Küçük kadro ve sonuç: diz kapağı arkası ağrısı

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
önceden kışları antrenmansız kalınca dizimi kırıp oturunca bi süre sonra ağrım olurdu, antrenman yapınca, tekrar antrenmansız kalana kadar geçerdi.

Bu seferki durum farklı, kışları kondisyonum düşmesin diye bisikletimi iş yerime götürdüm orda öğle araları biniyordum her şey çok iyiydi kendi bisikletimle ne kadar yüklensemde bi zarar ağrı sıkıntı yaşamıyordum, hafta sonuda evde eşimin bisikletine binerim diye düşünmüşdüm, 2 hafta önce hafta sonuda eşimin evdeki küçük kadrolu bisikletiyle 60kmlik tura çıkdım, ne kadar koltuğu arkaya alsamda DAHA TURA BAŞLARKEN bile diz kapaklarımın üst kısmına çok yük bindiğini farkedip spd olmadığındandır diyerek çok rahatsız olsamda daha öncelerde aynı bisiklete binip sorun yaşamayışımı düşünerek tura devam ettim ve tur süresince sağ dış diz kapağı arkası ağrısı oluşdu, sonra kendi bisikletime bindim ısındım geçmişdi..

Bi sonraki haftada 40km aynı küçük kadrolu bisiklete tekrar bindim, yine ağrıdı ama bu seferki ağrı kalıcı oldu, doktora gitdim röntgen çekti kemikde bi sorun yok verdiğim ilaç ve kremi kullan 10 gün içinde geçmezse emar çektir dedi, krem ve hap bitmek üzere hap içince ağrım kesiliyor gibi,

Pedala dizle yüklenme anında ağrı var, yüksek merdivene çıkarken, bide çömeldikden sonra kalkarken ağrı var, kıkırdakdan şüpheleniyorum..

(link) , (link) ,@aeneskral@Güvenç Terzierol@halil ibrahim duran ve Yardımını esirgemeyip son mesajlarımdan dizinizde problem varsa yardımcı oluyum deyip gereken yardımı sağlayan (link) arkadaşımızda olmak üzere duyarlı davranışınız için hepinize teşekkür ederim..

• Beğen
Tepkiler: aeneskral
Scudo

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Diz problemleri yaşayanlar için çeşitli tavsiyelerde bulanabilirim. Fakat bu tavsiyelerin en başında yapılması gereken tıbbi yardım almak olmalı.

1- Glucosamine + Chondroitin + MSM : Faydasını cidden görüyorum. Diz üzerinde etkisi var çok fazla bilimsel araştırma var.

(link)

2- Yeni dizlik aldım 1 haftadan beri kullanıyorum ağrılarıma iyi geldi. Dizliğin amacı ise bölgeyi sıcak tutarak kan akışını o bölgede arttırıyor o bölgedeki ağrıyı kesiyor/azaltıyor. Dize dışardan baskı sağlayarak olası yeni sakatlıkları engelliyor.

(link)

3- REPARİL GEL adlı ilacı okudum internette diz ağrıları konusunda oldukça başarılı olduğunu öğrendim almayı düşünüyorum.

4- Diz eğzersizleri yaparak dizini güçlendirebilirsin. Ben mesela şu egzersizi yapmaya başladım.

5- Biraz değişik olacak ama "Jelibon" şekerlemesinin içindeki sığır jelatini sayesinde diz eklemlerine oldukça faydalı olacağını okudum arada sırada yiyorum.

6- Sele yüksekliği ve ileri geri ayarı tekrar tekrar kontrol edilerek optimum ayar sağlanmalı.

7- SPD pedal kullananlar kallerin açısını kontrol etmeliler.

8- Günde 20 dk buz tedavisi uygulanması bölgedeki enflamasyonu giderir çabuk iyileşmesini sağlar.Soğuk havada bisiklet sürmekden kaçınmak gerekir.

9- Kelle - Paça çorbası dizlere oldukça faydalı arada bir tüketmek tedaviye iyi bir destek olacaktır.

10- Bu işin olmazsa olmazı "Yüksek Kadans" dır. Sitede geniş çaplı makale var yararlanılabilinir. (link)

11- Bu maddelerden en önemliside dizleri dinlendirmek. Tedavini yaparken en az 1 ay bisiklete binmemek gerek dizin kendini toparlasın güçlensin sonra pedallamayı başlanabilir.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Bundan 6 ay önce aynı küçük kadrolu olan bisikletle 3000km yapmışdım böyle bir sorun hiç olmamışdı, tamda bu kış bisikleti bırakmamış verdiğim kiloyu almamış, aralarda binerek kondisyonumu korumuşdum, ve hedefim bölgemizde bu yıl yapılacak yarışlara katılmakdı, şuan tek istediğim eskisi gibi yüklenebilir olmak, ama bu süreyi bisikletden ayrı geçirmemek istiyorum..

