L'carnitin (sadece kullananlar)

Scudo

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
@SMMMtugi
Bir kere tura çıkmadan önce kahve içeyim dedim fena çarpıntı yaptı. Turu bırakmak zorunda kaldım. Bir daha kafein alırsam ne olayım :D

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet ile yağ yakmak istiyorsanız cyclist dergisinin ağustos 2015 sayısında yer alan makaleyi okumanızı tavsiye ederim özeti şurda (link) tamamı dergide

PeDaLLı-YoRuM

Forum Demirbaşı
Tepki
357
İsim
Tugi
Bisiklet
Sedona
@Yusuf !!WOW!! Aman derim kahve cok ayri birsey, l'carnitine sivisina gore daha yoğun bir içecek olduğundan metabolizmayi cok zorlayabilir kahve hele ki sade icilirse

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
evet yağ yakmak zannedildiği kadar kolay bir iş değildir emek ister, ter ister, acı ister "No Pain No Gain" sloganı boşuna söylenmemiş

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Kas kütlenizi artırmadan bu tür takviyelerle mucize sonuçlar beklemek yanlış olur. Amaç yağ yakmak ise kas kütlesini artırmak, bunun için de ağırlık çalışmak gerekiyor. Vücut belli bir forma kavuşmadan güç kazanmaya çalışmak metobolizmanızı da kalbinizi de kısa sürede bitirir. Bu sporun her dalı için geçerli. Bu tür takviyeleri pro seviyesinde olan insanlar belli bir dönem de kullanır. Herkesin alıp ağzına atacağı takviyeler değil bunlar. Kendinize yazık edersiniz. Eğer kendinize karşı samimiyseniz sabredersiniz en az 1 yıl düzenli ve programlı dişinizi sıkıp ağırlık antremanları yaparsınız kardiyo antremanlarını da bisiklet ile tamamlarsınız, hem kas oranınızı artırmış olur hem de yağ oranınızı asgari seviyelere çekersiniz.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Çok kullandım ve çok araştırdım. Sonuçlar şöyle:

• En önemlisi: Kesinlikle yağ yakımını arttırdığına veya yağ yakımına sebep olduğuna dair bilimsel olarak kanıtlanmış bir sonuç yok.
  • Bende işe yaradığını hissediyorum. Plesebo olabilir. Motivasyon zaten spor için en önemli ihtiyaç..
  • Önerilen miktarlarda kullanıldığında zararını göreni de görmedim.
Sonuç: denemekten zarar çıkmaz deneyebilirsiniz. Mucize beklemeyin. Denemek için hemen uygun fiyatlı toptan alım yapmayın. Bir kaç porsiyon satın alıp deneyin.

L-carnitin+Kahve+Birazcık şeker alıp spor yapmak insanı iyi gazlıyor.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İbrahim A.

L-carnitin+Kahve+Birazcık şeker alıp spor yapmak; eğer bunların hepsi aynı anda olur ise direk taşikardi :)

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

BarisBJK

Daimi Üye
Tepki
313
Eskiden kullanmistim, kimseye tavsiye etmiyorum.
Eger hayatinizi spordan kazaniyorsaniz deneyin, ancak keyif icin bunyeyi riske atmaya hic gerek yok.

MertAhci35

Üye
Tepki
134
İsim
Mert Ahçı
Bisiklet
b'Twin
Ben geçen ay kullandım yağ yakma konusunda faydası var mı bilmiyorum ancak Süper enerji veriyor.Gün içinde yorgunluk hissetmiyorsunuz zaten diyet + carnitin kullandın mı yağlar her türlü gider.

sedatergun

Üye
Tepki
44
İsim
Sedat Ergün
Bisiklet
Cannondale
L-carnitine'i ben de kullandım, ama önermiyorum. Bisiklet üstünde 1-2 saati aşan süre geçiriyorsanız sizin zaten ihtiyacınız yok demektir. Ama yanınızda mutlaka su bulundurun ve her gün mineral takviyesi alın (GNC multimineral öneririm) . Bir de kanın akışkanlığını arttırmak, dokulara giden oksijeni arttırıp, biriken laktik asidi daha çok uzaklaştırmak için coraspin 100mg öneririm.

