Külüstürü mütevazi şekilde yenileme için başlangıç aşaması

Kadir Cem

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
Elimde modelini ve yaşını bilemdiğim bi yol bisikleti mevcut..amacım paslanmış ve korozyona uğramış yerlerini arındırıp parlatıp kullanmak..fakat bunu nasıl yapıcamı pek bilmiyorum :) bu işle uğraşmış emek vermiş yol gösterebilecek kişilerden tavsiyeler istiyorum..değişmesi gereken parçalar hangileridir?nasıl korozyondan kurtarabilirim ve parlatabilirim? ve bu biisklete nasıl bi görünüm vermem en mantıklısı olur..naçizane fikirlerinize büyük önem veriyorum saygılar.

Scudo

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Bu konuyu ve konu sahıbının tum konularını ıncelerseniz eminim ki tüm sorularınıza yanıt bulabılırsınız .Saygılar

(link)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Bİsikletin metal aksamları çok fazla paslandığı için artık kurtulmaz mecbur nikelaj yapılması lazım. Pas üzerinde olsaydı araç pastası ile silmenizi önerebilirdim.Alü. parçalar ın parlatılması lazım kendiniz yapabiliyorsanız daha iyi olur yoksa onun için de sanayi yolu gözüküyor. Alüminyum parlatıcı ları var işinize yarar.Gördüğüm kadarıyla kadronuzun boyasındada deformasyonlar var.Yani bence biraz daha fazla bütçe ile komple boyama yapmanız daha mantıklı olur.Malum nikelaj masraflı olacak birde kadro boyaması eklenecek.Boya konusunda forumda birsürü konu var inceleyebilirsiniz. Fakat tavsiyem komprasör ile boyanması.Yani sprey tüplerden uzak durun güzel birşey olmasını istiyorsanz

Kadir Cem

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@ebubekir sözbir

doğukan beyin büyün projelerini okudum desem yeridir fakat maalesef bende öyle bi atölye ve ustalık yok :) yinede işime yarayacak bi çok bilgisi mevcut forumda sağolun..

@Mustafa demirbacak

kadro zaten kesin olarak boyası kaldırıp tekrardan boyanacak fakat ben jantlardan çok şüpheliyim..bi kaç pas, yağ sökücü deneyip temizledim ama korozyon var..bunuda nasıl aşabilirim o konuda fazlasıyla acemiyim..nikelajı kime nasıl nereye yaptırabiirim onu araştıraym en iyisi ..

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Kadir Cem
Dediğim gibi araba pastası genelde işe yarar bir bez le ovaladığınız zaman üzerindeki pası giderir.Fakat gördüğüm kadarıyla sizinki baya derine işlemiş.İsterseniz bir deneyin 10 lira bişey.

Kadir Cem

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Mustafa demirbacak

denicem mustafa bey teşekkür ederim..bide bu bisikleti single speed'e mi çevirsem yoksa fixed'e mi bilemedim..fixed baya baya zor olur benim için ama single ve fixed daha sade ve güzel geliyo bana..zaten kron mtb bisikletimi kullanıyorum genelde buralarda o yüzden keyif amaçlı kısa turlar halinde sürücem bisikleti..o yüzden aklıma single geldi sadelik için..ama vitessiz olmasıda ayrı bi dezavantaj tabi bilemedim :) siz olsanız ne yapardınız ?

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Kadir Cem

Doğukan beyin projeleri ilham kaynağı olabilir.Ama tavsiyem single yapmanız baktınız hoşunuza gidiyor sonra fix e çevirebilirisiniz.

Burak Mercancı

Aktif Üye
Tepki
37
Korozyonlu bölgeleri temizleyip parlatmakta bulaşık teli işe yarıyor. Zımpara yapar gibi paslı bölgeye uygularsanız pasları temizler. Fakat pas derine işlemişse nikelaja vermek gerekir.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Biraz zaman ve uğraş ile güzel bir bisiklet çakabilir ortaya. Tamam uğraş ve zaman için birazdan kelimesinden fazlası gerekiyor ama cesaretinizi kırmayım. Doğukanaksu ve Murat Comez in paylaşımlarını kesinlikle incelemeden işe başlamayın. Başlangıç ve bitiş noktası paylaştıkları projelerdeki bilgilendirmelerde açıkça anlatılıyor. Kolay gelsin şimdiden.. :)

