lastiğime hep az hava vuruyormuşum ...

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
genelde lastiğime hep 35 hava basardım.
sonra karşıma bi konu çıktı bisiklet lastiği hava basıncı diye bi okudum.
meğerse basmam gereken havanın yarısını basıyormuşum da haberim yokmuş.
lastiğimin kenarında yazıyormuş ne cahil insanmışım ya :D
4.5 bar (65 psi) yazıyor.
bende diyorum bu bisiklet niye uçmuyo yolda :D

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
65 psi muhtemelen maksimumdur. Bir de alt değer var ki maksimum değerin yanında o da yazar.
Aynı hatayı bir süre ben de yaptım. Acemilik işte. :D

• Beğen
Tepkiler: Ertan Hot

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Kesin başkalarından duymuşsunuzdur, benzinlikteki pompacı bile o civarda bas demişti.
Geçende de kuzenim 30 35 baş demişti, aldığımdan beri yanakta ne yazıyorsa onu basıyorum.
Genelde bunu araç kullanıcıları söyler zaten.
Hatta bi kere 65 basarken çok fazla diyen biri vardı sonra yanındakine sordu 65 mi dedi diye, o da evet deyince patlar diye kaçtı adam:) Kulağını bile tıkadı yani:)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Cimis

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Tahir Keskin

başka değer yok bi bar cinsinden yazıyor bide psi cinsinden yazıyor. lastikler arkamdan küfür etmediyse iyidir çok kullandım düşük havada :D

@Yunus Emree

bizim arkadaş bile 35 basıyodu . oto lastikçi bile 35 yapıyosa bi bildiği vardı diyodum da meğer ne yapacağımız kullandığımız şeyin üzerinde yazıyomuş :D

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
35 otomobilden gelme bir alışkanlık. :)
Baska değer yoksa maksimumdur 65. Illa 65 basmak sart değil.

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
Yani bildiğimiz benzincide araca hava vurulan makineyi 65 e getiriyoruz ve vuruyoruz öylemi.Eğer öyleyse banada acayip yüksek geldi .700x35c de min 50-max 75 psi yazıyor
bide 3,1 mim 5,0 max bar yazıyor.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@volkan Öz

evet öyle :D

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
65 eski 2.2 lastiklerimin maksimum değeriydi, şuanki 1.50 lastiklerimde 55-85 arası kullanılabiliyor, 85psi ile kullanıyorum.
lastikleri ilk taktığımda yakındaki bir benzinlikte adam aynı şekilde patlar dedi bastırmadı :D başka benzinliğe gitmek zorunda kaldım...

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@c. kırmızı

Lastikçiler bisiklete 35 psi basıp binsin bakalım:) Bizim lastiklerin basınç alanı belli, yere temas etme şekli belli, ne diye direkt çok bilmiş gibi 30 35 diyorlarsa artık.
Biz de o zaman diyelim ben bisiklete 65 basıyorum sen arabaya 35 mi basıyon diye yanlış yönlendirelim de görsünler:):)

S. Orçun

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Salcano
Bu bahsettikleriniz bütün bisikletler için geçerli mi ? Ben lastiği elimle sıkıyorum, baktım inik gibi, 10tl ye decathlon'dan aldığım pompa ile şişiriyorum :D

• Beğen
Tepkiler: kerem E

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@S. Orçun

o el pompaları yolda patlaması durumunda yama yapıp benzinlikte asıl havayı basmaya gidene kadar idare etmesi için daha çok :) 55'i bile basana kadar zorlandım mini pompayla ben...
şimdiye kadar gördüğüm her lastiğin yanağında basınç aralıkları yazıyordu.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Ben yol bisikletime 115 psi vuruyorum.
Yer pompası olmasa çok zor.

Samet K.

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Bianchi
Evdeki yer pompamla simdiye kadar farketmeden dogru basmisim, bazen bindigimde cok sarsinti oluyor o zamanlar da az miktarda indiriyorum havasini.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Benzincide şişirirken 47'ye ayarlamıştım (35-55 aralığı var), bisikletleriyle gelen 3 çocuk şaştı kaldı. Lastiklerindeki değerleri gösterdim onların benden daha fazla basmaları gerektiğini anlattım. Şişirmekten vazgeçip gittiler. Benim onların bisikletlerine hasar verici harekette bulunmamın bana kazandıracağı hiçbir şey olmadığı ve bu nedenle güvenebilecekleri konusuna girmeye fırsat bulamadım kaçar gibi gittikleri için. :)

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
Ben şehir bisikleti lastiklerine 80 psi basiyorum. Yol bisikletleri 100-120 arası falan basıyor. Dediği aralıkta basılmazsa lastiklerin ömrü kısalıyor haberiniz olsun.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
üzerinde ibre olmayan pompa ile basıp elimizle kontrol ettiğimizde taş gibi oldu tamam diyoruz ama bir ibreli pompa ile ölçtüğümüzde daha yarısına bile gelmemişiz. Mesela yol bisikletimde daha önce 60-70 psi ile gidiyormuşum, ibreli pompa alıp 120 ye kadar bastım.

Emre Semerci

Aktif Üye
Tepki
58
Bisiklet
b'Twin
İlk kez duydum bu durumu. Öğrenmiş oldum. Ben de hava bastıracağım zaman öyle yaparım artık. Teşekkürler.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Dağ bisikletinde eğer çok ağır değilseniz 30-35 idealdir fazlası bozuk yolda hem yavaşlatır hem kazaya sebep olur. Yok ben taşa toprağa girmiyorum diyorsanız maksimum değeri de basabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Burçak Erbil

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Oğuzhan YAVUZ

Benim kullandigim farkli marka ve kalinliktaki dag bisikleti lastiklerinde (26") her zaman minimum 40 psi - max 65 psi yaziyor.
En iyi cozum kullandiginiz lastigin verdigi referans araliklarina uymaktir.
Asfalt vb. duz yollarda kullanacaksaniz max. deger veya buna yakin bir deger basin.
Kros yollar ve arazide kullanacaksaniz surus alani ve tekniginize gore minimum deger veya uzerinde degerlerde kullanin.
Zamanla farki ve kendi tarziniza gore nerede hangi degeri kullanacaginizi pekistirirsiniz...