Küf ve pas nasıl çıkar

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
Balkonda 3 yılı aşkın duran bisikletimini bazı bölgeleri paslanmış küflenmiş vs.
Nasıl temizlerim

Şimdiden teşekkürler

Scudo

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8d/Steel-wool.jpg/250px-Steel-wool.jpg

ince bir yağ ve yukardakiyle çıkar sanıyorum. bu yukardakinin ismini bilmiyorum ama özellikle bunların bakır ve sarı metalden yapılanları daha iyi iş görüyormuş.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
çok teşekkürler
eve gittiğimde annecim baktı küflenen yerlereki çok fazla küf olmuştu sonra babam geldi baktı dedi bulaşık süngeririrn arkasıyla çıkar birde cifledin mi
annemde ne gerek var dedi bulaşık teli ile tertemiz olur :)
akıllı ailem var maşallah
bulaşık teli ile çıkartım sadece tekerleklerin içindeki demire elim ulaşmadı onunla uğraşacağım.
çok teşekkür ederim sanada

snnemr

Üye
Tepki
39
aynı sorun bende de var jantlar paslanmış. bu wd-40 ı nereden satın alabilirim acaba? hepsiburada da buldum ama netten alışverişi sevmiyorum. istanbul anadolu veya avrupa fark etmez satın alabileceğim yerler neresi. mesela delta bisiklette bulabilir miyim?

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
wd-40 1950'lerde amerikan ordusu için güdümlü mermi parçalarını koruyup, küflenmeyi önlemek amacıyla geliştirilmiş yağ çözücü özelliği olan bir solventtir. daha sonra temizleyici, küf önleyici madde gibi özellikleri nedeniyle günlük hayatta da kullanılmaya başlanmış. ayrıca mafsal parçaları, kilitler ve oyuncaklar üzerinde hafif bir yağlayıcı olarak kullanılabilir.

diğer taraftan bisiklet zincirleri wd-40'ın yağlayıcı etkisini göstermekten çok uzak hızlı hareket eden parçalar. ayrıca wd-40 var olan yağı temizleyip yerine geçecek ve zincirinizi kuru bırakacak. temel olarak bu solüsyonu zincirinizde kullanmak hiç yağ kullanmamaktan daha kötü!!

kaynak:

(link)

başka yerlerde şöyle yazmışlar:

wd-40 bisiklet dükkanlarının gizli silahı : "biz açgözlü, insafsız bisiklet dükkanı tayfası wd-40'ı seviyoruz çünkü bizim daha fazla zincir dişli satmamızı ve daha fazla PARA KAZANMAMIZI sağlıyor!"

"yerel bisikletçinizi ve teknisyenlerini destekleyin: zincirinizde wd-40 kullanın"

(bilmiyorum bunun çeviri olduğunu yazmama gerek var mı. şimdi durup dururken bir de yanlış anlaşılmasın ;)

WD-40 is his shop's secret weapon: "We greedy, ruthless bike shop folk love WD-40 because it lets us sell more chains and cassettes and MAKE MORE MONEY!"

Support your Local Bike Shop and their mechanics: Use WD-40 on your bike chain.

ben nedense hep böyle wd-40 konusunda olumsuz fikirler duyuyorum. ayrıca bisikletin bakımı, yağlanması için wd-40 kullanın diyen duymadım :)

CevdetÖZTÜRK

Aktif Üye
Tepki
44
şimdi yeni bisiklete zaten WD-40 veya türevi sıkılmaz yazık olur,ama 3 senedir yatan bi bisikleti hayata döndürmek için idealdir.en azından kalan ömrünü temiz ve parlak olarak geçirsin

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
baktım internetten bazı yerlerde 7 lira bazı yerlerde 5 liraymış uygunmuşta ben koçtaş bauhausa falan bakıcam
aldım yeri söylerim.

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
wd40 la işin halledersin sıktığın yeri biraz bekle içine işlesin daha sonra temizleye bilirsin

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
yapmaz!
Ama sadece pas sökmek için pas sökücü spreyler var daha sağlıklı olur. ayrıca yağlamak için de yağlama spreyleri var mesela SL90 iyi bir yağlayıcıdır teflonludur ve temas ettiği yüzeye yapışarak etkisini uzun süre korur. dolayısıyla wd40 tek başına bu ikisinin işini biraz ondan biraz bundan yapar tam anlamıyla olmaz yani :)
pas sökücüler:5TL civarı
SL90:15TL ye aldım ben.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
bu WD 40 sıktım bekletttim sonra herhangi bezle silmem yeterlimi yoksa ovalamam gerekiyor mu
frenlerimde paslanmış :(
yepisyeni bisikletim mahvoldu valla

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
@pınar kacakkiz

Bezle silin yeterli olmaz ise ovalamanız gerekiyor demektir:rolleyes:

Tepki
0
Evet daha hala wd-40 bulamayan varsa Tekzen'de bulunur ben tekzenden aldım 5 TL mi 7 TL mi bir şeydi

KOMA

Daimi Üye
Tepki
213
İsim
Sinan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Klasik
Merhabalar hepinize!
Restorasyon sürecinde olan yeni başladığım 1980 - 1975 aralarında olan bir pinokyo tarzında pejo marka bisikletim var.
bisikleti parça pinçik ettim hepsini ayıkladım kadro çıplak. mekanik parçaları elden geçireceğim wd40 (makine yağ pas çıkarıcı ile ekstra olarak polisaj kremle)
sorularım şu
-kadroda frak ettiğim olay kadro içinde (boru içlerine doğru) paslanmalar gördüm bi okadarda kir,bu elimdeki wd 40 iş görür mü yoksa farklı bir metodu var mı bu işin?kafamdaki wd 40 kadro boru içlerine basacağım belli müddet sonra birde su sıkacağım sonra kurumaya bırakacağım:D olması gerek bir metodunuz var ise bilgilendiriniz beni.bu işin rajonu nedir?

-varsayalım temizlikleri mi tamamladım, montajda göbek içi bilya ,çatal bilya, direksiyon bilya gibi yerlere ne tarz yağlar sürmem gerekir.

-birde kadro üstündeki boya lekeleri var ben bisikletin orjinal üstündeki o yorgunluğunun kalmasını istiyorum lakin leke mevcut boya lekesi siyah lekeler vs. buna ne tarz bir çözüm sunarsınız

ilginize şimdiden teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Egemen39