Kurbağalar, kuşlar ve rüzgarın şarkısı... (23.05.2015 karlık yaylası - yalova)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Oktay Erkan tarafından paylaşıldı.

 1. Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Amacım Yalova, Çınarcık üzerinden Delmece yaylasına çıkıp güneye, Gemlik körfezine inip Armutlu üzerinden Esenköy'e ulaşmak. Yalova'ya dönmek zor, İstanbul'daki mesafeyi de katarsak 160km oluyor. Beni aşar.

  8:15 feribotuyla 9'da Yalova'dayım. Çınarcık'a girmeyeceğim diye alışverişimi buradan yapıp yola düşüyorum. Yol boş, rahatça varıyorum.

  [​IMG]

  Ancak Çınarcık'a girmemek iyi bir fikir değilmiş zira üstten geçen yolun kaplaması kötü ve fazladan 3-4 tane iniş-çıkış var.

  Teşvikiye sapağından girip 'cennet'e ilk pedalı basıyorum. Evet, bu rotayı çok seviyorum. Şehrin, trafiğin, kalabalığın, teknolojinin üzerime yüklediği tonlarca yükü kirli bir tulum gibi çıkarıp yolun kenarına bırakıveriyorum. Telefonumu uçuş moduna alıyorum. İşinde gücünde köy sakinlerinin, tembel tembel yatan köpeklerin arasından medeniyetin zihnimdeki son lekelerini buharlaştırarak ilerliyorum. Gregor Samsa'nın değişimi kadar olmasa da başka bir şeye dönüştüğüm kesin...

  Yalnız gezmeyi seviyorum. Ama bir yoldaş olursa da hayır demem. Köyün çıkışındaki köprüde karşılaşıyorum İbrahim öğretmenle. O da yalnız çıkmış Yalova'dan, Armutlu'ya gidiyormuş. Orada kalıp ertesi gün dönecekmiş. Yalova'da çok gezmiş ama hiç çıkmamış bu rotadan. Bir süre beraber sürüp sohbet ediyoruz, astımı varmış, biraz rampalardan bahsediyorum. Vaktim kısıtlı olduğu için ayrılıp geride bırakıyorum onu. Umarım sorunsuz tamamlamıştır turunu.

  [​IMG]

  Bir de tek başına dolaşan motorlu bir abiyi geçiyorum iki de bir. O da doğa aşığı belli ki. Sık sık durup otlar toplayıp, fotoğraf çekiyor, ben de yakalıyorum :) Az biraz laflıyoruz, stenti varmış, yoksa bisiklet sürermiş. Halime şükrediyorum (utanarak, içimden). Bu fotoğrafı da o çekti. Yolu açık olsun...

  [​IMG]

  Planladığıma uygun kısa molalarla (350m, 450m, 600m) önce şelalelere, göllere sonra da Karlık yaylası sapağına (720m) varıyorum.

  450m çeşmesi
  [​IMG]

  600m çeşmesi
  [​IMG]

  Diğerlerini daha önce ziyaret ettiğim için durmadan geçiyorum. Ama bu yaylayı görmek istiyorum, neyle karşılaşacağımı bilmeden. Uydu fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla 2,5km.lik toprak bir yolla ulaşılan orman içi bir açıklık, düzlük gibiydi. Sapıyorum...

  Solumda bir görünüp bir kaybolan, sık ağaçların arasından şırıltısını duyduğum dere, kulağımda kuş cıvıltıları, tepemde güneş, toprak yolda yükselmeye başlıyorum. Saat biri bulmuş, hava epey ısınmış, çıkış da epey yormuştu. Bu 2,5km.nin 130m daha çıkış olması sürpriz olsa da keyfimi bozmuyor.

