lastikleri max. psi'de kullanma

Konu, 'Tekerlekler' kısmında özcan parlakoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. özcan parlakoğlu

  özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Haziran 2010
  Mesajlar:
  845
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İstanbuL / PendiK
  Seviye:
  sıkıntı yaratırmı? gümletirmiyiz acaba? benim lastikler max 65psi. genellikle 60psi basıyorum. sınır değere çeksem ağırlık binince patlama olabilirmi? (85 kiloyum)
   
 2. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Sanmam, gerçi lastik üreticisi değilim ama bunların infilate değeri dışında kalan aralık kullanılabilir bölge. Tıpkı imal ve son tüketim tarihi olan gıda ürünleri gibi. Ama hepimiz biliyoruz ki bir çok kaliteli ürünlerde son kullanma tarihinden sonra bile tadı hoş gelen gıdalar var. Yani üreticiler güvenli (taze) aralığı belirliyor oysa bu infilate değeri üstüne çıkıldığında patlamayan lastikler de gördüm güvenli aralıklarda patlayan da! Gıdalarda da böyle, yani dandik veya vasat ürünler son kullanma tarihi gelmeden tadı tuhaf oluyor. Lastiğine güveniyorsan, ver gazı kardeş...:)

  Bir de şu kilo olayına değineyim. Ben ölçüyle hava basanlardan değilim çünkü pompamda öyle bir gösterge yok. Gerçi bazen benzincilere gidip hislerime bir check-up yapıyorum ama ben bisikletim ile çok yük taşıyanlardanım. Yani 10 kg.'lık su şişesi mi istersin, detarjan veya kedi kumumu beğenirsin. Ne bulursam taşıyorum. Eee, ben de 80 kg. olduğuma göre ve her zaman çanta ile gezdiğime göre. Herhalde bisiklet dahil 100 kg.'mı geçtiğim oluyordur. Standart CST'lere bir şey olmadığına göre seninkilere de bir şey olmaz inşaallah.

  Kazasız (patlaksız) pedallamalar...
   
  Kürşad Erkaya bunu beğendi.
 3. Kürşad Erkaya

  Kürşad Erkaya Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  balıkesir/edremit
  Seviye:
  Deneyimli arkadaşların konuya açıklık getirmeleri iyi olur diye düşünüyorum.
  Ben 93 kiloyum lastik patlaklarından artık sıkıldım sürekli jant tarafından lastiğim patlıyor ufak bir asfalt çıkıntının üzerinden geçerken çoğunlukla, bir kat koruyucu ve iç lastik geçirdim patlamalar azaldı ama lastik basıncı konusunda yardıma ihtiyacım var minimum 50 max. 70 yazıyor lastiğin üzerinde kimine göre max değeri basmak daha iyi kimine göre minimumda kullanmalıyım...93 olan kilomu da göz önüne alırsak patlatmalardan kurtulmak iç.in max değerde mi kullanmalıyım yoksa minimum değ. civarında mı kullanmalıyım.?
   
 4. Alper Yıldırım

  Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  Antakya
  Seviye:
  Benim mtb de ince lastikler var üst sınır değeri 95psi biraz yüksek yani. kilom 55 :) dp17 jantlarım var 95 psi gibi bir değeri bu jantlar ile kullanmam sıkıntıo oluşturur mu? deneyimli arkadaşlar bu konuda geniş yelpazede bir açıklama yaparlarsa çok daha kullanışlı olur :)

  şimdiden teşekkür ederim :)
   
  Kürşad Erkaya bunu beğendi.
 5. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.523
  Beğeniler:
  7.655
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Yol bisikleti kullanan arkadaşlar, kilolarına göre lastik basınçlarını ayarlasınlar. Yani demek istediğim, eğer benim veya Alper gibi çok zayıflarsa olabildiğince düşük basınçta kullanmakta yarar var. Mesela ben 100psi gibi kullanıyorum. Daha üstünde yol tutuşunda bozulmalar oluyor, özellikle virajlarda. Hatta bir kere 115max diyen lastiğe 120+ psi hava bastım, virajlarda ön teker direk kaymaya başlıyor. 2 kere düşme tehlikesi atlattım.

  MTBde ise yola basan alan çok daha büyük olduğu için yol tutuşunda azalma olacağını sanmıyorum, özellikle asfaltta.
  Onun dışında ise kullandığınız arazinin şartlarına göre alt sınır ve üst sınır arasında uygun biyeri kullanın.
  Mesela kayalık arazi ise alt sınırda, topraksa...
   
  Kürşad Erkaya bunu beğendi.
 6. Aytaç Biber

  Aytaç Biber Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.164
  Beğeniler:
  2.272
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kullanıcılar arasında kulaktan dolma ve tamamen hurafe ürünü çok yanlış bilgiler ve uygulamalar var.

