Kron TX 500 mü Mosso Lagerda 1521 Msm V (24 Vites) mi ? yardım bekliyorum

d.mstf.23

Üye
Tepki
8
Herkese selamlar, foruma yeni katıldım, yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum. Bu iki bisiklet arasında kaldım, Mosso Lagerda 1521 MSM V'yi çok övmüşler araştırmalarım onu gösterdi. Kron da 2014 ve öncesi modellerde maşa sorunu olmuş sanırım 2015 modellere Suntour maşa kullanmış bu sorunu çözmüştür diye düşünüyorum. özelliklere gelirsek Kron Shimano Acera, Suntour maşa, Kenda zırhlı lastik gibi özelliklerle ön planda. Mosso da lastikler çok iyi değil sanırım, maşa olarak sitesinde Suntour yazıyor ama bir resimde zoom gördüm, bu konuda bilgisi olan varmı ? bir de Mosso sitesinde 3*8 yazıyor ama resimlerde arkada 7 dişli sayabildim, bu konuda çelişkili bence. Kron ile aralarında tabiki fiyat farkı var ama o farkı verip Kron almaya değermi yoksa tercihimi Mosso 'dan yana mı kullanmalıyım. Kararsız kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Scudo

Ahmet.S

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Ahmet
Bisiklet
Bianchi
Ben mosso derim. Tasarimi daha guzel ve vites sistemi icin aradaki farki vermeye degmez diye dusunuyorum. Ileride de lastikleri patlak korumali olanlarla degistirirsiniz. Gule gule kullanirsiniz

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet kadrosu için alınır. Messi kesinlikle daha kaliteli kadrolara sahiptir. Ne zaman mosso yazacak olsam messi olarak algılıyor salak tablet :)

d.mstf.23

Üye
Tepki
8
peki bu Mosso Lagerda 1521 msm'nin maşası sitede özellikler bölümünde Suntour yazıyor bu doğrumu,
bir çok bilgi tutmuyor, vites tutmuyor maşa tutmuyor anlamadım sanki hepsine aynısını kopyalayıp yapıştırmışlar gibi. güven vermiyor hiç.

akinomatata

Aktif Üye
Tepki
30
İsim
akin
Bisiklet
Mosso
@d.mstf.23 Merhaba haziran (2015) sonunda Mosso Legarda 1521 msm v aldım. Kilitlenebilir maşalı bisikletimin amortisörü eylül ayında bir kere değişti. 3 gün önce yine servise götürdüm. Fabrikaya yollayacaklarını söyledikler.
Bisiklete uzun bir ara vermiştim dolayısıyla hem forumda hem de bisiklet işlerinde yeni sayılırım :) Bildiğim kadarıyla kilitlenebilir maşa zoom marka. İlk sıkıntı kilitlenme mekanizmasında oldu. Bir türlü kilitlleyemedik. Servis değiştirdi.
İkinci sorunum ise maşa kilitliyken ciddi bir boşluk oluştu. Önceleri çok hafif bir boşluk vardı gidona yuklendiğinizde hissedebiliyrodunuz o zaman bu işlerden anlayan arkadaşlar bu hafif boşluğun normal olduğunu her bisiklette olduğunu söylediler. Fakat bu boşluk giderek arttı ve neredeyse amortisör açıkken yaşadığım esnemeye yakın bir hal aldı. Dolayısıyla ikinci götürüşüm bu nedenleydi. Fabrikadan kullanıcı hatası diyerek gönderebilirler, veya yaklaşık 4 ay dolmadan ikinci kez değiştirecekler. Bugun yarın haber bekliyorum.

