Lastiğin önemi

Okan POLAT

Üye
Tepki
38
İsim
Okan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selam arkadaşlar.

1 hafta önce yaşadığım kazayı anlatacağım merak etmeyin bacağımda ufak bir çizik var .

İsteksizce ekipmanlarımı giydim sanki zorla giydiriyorlar gibiydi arkadaşım uzaylı görmüş gibi baktı hatta :D

Hızla ilerlerken hep aynama bakardım 5 10 saniyeyi buluyordu bakmam. Bu çok uzun bir süreydi ama ne hikmetse daha yola çıkmadan yanlışlıkla aynamı kırdım hemen apartmana koydum çıktım yola.

Bizim evin karşısı yokuşlu uzun bir yol asfalt suyu emmedi , seyir hızım yaklaşık 40-45 gibi. çarpmadan 10 saniye önce uzunca aynam nasıl kırıldı diye kırık bölgeye baktım ve tam önüme baktığımda servis vardı. Önce arka fren sonra ön fren derken boş ver dedim kökledim freni bide ne olsun! Aşşağı yukarı 15 metre kaydım. (yerler çok ıslaktı hemde çok yolun yarısı suydu resmen) normalde bir ihtimal lastikler iyiyse dururdum ama lastiğim dandik olduğu için yanlamasına girdim ayağım servisle bisiklet arasında sıkıştı hedefim hemen servisle kaldırım arasından geçmekti ama çok dardı. Kaldırımda yürüyen genç sağ olsun bana yardım etti bir küfrüde o etti :D Garip olanda servisin yardım etmesi gerekirken aynasına bakıp gitmesi ben suçluydum ama gitti uğraşmadı bile.

İyi sürüşler.

Bu arada Paint'ten yolu çizdim bakın bir biraz değişik ama anlarsınız belki.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect
Scudo

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlığın “yokuş aşağı inerken frenlemenin önemi” olması lazım. Islak rampadan inerken frenlemeyi ve takip mesafenizi ayarlamazsanız sizi hiçbir lastik durduramayabilir. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kroki çizmen çok iyi olmuş olayı yaşamış kadar oldum ?. Geçmiş olsun ..

• Beğen
  • Hahaha
Tepkiler: erman35 ve :DDD

BF Okuru

Üye
Tepki
2
''asfalt suyu emmedi'' ise yağmur suyu tahliye mazgalı ya yoktur ya da üzerine asfalt filan atılmıştır.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@trainspotting35

Doktorlar uzun ömrün sırrını yıllar önce keşfetmişti aslında ......

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Geçmiş olsun:krktm:
Lastikler ne marka ve modeldi acaba???:kötü:

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Emre Yönlüer Lastiklerde sıkıntı yok bence bu olayda. 10 sn önüne bakmamış ve önündeki servisi görmemiş. Ki 40-45'le giderken bu 10-15 metre demek. Yavaşlamak ve durmak için yeterli bir mesafe esasen.

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastikten ziyade, bayır aşağı 40-45 ile giderken "Aynam nasıl kırılmış acabaaa" diye inceleme yapmamak önemli. Ayrıca, bence, ayna kullanmak tehlikeli.

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.300
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Bu olaydan çıkardığım ders: Yağmur birikintili bir iniş görünce bisikleti olduğu yere bırak yaya devam et. Bisikleti birikinti kuruyunca bir ara gidip alırsın.

• Hahaha
Tepkiler: trainspotting35

Ra1stl1n

Üye
Tepki
0
İsim
FATİH
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Snde 12,5m gidiyor. Buda 10sn 125m önüne bakmadığını gösteriyor hocam. 45km/sa bir bisikletli için az bir hız değil, bazen çevre yolunda hafif rampa aşağı durumlarda 50km-55km/sa ulaştığımda sanki tekerler yerden kesilmiş gibi hissediyorum. Youtubede gördüğüm o 70ler 80ler 90ları bisikletimin üzerinde hayal bile edemiyorum. :D Kuru havada 25mmlik tekerin çok düşük hızda elektrik kablosu üzerinden geçerken kaydığını bilirim, yağmurlu havada üst düzel teker ve fren balatası olmadan,i trafiği iyi okumdan çıkmak kazaya açık davetiyedir bence.

• Muhteşem
Tepkiler: Okan POLAT