kontra göbeği fixed gear göbek yapabilirmiyiz?

berkan1994

Daimi Üye
Tepki
46
bildiğimiz kontra pedal göbeği pedal kısmına takılan çubuğu çıkartarak fixed göbek yapma şansımız varmı ne düşünüyorsunuz?? kontra göbekler hakkında pek bilgim yok :)

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@berkan1994

Kimse yanıtlamamış, hayır kontra göbek ile sabit dişli bir sistem yapmak mümkün değil. Derme çatma, el yordamıyla sabitlense bile (ki sözüm normal göbekleri sabitleyip fixed gear sistem yaptıklarını düşünenlere) düzgün çalışan bir sistem olmaz. Olduğu düşünülen de aksine eksantrik'in dışında bir çalışma göstererek kısa sürede göbeği dağıtır.

berkan1994

Daimi Üye
Tepki
46
biraz farklı soru olduğunu düşünerek ucuza kapatma çabasıyla sormuştum ama :) derme çatmada olsa dediğiniz gibi sıkıntı yaratır,,, cevap için teşekkürler herkeze iyi forumlar.

Tepki
1
İsim
Arda
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Peki kontrapedal bisikleti normal bisiklete çevirebilir miyiz?
Çocuklar ve ben Türkiye'de iken normal bisiklete alıştmıştık. Şimdi ise yurtdışında her yerde bunlardan var. İkinci el temiz bisikletler bulduk ailecek ama hepsi kontra pedaller. Başta alışırız dedik ama özellikle çocuklar alışamadı ve artık binmek istemiyorlar.
Nasıl aşabilirim bu sorunu arkadaşlar?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mythbusters Kontra freni kullanmak zorunda değilsiniz, normal fren de takabilirsiniz bu bisikletlere.

Tepki
1
İsim
Arda
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mythbusters Kontra freni kullanmak zorunda değilsiniz, normal fren de takabilirsiniz bu bisikletlere.
Evet ama sıkıntı bulunduğumuz yerde fazla yokuş olması. Böyle olunca çocuklar kontra pedalda kalkış yaparken güç alabilmek için pedalı sık sık bisikletten inerek geri almak zorunda kalıyorlar. Normal bisiklette tek pedal geri hareketi ile istedikleri hizaya getirebiliyorlardı. Benim için sorun olsada tolere edilebilecek bir durum ama çocuklar alışamadı ve bisikletten soğumaya başlamaları canımı sıktı biraz. Bu bisikletlerine de maddi gücümü zorlayan fiyatlar verdim, kaliteli olsun istedim. Yani geri kalan herşeyiyle mukemmeller ve bu sebeplerle de değiştirmeden bir yolunu bulabilir miyim diye araştırmaya girdim.
Bu arada cevabın için teşekkürler.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mythbusters Sıkıntı başlangıçta krankların yere paralel olması gerekliliği ise, harici fren takıp kullanırsınız. Dik yokuşlar var ve o bakımdan istemiyorsanız, bisiklete vites eklemeniz gerekiyor. Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama, Avrupa'da göbekten vites çok yaygın.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Evet ama sıkıntı bulunduğumuz yerde fazla yokuş olması. Böyle olunca çocuklar kontra pedalda kalkış yaparken güç alabilmek için pedalı sık sık bisikletten inerek geri almak zorunda kalıyorlar. Normal bisiklette tek pedal geri hareketi ile istedikleri hizaya getirebiliyorlardı. Benim için sorun olsada tolere edilebilecek bir durum ama çocuklar alışamadı ve bisikletten soğumaya başlamaları canımı sıktı biraz. Bu bisikletlerine de maddi gücümü zorlayan fiyatlar verdim, kaliteli olsun istedim. Yani geri kalan herşeyiyle mukemmeller ve bu sebeplerle de değiştirmeden bir yolunu bulabilir miyim diye araştırmaya girdim.
Bu arada cevabın için teşekkürler.
Sorun şu değil mi: Yokuşta durdunuz, öndeki pedal aşağıda kaldı. Özellikle çocuklar yokuşta aşağıdaki pedalla kalkış yapamadığından ve pedal kontra olduğundan öndeki pedalı yükseltmek için geri çeviremiyor, yokuş yukarı olduğu için bir ayakla bisikleti ittirerek arkadaki pedalı da ön üste doğru alamıyor, mecburen inip hallediyor.

Ben kontra pedal görmeyeli 40 yıla yaklaşıyor, o yüzden kontra frenin arka maşaya bağlanan kolu iptal edince göbeğin sağlıklı çalışıp çalışmadığını bilemiyorum/hatırlamıyorum. Hızlı bir aramada da cevap bulamadım. Bunun cevabı sorunu çözebilir.

Eğer bu şekilde iptal olmuyorsa arka göbeği değiştirip telleri tekrar ördürerek arka V fren takmak yoluna gidebilirsiniz. Maşada yuvası varsa kolay olur, yoksa adaptörle ya da kaynatarak halledilir. Göbeği değiştirmişken frensiz vitesli ya da harici vitese uygun göbek takıp yokuş işini daha da kolaylaştırabilirsiniz. Oradaki bisikletçilerin bu konuları çözmeye yatkınlığını bilemiyorum tabii. Yapabilecek yeri bulmak için biraz uğraşmak gerekebilir.

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Spartiat Fixieden sonra en sevdiğim bisiklettir kontra fren. Sırf otomobil yolunda durduğumda sola değil sağa devrileyim diye sol bacağımla durmaya ve kaldırmaya alıştırmıştım kendimi. Duracağım zaman sol krank 09:00 dayken ayağımı pedalın altına geçirip yukarı doğru çekiyorum, bi yandan da hafifçe sağa doğru devriliyorum. Böylece sol pedal kalkışa hazır oluyor her zaman. Sonra yine sol pedal ile kalkış yapıyorum. Zamanla alışılıyor. Kontranın fren kolu kesilirse/bağlanmazsa geri pedalda mil kendi ekseninde dönmeye çalışıyor ve sert bir frende bunun mil somunlarını çözme ihtimali var. Tatile gitsem de kontramı kullansam, canım çekti şimdi.

204274142_488170115625157_1943633464751171158_n.jpg

Tepki
1
İsim
Arda
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için. Iyi haftasonlarınız olsun.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik