Köy yolları için dağ mı tur bisikleti mi

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Merhabalar, ben asfaltta ve köy yollarında kullanmak(uzun yolda) için hangi tür bisiklet almam gerektiğini bilemedim. Mesela şu linkteki gibi bir tur yapmak istiyorum:
(link)
Böyle bir tur için ne tür bir bisiklet almak lazım.Ben tur bisikleti daha iyi olur diye düşündüm linkdeki gibi bi tur için ama Kadir bey(kendisine ) dağ bisikletini tercih etmiş . ne yapacağımı bilemedim.Kafam karıştı.

Scudo
Tepki
3
Dağ bisikletleri engebeli yollar içindir tur bisikleti ise turlarda asfalt kullanılır ben dağ bisikletini tavsiye ederim :)

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Dağ bisikletinde orta amortisörlü isteyip istememeniz de önemli.

Ben olsam köy yolu yani toprak yolları da dikkate alarak orta ve ön amortisörlü dağ bisikleti alırım fakat en az 2 inch taban kalınlığı olan lastikleri söker 1.5 inch'lik yol lastiği takarım.

Ve böylece hibrid bir bisikletiniz olur. Kalın ve dişli lastiklerin çok sürtünmesinden kaynaklanan aşırı yorucu sürüş ortadan kalkar.

Amortisörler toprak köy yollarında üzmez; daha ince lastikler de asfaltta üzmez.

Tepki
5
Bisiklet
Bisan
Dayanıklı turda diyen olabilir. Dağ bisikleti çoğunlukta olur büyük ihtimal. Ama alırken birçok şeye diikkat etmen gerekiyor. Amatisör mm olayı, çift amasör olursa yorar, ayakkabının kilitlenebilir ve pedalın kilitlenebilir, amartisörün kilitlenebilir olması, boya göre kadro ve daha birçok şey. Bunlar okuduklarımından performans için. Güvenlik içnde bir çok şey gerekiyor.
Alma olayına girecek olursan araştırdın. Birçok şeyi öğrendin. Görmeden alma. Diyelim 200 km uzaklıktasın alabileceğin yere hem biraz gezersin hem de karar verirsin. Ama kesinlikle yanına kalem kağıt al yaz özellikleri GÖREREK AL. GÖZÜNLE GÖREREK. :) Bunu yaşadım. Nette bazı bisikletleri görürsün. Tam aradığım gibi. Yazdığım özellikler bunlardı. Bir de gelir Türkiye için ayrı ürettikleri içn güm.

Tepki
5
Bisiklet
Bisan
(link)

şu meridaya bak bütçe önemli tabi. :)=

Ama özellikleri yazdığı gibi midir bilemem!

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Hocam bozuk yollu yerlere gidene kadar asfaltta baya bi yol gitmek zorundayız :) Asfaltta dağ bisikleti tekerleri ile daha mı fazla enerji harcıyoruz tur bisikletlerine göre ? Bariz bir fark var mıdır ?

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Hocam kilitli maşa yoksa bisiklette , yol lastiği ile asfaltta sürünce o amörtisör enejiyi emmez mi ? Ben öyle diye biliyorum ?

@Özgür Türker

Tepki
5
Bisiklet
Bisan
Dağ bisikleti ağırdır. Benim verdiğim hibrit ama tek amöserli.

Amortisör gücü emiyor. Çift olursa daha da emer. Bi de 2. amortisörün sebebi dağlık arazi, öyle böyle dağlık arazide, için. 2. Amörtisör artı ağırlık ama.

Yukarıda verdiğim hibrit tek amirtösür. Ama bütçeye uygun olanı özellikleri farklı aynı tip birçok vardır. Hibritte lastik farklı. Kadroyu filan bilemem. Şimdi işaret parmağını duvara sürt. Bi de iki parmağını duvara sürt. Kalınlığın etkisi ortada. Ama denemedim. Parmak örneği saçmada olabilir. Sürtünme artıyor ilerleme yavaşlıyor. Belki farklı açıklaması vardır.

• Beğen
Tepkiler: ali şirin
Tepki
5
Bisiklet
Bisan
Bence bu tür ama. İnce lastik ne gibi güvenlik vb. sorunları oluşturur bilemem.

(link)

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Ön amortisörlü bir dağ bisikleti derim ben , tur bisikletleri ince lastik olduğundan mıcırlı ve çukurlu yolda pek güven vermiyor.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@ali şirin

Şöyle bilimsel açıklayayım:

Fnet = Fuygulanan – F sürtünme

Yani bisikleti iten toplam kuvvet; sizin uyguladığınız kuvvetlerden tüm sürtünmeleri çıkardığınızda elde ettiğiniz net kuvvettir.

Sürtünmenin içine lastik yol sürtünmesi, göbeklerin sürtünmesi, zincir sürtünmesi, amortisör sürtünmesinden kaynaklanan kayıp vs. bir çok etken var. Ama bunlar kendi içinde önem sırası gösterir. Örneğin göbek sürtünmesi çok azdır.

