Kondromalazi patella'dan muzdarip olanlar

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar iki farklı uzmana gittim; ilki MR görmeden bir şey söyleyemem dedi, ikincisi ise elle muayene ettikten sonra üst bacakların güçsüz olmasından dolayı kıkırdağın zarar görüyor diyerek dize yük uygulamadan yapabileceğim güçlendirme antrenmanları verdi. Gerçekten de 1 haftadır bu antrenmanları yapıyorum ve ne ağrı kaldı ne sızı :) İyice güçlenene kadar , bu 2-3 ayı bulabilir dedi, bisiklete binme dedi ama ben büyük ihtimal o kadar bekleyemem fırsat bulunca bir denerim :D Allah herkese sağlık versin, iyi günler :harika::harika:

Scudo

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@taner07 Selamlar gecmis olsun, verdigi ekzersiz hareketlerinden biraz bahseder misiniz?

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
Bende 3 ay kadar önce diz ağrısı/sızısı yüzünden spor hekimliğine gittim, doktor aynı şekilde uzanarak yaptığım birkaç hareket sonrası sol dizimin güçsüz olduğunu söyledi.
Egzersiz hareketleri vererek günde sabah akşam olmak üzere tekrarları arttırarak çalışmamı söyledi ilk 1 hafta sonrası ağrılar yok olacak kadar azaldı ve duruşumdan tutun merdiven çıkışım bile değişti şuan tamamen yok oldu, ayrıca dizimden çıt çıt sesler geliyordu kapsul sesi olduğunu çok önem arz etmediğini söyledi.

Hareketler ise netten araştırdığım kadarıyla temel diz egzersizleri

yerde oturur pozisyonda dizler arasına havlu alarak baskı uygulamak
yatar pozisyonda bacakları tek tek yukarıda bekletmek
ayaklar yere değmeyecek şekilde herhangi bir yerde otururak bacağı yukarı aşağı haraket ettirme

onun dışında ben pilates lastiği ile açma germe yaptım bol bol...

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@alpyese

@zekixx Aynen hocam bana da bunlar önerildi ama havlu sıkma vermedi ve kesinlikle dizlerini birkaç ay bükme ve bu tür aktivitelerden kaçın dedi. Ayrıca ben bu üst bacak sıkma olayını nette dün gördüm, denedim ve beni çok rahatsız etti ve yine bugün ufak iğnelenmeler oldu o yüzden sıkma olayını yapmayacağım bir daha. Ben de direnç bandı kullanıyorum bir de 1 kglık ağırlıklar aldım ayaklarımı bağlıyorum :)

• Beğen
Tepkiler: alpyese ve zekixx

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@taner07 Sikma hareketi banada iyi gelmedi, bir kac haftadir aksattim ben hareketlerimi ama benzer hareketlermis. Gerdirme bandi ile calismak benim dizlere cok iyi geldi. Agirlik baglayarak kaldirma ise yarayabilir.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar

Kondromalazi patella özetle; diz kapağı etrafındaki kasların düzensiz gelişip diz kapağını dışa kaydırarak yuvasında çalışmasını engelleyerek sürtünme sebebiyle kıkırdak zedelenmesi oluşumudur,

Eğerki gelişim dış kaslarda olmuşsa iç kasları geliştirerek diz kapağının yuvasına yaklaşması için havlu sıkma hareketi önerilir, iç kaslar fazla gelişmiş olanlara ters etki yapacaktır,

Ben daha önce bu durumu yaşadım ilk başta 10-15 gün dinlendirme sonrasında kesinlikle yüksek kadansda yokuşsuz yollarda sürülmeli, yokuşlarda oturarak dizlere yüklenme yapılmamalı,

glucosamic tarzı kıkırdak yenileyici haplar fayda sağlayabilir, yada kendiniz kaynamış kemik suyu, paça çorbası tarzı şeyler tüketebilirsiniz,

Bu durumda kadansdan sonraki diğer önemli şey ise bisikletin sele yükseklik ve ileri geri ayarlarının size göre doğru olması..

