KTM Life Motion vs Trek 8.5 DS -> MTB'mi Hybrid'mi?

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Selamlar,

Geçtiğimiz Cuma günü akşamı birden içime düşen bisiklet alma isteği üzerine Cumartesi gününden bu yana araştırma içerisindeyim.
Foruma da bu aramalar sonucu ulaşıp üye oldum.

500-750 TL aralığında bir bütçe ile yola çıkıp , şu an kendimi 1.500-2.000TL aralığındaki bisikletlere bakar buldum. Bir an önce silkinip kendime gelmem lazım :)
Zira devamlılığı olan bir hobi mi yoksa , tembellikten geçici bir heves olarak mı kalacak bunu kestiremediğimden, 1.000 TL üzerine çıkmak istemiyorum.

Trek,Scott,Specialized,Cannondale gibi markaların sitelerini gezip duruyorum.
Trek DS
Specialized Crossroads,Crosstrail
Beğendiğim modeller

Ancak birde KTM Life Motion hoşuma gidiyor ve üzerindeki donanımları diğer markalarda aradığımda diğer markaların fiyatı yüksek kalıyor.
Dürüst olmak gerekirse benim hoşuma gidecek sürüş tarzı, bu hafta yarışların düzenleneceği Balçova Termal'in arkasındaki Manastır gibi yerler. Ama yine daha çok sahil kenarında İnciraltı dolaylarında aile ile sürüşler ağırlıkta olacak. Bu yüzden bisikletin üzerinde rahat etmek istiyorum. Kamburum çıkmadan çok eğilmeden rahat bir sürüş pozisyonu da arıyorum (bknz-> Crossroads)

Toparlayacak olursak 1.000TL'ye beni mutlu edecek bir bisiklet arıyorum. Yoksa bu rakamı verip yine aklım kalacaksa bütçeyi arttırmak mı gerek? Var mı aramızı yapacak olan güzel bir biskletle :)

Son olarak önemki bir detayda, 19 aylık oğlumuz içinde bir bisiklet koltuğu almam şart, onunla beraber gezinti yapamazsam hiç keyif almam bu hobiden.
Bebek koltuğuylada öne koyarsam, bacaklarımı parantez gibi açıp pedal çevirmek istemem, arkaya koyarsam da inip binerken zorlanmak ve oğlumun sağı solu görmesini istemem.Bu konuda da tecrübe etmiş arkadaşlardan bilgi talep ediyorum.

Hoşbulduk hadi enter :)

Scudo

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
(link)

Bu bisiklet tam istediğiniz model bence. Değerlendirmenizi öneririm.

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Öncelikle foruma hoşgeldiniz ,

Bisiklete çok paralar harcayıp zevkini aldıktan sonra satan insanlar çok , sizin planınız bu yüzden mantıklı daha tam olarak hobi olup olmadığına karar verememişsiniz.Eğer imkanınız varsa ilk önce düşük bütçeyle başlarsınız içinizdeki bisiklet aşkı devam ederse model yükseltirsiniz , ama ben bir kere alabilirim diyorsanız almışken en iyisini alma düşüncesi en mantıklısı.Bende bu foruma bisiklet arayışı içerisindeyken üye oldum o zamanlar 300 tl gibi bir hedefim vardı ama birkaç ay içerisinde bu site sayesinde 1000 tl lik bir bisiklete kavuştum.Şuanda çok daha iyi bir bisikletim var allaha şükür.Bu sitede gezdiğiniz her an gözünüz yukarılara kayacaktır bence . Anladığım kadarıyla genelde şehir içinde kullanacaksınız yada şimdiki düşünceniz bu yönde ( ilerde değişme ihtimali yüksek ) . Sizin için en ideali 28'' şehir bisikletleri diye düşünüyorum , belirttiğiniz bütçe aralığında seçenekler fazla . Ben dağ bisikleti kullandığım için şehir bisikletleri hakkında pek bilgili değilim açıkcası , kullanan arkadaşlar tavsiyede bulunurlar.Hangi bisiklet sorusuna cevap vermek zor bir iştir , kolay gelsin :)

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Yanıtlar için teşekkürler,

Sahibinden'deki KTM Life Track iyi gibi ama kadro boyu bana da ufak kalacaktır. 1.87 boy var, 56 cm'lik kadro uygun olacak diyorlar ama ben 51 tercih edeceğim.

Düşük bütçeyle başlayayım diyorum ama işte sürüşten keyif alamazsam zaten bu hobiyi devamlılık haline getirememekten çekiniyorum. Öyle bir bisiklet almalıyımki işten eve gidip canım bisiklet sürmek istemeli :)
Sürmesi keyif vermeli...

