Kron XC 500 vs Whistle Mivok 1162 D veya Öneriler

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar merhaba,
Adım Ahmet, Antalya'da web & grafik tasarım işi yapan 30 yıllık bir insanım :) aranıza yeni katıldım. Uzun yıllar sonra tekrar bisiklet macerasına atılsak mı atılmasak mı diye düşünürken bir kaç arkadaş bisiklet almaya karar verdik. Diğer arkadaşlar bisikletlerini aldılar ama ben iki model arasında kararsız kaldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca pek inceleme fırsatım olmadı ama forumda düzenlenen etkinlikler oluyor mu?
Bisikletler öncelikle spor amaçla kullanılacak ancak kondisyonu toparladıktan sonra genelde hafta sonları uzun yola gidilecek. Bu sebeple kararım mtblerden yana.
Nette yaptığım incelemeler sonunda genelde kullanıcılar dayanıklılık olarak Kron XC 500 öneriyorlar tabi ki bu benim isteklerim ve maddi imkanımın karşıladığı model.
Bir diğer beğendiğim marka ve model ise : Whistle Mivok 1162 D. Görünüm olarak harika olmasıyla beraber donanım olarak da iyi diyorlar. Kendi sitesinde italyan marka olduğu belirtilmişse de nette Bianchi nin yan markası olarak söylenmekte. Çocukluğumda Bianchi Bisan ve Sarda vardı bilinen sağlam markalar olarak. Şimdi zaman değişti tabi. Bianchi nin kullanıcıların isteklerini karşılamadığı nette tartışılan bir durum. Bu yüzden whistle ın bianchinin yan markası olduğu gerçekse bu yönden bir şüpheli yaklaşımım olacak whistle'a karşı.
Başka bir marka, model ve Antalya' da veya internet üzerinden güvenerek alabileceğim bir yer önerirseniz sevinirim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Boy 1.72 kilo:80 Bütçe: 500 tl-den çok zorlamamakla birlikte 1000 Tlye kadar.

Scudo

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Benzer fiyat aralıklarında Sedona(701,721), Ghost modellerine de göz atabilirsiniz.
Kron XC 500 benimde almak istediğim bir modeldi, bolca da sokaklarda görüyorum, bazıları maşa problemlerinden bahsediyorlar ama ben karşılaşmadım.
Bununla birlikte Salcanoda da uygun modeller mevcut.
(link)
Bu fiyata kendine uygun bir model bulabilirsin.
Hayırlı olsun..

Bu arada ben XC500 almaya niyetlenip (7005 triplebutted kadro, alivio veya deore full kit, hd disc ve gidondan kilitlemeli markalı bir maşa(üreticilerin kendi ürettikleri düşük model zoom vb maşalardan olmamak kaydıyla, kaliteli göbekler gibi kriterlerim olduğundan)XC1000 ile yola devam ettim:) alırken (galiba SPX idi) 750 modelide fiyat ve özellik olarak güzeldi, o da düşünülebilir..

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Whistle benimde çok beğendiğim bir marka, modelleri görsel olarak çok güzel. Ama bu yıl ithal edilmedi diye biliyorum, birde (eğer disk fren istiyorsanız) genelde mekanik disk frenleri var..

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam uzun mesafeler yapacaksınız ve arazi şartlarında kullanmayacaksanız bisikleti, mtb bakmayın bence.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler.

@eyupozturk
Haklısınız. Türkiye sitesinde şu anda 2012 modelleri var keşke getirseler 2013 modelleri. Tasarım gerçekten çok sade ve şık duruyor ancak bisiklet işini ciddi düşünüyorum o yüzden alacağım bisikletin baya bir idare etmesi lazım beni. daha sonra pro versiyonlara geçeriz diye düşünüyorum. Bu mekanik ve hidrolik disk fren arasında farkı söyler misiniz bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim. Ve hangisini önerirsiniz.
Salcano pek tercih etmiyorum geçmişten gelen bir maziden dolayı ancak sedona 721 hoşuma gitti baya. Doların yükselmesi hiç iyi olmadı bu arada.

@Berke1903
Uzun yol ilk başta olmayacak ancak mutlaka oacak bir şey. araziye gelince Likya yolunu iple çekiyorum :) Arazi normal yoldan daha zevkli gelmiştir her zaman.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler.

@eyupozturk
Haklısınız. Türkiye sitesinde şu anda 2012 modelleri var keşke getirseler 2013 modelleri. Tasarım gerçekten çok sade ve şık duruyor ancak bisiklet işini ciddi düşünüyorum o yüzden alacağım bisikletin baya bir idare etmesi lazım beni. daha sonra pro versiyonlara geçeriz diye düşünüyorum. Bu mekanik ve hidrolik disk fren arasında farkı söyler misiniz bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim. Ve hangisini önerirsiniz.
Salcano pek tercih etmiyorum geçmişten gelen bir maziden dolayı ancak sedona 721 hoşuma gitti baya. Doların yükselmesi hiç iyi olmadı bu arada.

@Berke1903
Uzun yol ilk başta olmayacak ancak mutlaka oacak bir şey. araziye gelince Likya yolunu iple çekiyorum :) Arazi normal yoldan daha zevkli gelmiştir her zaman.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Whistle Miwok 1162D, Kron xc500'den en az on gömlek daha üstün bir model bu iki bisiklet kesinlikle birbirlerine rakip olamazlar. Ancak Whistle 2011'den beri Türkiye'ye ithal edilmiyor bu yüzden 1162D'yi bulman oldukça zor. Bu arada 1162D'de hidrolik disk fren var bu yüzden sıkıntı yok. Eğer Whistle bulamazsan 1000 TL'lik bütçe ile benim sana tavsiyem Carraro CRP 700 yada Sedona 721 alman. Bu iki modelide pazarlıkla rahatlıkla 1000 TL'ye alabilirsin.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@Gokalp Gokmenler

Hocam cevabın için çok teşekkürler. Noktayı koymuşsun çok sağol. Tavsiyelerine göre aramalara başlıyorum.

