Kuşadası Efes Milli Park arasında bisiklet yolu yapılacak.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında berkay ulak tarafından paylaşıldı.

 1. berkay ulak

  berkay ulak Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  kuşadası
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Kuşadası,Bisiklet Turizminin Merkezi Olacak
  TURİZMDE YENİ DESTİNASYON
  EFES-MİLLİ PARK ARASI’NDA BİSİKLET YOLU YAPILACAK


  Dünyanın en önemli kültürel miraslarından Efes Antik Kenti ile Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı arasında Bisiklet yolu yapılacak. Efes Antik Kenti’nin yer aldığı zmir’in Selçuk ilçesi ile Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın yer aldığı Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesi arasındaki yaklaşık 43 kilometrelik güzergahta Kuşadası Belediyesi ile Türkiye Bisikletliler Derneği tarafından çevre belediyelerin de katkılarıyla bisiklet yolu yapılacak.

  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, 43 kilometrelik bisiklet yoluyla Kuşadası’na yeni bir destinasyon kazandıracaklarını belirterek, “ Dünyada 10 milyondan fazla bisiklet kullanıcısı bulunuyor ve turizm alanında değerlendirilmesi gereken önemli bir potansiyel var. Türkiye Bisikletliler Derneği ile birlikte Efes Antik Kenti’nden başlayıp, Kuşadası şehir merkezinden geçen ve Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda son bulan yaklaşık 43 kilometrelik bir bisiklet yolu oluşturuyoruz. Hedefimiz bölgemizde yeni bir destinasyon oluşturmak. Bu amaçla, çalışmalara başladık. Efes Antik Kenti dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri. Aynı zamanda Dilek Yarımadası Milli Parkı da fauna ve florasıyla ülkemizin en önemli doğal mirasları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Böylesine tarihi, kültürel ve doğal miraslar arasında oluşturulacak bisiklet yolu ve yeni destinasyon, turizme önemli bir çeşitlilik kazandıracak. Böyle bir bisiklet yolu bir turizm bölgesinde ilk kez yapılacak. Hedefimiz, Kuşadası’nı bisiklet turizminin merkezi yapmak “ dedi.

  Efes Antik Kenti ile Dilek Yarımadası Milli Parkı arasında bisiklet yolu yapılması amacıyla Kuşadası Belediyesi yetkilileri ile Türkiye Bisikletliler Derneği tarafından inceleme yapıldı. Çalışmalara katılan Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Metin Suyabatmaz, “ Belediye Başkanımız Altungün’ün daveti üzerine Kuşadası’na geldik. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikler arasında yep yeni bir bisiklet yolu için çalışmalara başladık. Oluşturmayı planladığımız yeni bisiklet yolu ile bisiklet turizmi Kuşadası’na yeni bir soluk getirecek. Özellikle durgun sezonlarda Kuşadası turizmine can verecek ve önemli bir alternatif olacak. Hedefimiz bisiklet turizminin geliştirilmesi. Bunun için belediye ile birlikte Kuşadası’nda gerekli altyapıyı oluşturma hazırlıkları yapıyoruz. Bu çalışmamız ile hem bisiklet turizmi gelişecek, hem de yazın yoğunlaşan, kilitlenen Kuşadası trafiğine bir alternatif ulaşım taşıtı olarak bisikletin entegre edilmesi sağlanacak Bunun için fizibilite yapıyoruz “ diye konuştu.

  Bu arada, bu çalışma sonunda, İspanya'dan başlayarak İtalya ve Yunanistan'dan geçen 5 bin 800 metrelik Akdeniz Bisiklet yolu projesine Kuşadası, Selçuk, Efes Antik Kenti ve Dilek Yarımadası Milli Parkı da dahil edilmiş olacak. İspanya'dan başlayan Akdeniz bisiklet yolu projesi Fransa, İtalya, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve Türkiye'den geçiyor.

  SİZİNDE FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM SİZCE NASIL OLUR HABER LİNKİ:
  Kuşadası Belediyesi / kusadasi.bel.tr
   
  nonsteril bunu beğendi.
 2. Ömer KARAN

  Ömer KARAN Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.743
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  DENİZLİ
  Adı:
  Ömer KARAN
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Gayet güzel bir proje olur. Bence Yöredeki bisikletçiler tarafından desteklenmesi gerekiyor. İnşallah güzel bir şekilde yapılır ve kullanıma açılır.
   
  ufuk şimşek bunu beğendi.
 3. DeReM

  DeReM LoVe İZMiR

  Kayıt:
  30 Ocak 2015
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  İZMiR-IĞDıR
  Adı:
  Selçuk E.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Haberin linkini tam olarak paylaşır mısın?
   
 4. Zafer KAPLAN

  Zafer KAPLAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  302
  Şehir:
  SÖKE
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  İlk defa sizden duydum, verdiğiniz linkte de habere dair bir bilgi yok.
   
 5. enqinHLC

  enqinHLC Demir Atlı Süvari

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  13 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.077
  Beğeniler:
  1.831
  Şehir:
  İzmir / İstanbul
  Adı:
  Engin
  Bisiklet:
  Beldesan
  Seviye:
  Konuyu güzel uplamışsınız fakat 2014 yılına ait bir haber ve yayından kaldırılmış. Bu yüzden link haber detayını gösteremiyor.

  İlgili habere ait başka linkler.

  http://kusadasi.com.tr/kusadasi_guncel_haber_detay.asp?duyuruid=966
  Efes – Milli Park Arası Bisiklet Yolu
   
 6. Zafer KAPLAN

  Zafer KAPLAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  302
  Şehir:
  SÖKE
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  @enqinHLC O O evet iyi yapmışız ben de @DeReM in yancısı oldum artık :D eyvallah. Konu da haber de boş aslında çünkü yıl 2016 hala bir çalışma başlamadı. asparagas.
   
  enqinHLC bunu beğendi.
 7. dufpanla

  dufpanla Bisikletli Gezgin

  Kayıt:
  14 Eylül 2014
  Mesajlar:
  104
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  haber 2013 te yapılmış. sonra ne oldu bu yol yapıldı mı? 3 senede bitmedi mi? bence bitmedi ki duymadık. yine rezil bir belediyecilik örneği :(
   
 8. enqinHLC

  enqinHLC Demir Atlı Süvari

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  13 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.077
  Beğeniler:
  1.831
  Şehir:
  İzmir / İstanbul
  Adı:
  Engin
  Bisiklet:
  Beldesan
  Seviye:
  @evren ünver İzmirde teleferiğin yenilenmesi için 15 yıl, metronun tamamlanması içinde 10 yıl kadar bekledik. Problem yok upuzun bisiklet yolu sonuçta oda birkaç yıla tamamlanır.
   
  dufpanla bunu beğendi.
 9. DeReM

  DeReM LoVe İZMiR

  Kayıt:
  30 Ocak 2015
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  İZMiR-IĞDıR
  Adı:
  Selçuk E.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Ya bizim memleket neden ağır ilerliyor ya:(:agla:
   

İlginizi Çekebilir

yjpg-728x728.jpg
Sağlığınızı Koruyun (Guard Your Health) Dergisi aşırı yemek yemenin son yıllarda hızlanması problemini gözler önüne seren bir dizi araştırma yayınladı. Bununla birlikte, eğer kilo vermek...
07thighs1-articleLarge1.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
sporcu içeceği.jpg
Bir çoğumuz hafta içi kısa, hafta sonu 100+ km yol yapıyoruz. Bisiklet ile ilgili her şeye dikkat ediyoruz ama kendimiz hariç. İşte uzun yol alıp laktak seviyesini (hamlama) yüksek tutmak ve...