Bu arada konumla alakalı değil ama shimano'nun sitesini de incelerken, shimano disk frenler ve dağ bisikletçiliği ile ilgili şu videoları izlemenizi öneririm. Ben çok beğendim. Tek parmak fren, arkalı önlü gidiş, adrenalin en üst seviyede..
Özellikle arizona ve italy çok güzel
(link)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bundan yaklaşık 9 ay önce maksimum yüz elli liraya (bisiklette neymiş efendim), haftasonları gezerek beni balkon yapma derdinden kurtaracak bir bisiklet alma düşüncesinden, almış olduğum amortisörlü dağ bisikletini haftasına satıp yerine 1300 tl ye bir şehir bisikleti alıp bunuda iki aydan çaldırıp, bu tutkudan çıldırmış bir halde hızını alamadan 1400 tl ye yeni bir bisiklet alıp yetmezmiş gibi bizim yedi yaşındaki keretayada (sanki sürecekmiş gibi 26 jant) 1000 tl lik bir bisiklet alıp, bir an önce kışın bitmesiyle izinlerde uzun turlara çıkma heveslisi durumuna geldim kırk yaşını doldurmuş bir arkadaşın olarak. Daha ne diyeyim...

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Tekrar selam,

Yahu gün geçtikçe iş karmaşıklaşıyor, her gün yeter artık bisiklet araştırması..
Şu an aklımdaki tek soru işareti dağ bisikleti mi , hybrid mi?
Açıkçası haftasonu İzmir'deki yarışlardaki parkurlar çok hoşuma gitti, fırsat oldukça oralarda da sürerim diyorum.

Neyse şu KTM'yi ciddi ciddi düşünüyorum.Baktım dağlarda istediğim performans olmuyor, ve ben hep dağda sürmek istiyorum o vakit dağ bisikletine yönelirim:
KTM Life Motion -> 699 EUR liste fiyatı
http://www.kingbarcelona.com/images/bici-ktm-life-motion-anthrazit.jpg
(link)
Deore/SLX karışımı donanımıyla, 28"lik jantlarıyla, geometrisi ile oldukça güzel duruyor gibi..Hemen hemen aynı özelliklerdeki Trek 8.5 DS liste fiyatı 1.190 EUR..Çok ciddi fiyat farkı aralarında ama aslında tamamen aynı klasmanda bisikletler..
Siz ne dersiniz?

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
KTM ye bende baktım, kordonda Delta bisikletin yanındaki bayiden mi baktınız, valla benim de kafama çok yatmıştı tam alacaktım ama bide yan tarafa delta bisiklete girdim, ordaki arkadaş saolsun çok ilgilendi ve Cannondale SL4 beyaz rengi de görünce tamam dedim bisikletim bu işte. 1500 TL + 210 TL aksesuarları ile SL4 ü aldım. Ama SL4 olmasaydı kesin KTM yi alırdım, gerçekten güzel bisiklet.

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Evet orda 2 kere baktım, bugünde Çankaya merkezlerinde baktım yine toplamda 3 oldu :)

Sizin SL4'e baktım şimdi de beyaz ve yeşil uyumu muhteşem olmuş. Safkan bir dağ bisikleti almışsınız. Life Motion biraz daha kırpık hem ondan hem bundan bisikleti.
Nedense donanıma takılıyorum ben oysa takılmamak gerek diyorlar ama olmuşken en az Deore'li birşeyler olsun diyorum..

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Haklısın ama kullanım şartları da önemli, eğer ortalama bir bütçe varsa (1500tl civarı) ve dere tepe hoplayıp zıplayacaksan kadrosu sağlam donanımı düşük bir bisiklet alıp donanımı yavaş yavaş yükseltmek bir seçenektir, fakat eğer bisikleti daha sakin, çoğunlukla yolda kullanacaksan kadrosu düşük donanımı sağlam bir bisiklet almak ayrı bir seçenektir. Ben bisiklete yeni başladığımdan, bisikleti dağda ormanda fazla hırpalayacak tecrübem olmadığından ve çoğunlukla şehir içi yollar olmak üzere yaz döneminde yazlıkta zaman zaman hafif arazi şartlarında kullanacağımdan dolayı SL4 ü tercih ettim. Çünkü araştırdığım modellerde kadro-donanım-fiyat dengesi en iyi olan modeldi bana göre. Kadrosu sağlam ömür boyu garantili, donanım nispeten iyi Deore ve Alivio kullanılmış, e fiyat ta bütçemi karşılıyordu, zaten modeli de tam istediğim gibiydi sade renkliydi, cicili bicili heryeri yazılı çocuk bisikletleri gibi değildi. O yüzden benim kullanım şartlarıma, göz zevkime ve bütçeme hitap ettiği için bu bisikleti aldım, bence yeni bisiklet alacak herkes önce hangi şartlarda kullanacağını iyi tespit etmeli. Ona göre seçim yapmalı, sadece bütçeye göre bisiklet seçimi yapılmamalı.

