Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için... vol.3

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu olay genelde caddeler de başıma geliyor arkama takıldıkları zaman biraz hızımı arttırıp devam ediyorum zaten sonra bırakıyorlar.
Tek çare panik yapmamak ve kontrollü devam etmek panik yaptığınız an iş karışır.

• Beğen
Tepkiler: hakkifrutti
Scudo

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
şilede geçen hafta yolda gidiyorum bi baktım arkadan köpek havlıyor kovalıyor direk bisikletten indim aldım taşı elime küfür ediyorum sinirli bir şekilde :) taşı frlattım yanına doğru(üzerine atmadım yanlış anlaşılmasın) zaten köpek neye uğradının şaşırdı korktu kaçtı sakin olup korkmadınızı gösterirseniz birşey yapmaz zaten hayvancağız :)

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Aslında hayvancıklar alışmış yere eğilip taş alır gibi yapınca bile bir adım geriliyorlar.

Murat Alaaddinoğlu

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Ghost
@Onur Gunes

tebrik ediyorum böyle yapmaya devam et zaten sokak köpekleri dışlanmış hayvanlar sende iyice bunu dizginle sana biri tartışma anında taşı sana atmasa bile yanına atsa ne tepki verirdin biraz empati kur.

Mustafa Güldal

Aktif Üye
Tepki
45
Dün köyde 2 tane çoban köpeğine denk geldim. Hırlaya hırlaya geldiler tabi yanıma. Tecrübeli olduğum için hemencecik indim siper ettim bisikleti önüme. Teki arkadan dolaşmaya kalktı ama onlardan yüksek sesle hayır deyince neye uğradığını şaşırdılar kaldılar öyle yerlerinde :D sonra üstlerine gittim koşa koşa uzaklaştılar yanımdan. Sakin kalmak en önemli olay.

• Beğen
Tepkiler: deathsidestory

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Adana da bilenler vardır, dilberler sekisi nin orada ortalama 200 metrelik bir yokuşu iniyordum , saat 19:00 civarı. İki tane köpek karanlıktan öyle bir fırladılarki korkmayı bırakın az kalsın kalp krizi geçirecektim. Sonuç: Düştüm kadro kulağı kırıldı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
istanbullu bisikletçiler özellikle pirinççi köyü dolaylarına çok dikkat etsinler, bu bölgede yüzlerce başıboş köpek var. köpek görmeden 100 metre gitmek mümkün değil.
bir de göçbeyli çıkışında, istanbulpark'a yaklaşırken devasa bir köpek popülasyonuyla karşılaşırsınız. istanbulpark'ı 1-2 km. geçene kadar yolun iki tarafında sayısız köpek olur.

paylaşılan ilk videodaki gibi bir durumu bu yollarda yaşadım.
bir süre yürüyünce köpekler tamamen sakinleşiyor ve bu sefer işi oyuna vuruyor. hiç yanınızdan ayrılmıyor. o da iyi değil :)

peki, hızını sabit tutup bisikletten inmeden, veya bisikletten inip yürüyerek köpeklerin arasından geçmeye çalıştığı halde köpeklerin saldırısına uğrayan, ısırılan vesaire olmuş mudur acaba?
en çok tavsiye edilen taktik bu ikisi. bunlarla ilgili istatistik yapmak lazım :)

