Kuruyan Göllerimiz Bisiklet Turu 2.Gün (Çardak-Salda Gölü)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Kuruyan Göllerimiz Bisiklet Turu 2.Gün (Çardak-Salda Gölü)

  10 Ağustos 2008

  Turumuzun ikinci gününe rahat geçen bir geceden sonra başlıyoruz. Çadırlarımızı toplamaya koyuluyoruz. Saat 6 dolaylarında hazır olarak kahvaltımızı yapmak için festival alanına gidiyoruz. Menü ise, ekmek, peynir, zeytin. Süper üçlü anlayacağınız...
  [​IMG]

  Bugün, Kuruyan Göllerimiz turunun bir gölü olan Acıgöl'ü ziyaret edeceğiz ilk olarak. Çardak'ta birçok işletmenin adı Acıgöl olması beni çok mutlu ediyor. Halk gölü koruyor ve ekmeğini buradan kazanıyor.
  [​IMG]

  Kahvaltının ardından Çardak'tan ayrılıyoruz. İsmail abimin ayağındaki sorun geçmiş görünüyor. Proje gereği benim Acıgöl'ün etrafını dolaşmam gerekiyor. Ama İsmail abinin ayağındaki rahatsızlıktan dolayı kısadan gölün diğer tarafına geçmesine karar veriyoruz. Acıgöl'den manzaralar;
  [​IMG]

  [​IMG]

  Kuruyan göl zeminini görüyorsunuz. Dönemsel olarak kuruyan göl bu mevsimlerde doğal olarak suyu çekiliyor. Ama bu her yıl olan durumun daha altında.
  [​IMG]

  Kurumuş göl tabanı üzerinde pedallıyorum bir süre.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Göl ile karayolu arasında kalan tren rayında fotoğraf çekiyorum. Ardından ana yola çıkarak yoluma devam ediyorum.
  [​IMG]

  Düz bir yolda ilerliyorum, çok geçmeden Dazkırı'ya varıyorum. Artık Afyon il sınırları içerisindeyim.
  [​IMG]

  Dazkırı'nın hemen çıkışında Başmakçı'ya ayrılan yola giriyorum. Girdikten sonra manzara beni biraz üzüyor tabi. Yol yapım çalışması olduğu için yol toz-toprak içinde.
  [​IMG]

  Karşıdan gelen ve beni geçen araçların bıraktığı manzara. O görünen toz bulutunun içinde buluyorum kendimi bir süre sonra.
  [​IMG]

  Bu şekilde bir süre ilerledikten sonra nihayetinde Başmakçı'ya varıyorum. Merkezde bir marketten bir maden suyu alarak içiyorum ve yoluma devam ediyorum.
  [​IMG]

  Başmakçı'da fazla vakit kaybetmeden, beni Gemiş'te bekleyen İsmail Abiyi dah fazla bekletmemek için hızla yol alıyorum. Tabi yolda içler acısı manzaraları görmemek elde değil. Ölü bir kirpi yol ortasında öylece uzanmış duruyordu.
  [​IMG]

  Acıgöl'ün güney kısmında pedallamaya devam ediyorum. Kuruyan göl tabanında otlayan hayvanları görüyorum.
  [​IMG]

  Acıgöl, Çevre ve Orman Bakanlığı Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan aynı zamanda.
  [​IMG]

  Acıgöl'de kuşların izlenmesi için bir kuş gözlem kulesi yapılmış. İsteyen çıkıp elinde dürbünlerle Acıgöl üzerindeki kuş hareketlerini izleyebiliyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  İsmail abi ile tam ortada buluşuyoruz. Ayağının iyi olduğunu söylüyor ve bu nedenle Gemiş Köyünde fazla beklememiş ve bana doğru yola çıkmış.
  [​IMG]

  Saatim 12'yi gösterdiği sırada Gemiş'e varıyoruz. Köy kahvesinde çaylarımızı yudumluyoruz. Köyün pazarı olduğu için şeftali alıyoruz pazardan. Ardından öğle yemeği için uygun bir yer arıyoruz.
  [​IMG]

  Güzel ve küçük bir lokantada yemeğimizi yiyoruz ve daha fazla vakit kaybetmeden yola çıkıyoruz. Düz bir yolda ilerliyoruz.
  [​IMG]

