L-Carnitine Hakkında...

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hem antreman süremi uzatmak hemde yağlardan kurtulmak için Solgar marka Maxi L-carnitine(500mg) hap aldım.Daha önceden L-carnitine kullanıp faydasını gören var mı? (Solgar markasını bir hayli araştırdıktan sonra satın aldım bu ürünü,oldukça güvenilir bir markaymış,zaten tüm eczanelerde hemen hemen tüm sağlık sorunuyla ilgili yardımcı hapları mevcut)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar

Solgar marka olarak iyidir, en azından sahte olma ihtimali çok düşük.

L-carnitine in direk etkisi yok dersek, çok büyük hata yaparız, çünkü klinik deneylerle kanıtlanmış bir durum söz konusu.

Fakat şöylede bir durum var. Günlük 500 mg kullanımla öyle mucizeler bekleyemeyiz. Ben minimum 1000 hatta 1500 öneririm. Bu seferde maliyet artmış olur.

Diyelimki 1500 mg kullandınız, bu ürünler ciddi kardiyo çalışması yaptığınız sürece etkili olur. Eğer yağlardan kurtulmakda kesin kararlı iseniz size başka tavsiyelerde verebilirim.

Diğer konu ise bu ürünün antreman esnasında kattığı artı performans. Öyle mucize bir güç elde etmiyorsunuz fakat psikloljik bile olsa bir etkisi söz konusu.

Eğer performans arttırmak isterseniz cafein öneririm. cafe crown un kafein oranı yükseltilmiş kahveleri mevcut.

• Beğen
Tepkiler: amd

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Volkan AYAZ

Açıkçası öncelikli amacım yağ yakmak.1.86 boyundayım ve malesef 102 kiloyum.En azından 85e düşmeliyim diyorum ve yağ yakımıyla ilgili tavsiyelerinizi severek dinlerim.Performans artışı ile ilgili kafeini duymuştum,yağ yakımına etkisi bile varmış azda olsa.(Dolaylı yoldan düşününce bir hayli oluyor).İlacın günlük alımıyla ilgili sadece 1 adet diye bilgim var,artış olunca sağlık sorunu yaratabilir diye kuşkularım var acıkcası,cok güvenemiyorum bu tür konulara ama dediğim gibi tavsiyeleriniz var ise dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Carnitine olsun yada olmasın 120 veya üzeri nabızla 12 dakika üzeri yapacağınız her türlü spor aktivitesi sizin yağ yakmanıza neden olacaktır. Önemli olan yağ yakımı ile birlikte, metabolizmanızı da hazılandırmak.

İsterseniz carnitine için ilaç tanımlamasını kullanmayalaım.

Kaba bir şekilde

Haftada 5-6 gün X 45 dakika, yüksek efor sarf etmenizi sağlayacak, bisiklete binme, yüksek tempo yürüyüş, kondisyon bisikleti, ip atlama gibi eylemler sizin için yeterlidir.

Bu süreçte paket gıdalardan uzak durmalısınız. Biskuvi, cips, pasta, kek, poaça gibi fabrikasyon veya yapay gıdalar çok tehlikelidir.

İnterneti araştırıp besinlerin kalori değerlerine bakmanızı öneririm. Günde ortalama 1700-2000 kalori sizin için yetlidir.

Bu süreçte bol bol şekersiz çay tüketin, metabolizmanın hızlanması için gerçekten başarılıdır.

Detaylara inebiliriz, yüzeysel bilgi vermek istedim.

• Beğen

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Volkan AYAZ

Detaylara inelim derim :)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Ben kullandım.1000 mg 2 shot alıyordum günde.Gerçekten etkisini görürsünüz.Ben bu sayede normalden verdiğimden daha hızlı kilo verdim ve performansım normalden daha fazla arttı.Solgar iyidir.Gnc de iyidir.Ancak hap geç etki eder en iyisi sıvı carnitindir.Bence haplarınız bittikten sonra sıvı karnitin almanızı öneriririm. :)

• Beğen

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M.Burak KARADAĞ

kenara not aldım dediğinizi.bana litrelik lazım ama sıvı karnitin için,gözüm doymaz :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben sizin yerinizde olsam, almışken kullanırım fakat bitince yenisini almam. Emin olun özverili bir kardiyo çalışması kat kat üstün.

• Beğen

umutguclu

Üye
Tepki
17
litrelik boyları var içinde yesıl cay özü,cafein ve carnitin bulunan urunler mevcut.unıversal firmasınındı sanırım .kullandım cok etkı aldım.en yan etkısız yag yakım urunlerınden bırıdır carnıtın.kuzu etınde bulunur.

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
L-carnitine yerine şunu deneyin bakalım :

Haftada 10-12 saat ortalama 125-135 Kalp atışı ile bisiklet idmanı

Ondan sonra bana sonuçları yollayın

Selamlar

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
ah minel aşk
aşk gerek aşk

aşık sen
maşuk bisiklet olursa
demek zayıflanıyormuş ki
ben de katılıyorum
sevgili Cem"in dediği gibi

nemize gerek carnitin

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

sercanczo

Forum Bağımlısı
Tepki
117
@Cem Unden

Benim bildiğim zaten L-carnitinin faydalı olması için belirttiğiniz tipte bi antrenmanla beraber kullanılması gerekiyor.Tek başına zayıflatır gibi bi durum yok.

• Beğen
Tepkiler: amd ve Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@sercanczo

Dediğim antremanı yap , L- carnitine falan gerek kalmaz . 6-7 saat haftalık antremandan adım adım o seviyeye çıkmaya çalış . Kilometreyi falan kafana takma , önemli olan hedef kalp değerlerini ve zamanı tutturmak

Saygılar

• Beğen

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Unden

Söylediklerinizi dikkate alıp yakın zamanda antremanlara başlıyorum,bahsettiğiniz eforla beraber tüketeceğim l-carnitine'i,sonucları ilerleyen zamanlarda paylaşacağım inşallah.Teşekkür ederim öneriniz için,selamlar...

