Konya'da bisikletlilere ceza yağdı

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Sabat gazeteyi elime ilk aldığımda gördüğüm ilk başlık:
Bisiklet sürücülerine para cezası yağdı
"<Başbakan geldi bisikletler kayboldu>" konusundan sonra bu haberi görünce önyargıyla dolup taştığımı farkettim.
İçimden bir ses:
-Polislerin haklı olduğundan şüphem yok
Diğeri ise
-Bu yine petrol şirketlerinin işidir. Akıllarınca bisikletlileri alt etmeye çalışıyorlar diyordu.
Fazla uzatmadan haberi geçeyim.
Naçizane yorumumu sonraya bırakayım.

• Beğen
Tepkiler: Aykut Subaşı
Scudo

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Konya'da yaz aylarında 7'den 70'e birçok kişi ulaşımını bisikletle sağlıyor. Trafikte çoğu zaman aksamalara yol açan bisiklet sürücülerine, en çok şerit ve kırmızı ışık ihlalinden ceza kesiliyor.Bisiklet ve motosiklet kullanımı açısından 'Türkiye'nin Çin'i' olarak nitelendirilen Konya'da, bisiklet sürücülerine kırmızı ışık ihlali, yanlış şerit kullanma gibi hatalardan ceza yağıyor.

http://medya.zaman.com.tr/2008/07/03/bisiklet.jpg

2008'in 6 aylık döneminde kırmızı ışık ihlali, yanlış şerit kullanma ve ters yönde ilerleme gibi hatalardan bin 43 bisiklet sürücüsüne toplam 60 bin YTL para cezası verildi.

Konya Emniyet Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, her evde bir bisikletin bulunduğu Konya'da havaların ısınmasıyla birlikte 7'den 70'e birçok kişi, ulaşımını bisiklet ve motosikletle sağlıyor. Çocuklar okulların tatile girmesinden sonra bisikletleriyle sokaklarda gezerken, birçok kişi işyerine, alışverişine ya da günlük işlerini yapmak için kent merkezlerine bisiklet ve motosikletle gidiyor. Bu kadar yoğun bisikletin sabah ve akşam yollarda olması trafik güvenliğini tehlikeye sokuyor. Yeterli bisiklet yolunun bulunmaması nedeniyle şehir içi yollarda motorlu taşıtlar, bisikletler yüzünden güçlükle ilerliyor, bazen kazalar meydana geliyor.

İl Emniyet Müdürlüğü, bu kazaların önlenmesi, trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla yaklaşık 3 yıl önce bir çalışma başlattı. Yaklaşık 2 yıl sürücüleri sözlü uyaran, bisiklet kullanımıyla ilgili 20 binden fazla broşür dağıtan ve kısa filmler çekerek yerel televizyonlarda yayınlanmasını sağlayan müdürlük, kazaların nerede olduğu, genelde hangi kurallara uyulmadığı yönünde de araştırma yaptı.

Bisiklet kullanımı ve kazaların fazla olduğu 54 caddede uygulamalarını ve denetimlerini yoğunlaştıran trafik polisleri, uyarmanın yanında ceza da yazarak trafik güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Bu yılın ilk 6 ayında bin 43 bisiklet sürücüsüne 60 bin YTL para cezası kesen yetkililer, "Temmuz ve ağustos aylarında denetimlerimizi artıracağız. Bisiklet sürücülerini daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz." dedi. Konya, aa
(link)

• Beğen
Tepkiler: Aykut Subaşı

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Haberi okudukça ve bir yandan da buralarda bisiklet sürenleri gözümün önünden geçirdikçe trafik polisimizin ne kadar güzel bir iş yaptığını görmüş oldum.
Sonra Konya polisinin o meşhur amerikan filmlerini aratmayan dedektifliklerini düşündüm.
Bunlar önyargımı -en azından polise karşı- kırdı.
Keşke dedim her yerde böyle olsa.
Keşke dedim kask hakkında da zorunluluk getirilse ve yapıcı bir şekilde denetimler olsa.
Keşke motosikletlere de denetim yapılsa.

Dipnot: Aylar önce Malatya polisi kural ihlali yapan sürücü ve yayaları kayısı ikram ederek ikaz etmişti.
Bu uygulama benim aklımda bile bu kadar yer ettiyse o ihllalleri yapan sürücü ve yayaların beyinlerine nasıl nakşedilmiştir dersiniz?