Kadir Cem

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Burak Mercancı
benide en düşündüren kısım korozyonlu bölgeler..yavaş yavaş ilerliyorum fakat ellerim su topladı bi iki gün ara vericem..her parçasını kullanmak istiyorum yeni parçalar almak kolay ama bu seferde hobiden ziyade hazıra kaçmak gibi geliyo kısmen..o yüzden vidalarına kadar zımpara atıyorum..bulaşık telinide kullanıyım bi bakalım :)

@Serkan HODANCI cesaretimi kolay kolay kırmaz serkan bey çünkü amacım zaten stres atmak ve hobi..hazırda bisikletim var nasılsa aceleside yok..tek düşündüren kısım jantlar ve göbekler..çünkü single yapıcam eğer uygun göbek ve jantları bulursam..bide gidon bogazını değiştircem bu olamaz benim düşündüğüm bisiklette..gidona doğru daha uzun bi boğaz istiyorum..single yaparsam vitesler attırıcı aynakol ve tekerler gideceği için geriye ne kalcak diyede düşünmüyo değilim :) hayırlısı bakalım kadroyu ve parçaları temizliyim öncelikle herşey hazır hale gelsinde zaten yine bi görüşlerinize sunucam en uygun ne yapılabilir diye..birde bi yol bisikleti daha var ilçede gerçekten çok zarif geldi gözüme..doğukan beyin 1989 Reparto Corse projesindeki bisikletle nerdeyse herşeyi aynı :D rengi armaları falan..hatta orta göbekteki italyan armasına kadar..sadece bu vitesli ve fren pabuçları aynakolu değişmiş..bide tekerlerin jantı alüminyum sanki..yani diyeceğim şu ki bu bisikletide alıp iki ayrı bisikletle tek bi projede yürütebilirim..bisikletçide çok ısrar etti bunu toplamam için ama hayırlısı bakalım önce bi temizliğimizi yapalım :)

buda bi önceki iletimde bahsettiğim doğukan beyin 1989 Reparto Corse projesindeki bisikletine benzer yol bisikletinin resimleri..bu bisikleti sizce alıp 2 bisikletle tek proje yapabilirmiyim ? bisikletin üst borusu 55 56 cm..arka teker aralığı resimdende görüldüğü gibi 130 mm..ayrıca bisiklet daha önce hiç boya yememiş denildi gerçektende boyası ya çok üst düzey yapılmış yada orjinal..fiyatıda herşey dahil 150 lira tabi daha pazarlığıda var :) sizce eder mi ? ayrıca bu bisikleti eğer olur ki alırsam boyasını kaldırıp daha farklı bir renk yapmayı düşünüyorum..buna gerek varmı yazık olurmu ve değişmesi gereken parçaları sizce nelerdir :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Kadir Cem

Bence aynı renge boyayın.Forumda vardı şuan zamanım kısıtlı bulamıyorum, bunun siyahına restorasyon yapıp orj. rengine yani resimdeki bisikletin rengine boyamışlar ve gerçekten çok güzel olmuş.

Kadir Cem

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Mustafa demirbacak
doğukan beyin projelerine bakmadan başlamak zaten başlı başına bi zaman kaybı olur benim gibi acemiler için..

@Mustafa demirbacak
ilgili linki bulamadım ama bi bildiğim doğukan beyin yaptıgı bisiklet ama oda caurus 838 değildi..sadece renk bakımından aynısıydı sanırım..bide bu bisikleti almadım mustafa bey sadece kişi almam için ısrar ediyor ..benim elimde halihazırda bi külüstür oldugu için bunu almayı 2. plana attım..bide orjinalmi değilmi onu bile bilmiyorum :) orjinal değilse zaten benim olmayan bi bisiklet içine ayrı bi emek harcamam sadece bana lazım olan parçaları için alırım..ama eğer ki orjinalse onu bilmiyorum :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Burayi da inceleye bilirsin. Belki isine yarar.
(link)

Kadir Cem

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Murat Cömez

teşekkürler murat bey o projeyide inceledim..boya konusunda hatta sizi rahatsız etmeyi bile düşünüyodum boyayı kaldırdığım sonraki aşamada..

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kadir Cem

ben geçen sezon 150 TL'ye temiz buldum karar verene kadar satılmıştı :(

bence 150 TL eder... pazarlık yapın alın... güzel bir SINGLE çıkar bundan...