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden
Tepki
89
ben carnitine kullanmıştım ama kilo vermek için değil, performans artışı için. bir yarış öncesi almıştım. faydası da olmuştu. çünkü depo yağlar enerjiye çevriliyor. ama kısa süre sonra tam tersi bir durum oldu, kuvvet kaybı ve performans düşüklüğü.
insan tam bir denge ile yaratılmış. yüksek fiziksel antrenmanda bile vücutta tam bir yağ yakımı sağlanmıyor. vücudun ihtiyacı kadar kalıyor. siz %100 bittim dediğinizde bile %20 kalmıştır mutlaka. bu %20 belki de yaşamamız için gerekli. carnitine gibi takviyeler veya doping ilaçları bu %20yi hedef alıyor işte. bazen tehlikeli olabilir yani.
bu takviyeler, yüksek seviye sporcularda, çok özel durumlarda ve doktor kontrolünde kullanılmalı bence. ama şeker dağıtır gibi bibirine ağrı kesici dağıtan bir millete bunu nasıl anlatırız bilemem.
eğer belli bir hastalığınız yoksa; normal beslendiğinizde, yeteri kadar hareket ettiğinizde, belirli ve düzenli aralıklarla spor yaptığınızda ve sağlığınıza dikkat ettiğinizde başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. yaratan hayatın döngüsünü sağlamış, buna uymanız yeterli.
önüne her geleni ye, bütün gün otur, 30 yaşına gel, birgün aynada göbeğine bak ve şöyle de: kilo almışım, vermeliyim.
sonra orantısız spor, haplar, bilinçsiz diyetler....
bu güne kadar vücudun normal çalışma düzenini bozduysak ilk yapmamız gereken vücudu normal çalışma düzenine geri döndürmek. kiloyu sonra düşünün. doğru beslenmeyi, doğru spor yapmayı kısacası doğru yaşamayı bir hayat düsturu haline getirin. kiloyu sonra zaten vereceksiniz.
kimseyi kırmak için birşey söylemedim, kimse üzerine alınmasın sakın. bi tavsiye olarak değerlendirin.
size şunu söyleyebilirim: carnitinle kısa sürede ama sağlıksız kilo vereceğinize, doğru yaşayarak uzun sürede ama sağlıklı kilo verin.

• Beğen
Tepkiler: amd ve Cem Unden

Soner SAĞ

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Kron
Hiç bir supplement veya hap mucize değildir, antrenman programınız ve beslenme şeklinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. İşin yüzde 5 lik kısmına odaklanıp bunun için para harcamak yerine düzgün beslenerek gerekli enerjiyi ve yağ yakımını sağlayabilirsiniz.

Nacizane basit tavsiyelerim

* Kilo fazlanız büyük miktarlardaysa antreman ilk safhalarında kilo kaybınız yüksek miktarlarda olacak. Vucut bu sürece alışana kadar bu periyod devam edecek.

* 40-45 dakikalık kardiyo size o süre zarfında yağ yakmanızı sağlayacaktır. Bunun yerine daha agır bir antreman programı almanız kısa sürede hızlı yağ yakımı sağlayacaktır. Çünkü KENDINIZE GORE agır bir antreman programı metabolizmanız çok daha uzun süre çalışmaya devam etmesi ve yağ yakımanız demek oluyor. Bir antreman yapıp 4 gün boyunca oturduğunuz yerden yağ yakabilirsiniz. Bu antreman 6-8 saatlik bisiklet gezintisi olabilir. Antreman zevkli değilse bir kaç hafta sonra sizi sıkacaktır.

* Metabolizmanız her kas yıkımından ( antreman ) sonra GH ( büyüme hormonu ) salgılar. En yüksek büyüme hormonu vucudun en büyük kasları olan bacak antremanlarından sonra salgılanır. Büyüme hormonu kaslarınızın gelişmesini sağlar. Ne kadar kasınız varsa bir o kadar daha hızlı yağ yakarsınız.

*Bol su tüketin. Soğuk su içmeniz vucudunuzun bunu ısıtmak içinde enerji harcamasına sebep olur. Hemde su içtinizde metabolizmanız +1 daha fazla çalişir. Çoğu zaman açlık hissi susuzluktan gelir.

*Sigara içmeyin. Sigara tüketiminiz su tüketimizi düşürür.

*Kahvaltıyı ne kadar erken yaparsanız metabolizmanız o kadar erken çalışmaya başlayacaktır.

*Tartılmayın. Tartılar size kas mı yağmı su mu kaybettiğinizi doğru olarak söyleyemez. Kas, kemik kitlesini verdiğini söyleyen cihazlarda tam sonuç veremez.

ozgunay

Üye
Tepki
3
2 ay kadar önce 86 kg dım, şuan 74 kg ım(boyum 177). Daha önceleri halter ve bodybulding sporları ile ilgilenmiştim neyin ne olduğunu az biraz öğrettiler. Yağ yakımı için ilaca falan gerek yok öyle bir ilaç da yok. Tek ilaç dieyt ve egzersiz. L-carnitine gelince yağ yakımını etkilemiyor denilemez ama doğrusu egzersiz sırasında yakmaya başladığınız yağları taşımada fayda sağlar. Şöyle bir örnek versem yakmak istediğiniz yağlar bir duvar olsa normal halde vicudunuz 5 usta ise L-carnitine ilave usta getirir ve duvar daha çabuk biter.. Ama unutmayın ustaları çalıştıracak olan sizsiniz..