Lateral (diŞ) dİz aĞrisi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında cekictolga tarafından paylaşıldı.

 1. cekictolga

  cekictolga Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2012
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  düzce
  Seviye:
  Diz ağrıları dizimizin bir çok noktasından kaynaklı olabilir. dizimizi bir arada tuttan ligamentler kaslar ve diz kemiklerinin birbirine sürtünmesini önleyen menisküsler ve dahaları. basit bir şekilde bizi ilgilendiren temel ağrı nedenlerini ve yerlerini sınıflandırırsak:

  1-dizin ön bölgesinde oluşan ağrılar :

  nedenleri: patellar tendonitis
  patellofemoral syndrome

  oluş şeklilleri:yüksek viteste düşük kadanslarda kullanmak

  sele çok alçak ya da çok önde

  ayak pedal üstünde çok önde

  krank kolları çok uzun


  çözümleri: düşük vites yüksek kadans kullanmak (min dakika da 75 tam devir)

  seleyi yükseltmek ya dageriye almak

  ayakları biraz geri çekmek

  krank kollarını kısaltmak

  2-dizin arka bölgesinde oluşan ağrılar

  nedenleri:hamstring/gastrocnemius ,neurovacular bundle

  oluş şekilleri:sele çok yüksek veya çok geride

  pedal üzerinde ayağın geride olması


  çözümleri: seleyi alçaltmak (doğru sele ayarları için forumu araştırınız) yada öne almak(öne almak daha fazla güç kullanabilmenizi de sağlar. arkada olursa da pedalı daha hızlı çevirebilmenizi sağlar)

  ayağımızı biraz önde konumlandırmak.


  3-dizin medial (iç,birbirine bakan ) tarafında oluşan ağrı :

  nedenleri: medial collateral ligament

  pes ansenerus

  çözümleri: ayağın pedalda içeriye gelmesi, ayak uçlarının çok dışarı bakmaması,spd tarzı pedallarda takozun açısı yerleştirildiği yerin ayağın dışına doğru takılması (böylece ayak daha içte yer alacaktır).açısı 6-8 derece olmalıdır.

  4-gelelim asıl konumuza (benim dizimde ağrının olduğu bölge) dizin lateral (dış)bölgesinde oluşan ağrı.

  nedenleri:iliotibial band ,lateral menüsküs hasarları


  bu noktada iliotibial band nedir ne yapar onu açıklamam gerekir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  iliotibial bant kalçanın dış tarafındaki kasların üstünden başlayıp dize kadar devam eden ,dizin dış kısmını geçip tibia nın üst dış tarafına bağlanan bir bağ dokusudur.

  bu doku neden ağrı oluşturur?

  dizimizi her açıp kapamamızda iliotibial bant lateral femoral epicondyle(resimde area of pain,ağrı alanı olarak gösterilmiş) üzerinde kayar. bu çıkıntı fazla ise ya da normalin üzerinde bir aktivite göstermişsek (20-30 km lerden sonra ) tahriş olur. ve ağrı oluşur. belki ayağa kalktığımızda birşey yoktur. ama pedal çevirirken belirli bir açıda(ligamentin çıkıntılı kemik üzerinden geçmesi sırasında) iken ağrı oluşur.

  çözümleri : selemiz çok yüksek olabilir.ligament fazla gerilir. pedal çevirirken bant kemik çıkıntısı üzerinden fazlaca geçip tahriş miktarını arttırır .selemizi biraz alçaltabiliriz. ayağımızı biraz pedal dışına doğru ve parmak uçları fazla içeri bakmayacak şekilde konumlandırabiliriz.

  ağrı oluşursa fazla zorlamamak gerekir. aynı bölgede oluşan sürekli tahriş skar dokusu oluşumuna ve ilerleyen dönemde yırtılmalara neden olabilir. 2-3 günlük dinlenmede ağrılar geçiyorsa fazla zorlamadan bisiklete binmeden önce ısınma ve gerilmeleri doğru bir şekilde yaparak( dizlerdeki ligamentleri ve kasları güçlendirici hareketleri yapmakta yarar vardır) binmek doğru olacaktır..ağrı sürekli tekrarlamakta ve uzun süren ağrılar oluşuyorsa doktora danışmakta yarar vardır.bu anatomik olarak kemik çıkıntısının fazla olmasından da kaynaklı olabilir.birdenbire uzun süreler binmek yerine bunu haftaya yaymak ve her hafta bir önceki hafta sürdüğünüz mesafeyi %10 arttırarak hedefe ulaşmaya çalışmak ligamentlerin ve kasların adaptasyon sürecini doğru bir şekilde tamamlamasına yardımcı olacaktir.

  NOT: Diz ağrılarım başlayıp internette araştırdıktan sonra topladığım bilgileri derleyip yazmaya çalıştım. hatalar olabilir. hatalı olabilecek yerleri söylerseniz düzeltelim.
   
  Fatih Toraman ve Barış TURAN bunu beğendi.
 2. Gazel Girgin

  Gazel Girgin Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  1 haftadır sürerken sol dizimde müthiş bir ağrı oluşmaya başladı sürmediğim zamanlarda ağrıdan eser yok sanki hiç birşey olmamış gibi, demek ki bir şeyleri yanlış yapıyorum eğer ağrı düzelmezse ne yaparım bilmiyorum nerdeyse pedal çeviremiyecek hale geldim.
   
 3. bayramtok

  bayramtok Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2012
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  Antalya/ Alanya
  Seviye:
  İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş, yazınızın zamanlaması harika, teşekkürler
   
 4. #4
  cekictolga

  cekictolga Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2012
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  düzce
  Seviye:
  İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş, yazınızın zamanlaması harika, teşekkürler


  umarım faydalı olmuştur.
   
 5. Fatih Toraman

  Fatih Toraman YalağuzSeyyah

  Kayıt:
  25 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  597
  Şehir:
  Giresun
  Adı:
  Fatih
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Yazı için çok teşekkür ederim :) Bisiklet sürmek diyip geçmemek lazım.Bilinçli yapılmazsa ömürlük dertlere sebep olabilecek bir spor yapıyoruz :) Bilinçli bir spor aşkıyla dönsün pedallarınız :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-26_12-33-9.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
1244553839068-76k4h8ffnxp0-630-354.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
GARMİN SABAH.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...