Kredi kartlarına boykot 21-22 Haziran 2007

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kredi kartlarına boykot çağrısı
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), “Borçsuz 2 gün, dertsiz 2 gün” boykotu çağrısı yaptı

01.06.2007 15:59
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), başlattığı “Borçsuz 2 gün, dertsiz 2 gün” boykotu çerçevesinde, 21-22 Haziran 2007 tarihlerinde kredi kartı ile alışveriş yapmamaları konusunda tüketicilere çağrıda bulundu.

TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası konferans salonunda düzenlediği basın toplantısında, “kredi kartlarından hukuksuz ve haksız olarak alınan yıllık kart ve işlem ücreti uygulamasının devam ettiğini” söyledi.

Bu nedenle tüketiciler olarak kredi kartında haksız alınan yıllık kart ücretleri ve yıllık banka işlem ücretlerini protesto ettiklerini belirten Çetin, şöyle konuştu: “Bankacılık alanında tarafsız olması gerekirken ikinci bir Bankalar Birliği gibi çalışan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna, tüketiciyi yolunacak kaz olarak gören ve tüketicinin sırtından yılda 4 milyar dolar haksız kazanç edinen bankalara, tüketicilerin sorunlarına sahip çıkmayan, ilgi göstermeyen siyasi partilere sorunlarımızı hatırlatmak için tüketimden gelen gücümüzü kullanacağız. (Biz buradayız varız) diyeceğiz.
Bunun için 21-22 Haziran 2007 tarihlerinde 2 gün süreyle kredi kartı ile alışveriş yapmayacağız. Tüm tüketicileri bu boykota omuz vermeye, kendi sorunlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.” Çetin, söz konusu boykota TÜKOBİR, Tüketici Koruma Derneği, Tüketici Hakları Deirneği, TÜKSAVDER, DİSK, KESK, Kamu-Sen, TÜRMOB, ASMMMO gibi kuruluşların destek verdiğini kaydetti.

“KREDİ KARTLARINI BİLİNÇLİ KULLANIN”

Modern bir ödeme aracı olan kredi kartına karşı olmadıklarını, ancak haksız şekilde alınan yıllık ücretlere karşı çıktıklarını anlatan Çetin, bir karttan 25-60 YTL arasında yıllık ücret alındığını, bunun da tüketiciler üzerinde gereksiz bir yük olduğunu ifade etti. Tüketicilere kredi kartını bilinçli kullanmaları için de çağrıda bulunan Çetin, “Kredi kartı modern bir ödeme aracıdır. Ancak gelirinize göre harcamazsanız borçtan kurtulamazsınız” dedi. Çetin, 2007 ilek 4 ayında yerli ve yabancı kredi kartları ile 436 milyon 484 bin 233 adet işlem gerçekleştirildiğini ve toplam 40 milyar 781,08 milyon YTL harcama yapıldığına dikkati çekti.

Haberturk internet sayfasında gördüm. Forumda da duyurmak istedim. Bol kazançlı günler.

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu
Scudo

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba

Çok güzel bir boykot bende daha dün fazla kartlarımı gidip kapattırmayı ve elimde tek kart bulundurmayı düşünüyordum. Her kart başına 30 Ytl gibi saçma bir rakam aldıkları düşünülünce.
Bu boykotu aslında fazla kartları geri iade gününü de kapsayacak şekilde uygulayabilsek, sanıyorum bankalar bu fahiş kart ücretlerini oturup düşünmeye başlarlar.

Paylaşım için teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: abdullahabdullah

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
paylaşım için teşekkürler dilekce yazılıp muracat eidldiği zmana bazı bankalar geri iade adiyorlar diye biliyorum banada bu ay gelmiş yazıp dilekcemi gönderecem.ama boykot etmeyi düşünmüyorum çünkü ödenmesi gereken bir çok seyi vadeyi biraz daha uzatıyoruz bizim için çek gibi bir sey oldu simdi çek kullanmıyoruz hiç olmassa çek defteri başınada epey bir ücret ödeniyor birdiğim kadarı ile.birde söle bir sorun var çekde tanıdıgın kıramadıgın biri gelir hatır çeki alıyor bir iki derken defterinde yarısı gidiyor.bizim gibi iş için kulanan kişiler çok faydalı bir sey bence.

• Beğen
Tepkiler: abdullahabdullah

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mâlum, bazı bankalar bırakın kart ücreti iadesini, kartın iptalini, hesabınızın iptalini bile yapmıyor, kavga - gürültü oyalama taktikleri yapıyor.

Zannediyorum ki sözleşme yapılırken bankada "Kart ücreti istenmemesi halinde sözleşmeyi kabul ediyorum" diye işlem yaptırabiliyorsunuz. Tabi ki bu bankanın kendi politikasına göre değişir.

Şu anda benim başıma böyle iş gelmedi. 30 ytl de az değil yani, pedal parası :D yıl bazında düşünürsek devede kulak tabiki.

Sizlere de teşekkürlerimi sunuyorum.