Lastik balansı ve gidon açısı hakkında birkaç soru

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar iki ayrı husus canımı sıkıyor.
Birincisi:
Lastiğim janta tam oturmuyor.Biliyorum bulaşşık deterjanıyla falan bir şekilde oturuyor ama turda lastik patladı mı imkanı yok balans veriyor.E bende hergün 80 km civarı yol yapıyor ve çok dik yokuşlardan inip 80 km civarı hızları görürken balans yapan bir lastik ister istemez insanın canınıı sıkıyor.Jant çemberlerim alexrims td19 ve lastiklerimde 1.50 maxxis detonator (1.50 iç lastik var yine) 1.90 schwable marathon plus ve 1.90 maxxis tomahawk.
Ancak lastiklerim rahatça janta oturmasına rağmen havayı vurduktan sonra bir tarafın tam olarak oturmadığını görüyor tekrar havasını indiriyor ve tekrar lastiği oturtmakla uğraşıyorum.1.90lık lastiklerim gayet rahat otursada 1.50 çok sıkıntılı :boese157: benzer sıkıntıları yaşayan çözümleyen yada aklına çözüm yolları gelen arkadaşlarımız varsa bilgilerinden faydalanmak istiyorum.

İkinci husussa:
Hergün 80 km yol yaptığımdan jelli eldiven,ortopedik elcik ve açılı barendde kullansam bazen inanılmaz derecede el&dirsek ağrım oluyor.Bisikletimin kadrosu bana uygun.Sele kullanımımda normal.O yüzden burada problem yok.Ancak gidonum çok düz ve gidon boğazı da 3 derecelik bir açıya falan sahip olunca kazık gibi durmam gerekiyor.Buda ağrıya sebep oluyor zannımca.Bu hususla alakalı sorumsa şu:
80 kmnin yaklaşık 10-12 kmsi virajlı ve bayağı taşlı arazi içinde geçiyor (iniş arazisi odtü eymir).Gidonumun açısını büyütmem acaba arazi emniyetimde sıkıntı oluşturur mu? Eğer oluşturmazsa kaç derecelik bir gidon boğazı almalıyım?

Sabredip okuyan ve yanıtlayan herkese teşekkür ederim :) iyi geceler.

Scudo

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Sevgili Burak;

Sonuna kadar okudum. Malesef cevap verebilecek bilgiye sahip değilim.

Günde 80KM yapıyor olmanı tebrik ediyorum. Süper...

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Sağol abi :) ramazan geldi 30 km ye düştü bakalım :)

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Yarın Kurs başlıyor 5 haftasonu devam edecek, Cumartesi Pazar Etlik-Kızılay / Kızılay-Etlik yapacağım.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@M.Burak KARADAĞ
Lastik janta oturmuyorsa, benim tecrübelerimden bildigim iki nedeni vardir.
Birincisi: karkasi bozulmustur.(Uzun süre asili kalmaktan, asiri bükülmekten veya benzeri seylerden olusan bir durum.
Ikincisi: pek sanmiyorum ama ebadlari janta uymuyordur. Neticede 26 jant.

Yani birinci teshis daha yakin görünüyor. Ben hemen degistirin derim.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@ihtiyar

Abi öncelikle yardımın için teşekkürler.Karkas dediğin anladığım kadarıyla jantın kasnakları yani çemberleri.Özellikle kontrol edildi.Hiçbir problem yok.Kasnak yanaklarından bende şüphelendim içe doğru yamuk mu acaba diye ama hiçbir sıkıntı çıkmadı.2. seçenekte de hiçbir problem yok.Çünkü hep uyumlu lastikler.Yardımlarınız için yinede çok teşekkür ederim.Aklınızda başka şeyler varsa onlarıda paylaşırsanız memnun olurum.