lance armstrong

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Nevzat KÖSEOĞLU tarafından paylaşıldı.

 1. Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  hep merak etmiştim bu adamı
  Dünyanın en zorlu yarışı olarak kabul edilen Fransa Bisiklet Turu’nu 6. kez kazanarak daha önce kimsenin başaramadığını başardı. Ancak bu öyküyü çok daha inanılmaz kılan şey, bu öykünün kahramanı olan adamın, zamanında 3 ay ömrü kaldığına inanılan ve bisikletteki zaferleri kadar kurduğu kanser vakfıyla da çok büyük işler başaran bir adam olması.

  İLK YILLAR: YETENEKLİ VE İYİ BİR BİSİKLETÇİ
  Lance 1971 yılında Texas’ta dünyaya gelir. Annesi Linda’nın büyük desteğiyle spora başlar ve 13 yaşında Iron Kids Triatlonu’nu kazanır. Lisenin son yılında ABD Olimpiyat Bisiklet takımıyla çalışma fırsatı bulur ve bu olay hayatının yönünü belirler. Ardından yeteneğini sergilemeye başlar ve 1989’da Moskova’daki Dünya Gençler Şampiyonası’na çağrılır. 1991’de ABD Amatör Bisiklet Şampiyonluğu’nu kazanır. 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda yol yarışında 12. olmayı başarır ve hemen ardından profesyonelliği seçer.
  Amatörken basamakları koşarcasına çıkan Lance, profesyonel olur olmaz kendini ispatlamaya çalışır ve ilk olarak klasik San Sebastian yarışına çıkar. Kendine olan korkunç güveni çizgiyi kazananın tam 27 dakika arkasında geçmesiyle parçalara ayrılır. Daha sonraları o gün bisikleti bırakma derecesinde moral bozukluğu yaşadığından bahseder. Ancak hayatının idolü olan annesi buna engel olur ve ona önemli olanın yarışı kazanmak değil bitirebilmek olduğunu öğretir.
  Armstrong 1993’e fırtına gibi girer. ABD Şampiyonu olur. Ardından Dünya Şampiyonluğu gelir. Hepsinden de önemlisi Fransa Turu’nda ilk etap birinciliği gelir. Bir anda yıldız olmuştur. Yılın 8 ayını Avrupa’da geçirmeye başlar.
  1995’te Du Pont Turu’nu kazanır. Kendisini bisikleti bırakma noktasına getiren San Sebastian yarışını tarihte kazanan ilk Amerikalı olur. Ve Fransa Turu’nun dağlarda geçen 18. etabında düşen takım arkadaşı Fabio Casartelli’nin yerine atağa kalkar ve dramatik bir zafer kazanır.
  1996’da ABD Olimpiyat Takımı’na girer ve Atlanta’da zamana karşı yarışta 6., yol yarışında 12. olur. DuPont’u üstüste kazanan ilk insan olur. Aynı yıl Fransızların ünlü ekibi Cofidis ile sözleşme imzalar. Fransa’da Akdeniz stili harika bir ev yaptırır ve eve annesi adında Casa Linda adını verir. 1996 sezonu kapanırken Armstrong, Dünya sıralamasında 1 numaraya yerleşmiştir. Ve bu başarılarla dolu yıl kötü bir haberle biter.