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
1lt su, çay kaşığının ucuyla tuz, 2 tatlı kaşığı bal, bir limon. İdman esnasında bunu eksik etmeyin. Ara ara için performansı nasıl etkilediğini hissederek anlarsınız. L carnitine kullandım ve bu karışımdan fazla etki ettiğini düşünmüyorum.
Spor esnasında kaybettiğiniz mineraller ve su performansınızı etkiliyor. Vücut sürekli yağ yakma modunda kalamıyor bir süre sonra göbeği koruma moduna alıyor kaslara sarıyor sonra. Bu yüzden mantıklı beslenme ile idman yapılırsa böyle ekstralara gerek kalmaz. Ticari takviyelerden umduğumu bulamadım şimdiye kadar. Şahsi fikrim tavsiye etmiyorum...

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.
Tepki
7
İsim
Ümit YAVUZ
Bisiklet
b'Twin
Selamlar;
11 aydır diyet yapıyorum. 101 kilodan 79 kiloya düştüm. 3 aylık periyotlar şeklinde (egzersiz öncesi) sıvı L-carnitin (GNC ve hardline nutrition ve zero shot marka) günce 3x1 CLA kullandım. yani 3 ay kullandım 3 ay ara verdim sonra 3 ay tekrar kullandım. Öyle tavsiye edildi. spor salonunda kardiyo yapıyorum, yüzüyorum. Dışarda dağ bisikleti kullanıyorum. Bisikleti tırmanış ağırlıklı kullanıyorum. Her ay düzenli olarak vücut analizoründe tartılıyorum. L carnitin yağ asitlerini mitokondriye taşıyan bi amino asittir. (link) bu linkte açıklaması var. bu arada doktorum.
sonuç olarak: L carnitin + CLA kullandığım ve kullanmadığım dönemlerde yağ yakımı arasında fark olduğunu gördüm. ilk başlarda kardiyo yaparken l carnitin ile daha iyi performans gösterdim. ama şuan eskisi kadar etkili olduğunu hissetmiyorum. ama yine de fark var. L carnitin ile daha fazla yağdan kilo verdiğimi ölçüm sonuçlarında gördüm. cok ciddi bir fark yok ama 300 400 gram gibi bir fark gördüm.
bu ürünler diyet ve egzersiz desteği olarak tanıtılıyor. disiplinli bir diyet ve egzersiz programı yanında yağ yakımını hızlandırıyor. tek başına bir beklentiniz olmasın. yağ yakmak için öncelikle beslenme (%70) daha sonra egzersiz(%30).

Vikipedi den alıntı
Kilo verdirici özelliği[(link) | (link)]

"L-Carnitine, çoğu zaman kilo verdirici bir madde olarak tanıtılmasına rağmen, bu konuda ispatlanmış klinik kanıt bulunmamaktadır.Bazı çalışmalarda oral karnitin kullanımının yağ kütlesini azaltması, kas kütlesini arttırması, yorgunluğu gidermesi,bazı insanlarda kilo kaybına eşlik edecek şekilde gösterilmiştir." (link)

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
vucut geliştirme yaparken kullandım. Net söylüyorum spor ile beraber net 1 ayda 6-7 kg arasında vermiştim o zaman. Lakin oturduğum yerde kilo vereceğim arkadaş uğraşamam sporlar felan diyen bir yapıda iseniz son zamanlarda ince bir araştırmaya girdiğim goji berry ( halk dilimizde kurt üzümü ) denen bir meyve var. Araştırdığım kadarı ile insan metabolizmasını 5-6 kat anında hızlandırıyormuş. Varın gerisini siz düşünün. Tabi doz aşımında yan etkileri var araştırmadan kesinlikle kullanmayınız !....