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Furkan arkadaşımın iyi niyetinden şüphem yok. Ancak önermeleri bir daha bisiklete binememenize neden olabilir.
Bir ortopedistin, hatta ikinci görüş için bir başka ortopedistin, tercihan bir spor hekiminin sorumluluğunda devam ediniz.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Atalay Mete Araştırmalarımda da hep furkan beyin dediği tarzda önerilerle daha önceleride karşılaşdım, zaten onla konuşmamızın burda olmayan kısmındada o doktora gitmemi önerdi, hap ve krem kullanımım bitince ortopedi doktorunun dediği gibi ağrılarım geçmezse emar çekineceğim, spor doktoru konusu nevşehirde biraz sıkıntılı benide şuan düşündüren şey o..

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Öncelikle bir tanı almalısınız. Bu, sizin verdiğiniz yakınma bilgileri, fizik muayene ile doğruya yakın bir şekilde sağlanabilir.
İlk olarak en sık görülen nedene- tanıya göre ve size en az zararlı tedavi önerilir. Başarılı olmaz ise o zaman laboratuvar yöntemleri ile tanımızı doğrular-yenileriz. Bu tanı yöntemi illa MR olacak diye de bir kural yok. Gerekirse girişimsel (artoskopi) yöntemler kullanılabilir. Dahası her tedaviden her hasta aynı oranda yarar görecek diye bir kural da yok. Bu konu, sizin sağlığınıza ve yaşam kalitenize doğrudan etki edecek, sorumluluk isteyen bir konu. Elimizdeki kılavuzlara göre sizin için en çok fayda sağlayacak, en az riskli tedaviye karar veriyoruz. Son olarak Başta Kayseri olmak üzere bir çok eğitim ve üniversite hastanesine çok yakınsınız.
Karar sizin.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Hareket esnasında diz ile alakası olmayıp, sadece dize binen yükü azaltmak için ön ve arka üst bacak kaslarını güçlendirmeye yönelik bu aşağıdaki hareketleri uygulamayı düşünüyordum, dize yük bindirmediği için bi sorun oluyacakdır heralde..

fatihözüdoğru

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
Fatih Özüdoğru
Bisiklet
Bianchi
aşağı yukarı aynı sıkıntılar bende de var ama dizimi sıcak tuttuğumda ve güneşli havalarda ağrısı geçiyor. Birde ağırlıksız yavaş yavaş dizimi tam kırmadan yarım squat yaptığımda dizime iyi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@fatih bende ne kadar yüklensemde hiç böyle bi ağrı yokdu önceden de aynı bisikletle ne kadar km yapsmda olmuyordu, ama sanki bu aralar spd olmadan kendi bisikletime dahi binsem, yine dizimin o noktası sakatlanacakmış gibi geliyor, sguat yerine üstteki egzersizler daha mantıklı geldi, çünkü şguatda çömeldikden sonra kalkarken yine diz kapağının üst kısmı dediğimi aynı nokta zorlanıyor, hatda bu sefer bütün yükü sağ ağrıyınca sola vermek zorunda kalıyorum..

Ama doğru yarım squat da mantıklı..

fatihözüdoğru

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
Fatih Özüdoğru
Bisiklet
Bianchi
Dize fazla yük bindirmek istemiyorsan fitness salonunda varsa https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQlpNdbO1vyf2Wnju-0q2IknPCj4cJSRNkPV0VMFY3qHE4F4VBVFg resimdeki aletle çalışman daha iyi olur gibi geldi bana. Senin paylaştığın videodaki harekette dize yük biner diye düşünüyorum.

nolef

Üye
Tepki
40
İsim
ali
Bisiklet
b'Twin
Bu arada eklem ağrıları için besin taviyesi alacaklara duyrulur faydasını uzun vadade gösterir bu tür suplementler en az 6ay aralıksız kullanmanız gerekir ve bu tür eklem ağrıları çekiyorsanız sürekli kullanmanızı tavsiye ederim.1ay kullanayım bi kutu kullanayım bırakayımlar hiçbir fayda göstermeyecektir.

