İnceleme Ktm Life Lontano Xt

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Merhaba arkadaşlar, geçen ay alıp bir de üzerine alır almaz tura çıktığım bisikletim için bir inceleme yazısı yazmak istiyorum. İlk incelemem olacağı için eksiklerim için şimdiden affınıza sığınıyorum.

Öncelikle turumla ilgili açtığım başlığa şuradan ulaşabilirsiniz:
(link)

Gelelim şimdi de bisikletin özelliklerine,

Kadro : Cromolrahmen T:5100 Cromoly Tube to Tube
Kadro Boyu: 46-51-56-60
Maşa: Cromoly- Gabel CW/322-470PM 28"
Gidon: KTM Team HB-FB22L X2-flat 680
Rotor: Shimano RT68 180/160
Aynakol: Shimano Deore XT T781 48-36-26 mit Schutzring
Göbek: Shimano BB70-Unit BSA
Dişli: Shimano HG81-10 11-34
Pedal:VP-191 Trekking Alüminyum Light
Jant: Ambrosio Cross Disc 622x21
Ön Göbek: Shimano Deore XT T785-100 QR CL Nabendynamo
Arka Göbek: Shimano Deore XT M785-135 QR CL
Lastik: Schwalbe Marathon Mondial 50-622
Sele: Brooks B17
Sele Borusu: Ktm Team SP-719 400/27.2
Ağırlık:16.5 kg
Arka Aydınlatma: B+M Toplight ViewPlus / LED Standlicht
Ön Aydınlatma: B+M Lumotec EYC 50 Lux TLF Standlicht
Dinamo: Shimano XT
Bagaj: Tubus

IMG_0506.JPG

Bisiklette öncelikle kaliteli malzeme göze çarpıyor, 50c Schwalbe Marathon Mondial lastikler 29er bir genişlik sağlıyor. Bu da akıcılık ve hızı olumlu etkiliyor. İlk kez bu bisiklette denediğim lastiklerin ıslak zemin performansını da beğendiğimi söylemeliyim.

Ön ve arka bagaj Tubus... Turcuların gözdesi bu bagaj yüksek taşıma kapasitesi ve sağlamlığı ile güven veriyor.
IMG_0509.JPG

IMG_0516.JPG

IMG_0514.JPG

Frenler hidrolik disk. Kimi turcular bunu tercih etmese de ben seviyorum, dik rampalarda güven veriyor. Zaten kadro v frene de uyumlu şekilde tasarlanmış. Bu da kurallarında katı olan turcular için bir seçenek demek.
IMG_0517.JPG

Dönme direncine neredeyse hiç etki etmeyen XT dinamo ve ondan aldığı enerjiyle aydınlatma sağlayan lambalar da hoş. Gece karanlığında ön tarafa oldukça net gösteren far arkadan gelen sürücüler tarafından fark edilebilmek için yanlara birer metre civarında da bir aydınlık şerit oluşturuyor. Bu lambalar dinamo içindeki lityum pilde kalan enerji sayesinde bisiklet durduktan sonra da bir süre ışık sağlamaya devam ediyor.
IMG_0511.JPG

Kaliteli malzeme derken çamurlukların da SKS olduğunu söylemek isterim.

Kadro kromoly çelik. Esnemez güzel bir kadro. Tur geometrisi olduğu için haliyle keyifli bir sürüş sağlıyor. İlk turumda ilk gün 185, ikinci gün 245 km sürüşe rağmen boyun, sırt ya da omuzlarımda herhangi bir ağrı hissetmedim.

IMG_0519.JPG IMG_0520.JPG

Bisiklet adına bir diğer detay da Brooks sele. Yine turcuların gözdesi bu sele bisikletin donanımına dahil. Elbette ilk kullanımda aşırı sert ve ilk sürüşte uzun tura çıkacaksanız mutlaka ya pedli tayt giyin ya da başka bir sele kullanın. Çünkü ilk turum sonrası gerçekten büyük acılar çektim.

