Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için... vol.3

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
Police elektrosoklu fener tavsiye ederim. Geçen hafta sonu bizzat tecrübe ettim. Havlayarak saldıran iki köpeğe karşı kullandım. Bağırıp onlara üstünlük kurmaya çalışmama rağmen susmadılar. Aksine dahada üstüme geldiler. Elektroşok cihazını çıkarıp düğmeye basmamla kacismalari bir oldu:) Cihazin çikardigi sesi korkutma amaçlı kullanabilirsiniz.

Scudo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nonsteril
Şok cihazından bende de var.Bisiklette bulunduruyorum.Daha henüz bir saldırıda kullanma fırsatım olmadı, bir kaç defa köpek dalmasını,bağırıp çağırmamla püskürttüm.Kullanmama gerek kalmadı,saldırmayan köpeği kaçırır mı diye deneyim dedim ama onada içim el vermedi. Sadece bisikletteyken kullanması biraz zor oluyor,hani özellikle üzerine doğru koşan bir kaç köpek olunca,onu tek elle çıkartıp kullanmaya çalışacaksın,bir yandandan bisikletin hakimiyetini kaybetmemem gerekiyor.Sokak köpekleri vs çok fazla kafaya takmıyorumda,işte bazen sessiz sakin doğayla iç içe yerlerden geçesim geliyor,oralarda insanın içine bir tedirginlik geliyor.Yukardaki arkadaş gibi bir durum yaşamayı kimse istemez...
Lakin asıl tehlike, pitbull,doberman gibi köpekleri eline alıp dışarda gezdirenlerde. Son yıllarda bu tür köpeklere ilgiler çok arttı. Hani güzel köpekler,youtubede takip ettiğim kanallar var ama tehlikelilerde.Sahiplerine güvenemiyorum.Tutamaz,falan sonrası kötü.Onlar geçerken Mümkün mertebe duracak kadar yavaşlıyorum,köpeğe hiç bakmamaya çalışıyorum ama bir yandanda gözlemeden duramıyor insan...

onuremre1

Üye
Tepki
14
İsim
Onur Emre UZUNOĞLU
@Raptor8
Şuan araştırıyorum onu tam sorunu çözermi bilmiyorum ama illa etkisi olur herhalde. Elektroşok cihazı var evde, bulunsun diye almıştım köpekte işe yarayacağını düşünmedim ama yanıma alayım artık.
Alan geniş olduğunda bisikletten inip yavaş hareket etmek işe yarar gibi ama siz anlamadan bölgelerinin tam içine girip sıkışırsanız durum çok zorlaşıyor 10 dk’dan fazla mücadele ettim bi Allah’ın kuluda yardıma gelmedi uzaktan hoşt deseler dikkatleri dağılacak yönümü bulaca ama ucuz atlattım yine şükür

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Bugüne kadar bütün köpek saldırılarından yavaşlayarak ya da durarak kurtuldum. Bundan daha iyi bir yöntem bilmiyorum. Tabii bu dediklerim sokak köpekleri ve çoban köpekleri için geçerliydi. Cins köpeklerin saldırısına hiç uğramadım (pitbull vs.) ve umarım başıma asla gelmez!

onuremre1

Üye
Tepki
14
İsim
Onur Emre UZUNOĞLU
@Birhan K.

Sokak köpekleri ve köyde yada çiftliklerin önünden geçerken bende defalarca sorun yaşamadım çünkü sadece bölgelerini koruyolar veya ona zarar verip vermeyeceğimizi ölçüyorlar, izliyorlar uzakalaştıkçada tansiyon azalıyor ama bu sefer olay biraz talihsiz oldu. Yanlışlıkla bi çiftlikten içeri girdiğinizi ve köpeklerin sizi sonradan farkettiğini ortalıktada sahiplerinin olmadığını düşünün durum baya ciddileşiyor :)

Özelikle farklı 2 cins köpek varsa hatta cins köpeklerin yanında sokak köpeği varsa hepsinin tepkileri farklı oluyor, birbirlerini gaza getiriyorlar ve kontrol çok zorlaşıyor. Ama yinede en etkili yöntem bisikleti siper yapıp çok ağar hareketlerle göz teması kurmadan soğukkanlı şekilde bölgelerinden en işlek olan yoldan uzaklaşmak ben köşeye sıkışıp 1-2m üstlerine gitmek zorunda kalmasam sanırım hiç zayiatsız atlatabilecektim. Bu arada 1-2 m ilerleyemeden de ısırıldım. 1,5m'lik yükseklikten bisiklet elimde atladım mecbur.