Bisiklet egzersizi öncesi ve sonrası esnemede unutulmamalıdır..

Tepki
40
Bisiklet
Giant
Acaba bisiklette hangi kas zayif kaliyor gorustugum bir dr bana quariceps leri guclendir demisti ama bana hamstringlerin guclendirilmesi gerekiyor gibi geliyor

akuma

Üye
Tepki
8
Beyler konunun takipçisi olarak yeni bir öneri sunayım.27 yaşındayım ve yeni yakalandım bu merete daha 6 ay oldu,çok saçma bir şekilde hemde,kendime öyle kızıyorumki:acpsnr:.Şimdi hepimiz az çok cp için yapılması gereken hareketleri,antrenmanları biliyoruz.Bunun herhangi bir ilacı yok,kondromin ve benzeri çok ürün var ama tek başlarına kesin çözüm değil durumu biraz hafifletiyor o kadar.Ben artık son çare olarak nette yazan kürleri deneyelim derim.Aranaızda çeşitli şeyler deneyenler var okuduğum kadarıyla,ama bir düzen söz konusu değil sanırım.Ben kantaron yağı kullanıcam,düzenli olarak bugün başlıyorum.Herkes bir kürü düzenli olarak kullanıp sonuçlarını yazarsa belki doğru çözümü bulma adına bir ilerleme kaydedebiliriz.Benim bulduğum diğer kürler çınar ağacı yaprağı,hibiskus,kuşburnu,kırkkilit otu vs.Sizde bunlardan birini yada başka bir kürü uygulayın hiçbirşey kaybetmezsiniz,sonuçları karşılaştıralım.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@akuma Gerçekten de dediğin gibi kesin bir çözümü olmaması çok üzücü. Ama kürle falan da olacak gibi değil, yabancı forumlarda sitelerde de genetik olduğu ve tek çözümün düzenli antrenman yapıp güçlendirme yapmak olduğu belirtiliyor. Ve dediğin gibi bazı ilaçlar ağrıyı azaltabiliyormuş. Bilemiyorum bu kür falan ne derece faydalı olur, umarım sonuç alırsın :)

akuma

Üye
Tepki
8
@taner07 bende açıkçası çözüm beklemiyorumda belki ağrı ve şişliği azaltarak yaşam konforunu bir nebzede olsun arttırabiliriz,en basitinden teravih namazında jet imamlara yetişme şansı olabilir yada herşeye rağmen ağrıyla bisikletten vazgeçemeyenlerin ağrısını azaltabiliriz,bence işte bu mümkün,ben düzenli kullanıp sonuçları yazıcam,ayrıca kırkkilit otu kürü var bunu kantaron yağıyla kombine kullanıcam sabah biri akşam biri,onada yarın başlıycam,herşey bilim için,bunlar işe yaramazsa vazgeçmek yok başka şeyler denerim,sonuçları burdan güncellerim:)

• Beğen
Tepkiler: taner07

akuma

Üye
Tepki
8
2 haftalık kantaron yağı kullanım sonucu hiçbir değişiklik gözlemedim ama kullanmaya devam edicem,bu kadar sürede herhangibir etki beklemiyordum zaten,kırkkilit otunu bugün alabildim,birazdan bu kürede başlıycam,tekrar sonuçları güncellerim

• Beğen
Tepkiler: taner07
Tepki
40
Bisiklet
Giant
Patella bandi aldigim medikal inflamax diye bi sprey onerdi odem icin onuda deneyecegim

• Beğen
Tepkiler: akuma

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Ben kendimde şunu fark ettim. ne zaman ki dizim,ayağımın bastığı yeri geçiyor benim sağ dizim ağrıyor. Güçsüz demeyin 70kg squat yapar haldeyim.

Ben anlamıyorum artık :))))))))))))))))))))))))))