Kovada Gölü Kampı (Trans-Toros kamplı gezi 1. gün)

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Gürsel Bey(Akay) ile uzun zamandır kamplı ve güzel bir gezi yapma niyetimiz vardı. Şafak Hoca'mız devreye girince bu hayalimiz hızlandı ve sonunda gerçek oldu. Önceleri Lykya yolunun tamamını veya bir kısmını geçmeyi veya orta toroslarda Hadim, Taşkent yaylalarından Akdenize inmeyi düşündüysek te sonunda Eğirdirden başkayıp, Kovada Gölü ve milliparkı, Yazılı kanyon, Bağırsak deresi ve kanyonu, Tota dağı, Şeytan dağı, Köprülü kanyon, Selge antik kenti, Aspendos ve Antalya güzergahını geçmeye karar verdik.
  16 eylül 2006 da İstanbul dan trenle gelen ekiple buluşmak üzere Konya dan Eğirdir şehir merkezine doğru yola çıktım.
  Beyşehiri geçtikten sonra Fele dinlenme tesislerinde beni Eğirdire götüren arkadaşım Olgun bey ile bir kare:
  [​IMG]

  Nüfusu 17000 olan Eğirdir bağlı olduğu il olan Ispartaya 34 km uzaklıktadır Eğirdir kentinin Lidya'nın son hükümdarı Kroisos (M.Ö.560-547) tarafından kurulduğu ve ilk adının da "Krozos" olduğu sanılmaktadır. Eğirdire yaklaşırken bir kare:
  [​IMG]

  Şehrin iç kalesi de Lidyalılar tarafından yaptırılmıştır.Romalılar döneminde ilçe Prostanna diye anılmıştır. Yörede ilk Türk yerleşiminin 1071'den birkaç yıl sonra gerçekleştiği sanılmaktadır.
  Lydia’lılar tarafından yapılan ve Selçuklularca onarılan kalesi ayaktadır.
  Kentin kıyısında yer alan Eğirdir gölünden çeşitli manzaralar.
  [​IMG]

  [​IMG]


  EĞİRDİR GÖLÜ

  517 km2 yüzölçümü ile Türkiye'nin 4. büyük gölü olan Eğirdir Gölü deniz seviyesinden 1000 m. yüksekliktedir. Kuzeyde kalan ve daha küçük olan kısmına Hoyran Gölü, güneyde kalan kısmına Eğirdir Gölü denilmektedir. Her iki bölüm Hoyran Boğazı ile birbirine bağlanır. Gölde Eğirdir'e bir yolla bağlanmış olan iki adacık bulunmaktadır. Birincisi; Canada, ikincisi; Yeşilada'dır.
  [​IMG]


  Kent merkezindeki kervansaray, medrese, Baba Sultan ve Eflatun Dede Türbeleri iyi durumdadır.
  HIZIR BEY CAMİSİ
  Eğirdir'de bulunan camilerin en büyüğü olup, ilk defa Hızır bey tarafından yaptırılmıştır (1327 - 1328). Cami 1814 yılında tamamen yanmış, Yılanlıoğlu Şeyh Ali Ağa'nın önderliğinde yeniden yaptırılmıştır. Kemer üzerindeki minaresiyle dünyada tek olduğu iddia edilmektedir. Bu kemerin altından ironmanı geçerken görüyorsunuz.
  [​IMG]

  Eğirdir deki yarım adada Kadir Can Beyin antika kilim ve doğa sporları merkezinde buluştuktan sonra ekip elemanlarıyla birlikte gezinin rotası hakkında son rötüşları yapıyoruz. Sol baştaki kişi Nurtay Yatman olup kendisinin dağcılıkla ilgili kitabı da mevcut. [​IMG]

  Ekiptekilerin isimleri kısaca şöyle: Gürsel, Şafak Hoca, Ömer I ve II, Hakan, Ali, Ebru, Gürdal, Cüneyt, Ahmet, Mete ve Mesut.
  Kadir ve Williams turun ikinci günü geri döndüler. Manuel ise 4. günü sabah döndü.
  Gezimiz toplam 6 günümüzü aldı. Ve tur sonunda benim kilometre saatimde Eğirdir Antalya arasında toplam 377 km. Yazılı idi. Zirvesine yaklaştığımız en yüksek dağ yaklaşık olarak 2500 mt. ile Şeytan dağı idi. Gezideki temel amacımız bisikletle uzun yol yapmak değil, yazının başında bahsedilen rotada trekking, rafting,camping yaparak doğayla başbaşa kalmak ve bölge coğrafyasını ağacıyla, taşıyla, deresiyle, gölüyle, pınarlarıyla, alabalıklarıyla, havasıyla, insanıyla birlikte tanımak ve öğrenmek idi. Gezi notları ve fotolar çok fazla olduğu için her günün hikayesini ayrı ayrı anlatmaya çalışacağım.
  İşte ilk günkü rotamızın haritadaki yeri.
  1.nolu nokta ilk günkü kısa yolculuğumuzun başlangıç noktası , 2 nolu yer ise ilk günün akşamı kamp kurtuğumuz Kovada gölünün Güney ucudur.
  [​IMG]
  Tekrar kaldığımız yere geri dönerek.
  Kadir Can beyin dükkanının önünden bir manzara
  [​IMG]