İmzanda bisan everesti gördüm, hüzün bastı içimi. ben de 94 te 2.500.000 tl ye almıştım turuncu renkte. 2001 de çalındı ne yazık ki. hayatımda onun kadar sağlam bisiklet görmedim :)

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
@Ahmet.Çetinkaya
Bende 1992 yılında almıştım Bisan Everest'i Sarı-Siyah renklerde. Benimkide 1993 yılında çalınmıştı.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Hocam Whistle' ı bulmak baya zor olacak gibi. Antalya'da sormadığım yer kalmadı ne yazık ki yok. Ankara'ya sorduruyorum şimdi. İnşallah buluruz.

Whistle bulamazsam carraro ve sedona önermişsin. kusura bakma hocam terazi burcuyum ben karar vermekte çok zorlanırım hele çok da bilginmin olmadığı konularda. Sen olsan hangisini tercih edersin? Sedonada shimano kullanılmıyor bildiğim kadarıyla bu markanın ne kadar kaliteli olduğunu da bilmiyorum tekrar yardımcı olursan sevinirim...

Şimdiden çok teşekkürler..

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Ahmet.Çetinkaya

Sanırım 5 ay önce son whistle 1161d ' yi ben aldım :) inanın bulmanız çok zor olacak

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
@Berksan

hocam senin modeli ben sittin sene alamam zaten :) benim model 1162d. umarım bulurum. istanbulda falan olsak illaki çıkar bir yerlerden de Antalyada sadece sürücüler var mağazalar yeni yeni çıkmaya başladı ama orta ve üst sekment ürünler yok ne yazık ki

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Ahmet.Çetinkaya

Antalya ve muğla çevrenizde bulmanız zor. Whistle yi şahsen muğlada hiç göremedim. İstanbul'a güvenme inan bana oradada yok ben araştırdım zamanında :) Bu modeli firmanın deposunda üzerinde 1 karış toz varken bulup aldım :) inanın çok zor bulmanız. Ancak sahibinden de 2. ellerde temiz bulmanız mümkün.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
azimle seven duvarı delermiş ata sözüyle hareket ederekten şu görünümde olanı bulmuş bulunmaktayım. beyaz modeli değil :( ama bu da fena sayılmaz kanısındayım görünüm olarak. Ürün paket durumundaymış.
Görüşlerinizi sunarsanız sevinirim.

Ürün paket durumunda olduğu için görünüm olarak aynı olan bir ürün resmi kullanılmıştır

http://www.ikincielim.com/iel_Resim/Buyukler/478812.jpg

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
paket durumu derken ? montajı gerçekleşmemiş diyorsunuz sanırım. bence bulduysanız kaçırmayın :)

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Adamın dediğine göre montajı gerçekleşmemiş henüz. açıkçası heyecandan aklıma gelmedi sormak :) var diyince kendimden geçtim... Son bi şans olarak hollandadaki arkadaşa sorduracam oralarda var mı diye. gümrük falan bilgisi var eğer pahalıya mal olmazsa ordan da getirtiebilirim bulabilirsek eğer.

Google da aradım ancak bulamadım bu görünüme sahip modeller hangi yıl üretimi acaba bilgiiniz var mı?

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Eyvallah hocam. haber saldığım yerlerden cevap bekliyorum olmadı 2011 i alacağım artık :)

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
galiba mutlu sona yaklaşıyorum :) salcano bianchi kron ve whistle markalarını da liste dışı yapmaya, bütçeyi de arttırmaya karar verdim. Whistle 1163d az kullanılmış bulmuştum, satın da alacaktım ancak son anda girdiğim bir mağaza aklımı çeldi. cannondale trail f5 2011 model M kadro. Forumda bir arkadaşın daha var aynısından. Galiba onunki L kadro. Bulduğum bisiklet sıfır. üzerinde tek yapılan değişiklik mekanik disk frenin hidroliğe çevrilmesidir. Satıcı tarafından malum kadro ve markaya mekanik diskin yakışmadığı düşünerek tercihen değiştirilmiştir. Fiyat 2400 tl. Cannondale markası üst düzey bir markaymış araştırdım öğrendim ancak bu bisklet bu fiyatı hak edermi? Sizlerin de onayını alayım dedim. Kadro çok hoşuma gitti ayrıca arkadaşlarında belirtmiş olduğu ve benim de dikkatimi çeken noktalardan biri (fotoğraflardan da göreceksiniz) orta demirin sele borusuna kaynak noktası ve devamındaki arka çatal demirlerin orta demire olan hizası. 2si birbirini destekliyor ki bu da büyük bir artı diye düşünüyorum çok bilmemekle birlikte. Üstüne youtube da cannondale kırılma testini izleyince tamamdır dedim. :) (link)

Aklımda kalan donanım özellikleri -

Kadro: Cannondale trail s.a.v.e 1.5 headtube
Maşa: RST deuce 100 mm, 1.5" with rebound
Aynakol: ?
Jant seti: Mavic Crossride
Fren sistemi: SRam
Vites sistemi: Sram x5
Sele: Orjinal selesi detayını bilmemekle beraber
Barend: ?
Lastikler: Kenda smallblockeigth dtc 2.10
Pedallar: ?

(Arkadaşın bisikletine ait fotoğraflar (link)

Bir de Cannondale SL4 2013 model önerdiler... 2000 Tl civarı

(link)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: rasim 1071