  Öncelikle, lastikler ne kadar düşük basınç ile şişirilirse patlama rizikosu o kadar yükselik. Doğru olan lastikleri üzerinde yazan değerler içinde kullanmaktır. Peki bu değerler arasında ne aralıkta şişireceksiniz? İşte burda kilonuz ve sürüş yapacağınız yol önemli. Kilonuz yükseldikçe lastiğe basmanız gereken basınçda o oranda yükselir, çünki yük ne kadar artarsa yanaklara binen güç o oranda artar. Sürüş sırasında yanaklardaki deforamasyonu engellemenin yoluda binen yüke doğru orantılı olarak basınç yükseltmektir. Dİyelim ki lastiklerinizin basınç aralığı 90-120psi arası. Eğer tüysiklet bir sürücü iseniz 90-95 psi lar yeterli olacaktır, ancak ağır bir sporcu için üst limite biraz daha yaklaşmak gerekir ki lastik yük altında formunu korusun. Diğer dikkat etmemiz gereken yol durumu. Yol ne kadar temiz ve sürüşe uygunsa yine o oranda basınç eşiğini yükseltebiliriz, ancak yol bozuksa daha düşük basınç kullanmamız gerekir. Ancak ne olursa olsun lastikleri fabrika değerlerinin altında yada üzerinde basınçlarla kullanmamak gerekir. Yüksek basınç bir noktaya kadar tolere edilir ancak çok düşük basınç tehlikelidir. Lastiği yarmaktan, lastiğin janttan kurtulmasına kadar sorunlar çıkartabilir.
   
 7. Alper Yıldırım

  Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  Antakya
  Seviye:
  lastiklerin psi değerleri üzerinde yazıyor fakat jantlar içinde bir değer mevcut mu?

  MTB bisikletim var mtb lastikleri maks 65psi yazıyor ama yol için aldıım ince lastikler 26x1.50 ölçekte ve 95psi değeri maks lastik için fakat bazı kişiler bu değeri bastığımda jantın bunu kaldırmayacağını söylediler mtb jantları 95psi için değil dediler. DP17 jant setim var. kilom hafif olduğu için 95 psi değerlerine çıkmayı pek düşünmedim ama bu değeri lastiğe bastığımda janttan yana sorun yaşarmıyım?
   
 8. Aytaç Biber

  Aytaç Biber Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.164
  Beğeniler:
  2.272
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Evet, jantlarında kaldırabileceği değerler var. Günlük ve orta düzey jantlar genellikle sorun yaratmıyorlar ama uç noktaya yaklaşan ve ciddi hafifletilmiş jantların üzerinde dayanacakları üst eşik yazılıyor. Bu çoğu zaman lastiğin dayanabileceği sınırın altında olabiliyor.Bu bilgiler üreticilerin kullanım klavuzlarında veya jantların üzerinde kesinlikle olur. Eğer sınırlarda gezen bir jant kullanıyorsanız buna da dikkat etmelisiniz.
   
  Alper Yıldırım bunu beğendi.
 9. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.206
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Lastik basıncını Aytaç çok güzel açıklamış.Sizin sorduğunuz soruda evet jantlar içinde max basınç değeri vardır.Mesela ben rs 10 jant seti kullanıyorum 165 psı max basınç değeri gösteriyor.Ayrıca v fren kullanılan jantlarda frenleme yüzeyinde ufak bir ölçü deliği mevcuttur.(shimano jant setleri için söylüyorum diğer markaları kullanmadım ve incelemedim) Bu delik jant yüzeyi inceldikçe (frenleme yüzeyi) silinir ve belli bir süreden sonrada gözükmez hale gelir ki bu noktada jantın değişmesi gerekmektedir.Yani üretici firmanın söylediği değerler artık geçerli değildir herşey olabilir.

  Not:Aytaç ile aynı anda yazmışız fazla bilgi göz çıkarmaz :)
   
  Alper Yıldırım bunu beğendi.
 10. Msgl

  Msgl Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Ekim 2011
  Mesajlar:
  908
  Beğeniler:
  373
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Musa
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Sorun olcağını sanmıyorum
   
 11. Alper Yıldırım

  Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  Antakya
  Seviye:
  Cevaplar için teşekkürler :) zaten 52kilo gibi tüy siklette bir kilom var. bu kiloya 95 psi basınç açıklamalarınıza göre çok anlamsız hatta yanlış oluyor.

  bir kez daha cevaplar için teşekkür ederim :)
   
 12. Volkan Aykul

  Volkan Aykul Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  315
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  Sultangazi, Gaziosmanpaşa/İSTANBUL
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Ben 1 ay boyunca sınır seviyesinde (60 psi) hava bastım ve tekerin üretiminden kaynaklanan bir inceliği nedeniyle hava basıncı o ince yeri biraz bombeleştirmiş. Bu da yolda giderken tekerin aşağı yukarı hareket etmesine neden oldu. Havayı azaltınca durum biraz düzeldi.
   

İlginizi Çekebilir

3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
1.jpg
Bisiklet sürerken beni son derece rahatsız eden ve bir türlü çaresini bulamadığım hadiselerden biri de sürekli burnumun akması. Mevsim dinlemiyor, yaz-kış bisiklet üzerinde olduğum sürece burnum...
IMG_20150520_232010.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...