  Ardından Çaltı köyüne doğru yöneliyoruz. Burada 2. gölümüz olan Beylerli Gölü (Kurugöl) ziyaret edeceğiz. Çaltı Köyü kahvesine oturuyoruz ve başlıyoruz muhabbete. Göl hakkında konuşuyoruz. Göl biraz içeride kalıyor. İsmail abi muhabbeti devam ettirirken ben göle gidiyorum. Tabi göl varsa...
  [​IMG]

  Beylerli Gölü "Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" olmasına karşı yabana hayata dair hiç bir iz göremiyorum. En yabanı göl üzerinde otlayan inekler olsa gerek.
  [​IMG]

  Gölde bir damla dahi su bulgusuna rastlayamadım ve tekrar Çaltı köyüne dönmeye koyuldum.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Çaltı köyü kahvesinde bir bardak daha çay içtikten sonra İsmail abi ile yolumuza koyuluyoruz. Gördüğümüz iki gölde de hiç umduğumuzu bulamıyoruz... Üçüncü gölümüz olan Bayındır Gölü'ne (Akgöl) doğru gidiyoruz. Üzerimizde uçan iki tane "Küçük Akbaba" dikkatimizi çekiyor. Çok mutlu oluyorum... Hemen makineme sarılıyorum ama elimdeki imkanlarla ancak bu kadar çekebiliyorum. Gördüğünüz kuşun kanat açıklığı 155-180 cm (1.5 - 1.8 metre ) arasında olduğunuda bilmenizi isterim.
  [​IMG]

  Yükselmeye başladık. Rakım yükseldikçe aşağıdaki manzara çok daha belirgin halde görülüyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  İsmail Abimin ayak ağrısı epey geçti. Allah'a şükür büyük bir sıkıtı oluşturmuyor.
  [​IMG]

  Geride kalan son Acıgöl manzarası;
  [​IMG]

  Tepeyi aşar aşmaz karşımıza çıkan manzara hepsinden beteri ve içler acısı... Gölün ortasından yol geçiyor. Bu herşeyi açıklamaya yeter sanırım.
  [​IMG]

  Yola doğru yöneliyoruz...
  [​IMG]

  Kelimelerin anlamsız kaldığı nokta...
  [​IMG]

  [​IMG]

  Göle ismini veren hemen yanıbaşındaki Bayındır Köyüne giriyoruz. Köy meydanında mataralarımızı doldurarak, köy kahvesine oturuyoruz. İlk sorumuz "Gölün yıllar önceki halini anlatın?" oluyor. En yaşlılarından bir amca başlıyor anlatmaya. Önceden kış aylarında gelen flamingo sürülerinden gölü göremezdik diyor. Varın siz kıyaslayın gerisini... Gölün kuruma nedeni ise bilinçsiz halk. Tarım arazisi açmak için kurutmuşlar. Tabi zemin tarıma elverişsiz olduğu anlaşılıncada tekrar eski haline döndürememişler.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Çaylarımızı yudumladıktan sonra Bayındır Gölünüde geride bırakarak yola devam ediyoruz. Önümüzde dördüncü gölümüz Salda var.
  [​IMG]

  Işıklar Köyü içinden ilerliyoruz...
  [​IMG]

  Tepeyi aşınca karşımıza çıkacak olan Salda Gölünü görmek için sabırsızlanıyoruz.
  [​IMG]

  Vee nihayet ikinci gün sonunda su ile dolu bir göl görebiliyoruz. Salda Gölü... Dünyanın sayılı derin göllerinden birtanesi olma özelliğine sahip. Derinliği ise tam olarak 186 metre.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ben tekrar gölün etrafını dolaşmak istiyorum. İsmail abi ise kısadan giderek kamp alanını ayarlayacak. Bende gölün etrafını dolaşıp kamp alanına gideceğim. Gölün su seviyesindeki düşüş çok net bir şekilde görünüyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Su takviyesi...
  [​IMG]

  Gölün kuzeyinde bulunan Doğanbaba Köyüne varıyorum.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Gölün batısından ilerlemeye devam ediyorum.
  [​IMG]

  Göl üzerine gölge düşmeye başlıyor. Bir an önce kamp alanına yetişmeliyim.
  [​IMG]

  Gölün ismini aldığı köy olan Salda'dan da geçtikten sonra kamp alanına doğru ilerliyorum. Salda Gölü Sulak Alan Koruma Sahası aynı zamanda.
  [​IMG]

  Kamp alanına giderek İsmail Abiyi buluyorum ve başlıyoruz çadırlarımızı kurmaya. Yorucu bir günün ardından gördüğümüz manzarlarda bizi biraz üzüyor. Güzel bir duş çok iyi geliyor. Ardından kamping alanının kafesinde biraz muhabbet ettikten sorna çadırlarımıza gidiyor ve uyumaya koyuluyoruz...