• Beğen
Tepkiler: sivribey

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Yine yeniden yorum yapanlarin cogu

1.Bu urunu 1 ay ve uzeri kullanmamis
2.Bu urun ile alakali guvenli bilimsel makalelerden okumamis

Gelmis kulaktan dolmaci ve lakirdicilar.
Gelmis steroid ile sublementi karistiranlar
Gelmis dogal degil deyip organik yaşamayanlar

Neyseki 5 haftalik definasyona giriyorum
Ayni anda Cla ve L karnitin alacagim
Canan karatay diyeti
Agirlik calismasi ve kardiyo

Sonuclari yazarim

Cla ve L karnitn hepi topu yuzde 5 katkisi olur
Steroid veya cesitli astim ilaci idrar sokucu vb gibj doping sayilan ilaclardan degildirler

kayrawlf

Üye
Tepki
360
Bisiklet
b'Twin
pek çok defa ağır spor yaparken kullandım, şu an da 4 hafta geride kaldı, yağ yakması, yağ yakımından gelen enerji ile antrenmanı rahat tamamlamanızı sağlaması (ve elbette aşırı terletmesi) bir yana, l-cartinine kalp kaslarının doğru ve sağlıklı şekilde kasılabilmesi için elzem olan aminoasittir. Şahsen benim kullanma sebebim bu, aslında kırmız etten alınır ancak başka bir konuda belirtmiş olduğum gibi sadece açık havada kendi başına otlayan hayvanlarda l-cartinin yüksek miktarda bulunur. mevcut yediğimiz etler ise kapalı alanda hormonlu besinle yetişen havyanlardan geliyor ve l-cartinine oranı yok denecek seviyede... sağlık için kullanmak gerek ancak tam işe yaraması için yüksek tempolu spor da şart.

ek olarak; günlük 1000 mg almak yeterli.ancak kilonuz fazla ise 3000 mg'a kadar çıkılabilir. miktarı doğru ayarlamak için aminoasit testi yaptırmak daha doğru olur.

• Beğen
Tepkiler: kobalamin

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
İnsan metobolizmasını en hızlı çalıştıran iki ürünü (baharat ve tahıl ) söylüyorum gerisi boşverin (yapay olanları). Sumak ve kinoa. Tamamen doğal, kanıtlanmış ve zararsız. Sahtesini de bulmak zor. Kimyasal ürünleri, insan imalatlarını bırakın. ALLAH(C.C.) doğada her derdin devasını vermiştir. Bitkilerin her birisi birer mücizedir. Alternatif tıp denilen şey gerçekte tıbbın ta kendisidir. Yeterki bu işte gerçekten bilgili ilim sahibi olan insanlardan bunların kullanılma yöntemlerini öğrenelim. Araştırdığım sumak ve kinoa nın özelliklerini ve kullanım şekillerini veriyorum. Tabiki bunlarla sınırlı değil olay. Binlerce şifa kaynağı doğal bitkilerden sadece örnek. Kimyasal ilaçlar rant kapısıdır. Birçok ilacın çare olamadığı hastalıklara alternatif tıp denilen (gerçek tıp = bitki bilim uzmanları) bitkilerle şifa bulunmaktadır günümüzde de.

Sumak nedir? Sumak nerelerde yetişir?

Sumak hakkında bilgi;
Gövdesi kalın olmayan boyu 3 metreye kadar ulaşabilen çalı ya da küçük ağaç tipi bir bitkidir.
Sumak ülkemizde de çeşitli bölgelerde yetişmektedir. Fakat sumağın en çok yetiştiği bölge Akdeniz Bölgesidir. Sadece Doğu Anadolu bölgesinde sumak yetişmez. Sumak bitkisinin kışın dökülen dişli ve tüylü yaprakları, sonbaharda kırmızıya döner. Sumağın yaprak ve meyveleri şifa verici olarak kullanılır. Başlangıçta yeşil renkte olan meyvesi olgunlaşma döneminde rengi kırmızıya döner. Kurutulup sofra tuzu ile öğütülerek baharat olarak kullanılan sumak tat olarak ekşimsi buruk bir tat bırakır.

