleştiriyoruz. Jandarmaya kamp yapmak için uygun bir yer soruyoruz ama onlar bizi belediyeye yönlendiriyor. Günlerden cumartesi olduğu için belediyede sadece bir zabıta görevlisini buluyoruz. Sağ olsun bizimle ilgileniyor ve birkaç telefon görüşmesinden sonra kamp yapacağımız yere götürüyor. Yat limanının yanı başında çok güzel bir alana geliyoruz.
  [FONT=Calibri]-İşte burası kamp kuracağınız yer diyor. Hepimiz çok memnunuz halimizden. Zabıta gider gitmez çadır kuracağımız yerleri seçiyoruz ve çadırlarımızı kurmaya başlıyoruz. Koyda olduğumuzdan dolayı çok rüzgâr alıyoruz. Çadırlarımızı sağlam bir şekilde yere sabitliyoruz geçe uçmamak için.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img410.imageshack.us/img410/6110/b13kr9.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Artık dinlenme zamanı, duş almak isteyenler belediyenin tahsis etmiş olduğu yere giderek duş alıyor. Hava tam kararmadan fotoğraf çekmek için tripodumu kuruyorum. Göcek yat limanını ve birkaç çiçek böcek fotoğrafı çekiyorum. Ardından Kevser geliyor ve ona manuel fotoğraf çekim hakkında birazcık eğitim veriyorum. İyi öğrenci olduğundan hemen kavrıyor tekniği. [FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img367.imageshack.us/img367/9453/b14pc5.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Birazda ters ışık çalışması yapıyoruz. Bisikletçinin malzemesi de bisiklet olur tabi.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img410.imageshack.us/img410/5801/b15dk8.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Göcek Limanında yatan tabir yerinde ise milyon dolarlık yatlar. Göcek içerisinde sezona hazırlık çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Gelecek olan yerli, yabancı turistler için bu çalışmalar. Geçim kaynağı turizm olunca böyle olmak zorunda tabi.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img410.imageshack.us/img410/845/b16xi1.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Eğitim esnasında Kevser yat limanını panoramik fotoğraf çekmek istiyor. Ama yatlardan başlayan fotoğraf gökyüzünde son buluyor ne hikmetse. [FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J[FONT=Calibri] Çok eğleniyoruz fotoğraf çekerken.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img410.imageshack.us/img410/1829/b17gt2.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Güneş yavaş yavaş kayboldu. Göcek’li bisiklet meraklısı bir çift geliyor muhabbet ediyoruz ve bizleri çay içmeye davet ediyor.
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img410.imageshack.us/img410/1339/b18og4.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Arkadaşlarımızdan bazısı restaurantta yemek yemeyi tercih ederken bazısı kendi ocağında makarna pişirmek istiyor. Bizim gibi bazıları ise gidip köftecide köfte yiyor. [FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img367.imageshack.us/img367/4312/b19oo8.jpg[/IMG][/URL]
  [FONT=Calibri]Yemek faslının ardından hava kararıyor. Biz Kevser ile yine fotoğraf makinesinin başına geçiyoruz. Bu defa ki eğitimimiz ise, gece fotoğrafı nasıl çekilir? Uzun enstanteler de sabırla bekliyoruz ve çıkacak olan fotoğrafa merakla bakıyoruz. Evet işte son karemiz ise bu çekimlerimizden birisi…
  [FONT=Calibri][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img367.imageshack.us/img367/9526/b20nq3.jpg[/IMG][/URL]

  [FONT=Calibri]Yine bir günün sonuna geldik. Her zaman dediğim gibi hava güzel olunca moral de güzel oluyor. Güzel bir günün ardından çadırımızda huzur ile uyumanın tadı da bir başka oluyor.
  [I][FONT=Calibri]Gün Toplam: 49,09 Km[/FONT][/I][FONT=Calibri]
  [I][FONT=Calibri]Bisiklet Üzerinde Geçen Zaman: 03:09:14[/FONT][/I][FONT=Calibri]
  [I][FONT=Calibri]Ortalama Hız: 14,4 Max. Hız: 47,8[/FONT][/I][FONT=Calibri]
  [FONT=Calibri]Sevgi ve Saygılarımla…[/FONT][/font][/font][/font][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   
 2. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  serkan kardeşim merhabalar

  Senin bu azimin yok mu şaşırıyorum.Böyle gidersen dünya turu bile yaparsın durma devam et.Bu gezide yanında olan herkezide kutluyorum.
  Süpersiniz. :)
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 3. derya.yildirim

  derya.yildirim Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  785
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Yine muhteşem güzellikler :)
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 4. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Kahvaltılık almaya giderken gördüğümüz tabloluk manzara,
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sesiz, sakin, muhteşem yollarda pedallamak bir ayrıcalık,
  [​IMG]

  Ispanak taşıyan amca ile bisikletüstü muhabbet ediyorum.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köy kahvesine girelim ilaç içmem lazım diye tutturduğumda Allah yüzüme güldü,
  [​IMG]

  [​IMG]

  Hay maşallah dedecim pedalına kuvvet,
  [​IMG]

  Sıcakta ağzımdan ateşler çıkıyordu "ne olur tırmanmayalım gelin otostop çekelim" derken. Kısa ama dik yokuşlar bizi bekliyordu. Ne olurdu tünelden otostopla geçseydik sanki. Neyse ki kilometrelerce süren inişin keyfi oh be dedirtti.
  [​IMG]

  Nihayet muhteşem Göcek'teyiz,
  [​IMG]

  [​IMG]

  Güzel pozlar yakalamaya çalışıyoruz güneşe karşı. Hangisinin güzle olduğuna siz karar verin...
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Makinemde yer alan manuel ayarları öğrenmek istiyordum aldığımdan beri ama hiç fırsat olmamıştı. Nasıl olsa yapacak bi şey yok. Gel sana öğretiyim diyince Serkan atladım hevesle. Aldım elime kağıdı kalemi mantığını yazdım tek tek... Sonra çıktık beraber manuel foto çekmeye. İşte bu da bende olanlar...