d.mstf.23

Üye
Tepki
8
@akinomatata geçmiş olsun diyorum. bende bir bisiklet almaya karar verdim bayadır araştırıyorum, almışken de en az sorun çıkaran, çok tercih edilen bir model almak istiyorum, o yüzden endişelerim var. Mosso Lagerda 1521'i uzun zaman kullanan yok sanırım, zaten 2015 model. Kadrosu çok övülüyor. Benim düşündüğüm bir model var aslında bu sitedeki Mosso konularını okumasaydım Kron TX500 HD almayı düşünüyordum hala aklımdai, görüntü olarak da şık bir model, mosso da şık olduğu için aklım biraz da onda kaldı. işte dediğim gibi tam emin olamıyorum, belki Mosso Lagerda 1527 de olabilir.

akinomatata

Aktif Üye
Tepki
30
İsim
akin
Bisiklet
Mosso
Mosso Legerda bence dusuk butceyle alınabilecek bir model. Eğer kilitlenebilir maşa alırsanız üstündeki zoom marka maşanın kullanıcıyla sık sık sorun çıkardığını okumuştum. Onun dışında eleştirilen tarafı lastikleri. Chaoyang marka lastikler üstünde geliyor. Dediğim gibi yeni olmakla birlikte yaklaşık 500 km'de sadece bir kere lastik patlattım. Yol tutuşu konusunda ise fikir beyan edecek kadar uzman değilim. Çünkü haziran-ekim döneminde genelde kuru ve asfalt yolda kullandım. Geçen pazar yağmurda yaklaşık 10 km kadar sürdüm. Temkinli kullandığım için ciddi bir kayma sorunu yaşamadım.
Bütün bunlar bir kenara bisiklete ayırdığınız bütçeyle doğru orantılı olarak daha kaliteli lastikler, fren sistemi vs. satın alıyorsunuz.
Bütün mesele bütçede yani :)

d.mstf.23

Üye
Tepki
8
sanırım Türkiye'de satılan bisikletler Türkiye için düşük bütçeli olarak özel üretilmiş bisikletlere benziyor. Mosso'nun kendi sitesinde ((link)) burdaki modeller yok. Kendi sitesindeki bisikletlere baktığım zaman kadro olarak mtb kadrolarına benziyor. Zaten kadrosuna güveniyorum. Eğer 1521 msm alırsam lastikleri hiç kullanmayı düşünmüyorum sürekli patlayacak bir lastiğe benziyor, onun yerine Rubena Flas Longway zırhlı lastik kullanmayı düşünüyorum. Yani tek cazip gelen tarafı fiyatı, 625 TL ye kadar alınabilir bir bisiklet. lastik, maşa vs değiştiği zaman güzel olur diye düşünüyorum.
bütçem 1200 TL ye kadar. sizce ne yapmalıyım.

smyrnoff

Üye
Tepki
17
İsim
kıvanç
Bisiklet
Kron
hiç düşünme tx500 al geç :)

akinomatata

Aktif Üye
Tepki
30
İsim
akin
Bisiklet
Mosso
@d.mstf.23
Lastik patlaması genel olarak kısmet işi bence. Adamlar patlamaz denilen, araba lastiği fiyatındaki lastikleri bile patlatıyorlar.
Ya da dandik denilen lastiklerle yüzlerce km yol yapıyorlar.
Mosso'nun fiyatı dediğiniz gibi çok cazip.
Kron'u bilmediğim için yorum yapamam
Maşa dışında sıkıntı çıkarmadı bana Mosso.
Dediğim gibi son karar sizin :)

Cihanyunus

Üye
Tepki
0
İsim
Cihanyunus
Arkadaslar herkese merhaba ben de kron tx500 alarak bisiklet dünyasına adım attım. Bir soru sormak istiyorum. Ön teker takilirken milin yanlarinda yaylar var. Bir tarafi genis bir tarafi dar yaylar.O yaylar 2 tane mi olmalı bir tane mi ? Sayet ben de bir tane var. Mandal tarafında. Eğer 2 tane olmalıysa nereden bu yayı bulabilirim. Iģdırdayim burada malesef bu işlerden anlayan bisikletci yok.