Sumağın faydaları nelerdir?
Sağlığımız içinde önemli faydaları bulunan sumak iyi bir iştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır.
Sumak antiseptik özelliği vardır. Sumağın faydaları ile ilgili söyleyebileceğimiz diğer bir özellik ise antiseptik özelliği ile ateş düşürücü ve ishal kesici olması, boğaz ağrılarının giderilmesindeki olumlu etkisidir. Hararet gidericidir. Sumağın faydaları arasında kan şekerini düşürücü etkisinden de söz edilir. Damarları büzücü etkisinden dolayı kanamayı durdurmada yardımcıdır. Metabolizmayı canlandırır, yüksek dozda C vitamini içerir ve ödemin vücuttan atılmasını sağlar.

Sumak nerelerde kullanılır? Sumağın kullanıldığı yerler;
Sumağın en bilinen ve en yaygın kullanım şekli baharat olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılmasıdır. Sumağın iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı olduğunu belirtmiştik bu etkisinden faydalanmak için yemeklere serpilerek kullanılır. Sumak kekik ve nane ile veya pul biberle karıştırılıp kullanılabiliyor. Yorgunluk giderici ve iştah açıcıdır.

Boğaz ağrılarına karşı sumak
Sumağın diğer bir kullanım şekli ise boğaz ve diş eti hastalıklarında gargara olarak kullanılmasıdır. Kaynamakta olan yarım litre suyun içine 50 gr sumak yaprağı veya toz haline getirilmiş meyvesi konur, 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Diş eti kanamalarında ise ağız çalkalanır. Kokuyu azalttığı için soğan, sarımsak katılmış yiyeceklerde kullanılabilinir. Sumaktan sumak ekşisi yapılarak da yemeklere ve salatalara ekşilik vermek için kullanılır.

Sumağın zararları, yan etkileri nedir?
Sumak yüksek tansiyon hastalarına önerilmez.
Fazla kullanıldığında kabız etkilidir. ( Düzenli ve ölçülü kullanıldığında kabızlığı giderir. )

KİNOA:
Kinoa, Bulgur ve pirincin en büyük alternatifidir ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Mazisi ise çok eski; İnkalar’a kadar uzanmaktadır. İnkalar kinoaya ‘tahıl ana’ diyormuş. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 ‘Kinoa Yılı’ ilan edilmiştir. Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri oldukça iyidir. Lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içerir.[3] 100 gram kinoa 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif içerir.
Kinoanın en çok tercih edilme nedenleri başında, cildi yıpranmaya karşı koruyucu etkisinin geldiği düşünülebilinir. A, B, C, D ve E vitaminlerini içeren, yüksek lif oranıyla bağırsakları çalıştıran, demir içeriğiyle vejeteryanlar için de iyi bir seçenek olan, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan kinoa, glüten içermediği için alerjisi olanlar için de önemli bir besin kaynağı.
Türkiye’de yeni yeni keşfedilen kinoa, yüksek kalitede protein içeriğine sahip olmasının yanı sıra, vücudumuz için gerekli bütün temel aminoasitleri yapısında bulundurmasıyla farkını ortaya koyan süper bir besin...