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ellerine sağlık Serkancım. Diğer günlerde buluşmak dileğiyle...
   
 5. iskoc

  iskoc Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  91
  Şehir:
  Bodrum
  Seviye:
  ellerinize ayalarınıza saglık gercekten cok güzel bir gezi olmus. yazılarınızı stakip ediyorum ve bir sonrasında ne olacagını bekliyorum
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 6. Haşim Okyay

  Haşim Okyay Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  4.705
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Sanıyorum aynı mesajı iki defa göndermişsin Kevser. Ama hiç bir zararı yok, resimlere tekrar bakmak için yukarıya gidecektim ki aşağıya doğru devam ettim :)

  İçinizdeki bisiklet ve doğa ruhu hiç bitmesin arkadaşlar. Ayağınızdan pedal eksik olmasın. Bu arada, bir kaç manzara resmini kopyaladım bilgisayarıma, telif hakkı ödeyeceğiz mi? :rolleyes:
   
  KevSerSeri ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 7. bisikletcanavari

  bisikletcanavari Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.779
  Beğeniler:
  1.379
  Seviye:
  Yine dışarıda nasıl güzellikler olduğunun farkına vardım desem yeridir.NE tv de adam gibi program olur ne de iç açıcı bir haber.Sağolsunlar bitirme ödevi diye tıkılıp kaldık bu ilçeye.Sizler ve gezileriniz de olmasa....

  Gece çekimlerine bayıldım.Çok çok hoşuma gitti.Ne kadar ayarlama yaparsam yapayım o kalitede bir poz yakalayamıyorum.Ki elimdeki fotoğraf makinasıyla imkansız zaten :) Ama size tavsiyem ne kadar profesyonel fotoğraf makinası iyi olsada çıkar çek tarzı kolay kullanımlı küçük fotoğraf makinaları anlık fotoğraflarda oldukça başarılı olduğu bir gerçek.Bu nedenle bisiklet sırtında kullanım için uygun fiyatlı basit bir fotoğraf makinası da şart bence ;)

  bu arada yazı sonundaki veriler benim daha çok hoşuma gidiyor.Toplam km genelde 50 km civarı,ortalama hız oldukça düşük bir tempo, bisiklet üzerinde geçirilen zaman ise günlük bir gezi kadar.YAni bisiklet üzerinde kendinizi fazla zorlamadan tamamen doğayı seyrederek ve bol bol fotoğraf çekip muhabbet ederek yolları geçiriyorsunuz anlaşılan.Dertsiz tasasız...İdealimdeki gezi tarzı diyebilirim.

  TEkrardan kutlarım sizleri....
   
  KevSerSeri ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 8. sonerveozer

  sonerveozer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  780
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  MANİSA
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Güzel payalaşım da şu an nerdesiniz acaba türkiye turun damı.?
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 9. #9
  Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Sevgili Yoldaşım fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Harika kareler çekmişsin. Daha öncede dediğim gibi çok iyi bir öğrencisin.:) Meyvelerini alıyoruz.
  Sonraki günlerde de fotoğraflarını görmek dileği ile.

  Sevgiler...
  Merhabalar,
  Yorumunuz ve takibiniz için çok çok teşekkür ederim. Zamanla diğer bölümleri yayınlayacağım.

  Sevgiler...
  Merhabalar,
  İçimizdeki bisiklet ve doğa ruhu tam tersine gün geçtikçe çoğalıyor. Ayağım kilitli pedaldan hiç ayrılmasın istiyorum ve her zaman bisiklet üzerinde olayım istiyorum ama hayat şartlarından dolayı ayırmak zorunda kalıyoruz zaman zaman.
  Fotoğraflar için telif hakkı tabi ki alıyoruz. Ücreti ise konuya yapmış olduğunuz bir yorum sadece...:D
  İsterseniz orjinal boyutunuda yollayabilirim.
  Tekrardan değerli yorumunuz için teşekkürler.

  Sevgiler...
   
  gezgin.günal ve Haşim Okyay bunu beğendi.
 10. #10
  Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Sevgili Enes Kardeşim,
  Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Her günün sonunda günün istatiklerini not alıyorum. Sana da tavsiyemdir. Yarın bir gün oraya gitmek isteyene çok büyük yardımcı oluyor. Grup kalabalık olunca günlük ortalama da düşüyor otomatik olarak. Ama eğlenceli oluyor. Sindire sindire geziyoruz. Her zaman dediğimiz gibi her zaman yanımızda yerin var. Yeterki çık gel. :)

  Sevgiler...
  Merhabalar,
  Çok teşekkürler öncelikle, şu an ise Erzincan'da işimin başındayım. Tur arkadaşlarımda sanırım aynı şekildedirler.
   
  gezgin.günal bunu beğendi.
 11. #11
  Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  gezgin.günal bunu beğendi.
 12. Süleyman Cantuk

  Süleyman Cantuk Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  gerçekten tebrikler , güzel bir gezi olmuş...
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-1-19_12-34-57.png
How much speed can you buy? Cycling Weekly dergisinden Oliver Bridgewood giriş seviyesi bir Btwin'le üst model Canyon TT'yi hız açısından karşılaştırmış. İki bisiklete de ortalama aynı güç...
upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...