Konserde patlama: 14 yaralı

Admin

Yönetim Kurulu
Kayıt
5 Eylül 2004
Mesaj
1.737
Tepki
2.902
Mersin’de Candan Erçetin’in dün verdiği konserinin bitiminde Cumhuriyet Alanı’nın girişinde bir polis aracının altına bırakılan bombanın patlaması sonucu 14 kişi yaralandı.


Mersin Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 5'incisi düzenlenen Mersin Müzik Festivali kapsamındaki Candan Erçetin konseri sırasında meydana gelen patlamada, 2'si polis 14 kişi yaralandı.

Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleştirilen festivalin dün son günündeki konser sırasında meydana gelen patlamaya, 33 AA 4838 plakalı polis aracının altına konulan bomba sebep oldu.

Patlamada yaralanan 2'si polis 14 kişi, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralı polislerden birinin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

ŞÜPHELİ PAKET PATLATILDI

Konser alanındaki ikinci bir şüpheli paket ise bomba imha uzman ekipleri tarafından fünye ile patlatıldı.

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun patlama ile ilgili bilgileri, Mersin Valisi Atilla Osmançelebioğlu'ndan telefonla aldığı öğrenildi.

Festival, 10 Eylül'de Cumhuriyet Alanı'na kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başlamıştı.

VALİ OSMANÇELEBİOĞLU: İNCELEME SÜRDÜRÜLÜYOR

Mersin Valisi Atilla Osmançelebioğlu, patlamayla ilgili geniş çaplı operasyon ve incelemenin sürdürüldüğünü bildirdi. Osmançelebioğlu, şunları söyledi:

“Mersin Müzik Festivali kapsamındaki Candan Erçetin Konseri'nde arama yapan polis otosunun altına konan bombanın patlaması sonucu 2'si polis 14 kişi yaralandı. Patlama ile ilgili geniş çaplı operasyon ve inceleme sürdürülüyor. Bu bomba dışında iki ayrı yerde bulunan şüpheli paketler de bomba imha uzmanlarınca patlatıldı.”

Bu arada, Vali Osmançelebioğlu ile Emniyet Müdür Vekili Süleyman Ekizer, hastanelere giderek yaralılarla ilgili bilgi aldı.

YARALILARIN TEDAVİSİ SÜRDÜRÜLÜYOR

Vali Osmançelebioğlu, hastane ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, yaralanan 2'si polis 14 kişinin, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Mersin Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin sürdürüldüğünü belirtti.

Osmançelebioğlu, yaralı polis memuru Saddettin Kaçan'ın hayati tehlikesinin bulunduğunu, diğer polis memuru Savaş Göktan'ın ise sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Diğer yaralıların sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Osmançelebioğlu, şöyle devam etti:

“Yaralılardan Erkan Soyer'in hayati tehlikesi bulunuyor. Kerim Üstüner, Serap Ata, Yeşim Çelik, Murat Şimşek, Mehmet Acar, Meliha Toprak, Sultan Fatma Yılmaz, Hıdır Can, Mehmet Suat Cancan ve Serfinaz Barut'un ise tedavileri sürüyor. Böyle bir olayda ölü olmaması sevindirici.”

Olayda gözünden yaralanan Murat Göztaş'ın Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

SON 2 AYDA ÇEŞİTLİ YERLERE BOMBA BIRAKILDI

Mersin'de son iki ayda çeşitli yerlere bırakılan bombalar maddi hasara neden olmuştu. Ayrıca, yapılan şüpheli paket ihbarları son aylarda arttığı öğrenildi.

Geçen iki ayda, kent merkezindeki Mersin Oteli'nin otoparkına, bir bankanın ATM'sine, Emniyet Müdürlüğü binası arkasındaki otoparkta bulunan bir polis aracına ve AKP İl Teşkilatı'nın bulunduğu binaya konulan çeşitli türlerdeki bombaların patlaması sonucu maddi hasarlar meydana gelmişti. Kent merkezinde bulunan bir çok şüpheli pakette bomba imha uzmanlarınca patlatılmıştı

Ayrıca, 1996 yılında Mersin Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen Mahsun Kırmızıgül konserinde yine bomba patlamış ve olayda 10 kişi yaralanmıştı.

CANDAN ERÇETİN, GELİŞMELERİ ANNESİNDEN ÖĞRENDİ

Patlamanın olduğu konserde sahne alan sanatçı Candan Erçetin, olayla ilgili gelişmeleri televizyondan ve annesinden haber aldığı öğrenildi.

Erçetin'in festivalin son günündeki konserin sonunda meydana gelen patlama ile ilgili bilgileri Mersin Hilton Oteli'nde kaldığı sırada kendisini merak eden annesinin telefon açmasıyla öğrendiği kaydedildi. Erçetin'in yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduğu bildirildi.

Öte yandan, Mersin'deki patlamayla ilgili olarak Adana ve çevresinde de güvenlik önlemleri arttırıldı. Polis telsizinden yapılan anons ile kentin önemli caddelerinde ve kamuya ait binalarda devriye sayısı artırılarak, muhtemel saldırılara karşı duyarlı olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Patlama ‘5. Mersin Festivali 2004’ kapsamında düzenlenen ve 20 bin kişinin izlediği konserini bitiren sanatçı Erçetin sahneden inerken meydana geldi. Patlama nedeniyle konser alanında kargaşa yaşanırken 2’si polis 19 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Alanda bulunan şüpheli iki çanta fünye ile patlatıldı. Ancak çantalar boş çıktı.

Hürriyetim
 
Scudo