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
bence bisikletin bir rolü var ama anlayamadım. Arabayla öyle yerlerden geçerken (arnavutköy piknik alanları, göl kenarları felan mesala oradada böyle çok köpekler var geçenler, gidenler yemek veriyor yaşıyorlar) arabaya geliyorlar, kuyruk sallıyorlar, yanına sokulup kendilerini sevdiriyorlar hatta sana arkadaşlık ediyorlar. bence bunlarda şehirde bisiklet görmemiş iki ayaklılar gibi bisikleti görünce ürküyorlar, etkiye maruz kaldıklarını sanıp tepki veriyorlar.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
köpeklerin çok büyük çoğunluğu bisikletli kovalamayı bir oyun olarak görüyor, bisikletten inip yanına çağırdığınızda hoplaya zıplaya sevinerek geliyorlar veya kaçıyorlar. fakat bu demek değil ki hepsi böyle olsun, içlerinden zarar verecek olanlar illaki çıkacaktır. ayrıca bu yaz Antalya-Tekirova'da orman yolundan koyları gezerken Teke Taşağı koyu (koyun adı bu) civarında denk geldiğimiz araba büyüklüğüne iki adet domuzun yanından usul usul geçtikten sonra köpekler vız gelmeye başladı, onlara karşı daha bir soğukkanlı oldum.:)

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
bu onların yaklaşma şekli :)
siz de onlara yaklaşmayı öğrenebilirseniz eğer hiç bir sorun olmaz :) hiç bir hayvan kendini tehlikede hissetmediği sürece saldırmaz yani onlar sizi ısırmak için gelmiyorlar sizi kaçırmaya çalışıyorlar kendinizi onlara zararsız hissettirmelisiniz :)
(link)
bu adam nat geo da program yapyıor köpeklere fısıldayan adam adında, biraz izlemekte fayda var :)

Tepki
17
köpek kovucu alın fiyatları 80 liradan başlıyor ve işe yarıyor..en iyi çözüm..

B

berkay onaylıı

Misafir
@Onur Gunes

sen böyle yapmaya devam et her köpeği sokak köpeği sanma o taşı görünce iyice deliren köpekler var. dilerim denk gelmezsin.

@Mehmet Ali Çetin

dostum 80 lirayı ona vereceğine biraz sevgili ol biraz cesaretli ol

Tepki
133
Bisiklet
Mosso
Ben de şöyle bir olay yaşamıştım. Yalova'da arkadaşlarımla bisiklet sürerken bisikletli bir genç yolun karşı tarafında idi. Köpek vardı bir tane. Yolda arabalara havlıyordu. Bu arkadaşta durduk yere hoşt diye bağırdı. Köpek buna havladı bisikletinin yanında koşmaya başladı. Bisikletli de köpek yaklaşınca yüzüne doğru tekme salladı. Köpek yana devrildi düştü. Biz karşıdan hoop diye bağırdık ama çocuk hızlandı gitti. Bizde köpeğe yanaştık yavaşça az okşadık durumuna baktık. Kötü birşeyi olmayınca da yola devam ettik. Şöyle bir hadis var yanlışım varsa düzeltin. "Merhamet etmeyene merhamet edilmez".

• Beğen
Tepkiler: BetitoXXY

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayvanların da insanlar gibi bir çok çeşidi var.Sevimlisi,suratsızı,sakini,huzursuzu...Önemli olan korkmadığını gösterebilmektir.Ama senden korkmuyorum diye de hayvanın üztüne çok giderseniz o da insiyatif kullanabilir.Yani hayvanlarla karşılaşmanın bir çok kombinasyonu mevcuttur.
Mesela bir grup köpek ile karşılaştınız.Önce şöyle bir süzün sürüyüyü her sürünün bir lideri bir alpha sı mevcuttur.Öncelikle grubun alpha sı size havlar ya da size doğru harekete geçer.O ne yaparsa diğerleri taklit eder.Eğer grubun alpha sını korkutmayı başarabilirseniz diğerleri de korkup kaçacaktır.Çünkü o en güçlüdür.O korkarsa diğerleri de zaten statü gereği haddime mi ulan diyip susacaktır.Ama alpha yı bulamazsanız... :D

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Dostum böyle olduğun zaman korksan bile olduğun yerde duracaksın ve hiçbir şekilde köpeğin gözlerinin içine bakmayacaksın; bunu köpek üstüne dört nala koşarken bile yapacaksın sadece sabit dur ve ileriye bak köpekle konuşmaya çalışma. Bir kaç dakika içinde köpeğin senin üstündeki ilgisi gidecek sezar milan sağolsun!....