  EN ÖLÜMCÜL RAKİP: KANSER
  Bir gün bisikletten acılar içinde indiğinde 1996 Ekim’inin başlarıdır. Doktorlar acı haberi verir. Lance testis lanseridir. Testler kanserin mide, beyin ve akciğerlere yayıldığını göstermektedir. Doktorlar yaşama şansını yüzde 50 olarak açıklarlar.
  Aslında testis kanseri kemoterapiye en olumlu yanıt veren kanser türlerinden biridir. (Bilgi için teşekkürler Gökçen.) 15-35 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve erken teşhiste yaşama şansı yüzde 90’dır. Ancak Lance da birçok genç, sağlıklı insan gibi uyarı işaretlerini kulak arkası etmiştir. Bu da çok geç teşhis konulmasına yol açmıştır.
  Korkmuş olan ama bir o kadar da kazanmaya kararlı olan Lance, önce çok ağır bir kemoterapi yöntemini kullanır, ardından da, bir uzmanın tavsiyesiyle, yan etki olarak akciğer kapasitesinin azalmasını engelleyen değişik bir kemoterapi yöntemi dener. Bu arada, birinde kanserli testisinin alındığı, diğeri beynindeki 2 tümörün alındığı 2 büyük ameliyat geçirir.
  1996’da TV yorumcusu ve Lance’in takımı Motorola’nın halkla ilişkiler müdürü olan Paul Sherwen, Armstrong’un kansere yakalandığını tüm dünyaya duyuran kişi olur. Sonrasını şöyle anlatıyor; “Hayatımın en kötü haftalarından biriydi. Birkaç ay sonra onu Indianapolis’te hastanede ziyaret ettim. Ne saçları vardı ne de kaşları. Herşeyin bittiğini, onu son kez görmekte olduğumu düşündüm. Oysa hem ben hem de ona sadece 3 ay ömür biçen doktorlar yanılmıştı.”
  Ardından tedavisi olumlu yanıt vermeye ve birgün bisiklete dönme umutları yeşermeye başlar. Armstrong sonraları, en umutsuz anlarında içinden bir sesin ona sürekli mücadele etmesini, ayağa kalkmasını söylediğinden bahseder.
  Armstrong, kanserle savaşından galip ama fiziksel ve manevi olarak hasarlı bir şekilde çıkmıştır. Ancak bugün geçmişe döndüğünde “başıma gelen en iyi şeydi” diye bahsediyor bu savaştan. Ve artık daha duyarlı biridir. Kanserle savaşı kazanmış birçokları gibi oda hayata bakış açısını değiştirir. Kemoterapinin kazıdıkları sadece kanserli hücreler değil geçmişindeki tüm olumsuzluklardır.
  Bu arada hastalığını öğrenmesinden hemen sonra spermlerini dondurmuştur. Bu spermler ileriki yıllarda ona 3 çocuk kazandıracaktır.
  Armstrong’un iyileşmesindeki en önemli faktörlerden biri de bu acımasız hastalık hakkında kendini eğitmesidir. Hastalığın teşhisinden sonra Lance Armstrong Vakfı adında bir vakıf kurar ve kanser hastalarına yardım etmeye, toplumu daha duyarlı olmaya çağırmaya başlar.
  Lance Armstrong Vakfı bugün dünyanın önde gelen kanserle savaş vakıflarından biri. Araştırma, eğitim, toplum sağlığı ve toplumun biliçlendirilmesi olmak üzere 4 programda faaliyet gösteriyor. Her yıl düzenlenen organizasyonlarla milyonlarca dollar kanser araştırmalarına aktarılıyor.
  Armstrong bir yandan vakfıyla ilgilenirken öte yandan da bisiklete geri dönmeye çalışır. Hastalığı atlattığında vücudunda işe yarar tek bir kas kalmamıştır. Bütün kaslarını en baştan örmeye başlar. İyileşmesi mucizevidir ancak bisiklete dönmesi tam bir çılgınlıktır.
  Cofidis ise sözleşmesini çoktan feshetmiştir.  pek uzun oldugu için 2. bolumunu yazmadım eger istersenız bu hikayenin 2. bolumunu de yazarım teşekkürler
   
 2. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.886
  Beğeniler:
  3.207
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  yazı için saol...
  burdanda bi tavsiyede bulunayım o zaman lance armstrong'un hayatını ve kanserle mücadelesini emrak edenlere "yaşama çevrilen pedal" adlı kitabı okumalarını öneririm...
   
 3. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  dünyada eşi benzeri olmayan bir insan azim hırs güven herşey var süperr ben baştan sona kadar okudum en güzel yerinde kesmişsin kardeşim devamını koyarsan sevinirim teşekkürler :)
   
 4. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Evet arkadaşlar bende size tavsiye ediyorum Lance ARMSTRONG'un yaşam hikayesi olan kitabı "Yaşama Çevrilen Pedal" kitabını okumanızı...

  Ben bu kitabı Mesut Girgiç Abim sayesinde okudum. Mesut Abimede çok teşekkür ediyorum bunun için.

  Kitabı okuduktan sonra çok farklı baktım bisikletime. Bu kadar azimli bir insandan çok şey öğrendim. Hem bisiklet konusunda hem hayat konusunda. Hayata sıkıca sarılmama neden oldu belkide..
  Tekrar herkese tavsiyemdir. Mutlaka okuyun..

  Sevgiler...
   
 5. #5
  Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  yazının ikinci bolumu geliyorr

  Çünkü kanseri yenen birçokları gibi hayata bakışı tamamen değişmiştir. Kanserle beraber -hepimizi saran- birçok ruhsal sakatlıktan da temizlenmiştir. Bencilliklerinden arınmış topluma, ailesine ve arkadaşlarına karşı daha duyarlı biri haline gelmiştir.  Bir yandan kurduğu Lance Armstrong Vakfı ile meşgul olurken öte yandan imkansızı başararak bisiklete geri dönmenin hayallerini kurmaktadır. O günlerde vücudunda tek bir kas kalmadığından bahseden Armstrong, tek tek bütün kaslarını yeniden örmeye çalıştığını söylüyor.

