Kron xc150 ve Salcao ng650 karşılaştırma

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamunaleyküm. Çoğu kişinin ve benim bu iki model arasında kaldığı bir durum :) Bu iki modelin parçalarını kendimce karşılaştırdım.

Kadro : İKİ MODELDE DE 6060 ALÜMİNYUM KULLANILMIŞ
Ön Süspansiyon : KRON'DA KRON NEO , SALCANODA ALÜMİNYUM TAÇLI AMORTİSÖR KULLANILMIŞ
Vites Sayısı : İKİ MODELDE DE 21 VİTES KULLANILMIŞ
Arka Vites : İKİ MODELDE DE SHİMANO TOURNEY RD-TX 35 KULLANILMIŞ
Vites Kolları : İKİ MODELDE DE SHİMANO ST EF 40 KULLANILMIŞ
Ön Vites : İKİ MODELDE DE SHİMANO FD TZ 30 KULLANILMIŞ
Arka Dişli : İKİ MODELDE DE SHİMANO MF TZ 21 KULLANILMIŞ
Aynakol : KRON'DA KRON XCM , SALCANODA SUNTOUR XR 172 KULLANILMIŞ
Fren Seti : KRON'DA LOGAN V FREN , SALCANODA TEKTRO 837 ALÜMİNYUM V FREN KULLANILMIŞ
Gidon : KRON'DA KRON NEO , SALCANODA KENDİ MARKASINI KULLANMIŞ
Gidon Boğazı : KRON'DA KRON NEO , SALCANO'DA ZOOM KULLANILMIŞ
Sele : HER İKİ MARKA KENDİ MODELLERİNİ KULLANMIŞ
Lastikler : KRON'DA RUBENA SCYLLA SPORT , SALCANO'DA SALCANO SPORTY RACE XCM 26X2,1 KULLANILMIŞ
Jantlar : KRON'DA KRON NEO , SALCANO'DA SALCANO X-PROC 8X4 ÖZEL ÖRÜM KULLANILMIŞ
Sele : KRON'DA KRON NEO , SALCANO'DA SALCANO JEL TAKVİYELİ SELE KULLANILMIŞ

Evet görüldüğü üzere neredeyse iki modelinde her parçaları aynı. Burada bence düşünülmesi gereken tek şey pazı parçalar markaların kendi üretimleri (Kron neo gibi ) ve bu kendi ürettikleri parçalardan hangi markanın ki daha kaliteli olduğu. İki modelin aynakollarına bakalım. Kronda kendi modeli olan XCM ,salcanoda suntour marka kullanılmış.Size hangisi daha kaliteli , frenlerde ise kronda logan , salcanoda tektro kullanılmış sizce logan mı tektro mu , bence bu 2-3 ay parçaların hangilerinin daha kaliteli olduğu kararlaştırılırsa bu iki model arasında kesin çözüme ulaşılır siye düşünüyorum.Keyifli forumlar.

Scudo

Ebr33401

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Bianchi
Gayet güzel bir karşılaştırma olmuş hocam elinize sağlık.
Peki xc 150 ve xc 250 arasında ne düşünüyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: Hâkî.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Halit Akçiçek

xc 150 ve xc 250 arasında kadro ve aynakol farkları gözüküyor.xc 150 de 6061 alü kullanılırken 250 de 7005 kullanılmış. Fiyat farkıda bence sadece kadrodan dolayıdır.

semihcimen

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
Herşey hemen hemen aynı ben olsam kadroya bakıp Kron seçerdim . Bende Kronun xc750 modelini kullanıyorum hafif ve sağlam .

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@semihcimen

Kadroya bakıp kron seçerdim demişsiniz.Bu xc 150 şehir içinde kaldırımdan merdivenden vs hoplamaya zıplamaya dayanır mı sizce ?

semihcimen

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
6061 Alu kadro sanırsam dayanır bide kronun kadrolarının sağlamlığıyla bi ünüde var bildiğim . Açıkçası yanlış düşünüyoda olabilirim ama kronun salcano ng650ye göre fazlasıyla dyanıklı olacağını düşünüyorum .

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@semihcimen

Ben bugüne kadar kullandığım markasız bisikletlerde atlama ve zıplama sonrası karşılaştığım tek sorun atladıktan sonra jantın balans ayarının bozulması olmuştur , orman dağ vs dışında şehirde açıkçası pek doğru düzgün kullanmam atlarım zıplarım merdivenlerden inerim :) Kron dediğiniz gibi bana da daha dayanıklı gibi geliyor. En azından siz kullandığınız modelden memnunsunuz.

semihcimen

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
Kullandığım modelden fazlasıyla memnunum 1 senedir kullanıyorum dağ tepe sert arazi kaldırım vs. çok zorladığım oldu bisikleti ama benimde sadece akordu bozuldu :) biraz daha fazla para veririm yeterki kafam rahat etsin diyosanız xc250 kadrosu 7005 alu galiba ondan alın derim tercih sizin

• Beğen

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@semihcimen

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu xc 250 yi araştırıken bir de carraro force 500 modelini gördüm onun hakkında bilginiz var mı ?

semihcimen

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
carraro kadroyu çokta sert olmayan bi arazi koşulunda kıran bi arkadaşım oldu o yüzden pek güvenmiyorum . Aldığım duyumlara göre ilk gelen carraro kadro biraz kalitesiz oluyo garantiden gelen kadro sağlam oluyo ne kadar doğrudur bilemiyorum .