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
...Yeterli bisiklet yolunun bulunmaması...

Bu bizim suçumuz mu ? O kadar bisiklet sürüsücü olduğu halde bisiklet yolu yapılmaması gerçekten üzücü...

sgtalper

Forum Demirbaşı
Tepki
468
Bisiklet
Scott
bisiklet yolu gerektiği kadar olmasa da var fakat genelde arabalar ve yayalar kullandığı için bisikletlere pek fırsat kalmıyor kullanmak için ceza yazan polisler birde onları görseler

• Beğen
Tepkiler: ahmedseref

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
haberi okuduğumda beynimden vurulmuşa döndüm:boese157:
geçenlerde arkadaşımın başına gelen bir olayı anlatayım size:
bisiklet yolundan giderken bir köprülü kavşakla karşılaşıyor.50 metre kadar bisiklet yolu bitiyor ve ters yönden gitmek zorunda kalıyor, bisiklet yoluna tekrar katılmak için.ters yönden gittiğini gören polis durduruyor ve 55 ytl para cezası kesiyor.cezayı keserken de 3 kişi yine aynı şekilde ters yönden gidiyor.polisin kılı bile kıpırdamıyor.arkadaşım uyarıyor polisi.polis de '10 tane elim yok ya' diyerek küstahca cevap veriyor.ardından bir kişi durdurup nufüs cüzdanını alıyor.adam polisi iteleyerek nufus cüzdanını alıp oradan uzaklaşıyor.ve polis hiçbirşey söylemeden oradan uzaklaşıyor.

Konya'ya gelmiş olanlar bilirler.konya trafiğini kötü yönde etkileyen asıl unsur, dengesiz sürücüler ve bayan sürücülerdir.öyle ki konyada sürücülerin %99 u ana caddede bile asla sinyal vermez.hele bu bayan ise sağa sinyal verip sola döner.
bisikletlilerin trafiğe zararı önemsenemeyecek derecede azdır.

sadece yazıklar olsun diyorum.

ben sadece görüşümü anlaymaya çalıştım.hatam varsa, başınızı ağrıttıysam affola.

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Estağfurullah. Ne demek.
Dediklerin sadece Konya'da değil her yerde geçerli.
10 saniye için kırmızıda erken geçen yayalar, sarıda kornaya basmalar, sinyalsiz dönüp sonra da suçlu kendisi değilmiş gibi bön bön bakmalar, arkasına bakmadan soldan kapıyı açmalar.

Hepimizin yaşadığı olaylar.

Ben şunu düşünüyorum
-Eğer Konya polisi bisikletlilerle bile bu kadar uğraşıyorsa sürücülerle çok daha fazla uğraşıyordur.
İnşaallah düşündüğüm gibidir.

Bir fıkra anlatayım konuyla ilgili.
Galiba bu olay yaşanmış

Alman'ın birisi Türkiye'ye gökdelenlerin olduğu semt Levent'e geliyor.
Bakıyor yukarı.
Yüzünde şaşkın bir ifadeyle
-Yav bu Türkler ne kadar çok ilerlemiş.
Biz daha alt yapıyla uğraşıyoruz, bunlar şehirleşmiş bile diyor
:D
İnşaallah Konya polisi alt yapısını bitirmiştir de artık sıra bisikletlilere gelmiştir.
Ben Konya polisine güveniyorum.
Arama motorundan "Domuz bağı cinayeti" diye aratmanız Konya polisinin neler başardığını görmenize yetecektir.

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
Türk polisi tuttuğunu koparan türden bir teşkilat.Organize işler, terörle mücadele vs. öyle ama trafik ekipleri pek o kadar değil.en azından konyada.sürücülere korkarım gereken hassasiyet gösterilmiyor.trafik sakin olduğu için herkes keyfine göre araba kullanıyor.
Ben çoğu zaman bisiklet yolunu kullanmıyorum, kullanamıyorum.nedeni ise hem yol bozuk hem arabalar ve insanlar var yol üzerinde.en önemli sebebi de acil bir durumda kaçacak yer yok.aniden biri çıksa karşıma ki bu sürekli oluyor, arabaların arasına atlamam gerekiyor.başka gidecek yer yok.inşallah en kısa zamanda herşey çok daha güzel olur. başka birşey diyemiyorum.