Koşu bandı yardımıyla ne kadar ömrümüzün kaldığını öğrenmek...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Açıkçası Habertürk'te bu haberi görünce yeni bir asparagas olabileceğini veya yine İsveçli bilim adamlarının başka bir maharetini göreceğimi sanmıştım. Ama kaynağını da bulunca haliyle şaşırdım.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde Michael Blaha'nın başını çektiği kardiyologlar, 5 yıl boyunca 58 bin kişide uyguladıkları kalp stres testinin analizi sonucunda bir formül geliştiriyorlar.

Buna göre; bir kişiye koşu bandı üzerinde 3 dakikalık performans testi uygulandığında, bu kişinin 10 yıl içinde ölüm riski hesaplanabiliyor.

Formül şöyle: (12 x s) + max HR - (4 x yaş) = R

s = 2 (koşu bandında yavaş yürüme)
s = 8 (koşu bandında hızlı koşu)

R > 0 ise ölüm riski az ancak R < 0 ise ölüm riski fazla.

R > 100 ise ölüm riski %2
0 < R < 100 ise ölüm riski %3
0 > R > -100 ise ölüm riski %11
R < -100 ise ölüm riski %38

(link)

Önemli not: Üstteki formül sadece gazetede yazıyor, makalede bu formülü bulamadım! Daha da ilginci, makalede max HR diye geçen şey koşu bandındaki egzersiz sırasında ulaşılan en yüksek HR. Yani 220-yaş formülünden elde edilen değil (gazete 220-yaş yazıyor) ki bu formül de bildiğiniz üzere bir şey ifade etmiyor. (...and peak heart rate reached during exercise were the greatest indicators of death risk.)

Scudo

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
3. Balls bitti bu çıktı şimdi de :)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
koşu bandı normal kabul edilen insanlar için çöp bir alettir,zemini çok sert ve normal koşu tekniğini bozduğuna inanmaktayım,çok kilolu belli yaşın üzerinde yürüyüş yapmak dışında olan insanlar için mecburiyet olabilir,ancak imkan varsa salonlarda row,eliptik,bisiklet çeşitleri,bilhassa ip atlama,kullanılması çok daha doğru ....o sebeble bence çok takılmayın...