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okuduklarımdan anladığım yorum yapan arkadaşların sosyete işi şirin finoları derin bir yanılgı ile köpek sanmaları. Pazar günü yaptığımız ve şehrin bütün tavuk çifliklerinin yanından geçme behtbahlığında bulunduğumuz turda karşılaştığımız yaratıkları görseler herhalde serengeti ormanlarında safari yaptığımızı zannederlerdi. 30 tane kelli felli, kalıbı yerinde, sırım gibi, taşı sıksa suyunu çıkaracak delikanlıya, mahalle kabadayısı tuzsuz deli bekir gibi hırlayan, havlayan, havlamayı bırak böğüren, bize dönüp çığlık atan, bizle çılgınca eğlenip onurumuzu iki paralık eden, turdaki yegane dazer sahibi arkadaşın etrafında kenetlendiğimiz, kenetlenmeyi bırak büzüştüğümüz, araba ile o yoldan geçmenin bile sağlam büzük gerektirdiği, boyunlarında bizansın halici kapattığı, manowar ın albüm kapağında sergilediği cehennemin evladının ellerini bağlayan zincir olmasa ağzından ateş çıkaran ejderhalar gibi bir anda bizi kebab edecek o yaratıklar sizce köpek olarak adlandırılabilirmi. He canım taş atar uzaklaştırırsın. Eminimki hepimizden daha zeki bir şekilde o mayın tarlasını geçene kadar bizle oynayan, taciz havlamaları gönderen o yaratıklar (bak köpek demiyorum) o taşı erol taşvari çılgın kahkahalarla uygun yerimize monte ederdi. Alah korudu bizi öyle böyle değil allah korudu.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Köpekleri severim, hiçbir agresif davranış göstermediğim halde iki kere kuduz aşısı olmama neden olan, bir kere ayak bileğimde bir diş çiziği ile sonuçlanan, birkaç kere de sadece havlamalı köpek saldırısına uğradım hâlâ da nedenlerini tam çözebilmiş değilim. Cesar Millan'ın teorilerinin de yüzde yüz tutarlı olduğuna pek inanmıyorum. İnsanlarda dahi hiç beklenmeyen anda cinnet gelebiliyor. Hayvanda hiçbir güvencesi yok. Kendi sahibini parçalayan köpekleri de medyada görüyoruz.
Beni en çok etkileyen köpek saldırısı olaylarından biri şu idi :

(link)

Düşmanımın başına dahi gelmesini istemem...

Tepki
17
@berkay onaylıı

korkuyorum dostum elimde değiiill...abartısız belki onlarca saldırıya uğradım henüz paçayı kaptırmadım,o zaman alet filan da yoktu..köpek kısmı halden anlamıyor ne yaparsın :)

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@mehmetsunu

Usta seni bu denli edebi şekilde konuşturabilen bu köpeklerin bir fotoğrafını çektiyseniz yayınlamanızı şiddetle rica ediyorum. Öyle bir anlattınız ki dehşeti sizle birlikte ben de yaşadım. İleride planlayacağım turlarımda yolum Kayseri ye düşerse ki bundan sonra asla ve asla düşmeyecek, mutlaka Kayseriden otobüsle geçeceğim.

Bu arada köpeklerden korkuyormuyum? Köpek korkumdan gebze Ballıkayalarda yolumu değiştirip alakasız bir yerden kanyona girmeye çalışmış, 3 tepe ve 3 çatağı 6 saatte geçmeyi göze almış ıssız bir noktada domuzlarla karşılaşmış birisiyim. Dönüşte de o kaçtığım köpekler beni yakalamış ve 8-9 yaşlarında bir çocuğun köpekleri kovalamasıyla çocuğun elini öpmediğim kalmıştı.