L Carnitin ile Powerade Combo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
L Carnitin sıvı içiceği ile poweradi birlikte tüketmede sıkıntı olur mu? Halihazırda 40-50kmlik turlarımda 500mllik powerade içiyorum,içmezsem sanki daha yorgun hissetiyorum. Diğer yandan biraz kilolarım fazla,yağ yakımını biraz daha hızlandırmak için l carnitin sıvı olanından çok düşük ölçeklerde her turda içmeyi düşünüyorum.L carnitin yağ yakımını hızlandırıyor,powerade ise bildiğiniz izotonik içicek.Pratikte bir sıkıntı olmaz gibi düşünüyorum ama daha önce uygulayan var mı,kullanırlır mı?

• Beğen
Tepkiler: karanbatu
Scudo

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
L carnitin yağ yakımına etkisi yok denilecek kadar az kırmızı et tüketimini biraz arttırman fazlasıyla L carnitin alman için yeterli. illa L carnitin almak istiyorsan sürüşe çıkmadan 15-20dk önce al ama dediğim gibi etkisi yok denecek kadar az. gerçekten yağ yakmak istiyorsan düşük karbonhidratlı, ketojenik tarzı diyetleri araştırmanı tavsiye ederim yada aralıklı oruç diyeti konseptini uygula normal diyetinle lcarnitinden 100 kat fazla etkisini görürsün ama kulaktan dolma bilgilerle uygulama detaylı araştır mutlaka

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hayır hekim değilim ama lcarnitin ile ilgili bir sürü araştırma/makale var hekimler tarafından hazırlanmış okuyup öğrenebilirsiniz nerdeyse hiç bir etkisi olmadığını, Diyetle ilgili paylaştıklarım da gene kendi araştırmalarım ve tecrübelerime dayanıyor yaklaşık 50 kilo vermiş biri olarak :)
@halil halil

• Beğen
Tepkiler: halil halil

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@chnkmlogt
Doktor Benjamin V. Treadwell hiç sizin gibi düşünmemiş ondan sordum.
(link)

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@halil halil

Bunun aksini savunan birçok makale mevcut pubmed de hangisini kabul etmek istediğiniz size kalmış tabiki :) bu arada supplement satan bir siteyi referans almak bu konuda yanlış yönlenmenize neden olabilir dikkat etmenizde fayda var işin içinde ticaret olunca ne doğru ne yanlış söylenenlere hemen inanmamak lazım söyleyen hekim bile olsa

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@chnkmlogt

sinek gibi kanat çırpmak istiyorsan mitokondrini karnitinle çalıştırman lazım.:)
Sineklerde mitokondri sayısı daha çoktur.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Çoğumuzun bisiklet sürme amacı daha sağlıklı olmakken, neden bu kadar yapay maddelere bel bağlıyorsunuz @-Skynet- bey :(
Hayatınıza bisikleti soktuktan sonra, beslenmize azıcık bile dikkat etseniz zaten kilo veriyorsunuz hatta ben hiç dikkat etmeden 11 kilo vermişliğim var, yanıma kar kalmıştı :islik:

Poweradeyi çok nadiren ve son çare olarak için, her sürüş powerade içmezsem yorgun hissediyorum ifadesi bence ciddi bir problemin habercisi. Alternatif içecekler deneyin. Maden suyu deneyin, kefir deneyin, boza falan deneyin, su deneyin!
Yorgunluğun tek sebebi elektrolit eksikliği değil, antreman sonrası toparlanma sürecini hızlandırmak ve kas yenilenmesini hızlandırmak için protein oranı yüksek beslenin ve bir roller edinip kasları rahatlatın sürüş sonrası, ve kompres çorap kullanabilirsiniz eve dönünce. Hatta bedavaya getirmek istiyorsanız bacaklarınızı yukarı dikin eve dönünce, kanın ciddi bir kısmı başarılı bir şekilde vücuda dönecek ve rahatlayacaksınız. Duşa girip soğuk/sıcak kombosu yapıp gayet iyi sonuçlar alan bir forumdaş da vardı, belki görür bu yazdıklarımı.
Ve ertesi gün eğer çok ağrı yoksa, doğru yapılacak bir recovery sürüşü kan dolaşımını hızlandırıp bacaklara yapışıp kalmakta ısrar eden laktik asidin atılmasına çok iyi katkı sağlayabilir :harika:

Bakın hep doğal çözümler :) Poweradenin içindeki boyar maddeden bile başlı başına nefret ediyorum :mad:

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aynen sadece yağ yakıcam diye bukadar ince detaylarda boğulmayın düzgün ve sürdürülebilir bir diyet yanına da bisikleti ekledikten sonra bu supplementleri kullanıp kullanmamak bir fark yaratmıyor fark ettirse bile bu fark %3 ü geçmez

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chnkmlogt
Dünyanın yuvarlak olmadığını yazanda bir çok makale mevcut. Sadece makalelere kalsak işimiz yaş.. L-Carnitine işe yarıyor ancak sizin dediğiniz gibi et en iyi kaynak. Tabiki malum ülkemizde eti herkes bulamıyor. Dolayısıyla L-Carnitine daha kolay bir kaynak.

