Kron XC500 Yükseltme

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar merhabalar, foruma az önce kaydoldum zira aklımı kurcalayan bir kaç şey vardı ve yardım alabileceğimi düşündüm.

Eylül ayında sıfır Kron XC500 aldım. Acera arka aktarıcı, Tourney orta aktarıcı, tam modelini bilmediğim Shimano aynakol, kilitlenebilir Zoom maşa gibi komponentlere sahip bir bisiklet bu. Açıkçası bisikletten memnunum ama nedense içimde sürekli bir yükseltme isteği var. Sizce parçalarda değişiklik yapmalı mıyım? Yani, orta aktarıcıyı yükseltmeli miyim mesela? Ya da aynakolun değişmemesi koşuluyla 9'lu sisteme geçmeli miyim? (9'lu sisteme geçince doğal olarak arka ve ön aktarıcı, ruble ve zincir değişecek ve yükselmiş olacak. En azından Alivio olacak.) Bu saydığım değişikliklerin performansa olan katkısı ne yönde olacak?

Ya da hepsini geçip, bisikletimi elden çıkarıp ve ardından üstüne biraz daha para koyup yeni bir ikinci el bisiklet mi alsam? Eğer satarsam 6 aylık V Fren XC500 kaç paraya gider?

Kafamda deli sorular...

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@theindium 21 vites kullandığınızı ve arka jantınızın kaset göbek olmadığını varsayarak sırasıyla;
1-Arka göbek kaset uyumlu göbekle değişecek
2-fren vites kolları değişecek
3-ön ve arka arttırıcılar değişecek
4-aynakol ve zincir değişecek
5-ruble değişecek
kısacası komple bir çekiş sistemi değişimi söz konusu.
Benim tavsiyem uzun süre şu an sahip olduğunuz sistemi kullanıp ilerde bu değişimi yapmanız.

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Barış TURAN Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fakat varsayımınız doğru değil, zira 21 değil 24 vites kullanıyorum.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Hmm kaset göbek mi peki?Kullanım açısından 24 ile arasında çok fark yok açıkçası.21 acera setten 27 deore sete geçmiş birisi olarak yine de değişimi ileriki bir zamanda yapmanızı tavsiye ederim.+ olarak donanım sağlamlığı fark edilir düzeyde ve vites geçişlerinde yumuşaklık ve kararlılık da cabası.

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Barış TURAN Açıkçası kaset göbek olup olmadığını bilmiyorum. Bunu anlamanız için ilerleyen saatlerde fotoğraf yükleyip, sizi etiketlerim cevapta. Konuştuğum bazı kişilerin söylediklerine göre kullanmakta olduğum bisiklete Deore sistem fazla gelirmiş. Siz ne düşünüyorsunuz?

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@theindium Önemli olan sizin ne istediğiniz insanların ne söylediği değil.Donanım değişikliği ihtiyaç olduğu kadar bütçe ile orantılı keyif işidir de.Bütçe elveriyorsa deore-slx donanımları uzun süre idare edecektir sizi.Şöyle söyleyeyim.Ben değişimi yaptığımda aynakolu değiştirmemiştim.1 sene kadar acera setle 3 seneye yakın da deore setle kullandım(28-38-48 aynakol)Yokuşlarda kadansı arttırma amaçlı geçenlerde 22-32-44 oranlara geçtim forumdan bir aynakol alıp.Bu tip değişimleri yapanların yorumları size ön ayakk olacaktır zamanla,o yüzden acele etmemenizi istemiştim.

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Barış TURAN Sizi anlıyorum Barış Bey, şahsen ben keyif için değiştirmek istiyorum. Size ilerleyen saatlerde aynakolun, rublenin, arka göbeğin, arka aktarıcının, ve orta aktarıcının fotoğraflarını göndersem, fikrinizi paylaşır mısınız benimle?

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@theindium Rublenin modelini gösteren yakın plan bir foto çok yardımcı olur.Hatta üzerinde yazar.

@theindium kasetiniz cs hg 31 model buldum sanırım.Doğru ise göbek değişimine gerek kalmadan arttırıcılar,kaset,fren vites kolları,aynakol ve zincir değişimi gerekli.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Çok para tutar gibi öyle yapıcağına biraz sabret.gidip daha hoş bir bisiklet alırsın .

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@Barış TURAN Hocam dediğiniz gibi kaset aynı model. Peki bu değişimleri nereden yapmalıyım? SLX set alsam, aynakol ve ruble de Alivio olsa, uygun bir set toplayabilirim diye düşünüyorum. Bunun için de Merlin Cycles'tan sipariş versem? Oradan daha önce alışveriş yaptınız mı? Ya da yapan bir tanıdığınız var mı? Gümrük'te vs. ne tür sorunlar çıkıyor biliyor musunuz?

@mehmet ulaş Hocam ben kadro'dan gerçekten memnunum. Hatta yanına Mavic Crossride jant seti bile düşünüyorum.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@theindium jant kadrodan daha mı pahalı oluyor o zaman :D teldeyim fiyatlara bakamıyorum :D

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@mehmet ulaş Sanırım öyle oluyor fakat ikinci eli falan var bu işin düzgün bir şey yapabilirim diye düşünüyorum. Ya da şimdiden başlayıp bisiklet de toplayabilirim. Ama öyle olunca malzemeler bittiğinde çok geç olacak ve bazı şeyler eskiyecek zira elime az az para geçiyor :D

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@theindium toplama bi ayrı olur kanımca.istediğini takıyosun sonuçta.umarım istediğin gibi olur bende bugün lastikleri değilştiedim 1.95-1.50 oldu.1 km sürdüm çok akıcı olmuş hayvan :D

theindium

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
@mehmet ulaş ahaha :D ne var sende bisiklet ? Lastikleri ne yaptın? Hiç olmadı başlangıç için lastik değiştireceğim.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@theindium mosso wildfire md var.lastikleri incelttim baya hoş oldu.tavsiye ederim lastikten başla.sonra maşa ,aktarıcılara vs. El atarsın

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
Bence hic masraf yapma bu bisiklete. para biriktirip deore ve üstü setli, hidrolik frenli bır bisiklet almalısınız

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@theindium Komple deore seti alın tepe tepe kullanın.Fazlasıyla yeterli olur.Merlinden a.v. yapmadım ama forumda yapan çok.Gümrükle ilgili detayları forum içi arama yapıp alabilirsiniz.Hatırladığım kadarı ilr ptt getirdiği zaman kdv yi ekliyor.