Lastik inmesi

Pandaros

Üye
Tepki
13
İsim
mustafa
Bisiklet
Salcano
3 gun once lastıgım patlamıstı yama yaptık ve tekrar sürmeye basladım sonrakı sabah lastık ınmıstı ve farklı bı yerınden patlamıstı tekrar yama yaptık ve bugun yıne aynı sey neden boyle oluyor nasıl çözebılırım

Scudo

KUTAY67

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Independent
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
lastik bu patlar, yamada kaçakta olabilir, birde lastik değiştirirken dış lastiğin içine elle kontrol edin,
iç lastiğe zarar verebilecek birşey olup olmadığına. dış lastiğin içinde kalan en ufak diken tekrar patlamalara sebep olabiliyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Pandaros
Dış lastikteki patlaga neden olan cisim cikarilmadiysa yine patlaga sebebiyet verir.
Dış lastik eskidiyse ve iç tarafında da catlaklar varsa lastik isirmasi ile ic lastigi surekli olarak patlatabilir.
Yeterli hava basmiyorsaniz, cukur kaldirim vb. tumseklerde jant lastigi ezerek yilan isirmasi ile patlatiyor olabilir.
Birden fazla patlak vardir ve siz her seferinde birini yamiyorsaniz, kucuk patlaklar uzun vadede hava kacirarak sabaha inmiş bir lastikle sizi selamlayabilir.

Gezdiginiz yerlerde ot, minik diken, vb. patlamaya imkan veren zeminler varsa ne kadar yamasaniz da bu basiniza surekli gelebilir.
Bu son madde gecerli ise zirhli lastik, lastik zirhi (ic ve dış lastik arasina konan) veya patlak onleyici sivi size bir parca yardimci olabilir...

Enes_A.

Üye
Tepki
34
İsim
Enes A.
Bisiklet
Whistle
@KUTAY67
sana katılıyorum

Furkan Y.

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Furkan YILDIRIM
Bisiklet
Kron
Dış lastiğin içini ve jantın iç yüzünü kontrol etmenizi tavsiye ederim.

6ahmet1

Üye
Tepki
12
benim dıs lastiktede bulamadigim bir diken var ikinci sefer patliyor. lastigi atacak duruma geldim. buyutecle bile aradim hic birsey gorunmuyor. dis lastik sokuk haldeyken gerdirerek bakiyorum yok.

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@6ahmet1 Hep aynı yerden mi patlıyor hocam? Belki de sorun jantın kenarındaki ufak bir tıymıktır. Ya da akort teli.

6ahmet1

Üye
Tepki
12
ayni yer ic lastiginde sirta yakin bir noktasina denk geliyor.

6ahmet1

Üye
Tepki
12
hatta bikere delmis havasi azalinca ben tekrar hava bastim yaninda baska biyeri daha deldi

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@6ahmet1 Hocam o bölgede aşınma ne durumda? Yani lastiğiniz de orantısız bir aşınma mı var? Hani eskiden kızaklatma yüzünden lastiğin bir tarafında artık ipleri çıkardı bir tarafı da dişli kalırdı. Öyle bir durum var mı?

• Beğen
Tepkiler: 6ahmet1

6ahmet1

Üye
Tepki
12
@AliÇimen
lastik daha yeni sayilir specialized the captain 2bliss. lastik dislerine dikdortgen prizma dersek bir kosesinde disi elle bastirinca acilan bir delik var yaklasik 1mm capinda. oradan girmis ama ucuda basida gorunmuyor.

6ahmet1

Üye
Tepki
12
lastigi biraz isitip germeyi denersem yapisini bozarmiyim acaba

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@6ahmet1 Tam dişin içine girmiş heralde. Bağ bahçe işleriyle uğraşanlar bilir. Elinize bir diken batıp orda kaldığında elinizi nereye dokundurursanız acı verir. O da muhtemelen öyle bir şey. Aslında lastiğin içinde ancak yüksek hava basıncı ve yük altında ezilince ortaya çıkıyor. O bölgeyi çok detaylı aramak lazım. Muhtemelen kanalların içlerinde çapraz köşede bir yerde.

• Beğen
Tepkiler: 6ahmet1

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@6ahmet1

Gecmis olsun. Anladigim kadari ile dis lastikteki belli bir noktadan dolayi ic lastiginiz surekli deliniyor.
Icinde yabanci cisim kalmadigindan eminsiniz okuduklarima gore.
Ancak esnettiginizde ortaya cikan 1 mm capinda bir yarik varsa, lastigin hareket halindeki esnemeleri ile ic lastik bu yarikta sıkışır ve delinir. Bu tip patlaga lastik isirmasi denir. Eski catlamaya baslayan ve catlaklari dış lastigin ic yuzeyine kadar giden lastiklerde daha cok yasanir.
Eger lastiginiz yeni ise ve sorun sadece o bolgedeki kucuk delikte ise, dış lastiginize ic tarafindan yama yapin ve birde bu sekilde deneyin ;)

6ahmet1

Üye
Tepki
12
@suat akman
lastigin ic yuzeyinde herhangibir acilma yok hocam. lastigin ic yuzeyine yama yapmak guzel fikir belki iki yama yapistirabilirim

• Beğen
Tepkiler: suat akman

GrandHan

Üye
Tepki
26
İsim
Elif
Bisiklet
Salcano
Formula X patlak önleyici kullanıyorum Ekim'den beri, bırakın patlamayı daha 1 kere bile hava basmadım, lastikler taş gibi.