@Serkan Mıstınoğlu
Valla ne bol bol su içiyorum hiç diğer içecek karışımlarını denemedim ihtiyaçta duymuyorum. Su, soda gibisi yok bence.

• Beğen
Tepkiler: Berke Şahan

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bigpatron

çok düşük kalorili beslenmiyorsan takviye olarak almanın gerçekten bir anlamı yok emin olabilirsiniz lcarnitinin işi yağ yakmak değil zaten yağ asitlerini enerji için mitokondriye taşımak temelde yaptığı iş bu aslında yağ yakımından çok performansa katkısı var ama ek supplement olarak almak çok düşük kalorili beslenmiyorsanız gerekli değil vücutta zaten var bu

gene de kullanmak istiyorsanız kullanın hiç bişey olmasa bile placebo etkisi daha iyi hissettiriyor olabilir ama dediğim gibi paranıza yazık onun yerine yağ yakımı etkisi çok daha kesin beslenme yöntemleri var onları araştırın supplement ile yağ yakımı çok sağlıklı ve etkili bir yöntem değil

• Beğen
Tepkiler: Semih Cavdar

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chnkmlogt
Şahsen ben kullanmıyorum, doğal şeylerden yanayım, kimseyede tavsiyede etmiyorum. Ama yine son karar bireylerin kendisinde :)

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.598
supplementlerin kullanimindan once "kesinlikle ama kesinlikle" bir doktor kontrolunde check-up yaptimaniz gerekmektedir. dokoturunuzun size sundugu supplemetleri , onun verecegi olculerde ve araliklarda kullanmanizda bir mahsur yoktur.
ornegin benim"kanatlandiran" icecegi icmem yasak. ancak bunun disinda , whey protein vs turu urunleri spor sonrasi icebiliyorum. ayrica her aksam , balik yagi ve MK-7 iceren bir ilac kullaniyorum. bunlarin hepsi tamamen doktorum tarafindan verilen ve benim metabolizmam ve diger , kalp , damar , tansiyon , karaciger , kan degerleri vs turu degerlerime uygun bir destek programi.

kisaca , her bunyenin kendi icinde bir dinamikleri oldugu icin , once doktor kontrolu ve degerlerinizin olcumunden sonra bu urunleri kullanmak en dogrusudur., Yapian arastirmalar yada ayni urunu kullanan diger insanlarin tecrubeleri sizin icin dogru bilgilendirmeler olmayabilir.

yazmayi unuttum ; bisiklet antremani/surusu sirasinda , sadece cig urunler kus uzumu , badem vs turu urunler kullaniyorum ve sadece , soda-ayran iciyorum ve bol su tuketiyorum. cesme kisa yarista bir adet , "power bar cukulatali" urun kullandim.

tMisagi

Üye
Tepki
84
İsim
Batuhan
Bisiklet
b'Twin
@-Skynet- ben bastan soyliyim L-Carnitin yag yakmaz ama yag yakici olarak satilir . Yazimi sonuna kadar okursan sevinirim . L-Carnitin i fitness da baya kullandım 2 seçeneğin var sürekli kullanamazsın spordan 30 dk önce ve sabah kahvaltısından 2 saat sonra alicaksin .

Sana vücudun yağ yakma sistemini anlatayim . Vucudun 3 ana deposu vardır karbonhidrat,yağ,protein . Karbonhidrat depolarında azalma olmadan yag yakımına geçmez vücudun. Ama L-Carnitin bu işlemi vücuduna atlattırip direk yağa yönlendirme yapıyor. Bu ne demek l karnitin içtikçe zayiflamayacaksin sadece l karnitinle spor yaptıkça zayıflarsın . Hekimler bilmez diyetisyen hekimler bilir karnitini ...

Bir şey daha eklemek isterim izninizle . Karaciğerinde yağlanma varsa destekleyici besin maddelerini yani L-Carnitin, protein gibi şeyleri kullanamazsın .

Peki bunlarsiz ne yaparsın? Spordan 30 dk önce sade sert kahve . Ve gün içerisinde yeşil çay. Zaten L-Carnitin bunlardan yapılır.

tMisagi

Üye
Tepki
84
İsim
Batuhan
Bisiklet
b'Twin
@a.valverde aynen öyle ilk önce herkes kendi vücudunu tanımalı ... spor hocamın anlattığı bir hikâyenin başlığını vereyim hemen . Bir öğrencisine 4 ay sonunda 1 kilo bile verdirememis ve sonunda doktora git tahlil yaptır demiş anlamış olayı. Meğersem troit bezlerinde sıkıntı varmış. Halk dilinde şu içsem yarıyor yada dünya kadar yiyorum kilo almıyorum olayları bundan ibaret . Dediginiz gibi herkes vücudunu tanımalı. Ne dokunur ne dokunmaz bilmeli .