  Ve sağımda, aralanan ağaçların arasından yaylayı, daha doğrusu gölü görünce hayal gördüğümü düşünüyorum önce. Hiç araştırıp da fotoğraflarına bakmamıştım, ama böylesi bir manzara da beklemiyordum. Hemen gölün kıyısına, ağaçların altına atıyorum kendimi. Etrafta bir tek iki ayaklı yok. Gözlerimi kapatıyorum. Hafif esintinin yapraklardaki mırıltısına sadece kuşların ve kurbağaların sesleri eşlik ediyor. Tüm yorgunluğum kelebekler gibi kanatlanıp uçuveriyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Sandviç ve sodadan oluşan kumanyamı yiyip, biraz göl etrafında gezdikten sonra yola çıkıyorum.

  Toprak yoldan biraz indikten sonra sağımda, dereden kuvvetli bir çağıltı geliyor, duruyorum ve yolun altında küçük bir şelale ve dibinde minik bir gölet görüyorum. Hemen kanım kaynamaya başlıyor ve atıyorum bisikleti bir kenara, dalıyorum buz gibi suya :) Neyse ki denize girerim hesabıyla mayo ve havlu almıştım. Hoş, almasam da, o kadar uzağım ki iki ayak ve dört tekerlere, çıplak da girsem olur. (Bu da koordinatlar, görmek isteyen olursa diye, gözden kaçabilir 40.576646N, 29.002935E)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Bünyede, zihinde boşaltacak negatif bir parçacık kalmamış halde salıyorum bisikleti toprak yoldan aşağı. Birkaç pedal sonra Delmece yaylasına ulaşıyorum. Beklentimin aksine yayla boş. 20-25 ziyaretçisiyle bir tur minibüsü, birkaç araç. Şöyle bir süzüyorlar beni, manyağa bak der gibi...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Karlık ve gölet keyfi ile biraz fazla zaman harcayınca Armutlu'dan yetişemeyeceğimi düşünüp Çınarcık'a dönerim rahatlığıyla biraz fotoğraf çekip, suyumu tamamlayıp, yaylanın uzak ucuna doğru ağır ağır salınıyorum. Tam döneceğim vakit, şöyle bir hesap yapıp 'acaba' diyerek son dakika değişikliği yapıyor ve asılıyorum pedala. Yalnız pedallamanın güzel bir yanı da bu. Karar verirken daha serbest oluyorsun. Kimsenin sorumluluğunu almadan...

  Yolun bundan sonrasının pek anlatılacak hikayesi yok. Selimiye ve Hayriye köylerinden sonra sahile Kapaklı'ya, oradan Armutlu'ya gidecektim. Ama vakit yetmeyeceği için Hayriye'den Mecidiye köyüne sapıp, yeni yoldan doğrudan termal otele iniyorum. Bundan sonra 3,5-4km.lik okkalı bir tırmanış var. Özellikle ilk 1-2 kilometresi fena. Neyse ki rüzgar yok ve zor da olsa zaman kaybetmeden çıkışı tamamlıyorum. Geçen sene Mudanya'dan gelirken burada ters rüzgar yüzünden kalmış, bir araçtan yardım almıştım.

  Son inişe geçince karşıdan Esenköy görünüyor.

  [​IMG]

  Geçen seneki turdan bahsetmişken; kaskımı, gözlüğümü ve eldivenimi kaybettiğim o çeşmede yine duruyorum ve o meşum olayı anıyorum :) (bkz. 28.06.2014 Güzelyalı (Mudanya) - Çınarcık turu. 100 km. - BisikletForum )

  [​IMG]

  Ne olur ne olmaz diye yanıma aldığım ikinci sandviçi ve çantamda kalan ne varsa çeşme başındaki kuçulara pay ediyorum. Gerçi aslan payını, yavruları olduğu belli olan anne alıyor ama zaten en çok onun ihtiyacı olmalı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Motora 10dk. kala iskeledeyim.

  İşte bitti. Dev bir öğütücü gibi denizin öte yanında beni bekleyen 15 milyonluk bir canavar şimdi İstanbul.

  Çımacı motorun halatlarını çözerken benim de içimde bir şeyler çözülüyor...

