Lastiklerin modelleri hakkında??

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
Şimdi yabancı sitelerden dış lastik bakıyordum.schwalbe racing ralph 26x2.10.
Gördüğüm kadarıyla bu lastiklerin markası aynı olmasına rağmen kendi içindede modellere ayrılıyor.yani performans,evo tlr,evo tl,evo dd gibi bunlar ne anlama geliyor ve ben hangisni seçmem gerekiyor?benim eski lastikler schwalbe smart sam 26x2.25.
Bu konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Scudo

özgür çelikkaya

Aktif Üye
Tepki
162
Schwalbe, lastiklerinde farklı bileşen ve koruma tiplerini aynı sırt deseni üzerinde sunuyor. Bu yüzden aynı modelin içerisinde, "ihtiyacınıza göre" farklı opsiyonlar seçmenize olanak tanıyor.

öncelikle "evo" yu açıklayalım.

Evo, "evolution" serisinin kısaltması. Schwalbe'de iki farklı bileşen serisi var: evolution line ve performance line.
Evolution serileri, schwalbe'nin en üst seviye bileşenlerini kullandığı seri. Bahsettiğim bileşen, kullanılan kauçuk karışım bu arada. Lastiğin dayanıklılığı, yol tutuşu, yumuşaklığı, fren kabiliyeti vesaire gibi bir çok değişkeni doğrudan etkiliyor. Örneğin Evo serisinde 3 farklı bileşen kullanarak elde edilirken bir lastik, Performance serisinde bu sayı 2. Bu yüzden evo serileri, performance serilerinin 2 katı fiyatında neredeyse.

"TL" ve "TLR"

Sanırım "Tubular" ve "Tubeless Ready".
Eğer sadece "TL" yazıyor ise, lastik sadece "Tubular jant" uyumlu; eğer "TLR" yazıyor ise, "tubeless" kullanılabilir. (Yüzde yüz emin olmamakla birlikte böyle olduğunu düşünüyorum. Daha hakim arkadaşlar düzeltebilir bu noktayı eğer yanılşsa)

Bu konu için "tubular" ve "clincher" jant/lastik konularına bakarsanız daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

"DD"

Bu yine schwalbe'nin kullandığı bir koruma teknolojisi. "Double Defense" kısaltması.
Oldukça etkili bir koruma sağladığını söyleyebilirim hafiflikten ödün vermeden. Double defense özellikli bir schwalbe kullanan olarak hiç sıkıntı yaşamadım.

Bir de "wired" ve "folding" yazabilir. Bunlar da lastiğin (sırasıyla) "telli" mi yoksa "katlanabilir" mi olduğunu belirtiyor.

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
İşte tubbless ready ne demek?alex sx44 jantım var uyumlu mudur acaba?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
@sener35

Tubeless lastikleri, iç lastik olmadan da kullanabilirsiniz. Ancak jant setinizin UST (Mavic firmasının geliştirdiği ve bir endüstri standartı haline gelen teknoloji) uyumlu olması gerekiyor tubeless lastikleri kullanabilmek için.

Sizin jantları üreten firmanın sitesinde, jant setinizin UST uyumlu olduğuna dair bir bilgi bulamadım. Sanırım siz bu jant setiyle tubeless lastik kullanamayacaksınız.

Saygılar

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
İi de ben onu sormuyorum.bir tubbles lastikler var bi de tubless ready ler var.bu tubless readylere iç lastik koyarak kullanabilir miyiz?

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
Tubless ready lastikleri iç lastikli kullanabilir miyim acil cevap verene çok tşk edrim

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Evet kullana bilirsin, tubless ready zaten ic lastikle kullanilan bir lastik.
Tubles ile tubless ready arasindaki fark, Tubless lastikler ic lastik olmadan kullaniliyor. Tubless ready ise ic lastik olmadan kullana bilmek sadece özel siviyla mümkün aksi taktir de ic lastik sart.