Lastiğin ağırlığından daha önemli şey yuvarlanma direnci

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Lastik alırken baktığımız ilk şeylerden biri lastiğin ağırlığıdır.Ancak lastik ağırlığının sürüşe etkisi %1 den bile azdır.Peki lastiklerde bakmamız gereken en önemli unsur yuvarlanma direnci nedir.
Yuvarlanma direnişi lastiğin (otomobil , motor , bisiklet vb.) dönerken şekil bozukluğu sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.Lastik şeklini kaybederken bıraktığı enerji , onu eski haline getirmesi gereken enerjiden daha fazladır.
Dönme direnişi lastik içinde hava basıncına, lastiğin yapısına, yapıldığı maddeye ve kalınlığına göre değişir. Kalın lastik, aynı basınçtaki ince lastiğe göre daha az dönme direnişi yaşar. Çünkü her iki lastikte aynı ağırlık altında yerle eşit kontakt alanına sahiptir. Kalın olan lastiğin alanı daha kısa ve geniş, ince lastiğin ise daha uzun ve dar olur. O yüzden ince lastik daha çok şekil kaybına uğrar. Lastiğin hava basıncı yükseldikçe dönme direnişi, yol tutuşu ve konforu azalır.Sanılanın aksine asfalt yolda dişsiz lastiğin, dişli lastiğe göre hem yol tutuşu fazladır, hem de dönme direnişi daha az olur.
http://www.paganx.org/wp-content/genislastik.jpghttp://www.paganx.org/wp-content/darlastik.jpg

Geniş lastiklerle dar lastiklerle fazla karşılaştırma fazla olası değil.Çünkü 23c bir lastikle 25c bir lastiğin istediği basınç oranı bizim kilomuza ve bisikletin ağırlığına göre farklı olacaktır.Buda karşılaştırmayı olanaksız kılıyor.

Yuvarlanma direncinin fazla olmasının gücümüzün boşuna harcanmasıdır.Otomobillerde ise fazladan araba motorunun daha fazla güç üretmesi anlamına gelir.Bir nevi aynı şeydir.

Aşağıdaki sitede hem mtb hem yol bisikleti için birçok lastiğin incelemesi bulunmaktadır.
(link)
Tekerleklerdeki ağırlığın ise performansa ne kadar etki ettiği yönünde bir araştırma;
Kraig Willet adlı bir matematikçi bir model yapıp tekerlerin ve aerodinamizmin performans üstündeki etkilerini hesaplamış:
Düz yol (Ortalama Güç Watt)Yokuş (Ortalama Güç Watt)
Normal Bisiklet193,66237,2
%50 daha az ön teker ağırlığı193,38 (%0,14 azalma)236,3 (%0,38 azalma)
%50 daha az arka teker ağırlığı193,3 (%0,19 azalma)236,1 (%0,46 azalma)
%50 daha ön teker eylemsizliği193,63 (%0,015 azalma)237,19 (%0,004 azalma)
%50 daha az arka teker e.sizliği193,62 (%0,020 azalma)237,18 (%0,008 azalma)
%50 daha az ön teker dragı190,09 (%1,8 azalma)234,7 (%1,1 azalma)
%50 daha az arka teker dragı192,49 (%0,6 azalma)235,3 (%0,8 azalma)
4,5 kg daha az sürücü ağırlığı190,2 (%1,8 azalma)229,5 (%3,2 azalma)
%50 daha az sürücü dragı143,4 (%26 azalma)204,3 (%13,9 azalma)
%50 daha az kadro dragı186,4 (%3,7 azalma)232,1 (%2,2 azalma)
%50 daha az dönme direnişi174,8 (%9,7 azalma)225,5 (%4,9 azalma)

Son olarak söyleyeceğim şey lastik alırken dikkat etmeniz gereken şeyler ;
-Her hafif lastiğin hızlı ve iyi olmadığı
-Lastik alırken yuvarlanma direncinin az olmasına dikkat edilmesi
-Marka lastiklerin tavsiye edilmesi
-Ucuz naylon lastiklerden kaçınılması(Islak bir zeminde benim gibi kaza yapıp kafanızı gözünüzü yarmayın)
-Lastiğin hamurunun kalitesi (kauçuk vb.) ve Tpi değerinin yüksek olanının tercih edilmesi
-Çok iyi bir lastik almak, bisikletinize, yolculuğunuza ve güvenliğinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biridir.Bunun bedelini çenemde olan dikiş izinden ve ucuz lastik kullandığımdan unutmayacağım.

Scudo

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ertan M. Paylaştığın iyi olmuş abi tek tek o siteyi atmaktan kurtuldum ben de :D

Edit:Michelin Dynamic Sport ıslak zeminde rezil resmen berbat.Bunu buraya yazayım almayı düşünen olursa buna dikkat etsin.

Tamer50

Üye
Tepki
33
İsim
Tamer
Bisiklet
Salcano
Lastik olarak continental 4000 gp2 serisi ayarında ve fiyat olarak ucuz hangi lastikler var.