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Kesinlikle, zaten cevap verilmesi gereken ilk soru dağ'mı şehir'mi? Benim gibi keskin bir yanıt veremeyenler için hibrit diye bir tür var ne güzel :)
Bahsettiğiniz gibi bende dağda taşta çok zorlayamam,aynen yazlıkta vb. inciraltı-sahil gibi yerlerde de bineceğim. Tabi Teleferik'teki manastır yoluna da ayda 1-2 kez girmek isterim.
Ama siz böyle demenize rağmen 28"jantlı hibrit bir model yerine direk kalın lastikli bir mtb almışsınız.
İşte bende bunun kararını veremiyorum,nerede daha çok binerim onu kestiremiyorum.
%50 dağlık alan patika - %50 sahil kenarı bisiklet yolu dersek te gerçekten hibrit tam ortası oluyor.
Hibrit alıp , dağtaşpatika yaptığınızda da utandırmaması gerek işte :)

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Bugün yanyana KTM Life Motion, Trek 8.5 DS, Trek 4900 Disc , KTM Ultra Flite modellerini uzun uzun inceledim.
Donanımda nasıl ki Life Motion 8.5 DS ile benzer ise , Ultra Flite'te 4900 Disc ile eşdeğer ve 140 Eur daha ucuz.
Ama ben görünüş olarak 4900 Disc'i daha çok beğendim.

Life Motion ise mountain biking yapmak istersem zayıf kalacak diye düşündüm, ama bisiklet yolları toprak patikalarda falan resmen akar bu alet o da bir gerçek. Ama iş bozuk zeminde sürmek dersek biraz zayıf kalıyor. Lastiklerin etkisi var tabi 700c x 35

Trek 8.5 DS ise Gary Fisher imzasını taşıyor ve saygıyı gerçekten hakediyor. Duruşu çok başarılı. Lastikler 700c x 38 ile daha bir off-road'a müsait.

Trek 4900 Disc ise, tam bir dağ bisikleti sağlamlığı güveni veriyor. Lastikler 26"x2.1 bana biraz kalın görünüyor. Ama beyaz kadro çok hoşuma gitti.

1- Akıl ve mantık hala Life Motion diyor
2- Ama ben 8.5 DS ve 4900 Disc arasıda bir seçim yapmak istiyorum.
3- 8.5 DS 1.190 EUR, 4900 Disck 990 EUR fiyat etiketine sahip.

Ne dersiniz?

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de kestiremediğimden MTB aldım zaten. Doğa aşığı birisi olarak bisikletimi arazide de kullanacağımı biliyordum, yol bisikleti alıp arazide sıkıntı yaşamaktansa MTB alıp hem yolda hem de gerektiğinde arazide kullanabilmeliyim diye düşündüm. MTB bisikletin kendine has yakışıklı ve argo tabiri ile kemikli görüntüsü de cabası. Bisikleti bu Cumartesi aldım ve 4-5 gündür şehir içi yolda kullanıyorum, gerçekten sürüşü bir yol bisikleti tadında olmasa da yine de çok rahat ve keyifli.

Hybrid modeller de tabi tercih meselesi, kanımca sağlam kadrolu ve iyi donanımlı bir hybrid size ne yolda ne de arazide sıkıntı yaratır. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ama iyi bir dağ bisikletinin görüntüsü hybrid'e göre daha hoş "bana göre".

Eğer "%50 dağlık alan patika - %50 sahil kenarı bisiklet yolu" diyorsan ben senin yerinde olsam MTB alırım. %30-%70 olsaydı o zaman Hybrid derdim.

