Le Tour Tekirdağ-Çanakkale 2009 (Sahil Yolu)

Cem TURKPOWER

Daimi Üye
Tepki
222
Çocukluğumu saymazsak 3 ay önce başladı bisiklet maceram. İlk başta kısa turlar sonra işe bisikletle işe gidip gelme forumdan gruplarla pendik, beykoz turları. Bisikletin üstündeki özgürlük beni hep daha ilerlere daha uzun süren huzurlu yolculuklara itti. En sonunda uzun yol tecrübesi olan Merthan ve Bora'yla yollara düşmeye karar verdik. Performansımı bilmediğim için ve Çanakkale' de yazlığım olduğundan Tekirdağ-Çanakkale yapalım dedik ve google earth sayesinde sahilden dağların arasından geçen yolu seçtik. Bu güzel geziyi sizinle paylaşmak istedim. Forumda bu yolu kullanan kimseye rastlamadım. Umarım bu paylaşımdan sonra benim gördüğüm güzellikleri siz de gidip görmek istersiniz.

Toplam : 178 km
Ortalama hız :18
Max.hız : 60.7

Tekirdağ merkez-Kumbağ-Ganos dağı-Uçmakdere köyü-Yeniköy-Hoşköy-Merefte-Şarköy-Gelibolu-Lapseki-Çanakkale

Tekirdağdaki buluşmamız sabah saat 5:00. Yola çıkmadan son hazırlıklar. Kumbağ çıkışı toprak yol başlıyor. Gün doğuşunu seyretmek için bir iki dakikalık mola. Bize söyledikleri 7km rampa vardı. Ama km saatlerimiz çoktan 7 yi geçti çık çık bitmiyor. Ganos dağ sırasına (Tekirdağları) tırmnanış zorlu olduğu kadar da müthiş manzarası ve baki kalmış sahiliyle harikaydı.30kmlik bir tırmanıştan sonra bir tabela görebildik.O yüzden size tavsiyem Tekirdağ'dan sahile kumbağ yoluna girmeden mutlaka yanınıza bolca su ve yemek alın. Biz merthanla selmalaşarak köpeği geçtik ama Bora saldıradan kaçamadı. O kadar tırmandıktan sonra önümüzde bu tepeleri görünce biraz moralimiz bozuluyor çünkü suyumuz bitti ve yolda ne çeşme var ne de yoldan geçen bir araba. Yolu bozuk olduğu ve kullanılmadığı için Ganos dağı sit alanı ilan edilmiş. Ve umarım hep öyle kalır. Manzara için her tırmanışta duruyoruz ve keyfini çıkarıyoruz. Gerçekten huzur dolu bir manzara. Dağların arasında tek ufak köy ve artık Uçmakdere'de yani yamaç paraşütü yapılan en yüksek tepenin hemen eteğindeki Uçmakdere köyündeyiz.

Güzel bir moladan sonra Şarköy'den ayrılıyoruz. Bize sahil yolundan ayrılmamızı ve Gelibolu'ya kadar ana yoldan gitmemizi tavsiye ettiler. Çünkü sahilden artık yol bitiyor ve Nato nun hemen yanından geçen 10 km lik bir yol olduğundan sorun çıkarabilceklerini söylediler. Şarköy'den ana yola kadar 25 km lik bolcana rampası olan bir yola giriyorsunuz ve yolda ne çeşme var ne de yerleşim yeri. Yani su stoklayın. Karanlık Gelibolu-Lapseki feribotunda çöküyor. Ve biz de çöküyoruz. Kalan 40km lik anayoldan gideceğimiz yolda eve varmak dışında başka bişey düşünmenemediğim için fotoğraf bile çekemedim ve Çanakkale'deki günlerimizden birkaç kare. Umarım paylaşımımızı beğenmişsinizdir. Pedalşörleri bu yol için bilgilendirdiysek ne mutlu bize.

Scudo

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
bilgilendirdiniz, çok teşekkürler :). bu geziler ve elbette fotoğrafları tamamlayan anlatımlarla güzel ülkemizin haritası basit grafik olmaktan çıkıp, insanın zihninde cisimleşiyor. çanakkale , daha doğrusu ülkemizin o bölgesi, maalesef henüz gidemediğim ve hakkındaki övgüleri duydukça henüz gitmeyişime daha da üzüldüğüm bir yer. fotoğraflar övgülerin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.özellikle o sahil yolu ne harika görünüyor.
doğada bulundukça atalarımızın niye hayratta suya ve ağaca önem verdiğini daha iyi anlıyor insan.
çok teşekkürler yeniden

merthan216

Üye
Tepki
46
Müthiş yerler arkadaşlar. Çok güsel bir tur oldu açıkcası . Hepinize tavsiye ediyoruz. Cem çok güzel anlatmışsın bu arada tebrik ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cem TURKPOWER