Kinoa, diğer tüm tahıl çeşitleri arasında zirveye yerleşmiş durumda.
Özellikle kilo verme sürecinde,
- İçermiş olduğu yüksek protein sayesinde, kolesterol seviyenizi yükseltmeden tokluk hissinizi artırması ,
- Kalsiyumdan zengin besinlerin metabolizmayı hızlandırdığı bilindiğine göre, sütten daha fazla kalsiyum içermesi ve emilim gücünün daha yüksek oranda olması,
- Glüten içermemesi nedeniyle, tahıl grubuna karşı in tolerans gösteren kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi ve dolayısıyla vücutta ödem oluşmasını engellemesi,
- İçermiş olduğu magnezyum sayesinde, diyetle birlikte yoğun spor yapıldığı dönemlerde kas ve kemik yapınızın korunması ve vücuda enerji vermesi,
Kinoanın yararları arasında bulunuyor!
Kinoa’yı nasıl ve ne kadar tüketmeliyiz?
Kinoa, birkaç saat suda bekletip, içindeki enzimleri harekete geçirdikten sonra sadece on beş dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Suda bekletmek için vaktiniz yoksa da pişme süresi değişmiyor. Suda bekletmediğinizde, Islatarak pişirir, bolca yıkarsanız ve bu durumda sadece ekleyeceğiniz su miktarı değişiyor. Islatarak pişirildiğinde çok sevilmeyen kuru börülceye benzer kokusu oldukça hafifliyor.
Bulgur ve pirincin en iyi alternatifi olan Kinoayı bir uzman eşliğinde beslenme programı alan kişiler, programlarındaki bulgur/pirinç ölçüsü kadar kullanabilirler ayrıca Kinoa’yı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.
Ayrıca laktoz intoleransı veya inek sütü allerjisi olan bireyler günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla ana öğünlerde salatalarının içine ekleyerek tüketebilirler Çünkü insan beslenmesi bakımından kinoanın ideale yakın protein içeriği süte çok benziyor. İçerdiği kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazla.
Çölyak ve gluten alerjisi olanlar 1 adet glutensiz ekmek yerine yaklaşık 5-6 yemek kaşığı kullanabilirler.
Kabızlık problemi olanlar ara öğünlerinde probiyotik yoğurt ile karıştırark tüketebilirler.
Özellikle zayıflama diyeti yapan bireyler pişen Kinoayı soğutup sebze ve ya meyve garnitürleriyle birlikte
yumaklar halinde sabahları kahvaltıda müsli olarak tüketebilirler
Kısacası ölçüsü ve ne şekilde tüketileceği kişiye, kişinin yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına göre değişebilir ancak umuyorum kısa sürede ülkemizde çok daha rahat ve kolay ulaşılabilir hale gelir ve bu harika besin günlük beslenme alışkanlıklarımızdan biri olur.

İşte Kinoa Diyet Yemek Tarifleri!

KİNOA SALATASI (BROKOLİLİ)

Malzemeler :
150 gr kinoa
Yarım avokado
1 küçük boy brokoli
1 küçük boy kırmızı biber
1 yemek kaşığı sirke
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Limon
Doğal tuz
Yapılışı :
Kinoayı önce sıcak suda ıslatınız ve ilk suyunu dökünüz.. Sonra 1 bardak kinoa için, 2 bardak suya az tuz ekleyerek 15 dk kadar pişiriniz.
Buharda pişen brokoli ve diğer tüm malzemeleri haşlanmış kinoa ile karıştırınız.
Arzu edilirse tüm yeşil ot çeşitleri ya da sebzelerle değişik tatlarda kinoa salatası yapabilirsiniz!
Kinoa Köftesi
Yarım su bardağı kinoa
1 havuç
4 tane taze soğan
2 diş sarımsak
Yarım bardak fasulye
1/4 bardak galeta unu
1 yumurta
1 kaşık kimyon
Tuz, kırmızıbiber
2 yemek kaşığı yağ
Yarım demet maydanoz

Akşamdan ıslattığınız fasulyeleri pişirin, soğumaya bırakın.Blender’ın içine havuç, taze soğan, sarımsak ve maydanozu koyup çekin. Diğer tarafta kinoayı bir bardak sıcak suyla orta ateşte üzerini kapamadan pişirin. Eğer tane tane bulgur kıvamında olmasını istiyorsanız bir çay kaşığı tuz atın. Biraz soğuduktan sonra kinoayı blender’den geçirdiginiz karışımın içine ilave edin. Üstüne biraz blender’den geçirilmiş ya da elle ezilmiş fasulye, yumurta, yağ ve baharat ilave edip iyice karıştırın. Elinizle köfte şekli verip iyice ısınmış teflon tavada pişirin, biraz piştikten sonra tavanın içine bir kaşık yağ koyup iyice iki tarafını da kızartın. Yanına baharatlı elma patates yapıp birlikte servis yapın.