  İLK YARIŞ, İLK HAYAL KIRIKLIĞI
  Ancak zirvedeki günlerinde transfer olduğu Cofidis, sözleşmesini hastalığının ilk günlerinde feshetmiştir. Bu sırada, US Postal takımı riske girerek Armstrong’a kucak açar. Tedavisinin bitmesinin üzerinden henüz 13-14 ay geçmiştir ki, Armstrong 1998 yılının başlarında soğuk bir kış günü Paris-Nice yarışında start alır.
  Ancak Armstrong, yarışın ortasında bisikletten inmek zorunda kalır. Birçoklarına göre bu onun bisiklete son binişidir.....
  Armstrong sonraları o yarış için hazır olmadığını, “bırakın yeniden bisiklete binmeyi, yeniden yaşamayı öğrenmek için çabaladığım bir dönemdi” şeklinde açıklıyor. Armstrong bu hayal kırıklığının ardından North Carolina’ya dönerek koçu Chris Carmichael ile beraber çalışmaya başlar.
  3 ay sonra Mayıs 1998’de Armstrong, Texas’ta kendi kurduğu vakfın bağış kampanyası dahilindeki yarışa katılır ve kazanır. Aynı ay, iyileştikten hemen sonra (1997’nin başında) tanıştığı Kristin Richard ile evlenir.
  Armstrong o yaz muhteşem bir dönüş yapar ve Luxemburg Turu’nu ve 2 önemli klasik yarışı kazanmayı, Hollanda ve İspanya Turları’nı ise 4. bitirmeyi başarır, ki İspanya Turu bisiklet dünyasının en zor ve en önemli 2. yarışıdır. 1998 sezonunu Hollanda’daki Dünya Şampiyonası’nda 4. olarak kapatır. Üstelik bu yarışı 152 yarışçıdan sadece 66’sı bitirebilmiştir.

  EN ULAŞILMAZ HEDEF: FRANSA TURU
  Armstrong 1999’a yeni ve herşeyden daha mucize bir hedef koyarak başlar: dünyanın en zor yarışı kabul edilen Fransa Turu’nu kazanmak. Lance, Fransa Turu’nun açılış etabı olan Prologue’u kazandığında, bu sadece onun için değil tüm dünyadaki kanser hastaları ve kanseri yenenler için bir zaferdir. Ancak bununla yetinmez. 2 zamana karşı etabı ve dağlarda geçen bir etabı daha kazanır ve Fransa Turu’nun şampiyonu olur. İnanılmazı başarmıştır.
  1999 yılında tüm spor otoriteleri onu Dünyada Yılın Sporcusu seçer.
  Aralık 1999’da, hastalığının başında dondurttuğu spermlerinin kullanılması ile ilk çocuğu Luke David dünyaya gelir.
  Armstrong, 2000 yılında da Fransa Turu’nu kazanmaya gelir, ancak karşısında sadece 1998’in şampiyonu Ulrich değil, efsane şampiyon Pantani de vardır. Buna rağmen çok zorlu bir etabı kazanır ve sarı mayonun sahibi yine o olur.
  Aynı yıl Sydney Olimpiyatları vardır ve Armstrong kariyerini bir olimpiyat madalyası ile süslemek istemektedir. Ne var ki, zamana karşı yarıştan 1 gün önce takım arkadaşlarından biri ile beraber çalışırken kimliği belirlenemeyen bir BMW Armstrong’a çarparak kaçar. Yaralar ve çürükler içerisindeki Armstrong yine de Ulrich’in ardından Olimpiyat 3.sü olmayı başarır.
  Armstrong, 2001’de 3, 2002’de ise 4 etap kazanarak Fransa Turu’nu kazanmayı başarır. 2001’de atak yaptığı sıralar yanından geçtiği rakiplerce eli sıkılır; 2002’de ciddi bir kaza geçiren rakibi Ulrich’i yol kenarında bekleyerek gerçek bir insanlık dersi verir. 2002’de bir kere daha Dünyada Yılın Sporcusu olur.
  Artık sırada 5. deneme vardır, ki bu turu sadece 4 bisikletçi 5 kez kazanmayı başarabilmiştir. 2003’teki 5. deneme tüm katıldıkları içinde en zorlusu olacaktır. Tam 5 kere kaza geçirir veya çevresindeki kazalardan darbe yer; hastalıklarla boğuşur. Kazaların en önemlisinde, Luz Ardiden’de muhteşem bir atağa kalktığı sırada bir çocuğun yemek çantasına takılır ve kötü bir düşüş yaşar. “İçimden bu kadarı yeter artık, bırakıyorum diye haykırıyordum. Ancak içimdeki bir ses sürekli ayağa kalkmamı söylüyordu. Hastanede yatarken duyduğum sesin aynısıydı bu.” diyor Armstrong. Armstrong ayağa kalkar, rakiplerini yakalar ve tekrar atağa kalkar. Bu tek zafer ona 5 kez kazananlar klübüne üyelik kazandırır.
  Bu arada, Eylül 2003’te eşiyle yollarını ayırır. Ancak Kasım 2003’te ikiz kızları dünyaya gelir. Ekim 2003’te bir hayır organizasyonunda ünlü şarkıcı Sheryl Crow tanışır ve bugüne kadar sürecek bir ilişkinin temelleri atılır. (Bu arada önemli bir not: Armstrong’un en iyi arkadaşı Robin Williams ve Williams hiçbir Fransa Turu’nu kaçırmıyor.)
  Bu yıl Armstrong daha da fazlasını isteyerek geldi Fransa’ya. Bu yarışı tarihte 6 kez kazanan ilk insan olmak istiyordu. 2003’de başına gelenler rakipleri için bir avantaj gibi görünse de (çünkü onun yenilebilir olduğunu görmüşlerdi) Armstrong için daha büyük bir avantajdı. Çünkü 2 yıl üstüste aynı şansızlıkları ve hataları yaşamamaya kararlıydı. İşte bu nedenle, Armstrong dikkatli ve beklenenden kolay bir zafer kazanarak tarihe Fransa Turu’nu en çok kazanan insan olarak geçti.