  Ekip son hazırlıklarını yaparken yarımadadan çektiğim birkaç manzara fotoğrafı daha:
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ve ekip Eğirdir Konya istikametinde yola düşüyor
  [​IMG]

  saat 14 sularında başladığımız yolculuğumuzda Konya istikametine doğru giderken Yenişarbademli sapağından güneye doğru dönüyoruz.
  [​IMG]

  Pınarpazarı köyünün tozlu yollarından ve uçsuz bucaksız elma bahçelerinin arasından Tepeli ye doğru gidiyoruz. Saat 14:20. Bir tatlı su çeşmesinin başındayız.
  [​IMG]

  Yolumuz boyunca bizi takibeden sağ tarafımızdaki sıradağların eteğinde Antalya-Çandır karayolu bize uzaktan eşlik ediyor. Hemen yanıbaşında seyahat ettiğimiz dere ise Kovada çayı.
  [​IMG]

  Sipahiler yolundan, Ayvapınarı geçiyoruz. Kovada kanalı boyunca seyahatimize devam ederek Kırıntı yı da geçiyor ve ensonunda Sütçüler istikametine dönüyoruz. Yol boyu takip ettiğimiz Kovada kanalı bize kendine özgü manzaraları ile eşlik ediyor.
  [​IMG]


  Saatlerimiz 16:40 ı gösterdiğinde Kovada gölüne varıyoruz. Kamp yerimizin Kadir Can beyin dükkanına uzaklığı 35 km.
  [​IMG]

  Otomobili ile Kovada ya gitmek isteyenler için; Akdeniz Bölgesinin güller bölgesinde yer alan Milli Parka, Isparta-Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 km.lik bir yol ile ulaşılmaktadır.
  [​IMG]

  devamı aşağıda
   
 2. #2
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Kovada Gölünün meydana gelişi, Batı Toroslarda görülen karstik göllere benzer.Havzaya düşen yağmur sularının fiziksel ve kimyasal aşınmasına eklenen tektonik yer hareketleriyle şekillenen göl, karstik bir polyedir.
  [​IMG]

  Eğirdir Gölünün güneye doğru uzantısı olan Kovada Gölü, sonradan aradaki dar vadinin alüvyonlarla dolması sonunda bugünkü şeklini almıştır.
  [​IMG]

  Tatlı su levreği (sudak), tatlı su istakozu ve sazandan meydan gelen göl faunası sayı olarak oldukça iyi durumdadır.
  [​IMG]


  Gölün Güney ucunda güzel bir kampyeri buluyoruz. Aşağıdaki fotoda ekibi kamp mahalline girerken görüyorsunuz.
  [​IMG]

  Saat 18-19 sularında hava kararmadan çadırlarımız kurulmuş oluyor.
  [​IMG]

  Sıra geliyor karnımızı doyurmaya.. Balık tutmayı bilen arkadaşlar bu işle uğraşıyorlar
  [​IMG]

  Ben de Gölün doğu kıyısı boyunca yaklaşık 7 km. Daha pedallayıp toplam 42 km. Yol yapmış oluyorum. Ancak çektiğim fotoları bir görseniz değil 42 km. Ye belki yüzlerce km pedal basmaya değer.
  Buyrun ilgi ve zevkinize sunulur.
  Kovada gölünde gün batımı manzaraları.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Nasıl mutlu olduğumu anlatamam, işte hayat bu, işte nefes almak bu, işte cennet bu...
  [​IMG]

  Kamp yerine tekrar döndüğümde çadırlarımızın içinden seyrettiğimiz manzara şöyleydi.
  [​IMG]

  İnsan seyretmeye doğayımıyor. Bu gölde güzel bir akşam banyosu yapıp süper rahatlıyorum. Her şey doğal. Gölün suyundan biraz içiyorum, çok tatlı. Ama biraz balık gibi kokuyor. Olsun gölün tadı öyle çıkar.
  [​IMG]

  Arkadaşlarımızın temin ettiği balıklar önce bir güzel temizlenip yıkanıyor.
  [​IMG]