İnşallah kimsenin başına böyle bişey gelmemesi dileğiyle herke sağlıklı pedallar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Köpekleri uzaklaştırmak için bugüne kadar gördüğüm en etkili yöntemlerden birisi, aşağıdaki havalı korna.
(link)

Bu kornayı eskiden turladığım forumdan bir arkadaşımız kullanıyordu, köpek olan güzergahlarda ne zaman turlasak kornayı kullandığı an köpekler uzaklaşıyordu. Deneyen var mı bilmiyorum ama ben kullanmadığım halde o arkadaşımız sayesinde çok faydasını gördüm.

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@Erdal Yılmaz Bu kornayı bilmem de yüksek sesin köpekleri kaçırdığına eminim. Askerdeyken gece çiftliğin birine arama yapmaya gitmiştik. Ben araçtan indiğimde bir köpek havlaya havlaya üzerime koşmaya başladı. (karanlıkta tam seçemedim ama kangaldı herhalde çünkü çok büyük bir köpekti) Neyse ki şoför arkadaş bunu farketti de aracın sirenini çalıştırdı. Siren sesini duyan köpek olduğu gibi geri kaçmıştı. O gece bir daha da yaanımıza yaklaşmadı.

Temren06

Üye
Tepki
4
İsim
Şehsuvar Koçak
Bisiklet
Trek
Öncelikle geçmiş olsun. Bende köpek kovucu var. Sokak köpeklerinde işe yarıyor. Ancak köpeğin yaşlı ve sağır olmaması koşuluyla. Şimdiye kadar hiç cins köpekle karşılaşmadım. Pitbull vs gibi. Kopek kovucuya gerek kalmadan aranıza bisikleti alarak, durup bisikleti yavaşça elle ilerleterek kurtulmak da mümkün oluyor. Köpek kovucuların yerlileri de var. 30-50 TL arası bulunabilir.İstanbul'da yasayanlar için Sirkeci'de bir kaç elektrik malzemesi satan yerde bulunabilir.

• Beğen
Tepkiler: onuremre1

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şimdiye kadar bir çok kez tecrübe ile sabittir.eğer bir köpek ısıracak ise sessizce gelip ısırıyor.beni ısırmadı ama köpek tarafından ısırılan arkadaşlarım bana hep bu şekilde anlattı.duruyordum birden köpek gelip ısırdı şeklinde genelde.havlayan köpeklerin ısırma ihtimali az bence.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Aliya
Arkadaş çok önemli bir noktaya değinmiş.İzlemenizi öneririm.

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Köpek ısırması, matematik formülü gibidir; Gidilen hıza, köpeğin ruh haline, kişinin elbise rengine, kişinin kask takıp takmamasına, köpeğin açlık tokluk haline, hava sıcaklığına, köpeğin saklandığı yere vs.

yukarıda yazdığım kombinasyonlardan yüzlerce yazılabilir.

bir köpeğe hoşt dersiniz gider, başka bir köpek hoşt demenizi tehdit algılar ve saldırır.
iri yapılı erkek bisikletçi durur, köpeğin gözü yemez, kaçar yada durur, fakat aynı köpek duran bayan bisikletçiye saldıracak cesareti kendinde bulabilir.
bazen kendi köpeğiniz bile, çiftleşme döneminde olur, sinirli olur, ufakta olsa bir anlık sizi ısırabilir.