SON OLARAK EN ÖNEMLİSİ NE YERSENİZ YEYİN NE İÇERSENİZ İÇİN OTURARAK BELLİ BİR KİLO VEREBİLİRSİNİZ!.. SONRASINDA TÜM VERDİKLERİNİZ SİZE YOL SU ELEKTRİK OLARAK GERİYE DÖNER. :D ÇÜNKÜ BELLİ BİR ZAMAN SONRA DAHA FAZLA KİLO VEREMEDİĞİNİZİ GÖRDÜĞÜNÜZDE BEZGİNLİK GELECEK VE ESKİSİNDEN DAHA ÇOK YEMEĞE BAŞLAYACAKSINIZ. BU YÜZDEN DOLAYI HAREKET ŞART. BİSİKLETE BİNİN :harika::)

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
4-5 marka kullandım bazen çok verimli oldu bazen bir işe yaramadı. Işe yaramayanlar l carnitin kullanırken gerekli diyeti ve sporu tam yapamadığımdan doğal olarak gereksiz oldu. Şimdi en faydalı halinde kullanıyorum, biraz bunu açıklayayım.
Öncelikle bu tür takviyelerin alımı kişiden kişiye farklılık gösterir, illa bir tüp l carnitin içmek zorunda değilsiniz. Mesela geçen haftalarda sabah yürüşüyüşünden önce 3000 mg tüpün yarısını yürüyüş öncesi yarısını da akşam bisiklete binmeden önce kullandım faydalı oldu. Yağ yakımı konusuna gelirsek uyguladığım taktik şöyle, sabah aç karnına 2 bardak su yarım tüp l carnitin oradan sahilde yürüyüşe. Aç karnına spor için vücudunuzu tanımanız lazım, eğer yüksek tempo yapmazsam benim 1,5-2 saat müsait burası kişiden kişiye değişir. Yağ yakımında ise nabız önemli, etkili 1,5 saat tempolu yürüyüş 20 dakika nefes nefese koşmaktan çok daha faydalı. Arada da 20-30 saniye yüksek performans sağlayıp koşu yaparsanız spor sonrası da yağ yakımına faydalı olur. Aç karnına olduğu için hazır besin olmadığından kendi deponuzdan yakacaksınız. Eve gelince 10-15 gram whey ve 1 bardak su. Optimum yeni lean whey çıkarmış içinde cla, l carnitin, yeşil çay özü bulunuyor şimdilik güzel geldi. Bu whey proteinleri de spor salonuna gidenler gibi kullanmanıza gerek yok, atıyorum 900 gramlık bir kutu en az 3 ay gitsin, hiç kullanmamaktan iyidir hem de fazla para vermezsiniz.
Üzerine 1 yumurta 1 dilim ekmek çeşitli kahvaltılık ürünleri biraz da biberli lor peyniri. Öğlen biraz meyve belki karpuz akşam da evde artık ne yemek olursa (genelde sebzeli yemek veya balık). Daha yazacak çok şey çıkar ama bunların sonucunda düzenli olarak 10-15 kilo verip kışın alıyorum. Alma olaynı engellersem daha güzel olacak, yağ yakımını sağladıktan sonra onu korumak da önemli bir burayı halledemedim daha :) Yani l carnitin her şeyde olduğu gibi bilinçli kullanıldığında etkili bunun yanında bizde artık gelenek oldu bu tarz şeyler bunları alma, ölürsün diyenler çıkacaktır. Kırmızı et fiyatları ortada olanlar da ne kadar lezzetli, milyonlarca kişinin yediği tavuklar ilaçlı biraz yenilince uyku yapıyor, marketlerdeki et benzeri ürünler başka bir dünya, sebzenin meyvenin zaten kalitelisi yurt dışına gidiyor, denizin temizliği ortada artan metal oranı ortada oradan çıkan balıklar ortada... Yani alternatif pek yok, takviye temiz olsun markası sağlam olsun bir de abartmadan kullanın faydası olabilir sizin etkili kullanmanıza bağlı.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 senedir spor salonuna gidiyorum, L-Carnitine kullanan bir arkadaşım vardı. Kiloları güzelce verdi ama bunu L-Carnitine ile alakası var mı bilmiyorum.
Ama işin kötü tarafı bir ara verdi bıraktı eski kiloları geri aldı hatta daha bile aldı :)