Lastik Zikzak Çiziyor

Tepki
0
Merhaba arkadaşlar arka lastiğim geçenlerde patladı ve çıkartıp yama yaptım fakat geri takınca giderken zikzak çizmeye başladı nasıl düzeltebilirim . Hatta bir kez daha çıkartıp taktım tam oturmuşmu diye tam olarak da sıktım sorun nerededir acaba yardımcı olurmusunuz.

Scudo

Cengiz ADANUR

Aktif Üye
Tepki
74
Sorun büyük ihtimalle lastikte değil jantta. Tekerinizin akordu bozulmuş, yeniden akort ayarı gerekiyor. Bisikletçiye götürün en çok 10 liraya yapar..

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Lastigin ne kadarlik oldugunu bilmiyorum ama akort ayari degilse, lastik montajda tam oturtulmayip hava basilmis oyle kullanilmissa ondan da olabiliyor , her turlu bir goturun bakalim

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Eğer zigzag jantta değil lastikteyse, lastik janta tam oturmamış demektir. Eğer sorun buysa, - tekrar söküp takmayı da denemişsiniz - kullandıkça lastik janta oturabilir.

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
jantın tellerini kontrol et herhangi bir gevşeme varsa akort yaptımak zorundasın ama yoksa jant göbeğini sök ozaman belli olurzaten sorun

Tepki
0
bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar dediklerinizi deneyeceğim ama büyük ihtimal göbekte sorun .

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Akord bozulmamıştır, muhtemelen yerine oturmamıştır diye tahmin ediyorum ben de, umarım tahminim doğru çıkar da sizi uğraştırmaz ;)

Tepki
0
Arkadaşlar neden oldu bilmiyorum ama akort ayarı bozulmuş nasıl yapabilirim bununla ilgili resimli fln anlatımlar varsa yardımcı olurmusunuz :)

Tepki
0
Bisikletcime sordum 4 tlye yaparım dedi fakat ben kendim yapmak istiyorum bunun için nasıl bir akort anahtarı almam lazım janta göre boyutları değişiyormuş herhalde bende salcano nova 26 bisiklet var jant boyutlarını nereden öğrenebilirim.

Tepki
0
(link).

Arkadaşlar ben böyle bir akort anahtarı buldum 3 boyuta da uyumluymuş işimi görür mü acaba bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olabilir mi .

Cengiz ADANUR

Aktif Üye
Tepki
74
Akort ayarı deneyim ve ustalık gerektiren bir işlemdir, bu konuda bilgi ve tecrübeniz yoksa (ki öyle görünüyor) bu işlemi bir bisikletçiye yaptırmanızı öneririm.

Tepki
0
Evet hocam bilgi ve tecrübem az :) Biraz internetten okudum nasıl yapıldığını deneme yanılma yöntemiyle yaparım diye düşünüyorum Olmazsa da mecbur bisikletciye götüreceğim zaten bence denemekte fayda var .

emretutar

Üye
Tepki
2
Ben sana kendi denediğim yöntemi söyleyeyim dostum. 1 ay önce kron xc2000 aldım. 1-2 hafta sonra tellerin kesiştiği noktalardan yük altındayken ses gelmeye başladı. Ses artmaya başlayınca telleri kontrol ettim bazı tellerin gevşek olduğunu gördüm. yaklaşık gevşek olan 3-4 teli penseyle sıktım ve ses kesildi. Ama tekeri 2-3 mm kadar sol tarafa çekti. Bi zararını görmedim ama bu işi kendim denemek istediğimden internetten akort anahtarı aldım. Bisikleti ters çevirip jant yanağına yakın bi tarafına plastik kelepçelerden bantlayıp iyice yakınlaştırdım. Çok fazla ayarsızlık yoktu tekerde. Önce tekerin çektiği tarafın bütün tellerini birazcık gevşettim. sonra öbür tarafın tellerini biraz sıktım, tekerde 1 yada 2 mm de olsa düzelme oldu. Böyle böyle ayarlamaya çalışıyorum. Bisiklete bindikçe yerine oturuyor tabi. Her binişten sonra amatörce ayar yapıyorum. Ama ilerde iyice yamulurmu yoksa tellerden biri koparmı veya düzelirmi bilmiyorum. Bende senin gibi herşeyi kendim yapmak istediğimden kaynaklanıyor.