  BÜYÜK BİR KİŞİLİK
  Armstrong hastalanmadan önce “yaşamak için bisiklete bindiğini”, ancak iyileştikten sonra “bisiklete binmek için yaşadığını” söylüyor. Bunlar ondaki büyük değişimi en iyi açıklayan sözler. Ne tesadüftür ki, T-Mobile takımının direktörü de, geçtiğimiz hafta, -Armstrong’un arkasında sürekli 2.likle yetinen- Jan Ulrich’i aynı sözlerle suçladı. Yani Armstrong’un aksine yaşamak için bisiklete binmekle.
  Armstrong, 12 ay, yaz kış çalışacak kadar işine sadık, ancak ihmal ettiğini düşündüğü çocuklarıyla vakit geçirebilmek amacıyla 2004 Atina Olimpiyatları’na katılmayacak kadar da ailesine düşkün biri. Düşen rakiplerini bekleyecek kadar centilmen, ancak birçok bisikletçiyi yaptığı açıklamalarla zan altında bırakan Simeone’nin atak yapmasını engelleyecek kadar otoriter. (Bu son olay Fransa Turu’na damgasını vuran olaylardan oldu. Ayrıntılı bilgiyi 2 önceki yazımda bulabilirsiniz.) Kısacası lakabı olan “Boss” yani patronluğun gerektirdiği tüm özelliklere sahip.
  Armstrong’u bir daha Fransa Turu’nda görüp göremeyeceğimiz en büyük soru kafalarda. “Bir kere kazanmak bir hayali gerçekleştirmekti, 2. kez kazanacağımı asla düşünmüyordum. Ancak 6 kere kazanmak sadece inanılmaz” diyor. Ancak hazır olduğu taktirde 7. kez kazanmaya geleceğini de ekliyor. Bunula beraber, başarmak istediği başka şeyler de var. Örneğin İtalya Turu’nda yarışmak veya dünya hız rekorunu kırmak gibi.
  Biz ise Armstrong’suz bir Fransa Turu’nu hayal edemiyoruz...
   
  trinitrotoluen ve Lütfü Çolak bunu beğendi.
 6. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  eşi benzeri olmayan bir sporcu herşeyi ile örnek alınmalı okudukca okuyasım geldi o bir mucizeler rekormeni :)
   