  Sonra kamp ateşinde güzelce ızgara yapılıyor.
  [​IMG]

  Gerisini anlatmaya gerek yok. Balıklara ne olduğunu herkes tahmin edebilir. Gece 22:45 de kamp uykuya geçiyor ve ben direk sabah nasıl uyandığımızla devam ediyorum.
  [​IMG]

  Çadırlar toparlanıyor..
  [​IMG]

  Yola çıkmadan evvel ben hatıra olarak gölün kenarından karstik bir taş alıyorum.
  [​IMG]

  Kovada gölünden ayrılmadan önce ekibin bir kısmını toplu halde görüyorsunuz.
  [​IMG]

  İkinci günün hikayesinde, yani Yazılı kanyon kampında görüşmek üzere..
   
  sonEr´´, Guldal, candede ve 20 kişi daha bunu beğendi.
 3. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  abi mesut abi size yakışır bir gezi düşünüş ve uygulamışsınız resimler süper anlatım tarihi bilgilerle birleşmiş çok güzel olmuş inşallah birgünde siz konyadan biz ürgüpten bir tur yaparız kalabalık mı gittiniz tura çok güzel paylaşım için tşk ederim
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 4. acumur

  acumur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mart 2006
  Mesajlar:
  582
  Beğeniler:
  585
  Şehir:
  Beşiktaş, İstanbul
  Seviye:
  Evet başladık yine.Ironman show yeni sezon bölümleriyle karşımızda.Herkese hayırlı seyirler.Mesut bey ellerinize,ayaklarınıza sağlık...:in:
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 5. mkasımoğlu

  mkasımoğlu Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2006
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  10
  Seviye:
  yakışır mesut abime .gerçekten heyecan verici bir buluşma ,türkiyenin dört bir yanından gelipte birleşen bu ekip beni çok heyecanlandırdı.pedala kuvvet konyada görüşmek üzere mesut abi :)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 6. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Aaaa ben kalabalık bir ekiple gittiğinizi bilmiyordum. Hem kalabalık hem kamplı ne güzel. Akşamları yemekten sonra şöööyle güzelce ateş etrafına yayılıp muhabbet edebildiniz mi bari? Biz yapamamıştık da çok koymuştu. Sabah kalk pedal çevir, akşam çadırları kur yemek ye yat. Hiç hoşlanmamıştım bu durumdan. Zaten uyku sorunu yaşıyorum böyle yerlerde, iki çay, iki kelam iyi gider hani ;)

  Paylaşımın için teşekkürler Mesut Abi. Devamını bekliyoruz...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 7. Ender Alıcıoğlu

  Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2006
  Mesajlar:
  2.430
  Beğeniler:
  4.175
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Mesut' cum hoşgeldin.

  Nihayet yaz iznin bitti ve foruma geri döndün. Forum bundan sonra, daha bi şenlenir artık. Seni ve anlatımlarını özlemişiz. Bize hem görmediğimiz yerleri gösterip, hemde bilmediğimiz tarih ve coğrafya bilgilerini beraber vermen çok güzel. Öğrenmenin yaşı yok. İnan senin yazıların sadece vakit geçirme amaçlı değil. İnsanın, çoğu yerde bulupta öğrenemeyeceği şeyleri bile, öğretip gösteriyor. . İyi ki aramızdasın.

  Gezinizin, güzel olduğunu, direk senden dinlemiştim. Resimlerini de şimdi görmeye başlayınca, çok güzel bir hafta yaşadığınızı anladım. İmkan olsaydı da keşke bizde gelebilseydik. Kısmet inşallah ilerde bir tarihte hep beraber olabiliriz.

  Anlatımın ve resimler çok güzel. Bu kadar yakın olmamıza reğmen , buraları görmemenin eksikliğini, şimdi daha iyi anlayabiliyorum. İnsan burnıunun dibindeki güzellikleri göremiyor. Sayende buraları, görmüş kadar oluyoruz.

  Eline ve ayağına sağlık. Sana, neşeli mutlu günler dilerim .
  Hoşçakal.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 8. Ceyhun Pekuz

  Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Mesut abi, gün batımı fotoğraflarını çekmek için sarfettiğin ekstra emek için ekstra teşekkür ederim.O tür fotorğaflardan çok hoşlanıyorum da :rolleyes:
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 9. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Sevgili Mesut Abicim. Gerçekten seni çok özlemiştik. Nihayetinde karşımızdasın ve muhteşem bir gezi ile.

