Konya Torku, Salcano ile Zirveye Koşuyor

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Konya Torku, Salcano ile Zirveye Koşuyor

http://img.hurriyet.com.tr/_np/5308/26655308.jpg

Çin'de düzenlenen Tour of Taihu Lake'de yarışan Konya Torku Şekerspor, genel klasmanda 9. sıraya yerleşti.

Çin’de düzenlenen Tour of Taihu Lake’de yarışan Türk takımımız Konya Torku Şekerspor yine başarılara imza atıyor. 15 ülkeden 20 takımın katıldığı yarış Taihu gölü etrafında koşuluyor ve toplam 1900 km pedal çevriliyor. Başarılı bisikletçimiz Ahmet Örken 6. etapta 3. gelerek genel klasmanda 9. sıraya yerleşti.

Çin’de Kasım ayında düzenlenen turun ilki 2010 yılında koşuldu. İlk düzenlendiğinde tek günlük bir yarıştı. 2010 ve 2011 yıllarında 1.2 ve 2.2 klasmanlarında düzelenirken, 2013 yılında 2.1 olarak değişti. Geçtiğimiz yıl Tur’un lider mayosunu Konya Torku Şeker Spor’dan Ukraynalı bisikletçi Yuriy Metlushenko kazandı.

http://img.hurriyet.com.tr/_np/5281/26655281.jpg

AHMET ÖRKEN: HER GÜN DAHA İYİYE
Ahmet Örken, sosyal medyada paylaştığı fotoğrafın altına; "Adım adım geldik podyuma, inşallah daha iyisi olur, her gün daha iyiye" diye not düştü.
7. etap, 126 kilometrelik parkurda kriteryum olarak koşuldu. Kaçış grubunda yer alan sporcumuz Ahmet Örken etap sonunda genel klasmanda 8. sıraya yükseldi. 7. etap sonunda genel klasman birincisi Avusturyalı Sam Witmiz, ikinicisi Hollandalı Jurgen Van Diemen üçüncü ise Çek bisikletçi Alois Kankovsky oldu.

KONYA TORKU, SALCANO BİSİKLETLERİYLE YARIŞIYOR
Konya’da kurulan, Torku’nun ana sponsorluğunda yarışan Konya Torku, Salcano bisikletleri ile yarışıyor. Konya Torku 2011 yılından beri Türkiye’nin tek profesyonel ve uluslarası yol bisiklet takımı. Mehmet Şafakçı'nın antrenörlüğünü yaptığı takım son yıllarda birçok başarıya imza attı.

Türkiye’de düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük turlarından olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda yarışan tek Türk takımı olan Konya Torku, bisikletin üniversitesi olarak kabul ediliyor ve alt yapıya büyük yatırım yapıyor .

(link)

Scudo

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Bizde bunun gibi 100 tane takım olsun ondan sonra bizi gelişmekte olan ülke olduğumuza inandırsınlar..

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
100 taneye gerek yok, 3–5 tane yeter. Önemli olan bunun arkasından gelen takımlar... Bir de "Alt yapıya önem veriyor.." demişler. İkinci takımları, genç veya yıldızlar takımları var mı?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@ihtiyar

Genç ve yıldız takımları var:
(link)
(link)

Ama sporcu sayılarına bakılırsa verdikleri önemi biraz abartmışlar...

• Beğen
Tepkiler: K. Aydın

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@ihtiyar

80 tane il var her ilin en az bir takımı olmalı..