• Beğen
Tepkiler: a.valverde

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.598
@tMisagi cok haklisiniz , once vucut analizi sonra gerekli spor programi. Ancak Turkiye'de boyle degil ; birisi nezle/grip icin su antibiyotik bana iyi geliyor sen de kullan diyor digeri de kullaniyor. Sonrasi karaciger enzimleriyle ilgili problemler.
Sonuc , her zaman once doktor kontrolu ve tavsiyesi.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

@Serkan Mıstınoğlu,hocam besin takviyesi babında,en az zarar veren supplementler olarak biliyorum. Daha öncelerden bu konuyu biraz araştırmıştım ama es geçmiştim. Sürüşten önce bir fincan kahve tüketmeyi seçmiştim ama kilo verme konusunda yeterli gelmedi malesef. 97kiloydu geçen yıl.Neredeyse 1 yılda 93e anca düşmüşüm. Ha dahada fazla düşerdim ama bazı beslenme alışkanlıkları(arada birde olsa alınan abur cuburlar(bir çocuğun elindeki oyuncak neyse,film izlerken benimde bunlar :D ) ,döner dürümler vs bunları bırakamıyorum. :) Sigara,alkol kullanmıyorum,bunları kullanan birisi için bırakmak nasılsa bu alışkanlıklarda benim için öyle.Kendimce azaltarak orta yolu bulmaya çalışıyorum işte. :D )
O yüzden sistemi dengelemek için,ya daha fazla antrenman (Haftada ancak 80-90km sürüyorum,bazen uzun tur olarak 100 üstü oluyor ama nadiren) yapmam gerekiyor ya bu alışkanları sıfırlamak ya da işleri biraz daha hızlandıracak,minimum zararlı destekleyici maddeler almak kalıyor.
Yorgunluk olayı,bitkinlik tarzında olmasada sürüştün sonra eve gelince direk uzanıp bir şeyler izleyip yatasım geliyor,bir enerjisizlik oluyor doğal olarak.Ertesi gün sıkıntı olmuyor tabi. Lakin uzun yol yapar ve powerade kullanmazsam o akşam veya ertesi gün baş ağrısı oluyor. Powerade zaten bildiğiniz izotonik bir içicek,evde bende limonla,maden suyunu ve karbonatı karıştırdım,doğal olarak hazırlayım dedim ama ne yalan söyleyim pis bir tadı vardı. :D Ha eve geldikten sonra powerade içmiyorum zaten,mataraya(1300mllik totalde) suyla beraber karıştırıp sürüş esnasında içiyorum.Maden suyunu mataraya koysanda sürüş esnasında zaten mide boş oluyor,boş mideye maden suyu ilave etmek zararlı olur diye düşünüyorum.

@tMisagi

Zaten sadece spora gideceğim zaman kullanacağım,tabiki içipte oturduğumuz yerde zayıflatmıyor hocam,araştırdığımda öyle deniyordu.Bu olayı şöyle düşünüyorum,l carnitinsiz bir sürüşte 10 birim yağ yakmışsam,l carnitin ile bu 15 birim olacaktır.Hatada iki defa sürüş yapmıyorum,normalde 20 birim yağ gidecekken bu şekilde 30 birim yağ gidecek.Yani direk kafadan 1 sürüşlük karım oluyor.Ha uygulamada tam olarak böyle olmasada aşağı yukarı böyledir.

Kahve olayını uyguluyorum hocam,yalnız kahve içinde acayip susuyorum sürüşte.1300mllik su yetmiyor.

Karaciğerde yağlanma konusuna gelesek evet biraz yağlanmam var,birazda bu yağ yakımı olayına,vücuttaki yağ oranın düşürülmesi olayı için bu tarz şeyler dikkatimi çekti desem yalan olmaz.

Diğer yandan,zaten Lcarnitini kullanan kişilere sorduğumda,zaten onlarda benim gibi bir düşünceyle kullandıkları için üzerini çizmiyorlar,doktorlara sorsan,işleri gereği bu tarz maddeler kullanmayın,sağlıklı beslenin,spor yapın diyorlar ve diyecekler.Satan kişilere sorsan,destekleyici konuşsa,acaba o ürünleri sattığı için mi destekliyor yoksa faydalı ve kullanılabilir olduğu için mi destekliyor bilemiyorsun.Makalelere baksan,kimisi öyle diyor kimisi böyle.Yumurta kolestrolü yükseltir fazla yemeyin,yumurta faydalıdır istediğiniz kadar tüketin mevzusu gibi. :)Bir arkadaşım spor salonuna gidiyor ve sürekli Lcarnitin kullandığını bilirim,kayda değer zayıflamada sağladı,geçende gördüm tekrar aklıma düştü.İşte powerade ile birlikte kullansam bir sıkıntı olur mu diye ikilemde kaldım...

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet-

carnitinin sana sağlayacağı fayda düşündüğün seviyede değil onu anlatmaya çalışıyorum aslında demişsin ya l carnitinsiz 10 birim yağ l carnitinle taş çatlasa 10.01 falan olur lcarnitinin etkisi %1-2 seviyesinde en fazla ki o etkinin bile olduğu tartışılır yeterli protein alıyorsan vücudunda zaten var bu madde ekstra almanın bir farkı olmayacak eksiklik olmadığı için

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-