Lance Armstrong'un hayatı

Scudo

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@MURAK @Candan Biberci arkadaşlar...abiler... Adam eskiden benim de idol olarak gördüğüm insanlardandı. Böylesi bir hayal kırıklığını kimseye yapmaya hakkı olmadıgını düşünüyorum.
Yukarıdaki fotoğrafarı da mayoyu da duvara asmaya hakkı yok. Onlarca test ve onlarca çalışma var birileri dopingi meydana çıkarmaya çalışırken birileri de tam tersini ispata çalışıyor.
Bu gün doping bir çok branşta var bunu biliyoruz da e o zaman herkes kullansın, parası olan yapsın. insan hayatı disiplin dürüstlük bunların önemi olmasın o zaman değil mi?
Bir sporcu yıllarca çalışıyor, saatlerini hayatını veriyor sen yap bir adilik adamın önüne geç var mı öyle şey?
@Candan Biberci dostum glüe güle kullan ancak böyle yazıp beni utandırma olur mu? ;) demek ki doğru yere gitmiş:)
@Ulaş Çavuşoğlukeşke öyle olsaydı da saygı duysaydık, değermiydi? şimdi yaptığı her şey lekelendi...

Bikedreams

Üye
Tepki
86
İsim
Talip .Y
Bisiklet
Bianchi
@alper 76 alper bey mesele sadece lance değil hadi onun'ki çıkdı ortaya daha bir sürü branşda kadın yada erkek var her spor dalında bu yanlış insanların hepsi temizlensin ve ortaya çıksın benim insani olarak konuya bakışım bu yönde.anti parantez hiçde idolüm ve örnek aldığım biri değil olamazda saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@MURAK yok abi ben yazarken mesele uzadı, yoksa aynı fikirde oldugumuzu anladım estagfurullah :)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Bisikletci61 katılıyorum, benim örnek aldıgım zamanlarda adam kanseri yendi turu kazandı haberleri vardı.:):):) şimdi bakkala ekmeğe gidemez diye düşünürken adam bu pozları servis etmiş.. .

vlknbskrt

Üye
Tepki
25
İsim
Volkan
Bisiklet
Scott
The Armstrong Lie(2013) ile birlikte izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Sporcuların iç dünyalarını daha iyi anlayıp gerçekleri daha iyi görebiliriz belki..

Alper Arslantürk

Aktif Üye
Tepki
415
Bisiklet
Canyon
Adamın lakabı bisiklet dünyasında "Voldemort" daha ötesi yok.Savunmak ve filmin ismini "Son Efsane" koymak saçma ve ötesi.

sepultra77

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Pert
Bisiklet
Kron
Son günlerde futbol dünyası Sepp Blatter ve Michel Platini'nin aldığı cezalarla çalkalanıyor. Balığın baştan koktuğunun nadide bir kanıtı oldu bu iki futbol lordunun aldığı cezalar. Fakat bisiklette işler tam da öyle gitmedi. Bisiklet sporuna 1999-2005 arasında damgasını vuran ve ünlü Fransa Turu'nu (Tour de France) 7 kere kazanarak tarih yazan Lance Armstrong düşerken yanında sadece bir doktor ve birkaç ünsüz ismi götürdü. Armstrong'un doping yaptığının ortaya çıkmasından büyük başlar kolay sıyırdılar. Oysa göz yumulmuş olmasa, Armstrong'un 7 yıl boyunca ağır doping yaparak Fransa turu'nu kazanması mümkün olmazdı. Göz yumulmuştu çünkü Armstrong bisikleti Avrupa'dan çıkarıp Amerika'ya taşımış, popülerleştirmişti. Armstrong bir efsaneydi, İsa gibi bir figürdü! Nasıl mı? Lance Armstrong ölmüş ve ikinci kez dünyaya geri gelmişti, tıpkı İsa gibi!
Lance Armstrong, iyi bir biskletçiydi ama Fransa Turu'nu kazanacak ciğerlere sahip değildi. Küçük birkaç başarısı olmuştu, Tour de France'da (yine doping yardımıyla) bir etap kazanmak gibi. Fakat daha sonra Armstrong'un kanser olduğu ortaya çıktı. Kanseri yense de spor hayatının bittiği düşünülüyordu. Oysa Armstrong yeniden doğdu! Kanseri yenmekle kalmadı, bisikletin en prestijli yarışını kazandı! Artık o bir efsaneydi! Bütün zayıfların, hastaların deniz feneriydi, kurtuluş umuduydu! Bir mucize gerçekleştirmişti, demek ki mucizelere inanmak lazımdı! Armstrong Batı'nın yeni İsa figürüydü ve artık dokunulmazdı. Ve bisiklet sporuna yaptığı ticari katkıya paha biçmek imkansızdı.
Oysa David Walsh adlı bir gazeteci başından beri, Armstrong'un başarılarına inanmıyor, dopingsiz bu zaferlerin elde edilmesinin imkansız olduğunu görüyordu. Aklı olan da görürdü zaten. Ama görmek istemeyene ne yapsan boş!
Stephen Frears'in yönettiği "Son Efsane" Armstrong'un yükseliş ve düşüş sürecini, etliye sütlüye pek karışmadan, fazla derine inmeden anlatıyor. Yüzeyselliğine rağmen fena bir film değil "Son Efsane" ya da orijinal adıyla The Program. Batı dünyası, bir tür peygamberleştirdiği Armstrong'un düşüşünden derinden etkilendi. İki yıl önce de Alex Gibney'in yönettiğ "Armstrong Yalanı" adlı belgesel piyasaya çıkmıştı. Bu yıl İngiltere'de en beğenilen tiyatro oyunlarından biri de Armstrong'u konu alan bir komedi.
Bizde bisiklet sporu çok yaygın olmadığı ve hatta şehirlerde bisiklete binmek intihar eğilimli olmayı gerektirdiği için, Armstrong skandalından çok etkilenmedik. Hem bizim ülkemizde hayatta kalmak zaten başlıbaşına bir mucize, hergün ölüp ölüp diriliyoruz; o yüzden Armstrong filan bize işlemez, işlemedi de nitekim.
NOT:Birgün gazetesi yazarı Cüneyt CEBENOYAN'dan alıntıdır.