• Beğen

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@semihcimen

6061 ve 7005 arasında çok çok büyük bir fark olmadığı için xc 150 düşünülebilir o zaman. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: semihcimen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@semihcimen

Çok saçma geldi bana bu. Neden böyle olsun ki? İkinci kadroyu parayla satmıyorlar sonuçta. Garanti dahilinde değişiyor. Firma zarar etmek için uğraşmaz.

Gökhan Bey, XC 500'e aklınız kaydıysa, aynı bütçede Sedona 701'e de mutlaka bakın derim. Az farkla disk fren de alınabiliyor fakat mekanik disk olduğundan kimse tavsiye etmez.

(link)

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ahmetcan44

400-450 liradan fazla vermem imkansız , ikinci el de almak istemem. Hidrolik veya mekanik disk değilde v fren bana daha cazip geliyor. 400-450 arasında gerçekten xc150 ve ng650 den başka seçenek yok sanırım , ve çokta kötü modeller değil görüldüğü üzere.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
@GökhanSemiz

Hem Kron hem Salcano için kadrosu sağlamdır yada sağlam değildir diye birşey diyemem ancak bahsettiğiniz Kron xc150, xc250 ve Salcano ng650 gibi bisikletler ile merdivenlerden inmeye, hoplamaya zıplamaya kalkarsanız kısa bir süre içinde bisiklet başınıza masraflar çıkartmaya başlar, özellikle bu bisikletlerin jant göbekleri çok zayıftır, zorlarsanız kısa zaman içinde dağılırlar. Zoom maşanın kalitesi zaten malum. Bu fiyat mertebesindeki bisikletlerin hiçbirisi atlamaya, zıplamaya, akrobatik hareketler için uygun değildir.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Gokalp Gokmenler

Yorumunuz için teşekkür ederim. 1999 yılında 76 milyon liraya castello blcak hawk modeli almıştım. O zamanlardaki salcanolar çok kötüydü. Castelloyu 7 sene dağda bayırda şehirde kullandım. Şehir içinde çok uzun merdivenlerden iniş yaptım , yaklaşık 2- 2.5 mt yüksekliklerden atladım çıkan tek sorun akort bozukluğuydu. Ben bu bisikleti düşününce şu xc150 veya ng650 hayli hayli sağlam gibi geliyor bana yoksa benmi yanlış düşünüyorum.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
@GökhanSemiz

1990'lı yıllarda üretilen hemen hemen herşey bugün üretilen emsallerinden daha sağlamdı. Bisikletlerde buna dahil. Benim 1994 yılında 7 milyon TL'ye aldığım Morishima Sierra marka bisiklet şu an piyasadaki birkaç bin TL'lik bisikletlerden bile daha iyidi. Üzerindeki vites sistemi Suntour markaydı, 21 vitesti ve elcik vitesleri vardı. Bu Morishima ile 1994-1998 yılları arasında 10.000 KM'den fazla yol yaptım beni hiç üzmedi, bu süre zarfında birkaç fren pabucu ve arka lastik eskittim, bunun haricinde bisiklette hiçbirşey değişmedi. Sonra 1998 yazında büyük bir hata yaparak bu bisikletin eskidiğine karar verip sattım ve babamıda ikna edip bir Bianchi Aspid SF marka bisiklet aldırdım. Ancak daha aldırdığım gün pişman oldum çünkü görüntüsü haricinde Bianchi Aspid SF her açıdan benim Morishima Sierra'mdan daha kötüydü. Bugün bile o Morishima'yı sattığıma pişmanım, bence şu an kullanmakta olduğum Whistle Miwok 1161D'den bile daha iyi bir bisikletti o Morishima. Bugün o Morishima Sierra'yı bir mucize eseri bir yerde sıfır olarak bulabilsem gözüm kapalı 2000 TL bile verirdim. Sonuç olarak senin 1999'da almış olduğun Castello Black Hawk çok büyük bir ihtimalle xc150 yada ng650'den çok daha sağlam ve iyi bir bisiklettir.

• Beğen

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Gokalp Gokmenler

Evet böyle düşünmemiştim haklısınız. Şimdi acaba diyorum bu atlama zıplama işine dayanacak bir kadro alıp kendim mi toplasam diye