  Gözlerim, uzaklaşan Esenköy sırtlarında dolaşıyor bir süre, sonra yavaşça kapanıyor...

  [​IMG]


  Hülasası; bisikleti seviyorum, doğayı seviyorum. İkisi birlikte: Daha ne olsun...


  ----

  Meraklısına muhtelif hakikât:
  İstanbul kısmı dahil;
  Toplam mesafe 128km
  İrtifa kazancı: 2649m (strava ööle diyo)
  Toplam süre 11s30d
  Bike Ride Profile | -Çınarcık-Delmece-Karlık-Armutlu-Esenköy turu / Solo near Yalova | Times and Records | Strava
   
 2. orthomike

  orthomike Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  çok güzel bir tur ve anlatım. tebrikler.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 3. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.351
  Beğeniler:
  9.263
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Verdiğiniz koordinatları nasıl aratıp bulabiliriz. Earth denmi girmemiz gerekiyor.
   
 4. #4
  Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Google Maps'te arama kutusuna 40.576646N, 29.002935E yazmanız yeterli.
  Ancak uydu görünümünü açmak lazım, yol ya da yapı olmadığı için boş görünüyor.
   
  mehmetsunu bunu beğendi.
 5. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.351
  Beğeniler:
  9.263
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  upload_2015-5-25_16-33-24.png

  Buradan bahsediyorsunuz sanırım.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 6. #6
  Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Aynen...
   
 7. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.088
  Beğeniler:
  2.107
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba @Oktay Erkan
  Çok güzel anlatmış ve fotoğraflamışınız. Çok teşekkür ederim. Bizim de yakın zamanda kat ettiğimiz yollar büyük şehre o kadar yakın ve o kadar uzak...

  O girdiğiniz suda üşüdüm sanki... :)

  Kazasız ve keyifli turlar

  five

  Not: Sizden bir Brooks değerlendirmesi rica ederim.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 8. #8
  Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @five Ben teşekkür ederim. Gezilerinden ilham aldığımız kişilerdensiniz.

  Brooks, üzerinde fikir birliği oluşmamış bir sele, bildiğim kadarıyla. Çoğunluk memnun iken, memnun olmayanlar da var. Benim tecrübemde ise durum olumlu. Bu gezide yaklaşık 8 saat, 128km üzerindeydim. Neredeyse hiç rahatsız olmadım. İlk başlarda alışma sürecinde biraz sıkıntı oldu. Şu an 3000km'den fazla kullandım. Net hatırlamıyorum ama sanırım 500km.den sonra rahatlamıştım. Şimdi pedli tayt olmaksızın kullanıyorum, pedli ile rahatsız oluyorum.
   
  five bunu beğendi.
 9. eren cerciz

  eren cerciz Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2014
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Elinize sağlık @Oktay Erkan
  Daha iki hafta önce @celikelhuseyin ile birlikte benzer rotadan geçmiştik ve delmece yaylasında kamp yapmıştık. döndüğümüzden beri aklımız orada, ne yalan söyleyeyim. Hele de sabah 05:30'da bahçesinde kaldığımız evin sobasını yakıp keçi sütü, keçi peyniri ve köy ekmeğiyle yaptığımız kahvaltı var ki sormayın gitsin :) Vakit ayırıp tur yazısını yazamadım hala ama sizin fotoğrafları görünce gaza geldim belki akşama yazarım artık :)
   
  Kahveci, celikelhuseyin ve Oktay Erkan bunu beğendi.
 10. Silmarillia

  Silmarillia Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Nisan 2015
  Mesajlar:
  404
  Beğeniler:
  330
  Seviye:
  @Oktay Erkan Hocam müthiş bir tırmanış var Teşvikiye köyünden Delmece yaylasına kadar. Karlık yaylasına gitmek için Delmece yaylasından mı geçtiniz?

  Nefis bir keyif olmuştur. Yalova gerçekten yeryüzü cenneti.. Ama Yalovalılar biraz yardım sevmezler.. O yayladan inişte otostop çekmiştik bir Allah'ın kulu durmamıştı.. :) Ancak Yalovalı olmayan Doğu'dan gelen inşaatçılar durup onlarla inmiştik Teşvikiye köyüne..
   