Tepki
46
Bisiklet
Scott
Bende bugün gittim filme her bisiklet severin mutlaka izlemesi gereken bir film istanbulda sayılı sinamada gösterimde olmasına rağmen salonun yüzde doksanının boş olması beni üzülmem sebep oldu. Filmi çok beğendim bisiklet tarihine adını altın harflerle yazdırmış birinin nasıl o ismi çamurla sıvamasını iyi bir şekilde anlatmış

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Bilal Karaboğa ben 100 kişilik salonda annemle girdim :) bizim dışımızda bi karı koca vardı 30 lu yaşlarda girdiler 20 dakka sonra çıktılar söylene söylene buneya pislet filmi izletiyolar efsane falan diyolar bisikletçi çıkıyo diyerek ayrıldılar ve annemle ben kaldık :D ama düğün dernek2 delibal ali baba kapalı gişe....

Tepki
46
Bisiklet
Scott
@(link) Benim izlediğim salondada arkada 40 yaşı aşmış bir çift vardı seslerini çıkartmadan izlediler önümde iki arkadaştan biri diğerine sitemde bulunuyodu bu nası bir filme getirdin beni diye

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
Dünya da kaç kişi hem beyin tümörü hem de testis kanseri olduktan sonra Lance gibi hayatından vazgeçmezdi..? Evet ruhunu şeytana satmış ve tüm dünyayı kandırmış.Buna rağmen vermiş olduğu mücadele yadsınamaz.Öyle sanıldığı gibi sadece ilaçları alıp da şampiyon olunmuyor. Takımı oluşturma,sponsorluk anlaşmaları ve vakıf işleri son derece profesyonel yürütmüş bir adam. Trek bisiklet 100milyon dolarlık bir şirket olmuş.
Ben belgeseli de çok beğenmiştim. Moviesmart da defalarca izledim. Bana göre Lance suçlamalara karşı kendini savunurken aslında şöyle diyordu ; '' Ben ölümü yendim,siz neden bahsediyorsunuz? '' Film de çok güzel olmuş.Kesinlikle izlenmeli.Ben Foster inanılmaz benzetmiş kendini.Oyunculuğu da harika.Dr Ferrari de çok iyiydi.
Keşke yamyam Mercks ve Lemond filmleri de yapılsa.
The Program filmi torrentden indirdim ama Türkçe altyazı bulamadım.Bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
öncelikle doping yaptığını itiraf etmesi önemli bir hadisedir,benim en kötü huyum ise bi adamın adı dopinge çıkar ise anında silerim lens'i sevenler kusuruma bakmasın ,sadece lens değil çok suçlu vardır bisiklet yarış tarihinde ,bu konuda etik davranmayan hakem kurulunada ayrıca sitemkarım.
adam gibi yarışacaklar ise yarışsınlar milleti enayi yerine koymaya kimsenin hakkı yoktur,zevkle seyretmek isterdim bisiklet yarışlarını ama bu doping olayları yüzünden ilgim azaldı diyebilirim,yalnız senede bi kere bisiklet yarışlarının babası olan paris rube favorim olmaya devam edecek ,gelsin rube gelsin 10 nisan,
lens ne demişti rube için ,oturur evde cips yerken seyrederim demişti.

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün bisiklet sürerken aklıma takılan bir konuyu buraya taşımak istedim. Doping yaptığını itiraf etmek tabiki hatasını affettirmez ama bazı şampiyon efsaneler bunu kendisiyle mezara götürmüş yada götürecekler. Kalplerde yara açmış tüm kırdığı rekorlar akıllardan silinmiştir. Lens akıllarda kalan efsane bir sporcu mudur?