Lastik patlaması

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
gürsel beyden aldıgım bir not:aklınızda bulunsun:dogada lastiginiz patladı,yanınızda hiçbir tamir takımı yok! yapabileceginiz tek şey yeteri kadar ot ve yapragı dış lastigin içine tıkmak.çok konforlu oldugu söylenemez ama eve dönmeniz için yeterlidir.;)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@onurelmas

kurumamış otlar niye zarar versinki sadece jantın iç kısmı biraz yeşil olur o kadar...

jankat

Aktif Üye
Tepki
46
elinizle rahatça koparabildiğiniz bir ot parçasının janta nasıl bir zararı olabilir??

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
güzel bir yöntem kimin aklına gelmişse iyi akıl etmiş tebrikler...

KemalBaloglu

Forum Demirbaşı
Tepki
779
hatırlamıyorum ama bir bisiklet sitesinin yazılarında bunun gibi çok öneri var aralarında buda var

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Jankat janta zara veren ot parçası değil zemin. Lastiğin içini ne kadar otla doldurursan doldur lastik sonuçta şişik bir lastik kadar sert olamaz ve zemindeki çukurlar felan geçerken jant zarar görür. Ama sonuçta janta zarar versede eve geri dönmek için zekice bir yöntem.
Forumda çok önce görmüştüm. Birinin yolda lastiği patlamış , elindeki halatı jant tellerinin arasından janta sarmış ve üstüne de dış lastiğini geçirmiş. Böylece doldurma bir lastik elde etmiş ve evine dönmüş.

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
Eve yada yardım alabileceğiniz bir noktaya ulaşmak mı yoksa sağlam bir janta sahip olarak bir süre daha yaşamak mı,tercih meselesi.Bu kararı burada değil arazide vermek daha doğru olacaktır.Ben Gürsel Ağabey'in yöntemini denerdim doğrusu...;)

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bu olay belgratta patlayan lastiğimi anımsattı bana...yama malzemelerim ve telefonum arabadaydı ben ise kemerburgaza çıktığım anda lastık patlattım.walla japonla yama yapmayı denedim oldu olmadı arasında bişydi,sonra pompa sıkıntısı çektim bulduğumda ise lastiğin şişme hızı inme hızından daha yavaştı:D uzunca bir süre elde taşıdım sonra sıkılıp bindim gitmek zordu en fazla 1km gitmişimdir...cant acınası haldeydi:D keşke bunu bilseydim kesin bana çözüm olurdu...

sami ulus

Aktif Üye
Tepki
31
bi lastil diken batmadıkca ve sadece asvaltta giderken ısınmadan patlarmı?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Basınç çok yüksekse, patlayabilir. Nereden patladığına da bakmak lazım. Jant içinde kalan jant tel başı vidaları da batmış olabilir, üzerindeki lastik de kesmiş olabilir. Vs.

• Beğen
Tepkiler: sami ulus

sami ulus

Aktif Üye
Tepki
31
Lastik patlamadıda tel vidalarım elektirik bandı ile çekili lastik basınç aralığı
40-65 ben 50 ayarladım iyicede pudraladım 6a kmde patlamaz demi

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bende de elektrik bandı var. Ama tek kat sarmak yetmiyor. Çünkü elektrik bandı sıcakta yumuşuyor.

Spanky

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Focus
Yaklaşık 2 aydır yol bisikleti kullanıyorum. Ancak çok sık lastik patlamasıyla karşılaşıyorum. Yılan ısırığı veya küçük delikler şeklinde oluyor. Lastikler schwalbe lugano 700x23. Sizce ne yapmalıyım. Yeni bir dış lastik, patlak önleyici sıvı veya başka önerileriniz var mıdır? Teşekkürler

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
Lastik basıncınız ideal seviyelerde mi?

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
500 km yol yaptım aynı lastiklerle 1 kere patladı, lastik basıncınıza dikkat etmeniz bence yeterli olur... Genelde hava iyiyse arka 120 PSi, ön 110PSi şeklinde kullanıyorum...

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Burada kullanıcının kilosu da önemlidir. Çöken bir asfaltın lastikle öpüşen keskin köşesine gelen basınç, kullanıcı kilosuna bağlı olarak değişmektedir. Ben bu şekilde çok kez lastik patlatmışımdır. :D

• Beğen
Tepkiler: Savaş Uzun