  Abicim bizim görmediğimiz yerleri bu forum sayfalarına taşıyarak bizleri gezdirdiğin için çok çok teşekkür ederiz. Bir çoğumuz belki burada gördüğüyle kalacak. Belkide bu güzelliği bilmeyen birçok kişi tatil için oralara gidecek. Ne kadar güzel bi olay değil mi?

  Bu güzel geziye katılan tüm arkadaşların ellerine va ayaklarına sağlık. Yaşadığınız zevki bizlerede tattırdığınız için ayrıca teşekkürler..

  Sevgiler...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 10. #10
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Kevser hanım ne demezssiniz. Belki tur boyunca gece sohbetlerinde anlatılan fıkraları saymaya kalksanız başa çıkamazsınız.
  örneğin Gürsel beyin anlattığı bir fıkrayı aktarayım.

  Bir gün Temel, nişanlısı Fadimeye:
  -"Fadime, bu akşam bizim eve gel kimse yok" demiş.
  Fadime de akşam gelip evin kapısını defalarca çalmış, hiç açan olmamış..

  :D :D :D
   
  KevSerSeri ve Tolga Gürgün bunu beğendi.
 11. migalga

  migalga Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Atlas dergisinde bir gezi makalesi okuyormuş gibi hissettim. Elinize emeğinize sağlık.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 12. Hakan Kayisligil

  Hakan Kayisligil Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2004
  Mesajlar:
  180
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  Istanbul Kadıköy Ataşehir
  Seviye:
  Mesut hocam,

  Bu muhteşem turu senin mükemmel anlatımlarınla:in: bir kez daha yaşıyorum.
  Zaten arkadaşlara tur esnasında bölgenin özelliklerini Mesut hocanın anlatımlarından forumda daha iyi kavrarız demiştim .

  Resimlerin devamı muhteşem, forum sakinlerine duyrulur..


  :) Hakan KAYIŞLIGİL
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 13. Kemal Tecimen

  Kemal Tecimen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  mesut kardeşim ekip güzel gezi yeri seçimide fevkalede güneşin batımı süper ellerinize ayaklarınıza sağlık paylaşımınız için teşekkürler
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 14. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ironman Mesut bey'e gezimizi bize tekrar yaşattığı için teşekkürler...
   
  Mesut Girgiç ve Kemal Tecimen bunu beğendi.
 15. #15
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Hakan hocam iltifat buyurmuşsunuz. Eğer güzel şeyler anlatabiliyorsak hep birlikte yaşadığımız güzen anların sayesindedir.
  Evet gezinin devamında daha pek çok güzel foto var.
  saygı ve sevgilerimle.
   
 16. vagus

  vagus Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2006
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  yarimin kalbinde
  Seviye:
  sizin anlatımınızdaki gerçekçilik bu sporun ruhununa çok yakın. gezi ve outdoor dergilerindeki plastik tad yok. teşbihte hata olmaz sizinki kupada filtre kahve tadında.
  iyiki varsınız
   
 17. #17
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Bu harika yorumunuz için teşekkürler.. Bence iyiki sizler de varsınız.. :in:
   
  Tolga Gürgün bunu beğendi.
 18. Ömer VATANSEVER

  Ömer VATANSEVER Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  KOCAELİ
  Seviye:
  Mesut Hocam,

  Ben de bu sabah döndüm. Özledim hepinizi yaw...

  Görüşmek üzere...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 19. #19
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Valla ömercim ben de senin tabiatla ve dünyayla ilgili orijinal ve objektif gözlemlerini özledim.
  Yokuşların da tadını çıkara çıkara yani yavaş yavaş ne de güzel çıkardın. Yani bisikletin de yorulmuyordu eminim bu zevkli tırmanışlarda. Hem yokuşları hem de sohbeti ihmal etmiyordun.
  Ama ben kendimi tutamıyorum. Bir rampa gördümmü bana hücum duygusu geliyor.. vay benim zirkonyuma.. bir tür dağ keçisi..
  Sevgiler.

  haaaa unuttum yahu..
  bu arada sitemize de hoş geldin.. salmam seni bundan sonra.. burdayız artık ailecek.. :)
   
 20. Anıl(shopar)

  Anıl(shopar) Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  574
  Beğeniler:
  239
  Şehir:
  Erenköy, İstanbul
  Seviye:
  mesut abi söyleyecek pek birşey bulamıorum mükemmel bir gezi olmuş süper yani emeği geçen herkeze sonsuz teşekkür çok etkilendim yaa :D resimlere bakarken bi garip oldum
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

170120152989.jpg
Merhaba arkadaşlar. Belki bilmeyeniniz vardır diye burada konu açmak istedim. Şuanda Decathlon'un internet sitesinde gözükmediği için müşteriler hep mağazaya geldiklerinde farkediyorlar....
6.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...