Kondüsyon için yeterlilik Kıstası?

erhanagir

Üye
Tepki
41
İsim
Erhan Ağır
Bisiklet
Bianchi
Arkadaş merhaba. Uzun zamandır bisiklet yarışlarına girmek gibi bir düşüncem vardı, bu konuda git-gel'ler yaşıyordum. Dün, "pedalı bırakmadan orta kadansta acaba ne kadar basabilirim" diye merak ettim ve bunu uygulamaya koydum. En son hatırladığım kesik bağırışlar yerini uzun bağırışlara bırakmıştı ve bacaklarımın sızlamasından dolayı gözlerimden yaşlar akıyordu. Aradan bir gün geçmesine rağmen özlemini çektiğim o hisle beraber artık kesin olarak bisiklet yarışlarına katılmaya karar verdim. Forumda bu konuda tecrübeli bireylerden istediğim, kondüsyon seviyemin ne derece olduğunu tespit edebilmem için(yeterlilik bakımından) bir kıstas vermeleri. Bunu en alt seviyede tutmalarını istiyorum.

Örnek: "Bir futbol oyuncusu olmak istiyorsan asgari şu kadar koşabiliyor olman lazım" gibi. "Şu kadar KM'yi (Yolun düz olduğunu varsayalım), şu kadar ortalama hızla, şu kadar sürede yapabiliyorsan en alt seviye bisiklet yarışlarına katılmaya hazırsın" gibi bir cümle kurmaları... Bu hem benim için hedef olur, arada gerçekleştirmeyi denerim. Çünkü yarışçıların kondüsyon seviyeleri ile ilgili gerçekten bir bilgim yok. Fikir beyan edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ek bilgiler.

Bisiklet: Dolu su matarası ile 16 kilo (Bianchi Touring 727, 28 jant, kilitlenebilir maşa)
Sürücü: Yaş 20, Kilo 60.

Scudo