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Evet dağ bisikletine kaydım bende, ileride baktım bu hobi benim için ilerliyor, yada dağa taşa değil de sadece sahil kenarı asfaltta biniyoruz satarız bunu bir tanede fx7.5 alırız napalım :)

MTB olarak şunu beğendim:
(link)
Dur bunu alma şunu al daha iyi diyen var mı?
http://s7d4.scene7.com/is/image/TrekBicycleProducts/18766?wid=1490&hei=1080&fit=fit,1&fmt=jpg&qlt=80,1&op_usm=0,0,0,0&iccEmbed=0

Frame
Alpha Gold Aluminum w/semi-integrated head tube, formed down tube w/integrated gusset, formed top tube, monostay seatstay, forged dropouts w/rack & fender mounts, replaceable derailleur hanger

Front suspension
SR Suntour XCR-RL w/coil spring, preload, remote lockout, 100mm travel

Wheels
Shimano RM66 center lock alloy hubs; Bontrager AT-850 disc 32-hole rims

Tyres
Bontrager XR2, wire bead, 26x2.1"

Shifters
Shimano Deore M591, 10 speed

Front derailleur
Shimano Deore

Rear derailleur
Shimano SLX M663 Shadow

Crank
Shimano M522, 42/32/24

Cassette
Shimano HG62-10 11-36, 10 speed

Pedals
Wellgo alloy platform

Saddle
Bontrager Evoke 1

Seatpost
Bontrager SSR, 31.6mm, 20mm offset

Handlebar
Bontrager Low Riser OS, 31.8mm, 15mm rise, 9 degree sweep

Stem
Bontrager Race Lite, 31.8mm

Headset
1-1/8" threadless, semi-integrated, semi-cartridge bearings

Brakeset
Shimano M446 hydraulic disc brakes

Grips
Bontrager SSR

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Donanımını usta arkadaşlar daha iyi yorumlarlar ama görüntü olarak çok güzel bisiklet...

Dağ bisikleti bencede en uygunu, 1 haftadır Bornova'da asfaltta sürüyorum bisikleti emin ol yollarımız dağ-patikayı aratmıyor, ne diyeyim.

Resmen arazideymiş gibi hissediyorum kendimi..

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Bu sabah arkadaştan aldığım bisiklet ile 40 dk kadar Teleferik yoluna gittim geldim.
Öldüm bittim :) Tabi bisikletin de etkisi olabilir, hem çok ağır, çift amortisörlü hem de her pedalda zincir bir boğum atıyor.
Ne zormuş rampalar, daha Termal otelin arkasındaki ilk toprak patikayı inip geri geldim.
Eh yaş olmuş 32, ye iç yat sonra kalk dağ bisikletine giriş.
Açıkçası gözüm korktu. Zamanla sabır etsem kondisyonum gelişir mi yoksa yol yakınken , sahil yolu inciraltı deyip düz yola mı dönsem (ki düz yolda sürmek hiç istemiyorum)

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zamanla kondisyon gelişir elbette. Bence birden yüklenme, yavaş yavaş tempoyu arttır derim.

egemen_ozs

Üye
Tepki
0
merhabalar, ben de geçen haftadan beri bisiklet konusunda araştırma içerisindeyim, hibrid mi mtb mi derken mtb oldu tercihiniz,hayırlı olsun, acaba ikisi ile de sürüş tecrübeniz oldu mu? mtb'nin asfaltta,kaldırımda,taş zeminde sıkıntılı olduğunu okumuştum, daha doğrusu sürüş biraz daha zor oluyor sanırım...ne derece etkiler sizce?

ben Ankaradayım, çoğunlukla park,kaldırım,asfalt yolda kullanacağım...Şimdilik kayınpederin kullanmadığı bi mtb ile ısınma turları atıyorum...bisiklet fena değil ama hevesim devam ederse kendi bisikletimi alacağım...kondüsyon sorunu bende de var, kilo verdikçe daha iyi olur diye umuyorum...

Tepki
9
Bisiklet
Specialized
kesinlikle mtb al derim.
2 yıldır ktm life track kullanmaktayım. kendimi hep doğada buluyorum ve kadro yada masa kırılacak diye korkuyorum. su an ben de 2. bisiklet olarak mtb arayısına girdim. yukarıda gösterdiğin trek4900 gayet iyi gozukuyor, fakat fiyat/performans olarak sıkı bir pazarlıkla mantıklı bir hareket olur bence.
sözün özü, ben mutlaka mtb al derim. göreceksin ki türkiye şartlarında otobanlarda binmediğin sürece yol, tur, hybrid vs.. bisikletler bence kullanışsız..
selamlar..

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Selam,

Evet tercihim MTB oldu ve Trek 4300 Disc aldım.
Yarın sabah dağa bayıra vurmak için sabırsızlanıyorum :)

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat.K

hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullan, bigün beraber turlarız...kaça mal oldu?