Lastiklerin değişim zamanını nasıl anlıyorsunuz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar merhaba. Lastiklerin değişim zamanı geldiğini nasıl anlıyorsunuz? Lastik patlaması yüzünden neredeyse bisiklete binmeye korkar oldum. En son kısa bir tur atayım dedim 20 km olmadan iki lastik peş peşe patladı. Ne yapmalıyım? Lastikler değişmesi gerekirse Yol bisikleti için 700x23c için maksimum adet fiyatı 100 tl gibi rakama hangi lastikleri önerirsiniz?

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Michelin dynamic sport lastikler bence iş görür 33 tl adeti

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ertanmrtz Önceliğim yurtiçi alışverişten yana. Fiyat farkı bariz şekilde olursa yurtdışı alışverişi tercih edeceğim.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Yurtiçinde ucuz lastik bulman biraz zor anca 2. el falan bulunabilir continantal grand prix 4 season yurt içinde delta bisiklette 255 tl yurtdışın da merlinde ise 130 tl farkı siz düşünün :)
(link)
(link)

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
212
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lastiklerinin yanak kısımları saçaklanmışsa; yere temas eden bölgede aşınmalar, derin kesikler varsa veya 4000 km civarı yol katetmişsen değişilir.

• Beğen
Tepkiler: StratoMaster

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MeTaLioNs Bisikleti ikinci el aldım o yüzden ne kadar kullanıldığını bilemiyorum. Biraz inceledim bazı küçük kesikler var

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@Saim Karagöz ne kadar hava basıyorsunuz? nerede kullanıyorsunuz? lastik patlaklarındaki en önemli 2 soru bence.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
212
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu linkteki lastik gibi saçaklanmalar var mı ?

• Beğen
Tepkiler: mrtgkgz

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Bisiklet lastiği otomobil lastiği gibi aşınmıyor, dişli olan desenler belki belli edebilir ama bunun haricinde asıl durumu "tahtalaşma" tabir edilen durumdan anlayabilirsiniz. Yani "sertleşme" :) Lastiğiniz dişliyse, bu tahtalaşma haricinde desende ara bölgelerde böyle cilt kuruluğu gibi çatlamalar falan görmeniz gerekir. Zaten anlarsınız anormallik olduğunu. Yanak bölgelerine doğru da yine gevrekleşme, çatlamalar, bozulmalar görmeniz gerekir.

Bunun haricinde yukarıda arkadaşın söylediği gibi, jantın içerisinde kalan yanak bölgeleri de pırtık pırtık saçaklanmışsa, değişmesi gereklidir.

Bisikletin üzerinde gelen Detonator'lerden biri patladığında sökünce anlamıştım, jantın içinde kalan bölüm, plastik levyeyle lastiği sökerken bile tel peynir gibi kopup elime geliyordu.

Sinan Uyar

Üye
Tepki
78
Bisiklet
Diğer
Yeni lastiklerin üzerinde fotografda oldugu gibi kücük, yuvarlak delikler vardir. Eger bunlar kayboldugunda lastigin degistirilme zamani gelmistir.

http://i61.tinypic.com/2qvcwfk.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ormanci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Akşam lastiğim resmini çekip paylaşayım bitip bitmediğini daha iyi anlarız galiba

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Hocam lastik bitmese de otomobildeki gibi ömrü bitiyor mu ondan çok emin değilim ama lastik bu işte neticede, yukarıda bahsettiğim gibi, tahtalaşıp özelliğini kaybedebilir de...

Babam 2008'de 2000 model 30.000km'de C serisi bulup aldı, arabanın üzerindeki lastikler bayiden alındığı lastiklermiş, yani 30bin km'de :D Ama tabi aradan o kadar zaman geçip araba da yatınca, lastikler süper dişli ama kaya gibilerdi, komple çatlak doluydu, babama ilk iş lastikleri değiş, yoksa ilk virajda patlarsın diyordum :)

Görüntü bir nebze olsun ipucu verebilir diye düşünüyorum. Gözünüze böyle çok abuk subuk geliyorsa değiştirin, içiniz rahat etsin. Diğer türlü, bisiklet lastiğine aslında kolay kolay pek bişey de olmaz gibi. Acayip aşınmalara maruz kalmıyor diye söylüyorum yani. Ancak özelliği geçmiş/geçmemiş bir lastiğin kıymetini de bir viraj dönerken anlayabilirsiniz. Acı tecrübe edinmeye gerek yok :) Lastik tutmaz, mutmaz, kayar düşersiniz, aman diyim :)

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
@Uyar Sinan
Malesef bu her modelde olmuyor !!! ayrıca uzun süre soğuk ve sıcak görmüş lastıkler içinde geçerli diğil bu kırıter..

• Beğen
Tepkiler: Ormanci