IMG_0508.JPG

DSC_1400.JPG
Son olarak, bisikleti çok sevdiğimi belirtmek isterim. Tamamen XT donanım Schwalbe lastikler ve kadrosu ile gayet akıcı, hızlı ve rahat bir bisiklet. 17kg civarında ağırlığına rağmen 10kg cyclocross bisikletimle aynı hız ortalamasını tutturuyorum. Bu anlamda gerçekten ağırlığa takılmayın derim. 600km sürüşü geride bıraktığım bir ayda en ufak bir sorunla karşılaşmadım, değil sorun, ilk aldığım ayarlarında herhangi bir bozulma bile olmadı. Fotoğraflarda belli olmasa da oldukça büyük bir bisiklet. 51 kadro ama bu yanıltıcı. Zira bisikletin sele borusu demiri eğik. Yani bu haliyle 55 kadro olan diğer bisikletimden çok daha büyük. 51 kadro bisikleti 180cm boyum ile boyuma uygun bir şekilde kullanıyorum. Bu bilgiyi de bir parantez olarak vermiş olayım. Hayalini kurduğum turlar için bisiklet bana kesinlikle güven verdi diyebilirim.

İlk inceleme yazımda hatam olsa affedin.
Hepinize bol pedallı, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Scudo

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
Harika, ben çok beğendim. Üzerinde yok yok zaten, adamlar baştan herşeyi koymuşlar. Turcu değilim ama bana çok doğru ekipmanlar gibi geldi, o kadar kilometre yapıp ağrı yapmaması da ne kadar doğru bir geometride olduğunu gösteriyor bence.
İyi günlerde, keyifle kullanın inşallah, nazar değmesin :)

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Bisikletinizi güzel güzel günlerde kullanın.incelemede gayet bilgilendirici ve güzel olmuş.sormak istediğim husus eğer önceden alt seviye ekipman kullandıysanız xt ekipmanla kıyas yaparmısınız?bisikleti almadan başka marka modeller ile aynı markanın farklı modellerini incelediniz mi size bu bisikleti almaya ne ikna etti?

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@ahlaksahibi
Teşekkürler öncelikle.
Doğrusu daha önce tur bisikletim olmadı, tur komponenti için bir kıyaslama yapamam.
Ancak cyclocross bisikletimde 10, yolda ise 11'li 105 set var. Xt'nin onlardan daha akıcı olduğunu söyleyebilirim inanılmaz yumuşak ve seri geçişleri var . Bu alıcılığı sürüşte de hissettim.
Uzun zamandır tur bisikleti ararken bazı donanımlara yakınlık hissetmiştim.
Hangi bisiklet olursa olsun Brooks sele , schwalbe mondial lastikler alacaktım.
Bu bisiklette ise donanım olarak hepsi mevcut.
Forumdan birkaç arkadaşa da genel olarak KTM memnuniyetlerini sormuştum, Sözgelimi @BF Okuru , kendileri ktm markasından memnuniyetlerini belirttiler.
Ben de çok memnunum. Umarım hakkını veririm.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Kazasız belasız günlerde kullanın. "Günah"ı nedir bu arkadaşın? :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tur yazınıza yazmış olduğum yoruma bugünden dönüp baktığımda bu bisiklete haksızlık etmiş olduğumu düşünüyorum. Bizde böyle hatalıysak hatalıyız deriz. Tabi bakış açımın değişmesinde ustaca çekilmiş fotoların hele renk uyumu içinde çekilmiş ilk kareninde etkisi var. Brooks seleyi nedense hiçbir bisiklete yakıştıramamışımdır. ama buna olmuş. Sanki bisiklet amortisörlü olsaymış gibi bir eksiklik seziyorum. Ama diğer parçalar kusursuz.
Birde ayaklık yerli tabirle ayakcak dikkatimi çekti (tamam kabul ediyorum üçüncü sınıf edebiyat dergilerine şiir kitabı eleştirisi yazan mütekait edebiyat öğretmenleri gibi yorum yazdığımı) Nedense orta ayak yapmamışlar oysaki ayaklığın yeri orjinal iki vidalı. Demekki tasarım mühendislerinin bu yandan ayaklığın dayanıklı olacağına inançları tam.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmetgitar Bu arada kusura bakmayın üst bölümde damdan düşer gibi yorum yapmışım. Güle güle kullanın kazasız belasız pedallayın.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar

yyokes

Aktif Üye
Tepki
294
Bisiklet
Trek
KTM kullanıcılarının arttığını görmek çok güzel. Bu kadar kaliteli ve yüksek donanımlı ürünleri sayesinde KTM bisiklet piyasasında üst sıralara tırmanacaktır diye düşünüyorum. Avrupa'da zaten çokça tercih ediliyor artık, ancak ülkemizde henüz çok yaygın değil.