 11. #11
  Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @Silmarillia Delmece'ye gelmeden 500m önce sağa toprak bir yol sapıyor. Tabela var. Oradan 2,5km.
  Biraz daha önce de sola saparak yine toprak bir yoldan gidilen Şifalı Su var. Daha önce gitmiştim. Orman içinde güzel bir çeşme. Onun da tabelası var.
  Yalova'lılar konusunda bir şey diyemem. Çok az araç gördüm. Bunlar da genelde başka illerdendi.

  @eren cerciz Yazınızı merakla bekliyorum. Ağzımın suyu aktı bak şimdi :)


  Bu arada, Teşvikiye'den Delmece'ye çıkan yol güze göre oldukça bozulmuş. Ben oradan inmedim ama inerken çok hızlanmamak lazım. Güneye inen yolda ise sadece 1-2 yerde ciddi bozukluk var. Bir de Mecidiye köyünden sonra birkaç yüz metre yol yapımı var.
   
  eren cerciz bunu beğendi.
 12. Silmarillia

  Silmarillia Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Nisan 2015
  Mesajlar:
  404
  Beğeniler:
  330
  Seviye:
  O şifalı sudan içmiştik harikaydı. O bahsettiğiniz yolu hatırladım şimdi, teşekkürler.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 13. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.937
  Beğeniler:
  4.253
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Doğaya kaçasım geldi şimdi. Paylaşım için teşekkürler.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 14. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.169
  Beğeniler:
  2.473
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Bu tarz turları çok seviyorum. Yeşillik su ve toprak bütünleşmesi, bir de üstüne serin sulara kendinizi bıraktınız mı keyif tam yerinde oluyor. Ayaklarınız dert görmesin.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 15. tahirkaya

  tahirkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  320
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  istanbul-bakırköy
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Tebrikler Oktay Bey.

  Anlatım tarzınız ve fotoğraflarınız müthiş.

  Sizinle doğa ve topluma karşı aynı hissiyatlara sahip olduğum için büyük bir heyecanla okudum.

  Yeni tür yazılarınızı bekliyorum.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 16. Bahadır Aktaş

  Bahadır Aktaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2013
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Sizden kıskandık pazar günü bizde gidiyoruz :) Tavsiyeniz varsa dinlemeye hazırım:)
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 17. #17
  Oktay Erkan

  Oktay Erkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Kasım 2013
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Kadıköy İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @Bahadır Aktaş Eğer güneye inmeyecekseniz, Çınarcık'a geri dönecekseniz şelalelere, dipsiz göllere mutlaka uğrayın. Hem çıkışta uğrarsanız dinlenmiş olursunuz. Şelalelere girerken tesis var, gözleme yapıyorlardı geçen sene. Unutmadan, mayonuzu da alın ;)

  Bir de Teşvikiye köyüne yaklaşırken solda evlerde Köy Yumurtası tabelaları var. Birinden birkaç yumurta alıp yukarıdaki tesiste haşlama yaptırabilirsiniz :D
   
  Bahadır Aktaş bunu beğendi.
 18. Bahadır Aktaş

  Bahadır Aktaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2013
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Teşekkürler
   
 19. iogee

  iogee Bi Garip Yolcu !!!

  Kayıt:
  28 Şubat 2013
  Mesajlar:
  272
  Beğeniler:
  406
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Onur GEBEN
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  @Oktay Erkan yazını keyifle okudum. Birlikte yaptığımız kamp geldi aklıma. Yaz sezonu göremedim oraları ama daha hoş görünüyor manzaralar.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.
 20. turan bugday

  turan bugday Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Oktay Bey, insanı işten istifa edip yollara vurduracak kadar güzel bir tur ve yazı olmuş. Ayaklarınıza sağlık.
   
  Oktay Erkan bunu beğendi.