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Selam arkadaşlar
Fotoğraflar,paylaşım ve rotanız mükemmel. Çok güzel bir tur olmuş besbelli.Güzergahınızı fotolardan izlerken imrendim. Kutluyorum.Güzel bir ekip olmuşsunuz. Yeni turlarınızı da bekleyeceğiz sabırsızca..Umarım bir yerlerde kesişir yolumuz.. Hoşçakalın..

m.ali mülayim

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Trek
2000 yılında motorsiklet ile geçmiştim o yollardan. Güzel manzarası vardır o yolun. Ayağınıza sağlık güzel bir gezi olmuş.

• Beğen

Cem TURKPOWER

Daimi Üye
Tepki
222
Motorla da bizden farklı bir hızda gidildiğini sanmıyorum. Çünkü Uçmakdere yolu biraz tehlikeli oluyor :D

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
Gezi süper... aynı turun biraz daha uzaltılmışını üniversite yıllarımda yapmayı düşünmüştüm bir türlü gerçekleştirememiştim :( Uçmakdere yolunu şenlik olduğu zaman toz bulutu halinde geçmiştik ,rezaletti fotolar biraz o günleri hatırlatasada tekrardan beni o günlere gönderdi ...

• Beğen

Cem TURKPOWER

Daimi Üye
Tepki
222
Bir dahaki sefere seni de ararız. Herkesin mutlaka bir kere geçmesi gereken bir yer uçmakdere

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
753
hocam kesinlikle bu turu yapmayı düşünüyorum seneye bir arkadaşla vallahi bir bisikletçi için gereken bütün bilgiyi vermişiniz vallahi teşekkür ediyorum sizlere!

• Beğen
Tepki
26
arkadaşlar gerçekten harika bir parkur denemenizi tavsiye ederim ama yanınıza en fazla sabır alın herşeyiniz yetse bile dağa sizi sanki hem davet ediyor hemde test ediyor...
asvaltı özler oldum ...

• Beğen

Tunahan_06

Daimi Üye
Tepki
274
Bisiklet
Salcano
Ali Abi gidelim vallahi buradan Tekirdağ'a bir kaç gün dinlenip ordan da Gelibolu'ya :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
abi biz ramazan bayramının hemen ertesi haftasonu iki kişi büyükçekmece'den çıkıyoruz, 24 saatte eceabat'a varmayı planladık. tam "yahu kimse mi yapmadı bu parkuru" derkene sizin fotoları gördüm bir imrendim, abi dua edin inşallah yapıcaz ve fotoları paylaşıcaz, bu arada katılmak isteyen varsa hay hay...

Cem TURKPOWER

Daimi Üye
Tepki
222
Büyükçekmece'den çıkmanız iyi fikir. Çünkü şehir içi yol çekilmiyor. Ama Tekirdağ'a 100km kadar bir yolunuz var tahminim. O yüzden Tekirdağlarını geçerken biraz zorlanabilirsiniz. Ve ordan geçiş için saati iyi ayarlamak gerek çünkü uççurumun yanında pedallıyorsun ve yukarda ters bir rüzgar sizi aşağı çekebilecek kadar kuvvetli. İnşallah kazasız belasız turunuzu tamamlarsınız size iyi eğlenceler ve son olarak 24 saate yolu sığdırmayın keyfini çıkartın.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.259
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Temmuz ayının başında AVCILAR-GELİBOLU arasını gitmiştim.. Rota detaylarını gönderebilirim map my ride üzerinden. Yolun en tehlikeli kısmı 110 km lik İstanbul -Tekirdağ arasıydı. Yol geniş, emniyet şeridi yeterli, asfalt kalitesi de bisiklet için fazlasıyla iyi fakat yoldan geçenlerin bir kısmı insan değil! Beline kadar arabadan çıkıp korkutmaya çalışanlar, genelde domuzların ya da ayıların çıkardığı cinsten garip sesler çıkartanlar, yakın geçenler vs. Kamyonlardan hiçbir şikayetim olmadı hepsi saygılıydılar yol boyunca. Tekirdağ çıkışına doğru Kumbağ yoluna girdikten sonra, Kumbağ Şarköy arası görülmeye değer. Sabah 5:30 da çıkmıştım Cts sabahı insanlar uyanana kadar Tekirdağa gelmiştim. Akşam saatlerine doğru da Geliboludaydım.

• Beğen