Lastik seçimi yardım

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar;

36 yaşındayım. Yıllar sonra bisiklete dönmek istiyorum. Kondisyonum oldukça kötü :( Bianchi Meta Pro bisikletim var. 12 yıldır hiç kullanılmadı. günlük yaklaşık 6KM yol yapacağım. Yaklaşık 2KM si orta eğim yokuş.. Korkmuyorum desem yalan olur...

Lastikleri değiştirmek istiyorum.

Gideceğim yol tamamen asfalt ve kaldırım.

26 jant slick lastik alacağım. Slick istememin sebebi yaş ve kondisyondan ötürü kullanımının daha rahat olacağını düşünmem

1.90 ve 1.50 diye tabir edilen şeyler kalınlık galiba hangisi daha kalın?

Lütfen acemiliğimi mazur görün.

büyük bir bütçeye sahip değilim.

Önerileriniz ve sebepleri nelerdir?

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
1.90 daha kalın.Çek malı Rubena lastiklere bakmanızı öneririm fiyatları daha uygun.3 4gün önce bisikletçide görmüştüm hamuruda yumuşaktı yani daha konforludur,yolu tam kavrar:=)(link)

• Beğen
Tepkiler: DreamMaker

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1.50 daha ince olanı oluyor. Madem devamlı asfalt yolda kullanacaksınız o zaman 1,50 kullanmanız sizin için daha iyi olur. Slick veya asfalt lastiği olabilir. Bianchi Meta Pro zamanının efsanesiydi, iyi durumdaysa gayet işinizi görür. Ayrıca belirtmek isterim ki korkulacak bir durum yok, ilk günler zor olabilir ama zaman içerisinde sürdükçe daha da kolaylaşacaktır.

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Cevaplarınız için teşekkürler.

Aslında bende Rubena düşünüyorum. seçeneklerim şunlar;
(link)
(link)
(link)

Bunlardan hangisi benim için doğru seçim olur?

Meta Pro da çizik yok desem... Aldığımda hiç kullanmadım. boya koruma yaptırdım. kapattım duruyor. 0 alsan bu kadar temiz olur anca...

:)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
bu işinizi görür fazlasıyla.
Güle güle pedallayın ;)

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Çok teşekkür ederim Eser Bey.

Bu lastiklerin siparişini vereceğim. uygun iç lastik de almalıyım. değiştirmeyi becerebileceğimi sanmıyorum.

Peki bi bu kadar daha kritik bir sorum daha var müsaitseniz.

12 yıldır hiç kullanılmamış ancak iyi muhafaza edilmiş bir bisikleti tekrar kullanmaya başlamak için yapmam gerekenler nedir?

sanırım ilk olarak yağlamak :)
Başka?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında lastikleri de internetten almak yerine iyi bir bisikletçiye gidip hem bütün bakımlarını hem de lastiklerinizi değiştirip kullanıma hazır hale getirtebilirsiniz.
12 yıldır hiç kullanılmamışsa bayağı bir elden geçmeli, ön arka ve orta göbek sökülüp greslenmeli, fren vites telleri paslanmıştır bunlar değiştirilmeli, vitesleri vs... ayarlanmalı gibi. En önemli kısmı göbeklerin sökülüp greslenmesi, yoksa kısa sürede sorun çıkarırlar.

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Hımmm şimdi sırada Ankara'da uygun fiyatlı iyi bir usta bulmak var...

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Fren-Vites kollarının:Kablo ve telleri değiştirilip yağlanmalı,gerekli ayarları yapılmalı.(4 5 lira anca tutar)
İç lastikler değişmeli uygun görürseniz jantın içine siyah bant çekmelisiniz.(iç lastikler 10 lira tutsa,bantta 50 kuruş:=)
Zincir,arka dişli temizlenip yağlanmalı.Zincir paslanmışsa uğraşmaya değmez yenisi almalısınız(sakata gelmeyin). Zincir 10 15 lira,yağlamada bir kaç lira tutar)
Jantlara akord ayarı çekilip,göbeklerin greslenmesi gerek.(akordlar teker başı 3 lira olması lazım,greslemede 5 10 arası)