  2.Gün Harita ve Yükselti Tablosu; Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…
  [​IMG]

  Gün Toplam: 140.51 Km
  | Ort.Hız:17.0 | Max.Hız:73.4 | Bisiklet Kullanımı: 08:13:28

  Sevgi ve Saygılarımla…

  [​IMG]

  Proje Sponsorları “Öz Barış Turizm” ve “SDS Bisiklete” çok teşekkür ederiz…

  Kuruyan Göllerimiz Bisiklet Turu 3.Gün (Salda Gölü-Burdur)
   
 2. Serkan Çoban

  Serkan Çoban Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  730
  Beğeniler:
  1.098
  Şehir:
  Çanakkale/Yenice
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu güzel turun ikinci gününü de zevkle ve biraz da hüzünle takip ettim..

  Hepimizin "Türkiye Çöl Olmasın!" temennisini siz hayata geçirerek somut bir şeyler yaptığınız için ikinizi de yürekten tebrik ediyorum!

  Sevgi ve Saygılarımla... [​IMG]
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 3. sporcu71

  sporcu71 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  314
  Beğeniler:
  451
  Şehir:
  Bursa-Artvin
  Seviye:
  Fotoğraflar ve yazılar çok güzel. Bayındır gölü ile ilgili açıklamanda bilinçsiz köy halkının tarım arazisi açmak için gölü kuruttuğunu yazmızsınız bunu biraz açıklayabilirmisiniz.
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 4. #4
  Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Merhabalar,
  Çok teşekkür ederim takibiniz için, devam edecek turumuz.

  Yanlız ben bu "Türkiye Çöl Olmasın" sloganını söyleyen kuruluşun doğa ve çevre için bişeyler yaptığını sanmıyorum ve affınıza sığınaran o sloganı kendim için kabullenmiyorum.

  Sevgiler...

  Merhabalar,
  Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  Tabi ki açıklayabilirim; Vakti zamanında köylü tarım arazisi açmak için gölün kurutulmasını istemişler o zaman ki oradan yetkili kuruluştan. Ardından gölden büyükçe bir kanal açılarak gölün bütün suyunun boşaltılması sağlanmış. Sonrasında kuruyan gölün tabanının tarıma elverişsiz olduğu görülmüş ve kuruyan gölde bu işin cabası olmuş. Tabi ki şimdiki aklımız olsa böyle bişey yapmazdık diyorlar ama iş işten geçmiş tabi. Tekrar eski halini alması çok zor. Bahsettiğim gibi, eskiden kuşlar gölün üstüne konduğunda göl kuşlardan görünmüyormuş.
  İçler acısı bir durum bu...

  Sevgiler...
   
  cado, sporcu71 ve Serkan Çoban bunu beğendi.
 5. cado

  cado Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2007
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  denizli
  Seviye:
  Merhaba Serkan'cığım,
  Tur için gösterdiğin emek ve aynı zamanda sunumundan dolayı seni tebrik ederim.Sen Doğa için emek veren önemli birisin,Umarım Doğada senin bu emeğine sahip çıkar :)
  Bayındır gölündeki bu talhsiz durumun bu kadar basit olması biraz garip.Çünkü tarım arzilerinde helede sulanan arazilerde DSİ ve Sulama birlikleri söz sahibidir.Çiftçinin insiyatifinde böyle bir kanal çalışmaları yapmaları çok zor,ama öyle ya da böyle çok üzücü bir durum.
  Günlük tur tamamlama 140 km ve max hızda 73, için ayrıca tebrik ederim
  Sevgiler
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 6. zungapir

  zungapir Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  İnsanların bu dikkatsizliği ve boşvermişliği yüzünden dünyamız hiçte iyi bir geleceğe yol almıyor... yazık :(
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 7. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  O kadar güzel fotograflar ki içinde yer almak çok isterdim:) Tabi sponsorların emegi de büyük..
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 8. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Herhalde başka milletler bize bakıp acıyarak gülüyorlar ve elimizdeki güzellikleri ve değerleri nasıl ve ne için heba ettiğimizi anlamaya çalışıyorlardır.
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.