• Beğen
Tepkiler: Helen

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Tamer50 Michelin pro 4 serisi daha ucuza alabilirsiniz merlinde tek rengi kalmış Türkiye de tek fiyatı daha pahalı satılıyor.
(link)

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
@Ertan M.
Cebimde param olsa bugün alacağım lastik budur. Acayip bi ucuzluk olmuş bence fırsatı kaçırmayın.

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
link çok iyiymiş :D

grafikleri biraz inceledim, bildiklerim hemen hemen doğruymuş.
lastiği ihtiyaca göre seçmek lazım. bi tercih yapmalı: hızlı ve performanslı bir lastik mi? yoksa dayanıklı bir lastik mi. bu ikisini birden sağlamak günümüz teknolojisiyle sanırım mümkün olmuyor. bu, özellikle lastiğin hamuruyla alakalı sanırım.

grafikleri iyi inceleyin, en hızlı lastiklerin dayanıklılıkları en düşüklerde
en dayanıklı lastiklerin hızları da en düşüklerde :)

benim idealim sanırım tam ortalarda olan lastikler olacak bundan sonra. (şuan kullandığım pro4 endurance ortalardaymış mesela :) iyi seçmişim )

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tamer50

Bence bu fiyata muadili yok.
(link)

Ben 4 sezon modelini kullanıyorum, onu da tavsiye edebilirim.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Bu noktada sorulacak en kritik soru;

* Tırmanış odaklı sürüşte hangi lastik daha avantajlı ?

Rubena Phoenix
700x23c
Ağırlık : 190 gr

Continental Grand Prix 4000s 2
700x25c
Ağırlık : 225 gr

Birisi oldukça hafif, diğeri ise yuvarlanma direnci konusunda en iyi lastik.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
konu güzel liste de baya güzelmiş

ek olarak lastik satın alırken detayların da ( TPI ) yazan yerlerde yuvarlanma direncini göreceksiniz

• Beğen
Tepkiler: Ertan M. ve Helen

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
yuvarlanma direnci her lastikte yazar mı
tpı dayanıklılık ise tpı yuksek oldugunda performans azlacak demek oluyor

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
yol bisikleti zaten akıp gidiyo. lastiğin akıcılığından çok dayanıklılığına önem veriyorum ben. onun için conti 4000s2 den almam bi daha. fiyatı pahalı ve yoldaki camlar lastiği kesiyo. vittoria rubino pro alacam bidahakine. hem ucuz hem dayanıklı diyorlar

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
benim için yol tutuşu ve yuvarlanması önemli .lastik tamirinde kondusyon sahıbı oldum artık :D
bu arada plastij levyeler pahalı yerine tahta çamaşır mandalını ikiye böldüm gayet iyi tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: amoush00

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Michelin pro4 servise course modelini 44 eurodan almistim o zaman kargo ucreti 6,75 euro idi. Endurance modelinde fiyat dusuk gibi gorunuyo fakat almaya kalkinca 167 lira gibi bisey gösterdi . kargo ucretini artirmislar gibi geldi bana .
Biraz sacma bir soru olacak biliyorum ama bu yol lastiklerinin onu arkasi var mi? Kafama gore taktim ben . bizim gormedigimiz mikroskopik duseyde sarim yonlerinden bi numara olmasin ?

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
normalde lastiklerde yön oluyor ama yol lastiğinde dikkat etmedim

Y. Burak

Üye
Tepki
43
İsim
Burak
Bisiklet
Diğer
Bisikletin hafifliği, performans arttırımı için yapılacak hiçbir şey kalmadığında devreye girer. Pro seviye kullanıcı değilseniz (diğer bisiklet parçalarında olduğu gibi) lastik ağırlığı kimseyi yavaşlatmaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Angel

3 yıl içerisinde 4 adet farklı model ve marka lastik kullandım, cam kesiğinden patlak korumalı schwalbe "lastiklerin tanesi 340-410 gram" lastiklerden almadıkça kurtulmak zor. Cam kesiği olayını Michelin, Mavic, Espoir Elite, Continental markalarında yaşadım.

Sizin bahsettiğiniz lastik için açılmış bir konu mevcut, özellikle 2.sayfa yorumlarına göz atın derim.
(link)

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Patlak olayını ben her zaman şansa bağlamışımdır,tabii bilerek isteyerek camın üzerinden geçince patlar bunda lastikte suç aramak doğru olmaz. Schwalbe Lugano'dan Conti GP 4000S II'ye geçtim,daha çok kullanamadım aslında ancak ilk gözüme çarpan ivmelenme ve yol tutuş oldu. 0-30'a 3-4 saniyede falan çıkıyorumdur herhalde :)

Ancak Lugano'nun da hiç patlamadığını belirteyim buradan ve pek tabii ki asıl güç bacaklarımızdaki asil kaslarda mevcut :harika:

• Beğen
Tepkiler: nuruasakir

tbag45

Daimi Üye
Tepki
155
İsim
kaan yıldırım
Bisiklet
Giant
scwalbe maraton plus tour agir,saglam,akici,yol tutusu iyi,10 bin km garantisi var