Kron xc2000 ilginç pedal problemi?

emretutar

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar bisikleti yeni aldım. yaklaşık 3 ay oldu. İlk gelen pedallar plastik pedaldı. Sonradan pedal bastıkça çatır çatır ses gelmeye başladı bende alüminyum pedal aldım ilk başlarda iyiydi sonra oda çıt çıt ses yapmaya başladı. Sonra üçüncü pedalımı aldım biraz kaliteli seçim yaptım bu sefer. En sonuncusu 1 ay kadar dayandı sonra oda ses yapmaya başladı. Pedalı elimle çevirdiğimde hafif sıkı olduğunu farketttim ve dış kısmındaki civatadan biraz gevşettim. Bi süre iyi gitti şimdi gene çıt çıt sesler gelmeye başladı. Dördüncü pedalı almak istemiyorum artık. Sorun aynakol göbeği vs. mi bilmiyorum. Pedal değiştirmekten bıktım sorunumu en son buraya belitmek istedim. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Scudo
Tepki
7
o kısımlara biraz wd40 sıkmanız yararlı olabilir , bir bisikletçide görmüştüm : müşteri ses geliyor diye bırakmış bisikletini bisikletçi abi de üstüne binip sesin kaynağını dinlemeye çalışıyordu sonra pedal kısımlarına wd40 sıktı

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pedalın içerisine toz kaçmış olabilir, biraz yağ damlatırsanız sesin kesilme ihtimali yüksek.

emretutar

Üye
Tepki
2
@Eser Sevinç

Wd40 bulabilirsem buralarda yaparım. pedalları sürekli yağlıyorum makina yağıyla. En sonuncu pedalıda yağlamıştım. Bişey sorcam arkadaşlar. Pedalın dışındaki civatalar kendi kendine gevşiyor yada sıkıyor kendini. Çokta sıkmama rağmen sizce neden gevşeyebilirki. Cevaplarınız içinde ayrıca teşekkürler.

Merih Demirkol

Aktif Üye
Tepki
43
Bir çok yapı marketlerinde ve nalburlar da WD40 mevcuttur, fiyatıda 20 TL civarı bir şeydir...
Bilginiz olsun...

emretutar

Üye
Tepki
2
Malesef wd40'da işe yaramadı:) Yeni pedal almaktan başka bi çaremiz yok galiba. Kısır döngü içinde gidiyoruz. Her ay pedala para vericez sanırım.

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Şundan olabilir mi acaba:
(link)

o.tabas

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar merhaba... Benim de buna benzer bir sorunum var ve yine bisikletim de KRON. Bisikleti alalı 3 hafta olmuyor. İlk kullandığımda rüzgar gibi sessizdi fakat bir gün ağır bir akrabam bindi ve biniş o biniş... O günden sonra pedalı çeviriyorum sonra pedalı bırakıyorum bisiklet kendi gitsiin diye sonra pedala biraz sert basınca dadadan diye bir ses egliyor. (sanki bir şey bir yere 3-4 defa çarpıyormuş gibi). Bisikleti ters çevirdik elle pedalı çevirdik ama elle çevirince o ses gelmiyor. Bunun nedeni nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim...

emretutar

Üye
Tepki
2
@volkert
Kabloları pedala basarken elimle gerdim yerinden oynattım ama genede kesilmedi. Dün pedallara basmadan yani kollara basarak denedim ses gelmedi. Pedallara basınca tekrar çıt çıt ses gelmeye başladı. Pedaldan olduğu kesinleşti. Servisten rulmanlı pedal önerdiler. Ne kadar faydası olur rulmanlı pedalın bana.bilgisi olan varsa sevinirim. En son çarem bu artık.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
tabiki rulmanlı pedallar iyidir.(link) .sadece ornek.yalniz su da var.aynakola pedal takilan yerde deforme olmus olabilir.somun giris yeri yalamadan gevseme yapar.ayrıca pedallarda R(sag) L(sol) yazar onada dikkat etmek lazim yalama yapmanin baslica nedenleri arasında.R (right )sag aynakol-L(left)sol aynakol.yanlis takma ve zorlama. somun giris kısmı aynakol yuvaları deforme olmussa yenisi almak gerekebilir.cıt sesi buradan cıkmis olabilir.ona gorede uyumlu pedal.iyi bisikletciye yaptirman daha iyi.bahsettigin durum bunu gosteriyor gibi.gevseme olayı.galiba sen ayaklik kullanmiyorsun pedalla bir yerlere tutturuyorsan kuvvetten deforme olabilir.aynakol+pedal yanlarını darbelere karsi dikkat etmek carptirmamak lazim.sonucta oralar esnek yapida degiller.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Koçak

emretutar

Üye
Tepki
2
@gok
Teşekkürler dostum. Tam 1 aydır uğraştığım sorunu sayende çözdüm. Dediğin gibi pedalın takıldığı yerde gevşeme olmuş. Pedalı söktüm dişliyi hafifçe yağlayıp geri taktım ses kesildi. Hiç aklıma gelmemişti. Yardımların için sana ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tepki
0
İsim
Sinan Başaran
Bisiklet
Kron
konu eski ama sorun baki. Benimde pedalde sürekli gevşeme oluyor bisikleti alalı 4 gün oldu ve pedal yolda sökülüp düşmek üzereyken farkettim narka kron ne yazıkki üzüldüm. Ayrıca diskler sürtüyor ve ön disk fren mekanizması mile değiyor. Bulunduğum şehirde kron servisi yok. Var ama 45 km uzaklıktaki ilçede allah yardımcım olsun delirmek üzereyim.