lastik patlayıp duruyor

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Emre Akcan tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Akcan

  Emre Akcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Antalya / Arapsuyu
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  son 3 gündür her gün lastik patlıyor bu sorun değil ama patladığı yer hep aynı sibopun en alt kısmı. lastiği çok şişirdiğimden mi patlıyor ? (95 psi) sibopun iç lastikle birleştiği yerde oluyor hep buraya yama yapılır mı ? iç lastik değiştirmekten bıktım
   
 2. Gökhan Demirci

  Gökhan Demirci Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2011
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Anladığım kadarı ile sibobun hemen yanında delik var yada yarık. Bunun kaynaklanma nedeni lastik iniyor ve tekrar şişirirken farkında olmadan jantın üzerinde sibop 90 derece durması gerekirken eğiliyor ve orasını yarıyor bu yuzden tamiri olmaz diye düşünüyorum ve iç lastiği değiştirmenizi tavsiye ederim şişirirkende daha dikkatli şişirin.Bol pedallar diliyorum.
   
 3. Barış TURAN

  Barış TURAN Onursal Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  28 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.027
  Beğeniler:
  2.522
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Max basınc degerınde mı basıyorsun hava?jantın cıft kat mı?ıcınde tel baslarının oldugu delıklerden koruyucu tabaka lastık var mı? Sıbobun uzerınde ınce somun var bır tane onu sıbobun sonuna kAdar sıkıyor musun?cok ucuz ıc lastık mı kullanıyorsun?
   
 4. Çetin Gökçay

  Çetin Gökçay Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2013
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  sakarya
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  sipop yanından olduğu zaman arkadaşımızın dediği gibi tamiri olmaz hep aynı yerden oluyosa sipopun geçtiği yerde sorun olabilir elinizle kontrol edin jant sargısıo yoksa bi adet sargı yapın bunu değiştireceğiniz şamrellede kesip yapabilirsiniz
   
 5. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  95 psi bastığınıza göre muhtemelen presta siboplu yol bisikleti sürüyorsunuz, bir kaç kez benimde başıma geldi oda iç lastiği iyi oturtamamaktan kaynaklıydı, dış lastiğin telleri iç lastiği jant arasında sıkıştırabiliyor yada iç lastik tam oturmadığı için o kısımda yüksek basınçtan dolayı mikro patlaklar oluşabiliyor. Tavsiyem yeni bir iç lastik alın pudralayın ve iyice oturduğuna emin olun.
   
 6. #6
  Emre Akcan

  Emre Akcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Antalya / Arapsuyu
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  hayır max 145 psi tellerden koruyan lastik var o somunu kullanmıyorum standart iç lastik rubena

  bencede sibopun tam oturmamasından kaynaklı
   
 7. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Şöyle bir kaç seçenek var.

  Birincisi; dış lastik iç lastiğin kaymasına sebep oluyor, bu da sibobu oradan kesiyor. Bebek pudrası sürersen lastik ile iç lastik arasına, bu sorundan kurtulursun muhtemelen.

  İkincisi; iç lastiği takarken jantın o kısmına hafif zarar verdin. İç lastiğin yivleri aluminyumu hafif kazıyıp boğazbilir. O da sivri bir bölge oluşmasına neden olur orada.. O da iç lastiği o bölgeden keser. Parmağınla kontrol edip, gerekirse ince zımpara ile düzeltirsen sorun ortadan kalkar.

  Genelde sibobun üzerindeki somun o soruna neden oluyor, en azındna benim okuduğum o. Ama somun yokken oluyorsa takıp aynı sorunu yaşıyor musun diye deneyebilirsin. Çok sıkmaman gerekiyor fakat. Çok sıkarsan yine sorun yaşarsın. Sadece yerinde tutacak kadar sıkarsan yeterli olacaktır.

  Ayrıca bir diğer sorun, lastiğin tam oturmaması olabilir. Lastiğin en zor oturduğu bölgedir sibop bölgesi. Lastiği taktıktan sonra sibobu içeri doğru bir kaç kez ittirirsen o bölgede eğer sıkıştıysa ondan kurtulmanı sağlar. Sibobu içeri doğru ittirdiğinde rahatça girip çıkması gerekiyor. Zorlanmadan.
  Ayrıca lastiği şişirmeden önce bulaşık süngeri ve deterjanı ile yanaklarını köpüklersen, oturma sorununu da ortadan kaldırırsın.

  Bu adımları tek tek uyguladığında, sorunu çözmen gerekiyor.
  Yine yaşamaya devam edersen, oturup bi beyin jimnastiği yapalım konu ile ilgili. Ama devam edeceğini sanmıyorum.
   
  İslam Gölge ve Emre Akcan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG_20160426_172107.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
upload_2017-2-15_10-48-23.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
hqdefault.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...