Ultegra grupsetli Revelator 4000 yol bisikleti kullanıyorum, memnuniyetimi anlatmama gerek yok sanırım.

Bir adet de Aera 27 pro MTB'm vardı, ancak araziyle çok fazla işim olmadığı için yine KTM Chronos trekking bike ile değiştirdim. Bunu çok fazla kullanamadım ama XT donanım konusunda söylediklerinize katılıyorum. Bunda da XT grupset var ve vites geçişleri, akıcılık vs. çok iyi gerçekten. Ultegrayı aratmıyor diyebilirim... :) Farklı segmentteler ama XT beni şaşırttı açıkçası..

Bisikletinizi güzel günlerde kullanın, keyifli turlar dilerim. Keşke benim de vaktim olsa da Chronos'a tur donanımı ilave edip şöyle uzuuun turlara çıkabilsem ama... heyhat..

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar

ykaya

Aktif Üye
Tepki
283
Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş.
Fotoğraflar da çok iyi
Ben de neden aldığımı bilmediğim mtb den sonra tur bisikleti bakmaya başladım. Ciddi bir kararsızlık söz konusu.
Ktm tur denildiğinde akla gelen bütün en iyileri bir araya toplamış. Fiyat biraz yüksek haliyle.
Bende bir fuji VSF ikilemi vardı. Şimdi üçlem oldu.
Acaba siz bu dediğim markalara baktınız mı?
Fuji biraz daha makul fiyatlı tabi ama yeterli olur mu yurt içi turlar için bilmiyorum. Alanlar genelde sağını solunu değiştiriyor. VSF de çeşit çok bildiginiz gibi. TX400 baktım bir süre ama kararsızım. Dropbar gidon da hoşuma gidiyor farklı tutuş pozisyonlarından dolayı. Siz ne dersiniz? Dropbardan dolayı şu model de aklımda: TX-Randonneur Shimano 105 30-Speed.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@ykaya Ben daha 3-5 gün önce aldım Fuji'yi, sizin gibi TX 400 düşünüyordum ki herşeyiyle harika bir bisiklet. Benim Fuji tercih etmemde ilk alım maliyetinin düşüklüğü etkili oldu. İleride belki dinamolu bir ön göbek ile aydınlatma ve şarj sorunu halledilebilir. Bunun dışında uygun fiyatlı Rubena STU lastikler, pedal ve Brooks benim bisikleti alım anında eklediklerim.

ykaya

Aktif Üye
Tepki
283
@ilker Hayırlı olsun bisikletiniz. Güzel günlerde kullanın. Nereden ve ne kadara aldığınızı öğrenmek isterim bir sakıncası yoksa.
Bende de fiyat etkili olacak gibi.

• Beğen
Tepkiler: ilker

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@ykaya Tabi ki, SDS bisikletten 2.700TL'ye aldım. 2015 model.

• Beğen
Tepkiler: ykaya

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@ykaya
Teşekkürler.
Aslında hepsi iyi bisikletler sadece tx400'ün 26" olması tercih etmememde en önemli etken oldu.
Tur bisikletinde de biraz drop bar beni ürküttü doğrusu. Ktm donanım olarak çekici geldi bana en başta dediğim gibi. Bir de büyük ve geniş tabanlı teker iyi bir konfor demek benim için, biraz daha süreyim, kelebek gidon değişimi düşünüyorum. Tur için en ideali olacaktır bence. Tabi tercih meselesi biraz da.

@ilker
İyi günlerde kullanın, harika bir bisiklet almışsınız.

• Beğen
Tepkiler: ykaya ve ilker