Kredi kartı madurlarına imkan......

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.166
İngiltere'de de uygulanan sistem şöyle: Kart borcu olanlar, yüzde 130'lara varan fahiş faizden kurtulmak için yüzde 1 faizli morgıç kredisi alıyor. Kartları kapatıp, uygun taksitlerle borcunu ödüyor.MİLYONLARI DERTTEN KURTARIR
OCAKLARIN sönmesine ve intiharlara neden olan kredi kartı faciasının bir yenisi adım adım yaklaşıyor. TAKVİM, kara listede bulunan ve borcunu ödemekte güçlük çeken milyonları ilgilendirecek bir öneri sunuyor. Yüzde 100'leri aşan kredi kartı borçlarını 10 kat daha ucuz olan morgıç (mortgage) kredileriyle kapatmak mümkün.

PARA AVUKATA VERİLİYOR...
İNGİLTERE başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulanan sistemin, gerekli düzenlemeler yapılırsa Türkiye'de de yürürlüğe girmesi mümkün. Sistemde, morgıç kredisi kişinin avukatı aracılığıyla veriliyor ve konut ipoteği dışında herhangi bir kefil aranmıyor.

1- Bir kişinin 5 ayrı bankaya 50 milyar lira kredi borcu var.

2- Morgıç veren başka bir bankaya gidip, 70 milyar kredi talebinde bulunuyor.

3- Banka, talebi inceleyip onaylıyor.

4- Kredi batağındaki kişi, avukatı ile birlikte bankaya gidiyor. Banka, parayı borçluya değil, avukatına veriyor.

5- Avukat, müvekkilinin 5 bankaya olan borcunu sıfırlıyor, geri kalan parayı da müvekkiline teslim ediyor.

6- Yüzde 130'lara varan faizle sürekli katlanan borç batağından kurtulan kişi, aldığı krediden arta kalan miktarı isterse bir bankaya yatırıp küçük de olsa faiz alıyor.

7- Borçtan kurtulan kartzede, Morgıç aldığı bankaya aylık yüzde 1, yıllık yüzde 14 faizle ve uzun vadelerle borcunu rahatlıkla ödüyor.


***

Kart borcuna çare

Yıllık yüzde 100'leri aşan kredi kartı borçlarını 10 kat daha ucuz olan mortgage kredileriyle kapatma umudu doğdu. Avrupa'daki sistem, ülkemizin gündeminde.

Kredi kartı mağdurları, mortgage ile kurtuluyor. İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulanan kredi kartı borcunu mortgage ile kapatma sistemi, Türkiye'ye de gelebilir.

İngiltere'de yatırım ve kredi danışmanlığı yapan Strategy Finance'ın Direktörü Alp Ceylan, kredi kartı borcunu ödeme sıkıntısındaki tüketicilere mortgage kredisi alarak, ağır faiz yükünden kurtulmalarını önerdi. İngiltere'de sistemin tamamen yasal zeminde yürüdüğünü ve çok rağbet gördüğünü belirten Ceylan, bu sayede yıllık ortalama yüzde 20 olan kart faizinin mortgage kredisiyle yüzde 5'e kadar düşürülebildiğine dikkat çekti.

'EN AKILLICASI HARCAMAMAK'
Kredi kartının Türkiye'de olduğu gibi İngiltere'de de cepteki bomba olarak görüldüğünü vurgulayan Alp Ceylan, "En akıllıcası kredi kartlarına fazla yüklenmemek. Ama yapılmışsa evlerin üzerinden 'mortgage' ya da 'remortgage' sağlayarak borcu kapatmak gerekir. İngiltere'deki kredi kart faizleri yüzde 18- 20 arasında, 'mortgage' faizleri ise yüzde 4,5-6 arasında. Basit bir matematik hesabı bunu gerektiriyor' diye konuştu.

TÜRK KARTZEDELER SEVİNECEK
Türkiye'de faizlerin İngiltere'ye göre 5 ila 6 kat yüksek olduğuna işaret eden Ceylan, bu sistemin Türkiye'de kredi kartı batağındaki tüketicileri kurtaracağını kaydetti. "Umarım Türkiye'de de İngiltere'deki sistem örnek alınır ve kredi kullanıcısının hakları gözetilir' diyen Ceylan'a göre, kart mağdurlarına "mortgage" sistemiyle düşük faiz sağlanarak rahatlamasına yardım edilebilir. Halen İngiltere'de uygulanan sistemde mortgage kredisi kişinin avukatı aracılığıyla veriliyor ve konut ipoteği dışında herhangi bir kefil aranmıyor.

kaynak.nethaber.Erkan KIZILOCAK
 
Scudo

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
327
Tepki
29
Şehir
caddebostan
taksitle alsınlar abi
şartmı peşin gibi alması
ne gerek var ki peşin gibi çektirmeye
taksit engüzel seçim
bence ama