  SerdarUçar bunu beğendi.
 7. _bluessy_

  _bluessy_ Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2006
  Mesajlar:
  160
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Aynen katılıyorum ben de bunu yazacaktım, siz yazmışsınız ..bence de bisikletle ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap...Lance Armstrong un hayatının yanısıra bisiklet dünyasıyla ilgili de çok önemli ayrıntılar var....
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 8. dawson_46

  dawson_46 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Ekim 2006
  Mesajlar:
  787
  Beğeniler:
  380
  Şehir:
  Kahramanmaraş
  Seviye:
  Evet her yönü ile iyi bir sporcu imiş.Ögrenmiş olduk Teşekkürler
   
 9. acumur

  acumur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mart 2006
  Mesajlar:
  582
  Beğeniler:
  585
  Şehir:
  Beşiktaş, İstanbul
  Seviye:
  Bahsi geçen kitap bu haftaki Tempo yahut Aktuel dergisi ile(hatırmaıyorum tam olarak hangisiydi)birlikte bedava veriliyor,bilginize.
   
 10. Bulunmaz

  Bulunmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.053
  Beğeniler:
  802
  Şehir:
  Ankara-Isparta
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  evet kitap gerçekten cok gzl hala okumamış arkadaşlarım varsa alıp okusunlar okusunlar..
   
 11. #11
  Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  saol arkaşım
   
 12. #12
  Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  ben o kitabı okurken tüglerim diken diken oldu
  hele o alp daglarından aşşagı inişini:eek:
   
 13. shealien

  shealien Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2006
  Mesajlar:
  156
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  bende 2. yada 3. tour de france öncesi antrenmanları ve US Postal takımı ile ilgili bir film var. Lance bi dağa tırmanıyo, yanına takım direktoru fransız johan Brunelle geliyo arabayla. "Lance cıkamazsın diyorlar,geri donmelisin " diyo. Lance da "niye? kim soyluyo ?"diyo. Johan "Kar varmıs yol kapalıymıs" diyo. Gercektende 3-5 k sonra aniden yol karla kaplanıyo. Duruyolar. Lance 1 muz yiyo ve asagı inmeye baslıyo. Johan neyapıyorz diye soruyo Lance da "İnip bir daha tırmanıcam " diyo.
  Yuh yane
   
 14. acumur

  acumur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mart 2006
  Mesajlar:
  582
  Beğeniler:
  585
  Şehir:
  Beşiktaş, İstanbul
  Seviye:
  Haftalık dergisiymiş.
   
 15. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  arkadaşım ben o kitabı çok okumak istiyorum aktüel dergisi bu hafta mı veriyor tam olalar bilgi verir misin
   
 16. acumur

  acumur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mart 2006
  Mesajlar:
  582
  Beğeniler:
  585
  Şehir:
  Beşiktaş, İstanbul
  Seviye:
  Kitabı veren dergi Aktuel dergisi değilmiş,Haftalık isimli dergiymiş.16-22 Kasım tarihli sayısında,yani içinde bulunduğumuz haftanın sayısı oluyor.
   
 17. trinitrotoluen

  trinitrotoluen Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  557
  Beğeniler:
  264
  Şehir:
  Ankara Beştepe
  Seviye:
  Kitabı en kısa zamanda temin edip okuyacağım...
  Bu kısa özet içinde saol ncok
   
 18. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  ben kitabı aldım ve okuyorum şu an yarısındayım süper bir kitap herkeze teşekkür ediyorum okumamı sağlayan :) herkez okusun
   
 19. rahmankarataş

  rahmankarataş Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  748
  Şehir:
  greek and tr
  Seviye:
  herkese selam
  konu hakkında şöyle bir yorum yapayım dedim
  kendi fikrimce
  tama armstrong evet zoru başaran
  bisikletcidende öde bende hemen hemen
  7 yıl icerisindeki yarişlarından derlenmiş esp clasıc den
  cekilmiş yarış cd ler var kitapını okudum
  bencede harika ama cd lerde ben armstrong un yanında
  bir isim daha söylüyorum 5 defa ikincilik kolay degil
  Ullrich bana göre tour de france nin tam bir hırs adamıydı


  [​IMG]
  [​IMG][/URL]
   
  acumur ve trinitrotoluen bunu beğendi.
 20. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  nuri abiye teşekkür ediyorum bana lance armstrong ' un her saniye degerlidir kitabını almış teşekkürler nuri abi yaşama çevrilen pedalla birlikte okuyorum sağol :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-15-13.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2017-1-21_18-12-42.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
image.jpg
Arkadaşlar yaptığımız turlarda güzel yerleri resmetmek, yeni yerler keşfetmek istiyor insan ama gerekli tedbirler alınmadığı taktirde zor durumlara düşebiliyor insan. Son turum çiseli şelalesi...