İnsanların yaptığı en büyük hata tüm suçu amortisöre atmaları; bu bir efsaneden ibaret. Hele ki amortisör sertlik ayarı varsa hiç üzülmenize gerek yok. Ayar olmasa bile çok korkmayın.

1 numaralı kayıp ve sürtünme, kalın ve dişli lastik sürtünmesi.

Ben çift amortisörlüde 2 inch dişli tabanlıdan 1.5 tabanlı yol lastiğine geçtim. Sonuç, eşekten inip ata binmek gibi oldu.

Benim önerim çift amortisör, alüminyum kadro dağ alın; lastiklerini değiştirip 1.5 yol yapın; alın size muhteşem hibrid. Hem köyde hem asfaltta.

1.5'luk lastiklerin çiftinin sıfırı yaklaşık 30 tl'den başlar. Yüksek maliyeti de yok. Mevcut iç lastik 1.5'a uyar mı ona da bakmak lazım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
MTB'den melez/hibrit falan olmaz arkadaşlar. Köy yolu için de MTB'ye falan gerek yok. Bir adet tur bisikleti çok daha iyi iş görür, çok daha rahat ettirir. Şehir/tur bisikletlerini narin varlıklar olarak görmekten vazgeçin artık. Hatta yol bisikletlerini de.

Bana kalsa cyclocross önereceğim ama bütçeyi aşabilir. Cyclocross gibisi yok bu tip yolculuklar için. :)

Bütçeniz ne kadar? Öner göre tur bisikleti önerebilirim.

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Hocam hibrit bisikletin tek farkı lastiği mi ? Bir de hibrit bisiklet fiyatları biraz daha fazla galiba benim bütçeme göre.

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Hocam bütçemi çok çok zorlarsam max. 1000 lira yapar ama ilk bisikletim olacağı için en baştan çok para dökmeden alsam daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Eğer seversem ileride daha iyisini alırım diye düşünüyorum. Ben 91 kilo 182 boyunda bi vatandaşım. Bisiklet ne kadar hafif de olsa ben üzerine binince yeterince ağır olacaktır zaten :)) O yüzden benim sizden isteğim , verdiğim enerjinin hakkını verebilecek en uygun fiyata bisiklet, şuyu olsun buyu olsun istemiyorum sadece sürtünmeden , amörtisörlerden dolayı olan enerji kaybı minimum olan bir bisiklet olsun yeter. Yani boşa kürek sallamış olmayayım.

@ahmetcan44

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Pazarlıkla önerebileceğim bisikletlerin başında Merida Crossway 20V geliyor.

(link)

12-13 kilogram ağırlığında olur bu tip bisikletler. Bagajdı, heybeydi derken 14-15 eder haliyle. Normal diyebiliriz. Düz yolda maşayı kilitlersiniz, rahatça gidersiniz. Engebeli yollarda da maşayı serbest bırakıp, keyif yaparsınız. Melez bisikletin tanımı biraz geniş. Birçok bisiklete melez deniyor. Bu önerdiğim ise şehir/tur bisikleti denebilir.

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Hocam detaylı anlatımınız için gerçekten çok teşekkür ederim.
Benim aslında hali hazırda bir bisikletim var 7 8 sene önce toplama almıştım 150 liraya . Ön ve orta amörtisör var . Dağ bisikleti. Uzun yola bu bisikletle çıkılmaz diye düşündüm , amörtisörler enerjiyi emer diye. Sırf o yüzden alacağım bisikletteki tek kriterim amörtisörü açıp kapatabilme özelliği oldu(önden kilitli maşalı idi bunun adı yanılmıyorsam) .
Şu halde en büyük problem tekerler ise ben bu bisikletime bi yol lastiği taktırırsam yeni bisiklet almama gerek kalmaz (70 km mesafe gitmeyi planlıyorum günde) ? Bisikletin ağırlığını hesaba katmıyorum çünkü ben yeterince ağırım zaten bisiklet hafif olsa nolcak :)

@Özgür Türker

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@ali şirin

Minimum enerji kaybım olsun diyorsan alüminyum kadro, hiç amortisörsüz, ön/arka V-fren yol/tur bisikleti uygun olur. Sadece seleyi jelli sele veya daha konforlu yumuşak seleyle değiştirirseniz köy yolunda da rahat edersin. Bu tip seleler profesyonel olmayanları 20-50 tl arası.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@ali şirin

Maddi durum yani bütçeni bilmemekle birlikte; bence en azından 1.5 inch taban kalınlıklı lastik al mevcut bisikletin üzerinde en azından dene. Memnun kalırsan belki hiç yeni bisiklet almayacaksın bile. 1.5'luk lastiklerin çifti yaklaşık 30 tl'den(CST marka gibileri) başlar.

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Hocam dağ bisikletine yol lastiği taktığımı düşünelim. Yanıma da dağ lastiği alsam , bozuk yola gelince yol lastiğini çıkartıp dağ lastiğini taksam olur mu ? Bu tarz şeyleri yapıyor mu bisikletçiler , yani yolun durumuna göre inip lastik değiştirip yeni lastikle yola devam etmek gibi şeyler ?

@Özgür Türker