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@MertAG
80 ilin her birine profesyonel düzeyde az bir bisiklet takımı kuracak zihniyet nerede peki? :confused:

İlk etapta işini hakkıyla yapan 3-5 takım olsun, zamanla onların sayısı 15-20 takıma ulaşır ki bu sayı bile Türkiye gibi bir ülke için ütopik bir beklenti olarak kalıyor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@MertAG

En çok profesyonel bisiklet takımı olan ülkelerin continental bisiklet takımları sayıları şöyle (Pro Tour takımları hariç): Belçika 15 (2'si Pro Continental), ABD 12 (2'si Pro Continental), Almanya 9 (1'i Pro Continental), Italya 8 (3'ü Pro Continental), Fransa 4 (1'i Pro Continental), İspanya 3 (1'i Pro Continental)...
İstanbul'u kapsamayan istediğiniz 3-4 komşu ili seçin ve biraz düşünün; orada Fransa veya İspanya kadar bisiklet takımını besleyecek kadar sponsor, seyirci ve sporcu bulmanın imkanı ihtimali var mı?

K. Aydın

Aktif Üye
Tepki
101
Bisiklet
Mosso
Şimdi arkadaşlar bu işler birazda başlardaki adamların çalışmasıyla kişisel eforuyla değişiyor.
Satrançla ilgilenen birisiyim. Bundan 10 yıl önce satranç bilen kişi zor görürdünüz. Satranç turnuvaları yılda birkaç kez ya olurdu ya olmazdı.
Federasyonun özelleşmesine müteakip yeni başkan gitti işbankasının altından girdi üstünden çıktı onlarada yarayacak 1 milyon dolarlık yanlış hatırlamıyorsam 1 sponsorluk antlaşması yaptılar. Sonra hükümet ile görüşüp satranç dersleri vs. başlattı. Son 10 yılda Türkiye satrancı kendini en az 5'e katladı. Yıl 2004 İzmir yaş grupları il birinciliğine katılan bayan sporcu rakibi olmadığı için birincilik madalyasını alıp gitmişti. Yıl 2014 aynı ilin aynı müsabakasında en az 30-40 bayan sporcumuz yarışıyor.
Bisiklet için aslında bunlar çok daha kolay diye düşünüyorum. Çünkü bisikletin faydası o kadar çok ki. Yani spor mağazalarından, sağlık kuruluşlarına, çevreci gruplardan, trafiğin azalmasını isteyen yerel yönetimlere, sosyal aktivite planlamak isteyen şirketlere vs. vs. vs. Hoş şu da bir gerçek 5 sene önceki bisiklet kullanımıyla şu an arasında da dağlar kadar fark var ama çok daha fazla olması gerektiğine inanıyorum.

Profosyonel takım olayını tam bilmiyorum ama illerin gençlik spor müdürlüklerinin de bisiklet takımları var diye biliyorum.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Bende bir ara lisanslı olarak satrançla ilgilenmiştim bayağı gerçi halende rakip olsa oynuyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Konu dönmüs, yine ayni yere gelmis. Önce bisiklet kullanan insan olacak. Onlar isi biraz spora dökecekler, sonra müsabakalara baslayacaklar, bu klüpler ortak cati altinda birleserek, bir Federasyon olusturacaklar. Eger isi devletten beklerseniz, daha cok beklersiniz. :) :( :( Hangi ülkelerin spor federasyonlari devlete bagli? Bunlar bagimsiz örgütlerdir. Tabii ki spor bakanliklari, beden terbiyesi örgütleriyle beraber calisirlar, ama devlet onu yap bunu yap diyemez. benim yasadigim kücücük sehirde bir sürü bisiklet takimi var ve yarsilari kendileri düzenlerler, katilanlar, ya davet edilir, ya da acik müracaat olur. Tabii ki yeri gelince devlet isin icerisine girer, trafik düzenlemesi, saglik yardimi, fakat bu konulari hep klüp kendisi organize eder. Yani bu islerle ugrasacak adamlar lazim. Bizim klübün baskani bile, yeri gelince yarsilarda parkurda gözcülük görevi bile alir. Yani is kendiniz yapacaksiniz. O zaman senede Türkiye gibi bir ülkede irili ufakli, yüzlerce yaris olur. Bu yarsilarin bazilari büyür ve büyük programa bile girer..... Bu isler böyle yürür....