Kısacası bu konuda öneri olmaz
İyi niyetli öneri vermek isterken, farkında olmadan başka arkadaşlara zarar verebiliriz.
Yolda giderken bir anda bacağından ısırılan motorcuların, bisikletçilerin videolarını izlerseniz, saniyeler içinde gelişen olaylarda yapılacak hiçbir şeyin olmadığını görebilirsiniz.
Bazı köpekler gerçekten profesyoneldir, sizin geldiğinizi görür, saklanır ve tam siz geçerken korkutur yada ısırırlar. Isırmasına da gerek yoktur aslında, 40 km hızla giderken birden önünüze çıkması düşmeniz ve yaralanmanız için yeterlidir.

yazdıklarım şahsi fikrim ve tecrübelerimdir. "15 yıl evinde büyük köpeklerle yaşayan bir insan, rottweiler, malamut, husky"
örneklerim kimsenin yazdıklarına karşılık olarak yazılmamıştır, lütfen yazdıklarımın içinden birşey cımbızlayıp, o konuda tartışmaya girmeyin, kendi fikir ve görüşlerinizi ayrıca yazın.

Hiçbir köpek türünden korkmam, saldıran köpeği zarar vermeden etkisiz hale getirebilecek reflekslere sahibim. fakat yine de köpekler yüzünden idman yapamadığım bölgeler var. sürü halinde saldırıyorlar !

Isırıksız günler dilerim

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nonsteril
:D aynen %99 etkili

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@mariokaldato O etkili olmadığı %1 de kesin bana denk gelir. Öyle de şanslı bir insanım :D :D Hiç köpek olmayan bir rotada bisiklet sürmeye kalkarım, karşıma bir sürü köpek çıkar. Sanki ben bisiklet sürmeye çıktığımda kendi aralarında haberleşip benim süreceğim güzergahta toplanıyorlar :D

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ilter Elmas
:D Dernek kurmuşlar diye duydum " Ilter'i korkutma partisine tüm patidaşlar davetlidir not : Cemiyetimiz yemeklidir" :D

• Beğen
Tepkiler: Ilter Elmas

mhlc

Üye
Tepki
86
evet sonunda benim de başıma geldi. bisiklet grubuna tura çıkacam dedim kimse yanaşmadı, ben de tek çıktım. sehrin yaklaşık 12 km dışında sağda kapalı bir dükkan önündeki tasması açık irice bir köpek beni görünce hemen yerinden doğrulup havlayarak üzerime koşmaya başladı. aklıma bu başlıktaki tüm öneriler geldi. hemen bisikletten inip onu sevecek ve besleyerek küçük sürprizler yapacaktım yok pardon bisikleti köpek ile arama alacaktım. ama daha ekim frene gitmeden köpek dibime gelmişti bile. dişlerini gördüm keskin ve büyüktü. diş etleri kıpkırmızı ve sağlıklıydı.
hafif yokuştu, sayaca baktım, hızım 20 civarı. aklıma tekerlerin 23 mm ve suluğumum boş olduğu için hafif olduğu geldi. yetiş ya muhammed yetiş ya grupset dedim. basarsam 30a çıkarım, çok geride bırakamam ama yorarım diye düşünerek vitesi büyütüp bastım valla. şansıma sol şeritler boştu ve en sol şeride geçtim. aslında bu bir refleks ile oldu, sakin kafayla olsam kesinlikle geçmezdim. bu arada şansıma bir araç geldi sol şeritten ve köpeği kaçmak zorunda bıraktı.

küçükken köpek ısırdığı için fobim var. uzun zamandır şehir merkezinde hep köpeklerin yanından geçerim ama hiç havlayan olmadığı için epey bir artmıştı cesaretim. şimdi başa dönmeyiz inşallah.

bir üstteki mesajdaki videoyu da gördükten sonra... sanırım yanıma bir bıçak alacağım. en son ihtimal için.

dönüşte 3 çocuk gördüm başka bir yerde, abi bizi ileri geçirir misin köpek var diye. indim bisikletle, onlarla yürüdüm. köpek de gitmişti zaten. deneyecektim bu yöntemi, deneyemedim.