• Beğen

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Atalay Mete

Atalay Bey, önerilerimden önce konu sahibi arkadaşa öncelikle tıbbı olarak gerekli röntgen, mr testlerini yaptırmasını ve tedavisini doktor eşliğinde gerçeleştirmesini tavsiye ettim. Sonrasınca nacizane diz problemleri yaşayan insanlar belli başlı dikkat etmesi gereken konulara değindim bunların bir çoğunu denemiş ve fayda görmüş biri olarak yazdım. Önerilerimde hangisini okudunuz ki "Önerileri uygularsanız bir daha bisiklete binememize sebeb olabilir" düşüncesi sizde hakim oldu merak ediyorum. 4. madde dışında hiç biri mevcut dizini kötüleştirecek öneri değildir aksine dizine olumlu faydalar sağlayacak tavsiyelerdir. 4. Madde bilinçsiz bir şekilde yapılırsa ancak o zaman iş değişebilir, kaldı ki video'daki eğitmen gerekli uyarıyı yapıyor. Daha bir çok diz için egzersiz var fakat hiç birini önermedim çünkü dizindeki sorunun ne olduğunu bilmiyoruz.

Spor hekimin bu konuda teşhiş, tedavi konusunda daha ehil olacağı bir aşikar.

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar, bacak ayarı ve diz ayarından sonra birde kal ayarı ne şekilde olmalıdır..

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Ayardaki amaçda; dizin yukardan aşağı inimi geriye doğrumu, ileri doğrumu yoksa dikmi olmalı?

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@emrah9700

Ben bu hareketi okul çantama ansiklopedi doldurup yapıyordum bir zamanlar.... :D :harika:

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Genel olarak bu tür problemler yaşayan arkadaşlar içinde söylüyorum.
Isınma hareketleri yapmadan, kondisyon yapmadan, her hangi bir spor hareketini icra etmeden bisiklete biniyorsunuz.
Birde 100KM'ye yakın yol gidiyorsunuz. Ertesi gün ağrılar, sakatlıklar arkadan geliyor.
Bilinçsiz bisiklete binmenin sonuçları malesef böyle oluyor. Vay efendim büyük kadro aldım olmadı, küçük aldım olmadı, gidon alçakmış, yüksekmiş, sele uzunmuş kısaymış, arkadaşlar bırakın bu bahaneleri.
Öncelikle vücunuzu buna hazırlamanız lazım. Yoksa gerisi bahane, hiç bir zaman bu tür problemler ile karşılaşmadım veya çevremde duymadım. Bu forumda görüyorum bu tür sorunları
anlamaktada zorluk çekiyorum. İnanamıyorum doğrusu, gülüp geliyorum ama bu gün geçemedim.
İçime atamadım artık patladım. Kusura bakmayın.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@BF Okuru

Ali bey ben bisiklet işinde sandığınız gibi o kadarda yeni değilim, son 3 yıldırda ciddi anlamda sürüyorum ve bahardan bahara kadar işe gidip gelmede günlük sabit 50km yol yıllıkda 5000 ile 10.000 arası km yaparım, bir seferde 100 ve üzeri kmlerimde oldu ve sonunda zamanım olsa bi 100 km daha zorlanmadan yapacak kondisyondayım, yarışcı arkadaşlarımla 1km gibi sprint denemelerimizde aralarından bazılarını geçmişliğimde oldu, bu sakatlanma meselesi küçük kadrolu bisiklete biner binmez dizlerime yük bindirerek daha ilk başda kendini belli etmişdi, ama eskiden o aynı küçük kadrolu bisikletle dizime birşey olmuyordu, yolada çıkdım artık dönmeyim deyip turu tamamladım,

Sorunun sebebini mantık olarak düşündükçe şuna bağlıyorum artık güçlenen alt ve üst bacak kaslarına diz kemiklerim yetersiz geliyor, kaslar gibi gelişemeyen diz kıkırdağı arada kalan hassas bölgeler ters bi baskıyla eziliyor..

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Ebubekir doktora bir kere göründüm öncelik röntgen çekildi, kemikde sıkıntı yok vereceğim krem ve hapları kullan bitince geçmezse emar çekin dendi, şuanda hap ve kremleri kullanmaya devam ediyorum bittiğinde de ağrının devam edip etmediğini anlamak için bisiklete binip ediyorsa emar için tekrar gideceğim doktorun dediği gibi..

Yalnız ben artık gelişen kaslara karşı arada güçsüz kalan dizin güçlendirilmesi gerekdiğini düşünüyorum, ve bacakta güçlenen belirli kaslarla dize binen yükünde azlatılması tekniğini tam olarak öğrenmem gerekdiğini düşünüyorum..

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@emrah9700 Bu yorumu dıkkate alsanız yeter. ''Bir ortopedistin, hatta ikinci görüş için bir başka ortopedistin, tercihan bir spor hekiminin sorumluluğunda devam ediniz.''

• Beğen